10 miejsc w Polsce wartych odwiedzenia w wakacje 2020

Zastanawiacie się, gdzie w tym roku spędzić wakacje? Uważacie, że w naszym kraju nie ma ciekawych miejsc? Uwaga! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestaw 10 miejsc wartych odwiedzenia w Polsce podczas tegorocznych wakacji.

zdjęcie: Reiseuh/ Unsplash

1. Wrocław

Stolica Dolnego Śląska to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Wrocław jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast w naszym kraju. Jego wyjątkowa architektura sprawia, że często jest odwiedzany przez turystów, także tych z zagranicy. Wrocław może się pochwalić największym obrazem olejnym w Polsce – Panorama Racławicka przedstawia  słynną bitwę pod Racławicami z 1794 r. Dzieło można oglądać w oddziale Muzeum Narodowego. Ponadto, miasto słynie z gotyckich kościołów oraz zabytkowego Rynku, na którym znajdują się dwa ratusze. Wrocław jest również kojarzony z Ostrowem Tumskim, Starym Miastem, Halą Stulecia, Pałacem Królewskim, ogrodem zoologicznym oraz wieloma wyspami połączonymi mostami. Co więcej, na ulicach miasta można spotkać 294 figurki krasnali, które stworzyli znani polscy artyści.

2. Kołobrzeg

Położony na Pomorzu Zachodnim Kołobrzeg jest uzdrowiskiem z trzema letnimi kąpieliskami morskimi. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. W Dzielnicy Uzdrowiskowej znajduje się 220-metrowe molo, na końcu którego mieszczą się restauracje. Ponadto, wizytówkami Kołobrzegu są 26-metrowa latarnia morska, gotycka katedra, port morski oraz pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Miasto słynie również z licznych parków, w których można miło spędzić czas.

Zobacz również: Ryanair przywraca połączenia z Polski. Pełna lista tras

zdjęcie: Olek Remesz/ Wikimedia

zdjęcie: tevenet/ Pixabay

3. Pieniński Przełom Dunajca

Przełom rzeki Dunajec znajduje się w paśmie Pienin. 8-kilometrowy odcinek zaczyna się w Sromowcach Wyżnych, gdzie znajduje się przystań flisacka, a kończy w Szczawnicy. W tym fragmencie rzeka tworzy wiele zakoli, a ściany skalne osiągają 300 m wysokości. Spływ przełomem jest atrakcją na skalę europejską. Po zakończeniu spływu, warto się udać do Szczawnicy, gdzie znajduje się uzdrowisko oraz dolna stacja kolejki na Palenicę.

Zobacz również: Wizz Air otwiera dwie bazy w Europie

4. Kraków

Drugie co do liczby mieszkańców i powierzchni miasto Polski jest miejscem pełnym zabytków, terenów zielonych, instytucji oraz placówek kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych. Będąc w Krakowie trzeba koniecznie udać się na otoczone Plantami Stare Miasto, którego centrum stanowi Rynek Główny z Sukiennicami i Bazyliką Mariacką na czele. Ponadto, warto zwiedzić dzielnice: Kazimierz, Stradom i Podgórze, w których można znaleźć wiele zabytkowych budynków. Wizytówkami miasta są Zamek Królewski na Wawelu i Smok Wawelski. Kraków to również centrum kultury. W metropolii mieści się m.in. Muzeum Narodowe, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Biblioteka Jagiellońska oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Kraków wyróżnia się także na tle innych metropolii pod względem powierzchni terenów zielonych. W mieście można się udać do Parku im. Henryka Jordana, na Błonie oraz nad Zalew Zakrzówek. Ponadto, warto wejść na Kopiec Kościuszki i Kopiec Kraka, z których rozciąga się widok na miasto i Wyżynę Krakowską.

zdjęcie: tevenet/ Pixabay

zdjęcie: DzidekLasek/ Pixabay

5. Ojcowski Park Narodowy

Znajdujący się 16 km od Krakowa Ojcowski Park Narodowy obejmuje część Doliny Prądnika i Doliny Sąspowskiej. Ten najmniejszy park narodowy w Polsce ma 64 lata. Jego symbolem jest nietoperz. Głównymi atrakcjami parku są ruiny średniowiecznego zamku w Ojcowie, Kaplica ,,na wodzie”, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, Zamek Pieskowa Skała, Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka. Ponadto, wizytówkami parku są liczne skały, najbardziej znane z nich to: Brama Krakowska, Igła Deotymy, Maczuga Herkulesa, Łaskawiec i Rękawica. 

6. Mikołajki

Miasto to jest położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad Jeziorem Mikołajskim i Tałty. Mikołajki są uważane za żeglarską stolicę Polski. Wszystko za sprawą znajdujących się tam przystani – jachtowej i Żeglugi Morskiej. Ponadto, wizytówką miasta są Plaża Miejska i Plac Wolności. 5 km od Mikołajek jest położony rezerwat przyrody Jezior Łukajno, w którym można obserwować wiele gatunków zwierząt. 

Zobacz również: Czarnogóra wolna od koronawirusa. Kraj otwiera granice

zdjęcie: Spudaitis/ Pixabay

zdjęcie: summa/ Pixabay

7. Jezioro Solińskie

Jest to zbiornik retencyjny położony w województwie podkarpackim. Obszar wokół Jeziora Solińskiego jest licznie odwiedzany przez turystów. Na jego zachodnim brzegu znajduje się słynący z uzdrowisk Polańczyk. Na jeziorze, przy którym znajduje się kilka plaż, można uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo i windsurfing. Ponadto, w sezonie letnim można popłynąć statkiem wycieczkowym podziwiając Bieszczady. Jezioro Solińskie słynie również z zapory, która jest najwyższym tego typu obiektem w Polsce. Liczy ona 82 m wysokości i 664 m długości. Oprócz zwiedzania terenu wokół jeziora, warto się udać do Bieszczadzkiego Parku Narodowego i wspiąć się na Tarnicę, z której rozpościera się widok na Słowację i Ukrainę.

8. Zamość

Nazywany ,,perłą renesansu” Zamość znajduje się niecałe 90 km od Lublina. Miasto słynie przede wszystkim ze Starego Miasta, które wpisano w 1992 r. na listę UNESCO. Składa się ono z ratusza, barwnych kamienic, Pałacu Zamoyskich, świątyń oraz pozostałości zamojskiej twierdzy – bastionu i bram miejskich. Ponadto, w Zamościu znajduje się ogród zoologiczny, w którym mieszka ponad 300 gatunków zwierząt. Miasto stanowi również bazę wypadową na Roztocze.

Zobacz również: Cypr otwiera się na zagranicznych turystów, także tych z Polski!

zdjęcie: GeoGab/ Pixabay

zdjęcie: Agnieszka M/ Unsplash

9. Gdańsk

Stolica Pomorza to jedno z największych miast w Polsce. Na terenie Gdańska można spotkać wiele plaż, zabytków, instytucji oraz placówek kulturalnych. Będąc w mieście trzeba przede wszystkim odwiedzić ulicę Mariacką, Fontannę Neptuna, Bazylikę Mariacką, Pałac Opatów i Zieloną Bramę. Nie można również zapomnieć o Twierdzy Wisłoujście, Westerplatte oraz jednej z najstarszych dzielnic Gdańska – Oliwie. Dla osób poszukujących więcej wrażeń, polecamy wycieczkę do Gdyni, gdzie stacjonuję ORP ,,Błyskawica”, jako okręt-muzeum oraz do słynącego z najdłuższego drewnianego mola w Europie Sopotu.

Zobacz również: Hiszpania 1 lipca dostępna dla zagranicznych turystów

10. Słowiński Park Narodowy

Położony niedaleko Łeby Słowiński Park Narodowy zajmuje powierzchnię 327,44 km kwadratowych. Obejmuje on Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską oraz jeziora: Dołgie Wielkie, Dołgie Małe, Gardno i Łebsko. Charakterystycznymi elementami parku są przede wszystkim wydmy, łąki oraz nadmorskie bory i lasy. Jego symbolem jest mewa srebrzysta. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego można również znaleźć latarnię morską w Czołpinie oraz muzeum w Smołdzinie.

Zobacz również: Władze Rzymu: „U nas bezpiecznie, zapraszamy!”

zdjęcie: AjriszZona/ Wikimedia

Morze, parki, góry, a może miasta? Wybierzcie sami! Przypominamy tylko, że wszystkie muzea, hotele i restauracje są już otwarte. 

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.