Cypr otwiera się na zagranicznych turystów, także tych z Polski!

Cypryjskie władze zaakceptowały dwuetapowy plan, który ma na celu stopniowe poluzowywanie obostrzeń dotyczących wjazdu do kraju. Jednym z wymogów wpuszczenia na wyspę, będzie posiadanie przez turystę specjalnego zaświadczenia lekarskiego.

Neo Chorio, zdjęcie: Dylan Sosso / Unsplash

Pierwszy etap rozpocznie się 9 czerwca 2020 r. Składa się on z listy 19 krajów, wśród nich znajduje się również Polska, których obywatele będą mogli przylecieć na wyspę pod warunkiem posiadania zaświadczenia. Dokument ma być wydany przez państwową lub prywatną placówkę w ciągu 72 godzin przed wylotem. Na Cypr zostaną wpuszczone tylko osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Drugi etap wejdzie w życie 20 czerwca. Od tego dnia, obywatele 13 krajów – Austrii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Grecji, Izraela, Litwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Słowenii i Węgier, nie będą potrzebowali zaświadczenia lekarskiego, aby przylecieć na wyspę. Wyjątek stanowią Czesi, Chorwaci, Estończycy, Polacy, Rumunii i Szwajcarzy, którzy nadal będą musieli wykonywać badania przed wylotem. Obywatele państw, których nie wymieniono na opracowanej przez cypryjskie ministerstwo zdrowia liście, mają zakaz wjazdu do kraju.

Zobacz również: Oficjalnie: Bez testów i kwarantanny do Grecji!

Rząd Cypru luzuje również restrykcje dotyczące życia społecznego i gospodarczego. 21 maja otwarto restauracje, bary oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne. W najbliższą sobotę planowane jest udostępnienie mieszkańcom plaż, na których będą obowiązywać nowe reguły, m.in. nakaz zachowania czterech metrów odległości między parasolami. Ponadto, od 1 czerwca rozpoczną działalność hotele i inne miejsca noclegowe.

Źródło: Onet

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.