Dubaj 2022 – Plan Wyjazdu 🇦🇪

Przed każdą podróżą warto się odpowiednio przygotować. Sprawdzenie zasad wjazdu, kupienie biletów lotniczych i zarezerwowanie noclegu – to tylko nieliczne czynności, które należy wykonać. Nie inaczej jest w przypadku organizacji wypadu do Dubaju, który oferuje mnóstwo ciekawych atrakcji i skrywa wiele interesujących miejsc. W związku z tym chcielibyśmy Wam pomóc, przedstawiając przygotowany przez nas plan wyjazdu do Dubaju na 2022 rok, zawierający wszystkie niezbędne informacje na temat podróży lotniczej, zorganizowania noclegu i atrakcji oraz poruszania się po mieście. 🗺️

Foto: Artur Tumasjan/ Unsplash

Zasady wjazdu ⚠️

Czy trzeba być zaszczepionym, aby wjechać do Dubaju? Czy lecąc do Dubaju potrzebuję wizy? Czy podczas pobytu w Dubaju muszę wykonywać jakiś test? Wiem, że te pytania Was ciągle męczą, odpowiedź na wszystkie z nich znajdziecie tutaj.

Bilety lotnicze ✈

Tutaj najważniejszą informacją jest to skąd lecicie. W Polsce jest kilka miejsc z których można tanio polecieć do Dubaju:

  • FlyDubai: bilety z Krakowa lub Warszawy kupicie tutaj

  • LOT: bilety z Warszawy kupicie tutaj

  • EnterAir: bilety z Warszawy lub Katowic kupicie tutaj

  • Wizzair: bilety z Katowic lub Krakowa kupicie tutaj (obecnie chyba najtańsza opcja)

Jeśli tam nie znajdziecie interesującej oferty, warto zerknąć tutaj.

Warto sprawdzić też na skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

Foto: Tim Dennert/ Unsplash

Apartament Dubajska Oaza, foto: Podróże z Hubertem

Apartament Ucieczka Do Raju, foto: Podróże z Hubertem

Apartament Elegancja i Styl, foto: Podróże z Hubertem

Noclegi 🏨

Jest kilka elementów, o których trzeba pamiętać wybierając nocleg w Dubaju. Pierwszy to lokalizacja, Dubaj jest kilka razy większy powierzchniowo od Warszawy i dojazd z jednego końca miasta na drugi potrafi być problematyczny. Drugi to fakt, że każdy miesiąc w Dubaju ma inne ceny noclegów! Można to porównać do europejskich podwyżek podczas świąt. W Dubaju najtaniej jest w lato, natomiast najdrożej w święta. Od września, aż do stycznia cena systematycznie rośnie, a potem stopniowo zaczyna spadać. Osobiście najbardziej polecam dzielnicę Marina oraz JBR – za bliskość plaży, dostępność restauracji i marketów otwartych 24/7 oraz piękną marinę pełną jachtów, klubów i pięknych alejek.

Jeśli lecicie w 2-3 osoby, sugeruję poniższe apartamenty, których ceny oscylują od 189 zł w najtańszym okresie do 589 zł w najdroższym okresie.

Jeśli lecicie w 4-5 osób, sugeruję poniższe apartamenty, których ceny oscylują od 389 zł w najtańszym okresie do 689 zł w najdroższym okresie.

Jeśli lecicie w 6-8 osób, sugeruję poniższe apartamenty, których ceny oscylują od 489 zł w najtańszym okresie do 1289 zł w najdroższym okresie.

Jeśli lecicie w 9-11 osób, sugeruję poniższe apartamenty, których ceny oscylują od 489 zł w najtańszym okresie do 1689 zł w najdroższym okresie.

Język, bezpieczeństwo i ubiór ✅

Zaczniemy od niszczenia stereotypów, których mogliście naczytać się w „książkach”, obejrzeć w „filmach” czy znaleźć w „artykułach”. Większość z tych materiałów stworzona jest tylko w jednym celu – aby zdobyć Waszą uwagę czy kliknięcie. Odwiedziłem w swoim życiu 70 państw, jestem 10 rok w podróży i nie spotkałem na swojej drodze bezpieczniejszego miejsca. Chcesz puścić swoje 8-letnie dzieci do sklepu o 2 w nocy? Nie ma problemu. W Dubaju nie ma najmniejszej szansy, aby coś im się wydarzyło. Kradzieże się tu nie zdarzają, lokalni mieszkańcy nie zamykają swoich mieszkań. Kary za wykroczenia są ogromne… i bardzo dobrze, bo nikomu nie chce się robić głupot.

Ludzie na każdym kroku są pomocni, a język do niczego nie jest potrzebny – wystarczą chęci. Mówię to z doświadczenia, bo podróżują do mnie różni ludzie, od dzieci po 70-letnie pary. Każdy ma podobną obawę, ale po 1 dniu w Dubaju ona znika. Wakacje to nie test z języka angielskiego, z każdym idzie dogadać się na migi, za pomocą translatora w telefonie albo po prostu za pomocą swojego bardzo podstawowego języka angielskiego. W każdym razie – bez obaw!

Ubiór – jest w pełni dowolny. Ubrać adekwatnie trzeba się do meczetu czy innych świątyń, poza tym możecie chodzić tak samo jak w Polsce.

Foto: Chichi Onyekanne/ Unsplash

Foto: NordWood Themes/ Unsplash

Przydatne aplikacje 📱

Talabat, Zomato – dzięki tym aplikacjom zamówisz jedzenie pod same drzwi, bez wychodzenia z domu wybierając spośród 1000+ restauracji. Nie możesz złapać taksówki? Spróbuj z Careem, zwykłe taksówki są w niej oznaczone jako „Hala Taxi”. Dzięki temu możesz ocenić też średni koszt przejazdu. EXPO2020 -aplikacja ułatwiająca zwiedzanie terenu wystawy Dubai EXPO2020. Instashop, Noon – tutaj zamówisz zakupy do domu, 5 zgrzewek wody targane z marketu już nie będzie problemem.

Płatność w Dubaju 💳

Jest kilka opcji, najkorzystniejszą z nich jest karta Revolut. Osobiście używam jej od jakichś 3-4 lat. Informacje o karcie znajdziecie tutaj. Karta jest darmowa.

Inną opcją jest tradycyjna wymiana gotówki. W Warszawie z tego co się orientuję najlepszym kantorem jest kantor-wiek.pl w C.H. Arkadia. Dopóki korzystałem z gotówki zawsze tam wymieniałem, mają swoją filię również na Dworcu Wileńskim. Jeśli natomiast nie macie możliwości wymiany waluty w Polsce, wtedy opcją jest zabranie euro lub dolarów, które można wymienić na miejscu już nawet na lotnisku, które o dziwo wcale nie oferują aż takiego złego kursu. Osobiście jednak polecam wymianę w centrum miasta przykładowo w punktach kantorowych sieci Al Ansari Exchange.

Foto: Podróże z Hubertem

Foto: Podróże z Hubertem

Transport z lotniska do hotelu 🚗

Pierwsza opcja – wykupienie transferu lotniskowego na mojej stronie. Opcja ta jest szczególnie atrakcyjna dla dużych grup oraz rodzin, które zabierają duże walizki i nie zmieszczą się do jednej taksówki. Dla grup do 6 osób jest ona nieopłacalna.

Druga opcja – taksówka, która w Dubaju jest tańsza niż w Polsce. Problemem jest rozmiar miasta. Należy wybierać kremowe taksówki, kolor dachu nie ma żadnego znaczenia. Czarne taksówki są 2x droższe. Na przykład do Mariny dojedziecie za 100 AED, pod Burj Khalifa za 60 AED.

Trzecia opcja – autobus. Z lotniska DWC kursuje autobus F55, metra nie ma. Z lotniska DXB kursuje czerwona linia metra, która ciągnie się przez całe miasto. Startuje ona z terminala 1 lub 3, pomiędzy terminalami kursuje darmowy autobus co 10 minut przez całą dobę. Z Terminala 2 trzeba brać taxi – aby zaoszczędzić można wziąć taxi do najbliższej stacji metra.

Transport publiczny 🚝

Najtańszą opcją poruszania się po Dubaju jest transport publiczny – metro, tramwaj i autobusy. Koszt biletu na 7-dniowy pobyt nie powinien wynieść więcej niż 60 zł. Na każdej stacji metra można kupić w automacie kartę o nazwie NOL Silver Card, którą można doładowywać. Za każdy kurs ściąga Wam od 3 do 12,5 zł. Z doświadczenia wiem, że te 60 zł wystarczy każdemu aktywnemu zwiedzającemu. W automacie płacić można gotówką oraz kartą. Płacąc gotówką pamiętajcie, że maszyna wydaje maksymalnie 20 zł reszty, więc nie wkładajcie zbyt dużych nominałów!

Foto: Iwona Castiello d’Antonio/ Unsplash

Rejs Jachtem, foto: Podróże z Hubertem

Pustynne Safari, foto: Podróże z Hubertem

Jak zaplanować zwiedzanie? 🚶‍♂️

Pierwszego dnia sugeruję zwiedzić całe miasto tak, aby zrozumieć jak działa transport publiczny oraz co i gdzie się znajduje. Po pobudce pojedźcie do stacji Jumeirah Beach Residences 2, z której jest rzut beretem do plaży JBR. Stamtąd zobaczycie już Bluewaters Island. Potem kierujcie się do stacji Mall Of The Emirates, gdzie w środku centrum handlowego można zobaczyć ogromny stok narciarski. Na wysokości centrum handlowego przy wybrzeżu zobaczycie słynny hotel Burj Al Arab. Potem udajcie się do stacji Burj Khalifa, gdzie mieście się największe centrum handlowe na świecie – Dubai Mall, zaraz obok najwyższego budynku świata – Burj Khalifa. Miejsce idealne do spędzenia popołudnia na zakupach, pokazach fontann. Możecie dołączyć do wycieczki Nowy Dubaj za 189 zł za osobę, podczas której uczestniczy Hubert razem z przewodniczką i fotograf – Oliwia. Zarezerwujecie ją tutaj – dzięki tej wycieczce reszta Waszego pobytu będzie o wiele łatwiejsza.

Drugiego dnia sugeruję skorzystanie z Pustynnego Safari. Wycieczka oferowana przeze mnie zawiera wyżywienie, transport z hotelu i masę niezapomnianych wrażeń. Dubaj to miasto zbudowane na piachu, dlatego szczególnie polecam ten 6h wypad. We wtorek na Pustynnym Safari jest mniej osób niż w weekend, więc wrażenia są lepsze. Zarezerwujcie już teraz!

Trzeciego dnia sugeruję spędzić cały dzień na EXPO2020. Rano nie ma kolejek, jest to optymalny dzień, aby zwiedzić jak najwięcej pawilonów. Teren jest ogromny, łatwo się zgubić, dlatego polecam Wam mój poradnik. Przeczytajcie chociaż kawałek, aby ułatwić sobie życie.

Czwartego dnia, po 3 dobach intensywnego zwiedzania proponuję relax oraz odwiedzenie hotelu Atlantis. Po wyjściu z apartamentu kierujcie się do stacji Palm Jumeirah, a potem przejdźcie piechotą do kolejki kursującej po sztucznej wyspie. Jej koszt w dwie strony to 25 zł. Jeśli jesteście grupą – taniej wyjdzie taksówką. Po powrocie z hotelu Atlantis weźcie taksówkę do plaży Public Beach by Burj Al Arab, aby zobaczyć słynny hotel żagiel z bliska. Od razu możecie skorzystać ze skuterów wodnych, jednocześnie robiąc sobie fotkę z poziomu wody. Atrakcję zarezerwujecie tutaj – skutery mamy w najlepszych cenach, taniej niż w Polsce!

Piątego dnia sugeruję Wam wizytę na starym mieście. Rozpocznijcie swoją wycieczkę od stacji Al Ghubaiba skąd piechotą przejdziecie do Bastakiya, a następnie do Dubai Museum oraz bazarów (Souqów). Skorzystajcie z lokalnej łódki (Abry), dzięki której przeprawicie się za 1 zł na drugi brzeg do bazaru ze złotem i przyprawami. Ja osobiście nie polecam kupować pamiątek na bazarach, sprzedawcy okropnie zawyżają ceny. W starej części jest masa sklepów „wszystko za 10 zł” i to w nich sugeruję zrobić zakupy, a bazary odwiedzić dla samego wrażenia. Jeśli nie chce Wam się ogarniać tego na własną rękę, to w każdy piątek organizuję wycieczkę Stary Dubaj z przewodnikiem, którą kupisz tutaj.

Szóstego dnia wyjazdu polecam Wam skorzystanie z 3-godzinnego rejsu luksusowym jachtem, który organizuję w każdy poniedziałek, środę i sobotę. Pomysł o rejsie był strzałem w dziesiątkę! Od października każdy rejs jest wyprzedany i zawsze płyniemy w pełnym składzie. Poczytać więcej możecie tutaj.

✨ Dodatki

Każdy chce chociaż raz wejść na Burj Khalifa, nic dziwnego – w końcu to najwyższy budynek świata. Sugeruję to połączyć z wycieczką Nowy Dubaj i wejść o godzinie 19:00, aby obejrzeć pokaz fontann z góry. Tutaj kupicie bilety na 125148 i 152 piętro. Ewentualne atrakcje, które możecie „dopchać” do swojego planu to np. Ain Dubai (Diabelski Młyn), fajnie można go skomunikować z Rejsem Jachtem w sobotę, bo jest to rzut beretem, a Ain Dubai otwarte jest od 12:00. Tego samego dnia możecie też wejść na The View – taras widokowy na Palm Jumeirah, koszt to 110 zł za osobę. Jeśli sobota Wam nie odpowiada, wejdźcie np. w czwartek przed skuterami wodnymi. Innym pomysłem, zamiast EXPO jest spędzenie tego dnia w Atlantis Aquaventure, chociaż z czystym sumieniem bardziej polecam EXPO2020, bo to coś niepowtarzalnego!

👉 Jeśli macie dodatkowe pytania zachęcam do dołączenia do moich grup – WAKACJE W DUBAJU oraz do PODRÓŻNICZE HUBCIE na Facebooku i Telegramie, gdzie znajdziecie najtańsze bilety lotnicze.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Interesuje się piłką nożną oraz - co nie może dziwić - ekonomią. Jego marzeniem jest zwiedzić Azję, a także przejechać legendarną Route 66.