🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇲🇹 Malta – śródziemnomorska perła

🇲🇹 Malta to jedno z najmniejszych państw na świecie. Nie oznacza to jednak, że nie ma nic do zaoferowania. Kraj ten to prawdziwa perła Morza Śródziemnego, która skrywa masę zabytków oraz pięknych plaż i wzgórz. 🏖️ Co koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu na Malcie? Gdzie robić zakupy, aby nie przepłacać? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w najnowszym Poradniku Podróżnika!

Foto poglądowe: Artur Tumasjan/ Unsplash

Zasady wjazdu ⚠️

Malta należy zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen przez co, aby wjechać do tego kraju wystarczy posiadać dowód osobisty lub paszport.

Obecnie obowiązujące ograniczenia związane z COVID-19 pozwalają odwiedzić Maltę pod warunkiem posiadania dowodu szczepienia lub negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem lub w przypadku testu antygenowego – w ciągu 24 godzin. Brak jednego z dokumentów oznacza obowiązkowe odbycie kwarantanny.

Warto jednak zaznaczyć, że od maja br. nie trzeba już wypełniać formularzu lokalizacyjnego.

AKTUALIZACJA: Od 25 lipca 2022 r. zniesione zostały wszystkie restrykcje wjazdowe, w tym m.in. obowiązek okazania dowodu szczepienia przeciwko COVID-19.

Podróż na Maltę ✈️

W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia na Maltę. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

Foto poglądowe: Marty Sakin/ Unslplash

Foto poglądowe: Vojtech Bruzek/ Unsplash

Noclegi 🛏️

Jeśli nie przeszkadza Wam mniejszy komfort, w tym wspólna łazienka i kuchnia, to polecam nocleg u Lisy w miejscowości Msida. Główną zaletą oferty jest położenie – w ciągu 20-30 minut można dojść pieszo do Sliemy czy do stolicy Malty, Valletty.

Inne propozycje noclegów na Malcie:

🔹 Propozycja nr 1 (Sliema)

🔹 Propozycja nr 2 (St. Julian’s)

🔹 Propozycja nr 3 (Mellieħa)

🔹 Propozycja nr 4 (Xewkija, wyspa Gozo)

🔹 Propozycja nr 5 (Għajnsielem, wyspa Gozo)

Transport na Malcie 🚌

Kraj składa się dwóch większych wysp – Malty i Gozo, na których działa komunikacja miejska w formie m.in. kursujących autobusów. Przystanki są rozsiane po różnych częściach wysp i bez problemu można się przemieszczać z jednej miejscowości do drugiej. Jedynym minusem jest niestety brak punktualności – prawie zawsze, gdy korzystałem z tego środka transportu, autobus spóźniał się o kilka a nawet kilkadziesiąt minut.

Rozkład jazdy wszystkich kursujących linii można znaleźć w aplikacji Moovit, dzięki której zaoszczędzicie czas na szukanie odpowiedniego przystanku czy godziny odjazdu autobusu.

Jeśli chodzi o dojazd z lotniska do miejsca noclegowego, to polecam wybrać autobus zamiast taksówki – z i na lotnisko kursują tzw. linie przyspieszone zaczynające się na literę X.

Koszt przejazdu autobusem po Malcie zależy od tego, jak często będziemy nim jeździć. Jeżeli planujecie z niego korzystać sporadycznie, to polecam kupowanie biletów jednorazowych, które są ważne 2 godziny. Można je kupić tylko i wyłącznie za gotówkę u kierowcy autobusu. W okresie od połowy czerwca do połowy października bilet kosztuje 2 euro, w pozostałym okresie – 1,5 euro.

Innymi opcjami jest zakup biletu na 12 przejazdów za 15 euro, karty Explore kosztującej 21 euro i uprawniającej do nielimitowanych przejazdów przez 7 dni również nocą, a także spersonalizowanej karty Tallinja, która jest przeznaczona głównie dla stałych rezydentów – jej koszt to 10 euro (wyrobienie karty) + 20 euro (kwota pierwszego doładowania). Wszystkie rodzaje kart, a także bilet 12-przejazdowy można kupić w stacjonarnych punktach sprzedaży, w tym również na lotnisku.

Oprócz autobusów, w kraju tym kursują również promy – głównie między trzema wyspami – Maltą, Gozo i Comino. Koszt przepłynięcia promem między Maltą i Gozo wynosi 4,65 euro, a między Maltą i Comino 13 euro. Bilety uprawniają do podróży w dwie strony. Można je kupić w punktach sprzedaży w porcie w miejscowości Cirkewwa.

Więcej informacji na temat komunikacji miejskiej na Malcie znajdziecie na stronie transportu publicznego na Malcie.

Autobus miejski, foto: Malta Public Transport

Prom, foto: HH58/ Wikimedia

Foto: Wiktor Kusak

Płatność i ceny na Malcie 💳

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące na Malcie euro. Tamtejszym bankami, które umożliwiają bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut są Bank of Valleta i HSBC . Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym artykule: Revolut w podróży – jak działa?.

Ceny na Malcie, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej przy morzu można zapłacić więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.

Ceny przykładowych produktów i potraw na Malcie (stan na maj 2022):

  • pizza – od 7 do 12 euro
  • ftira – maltańska kanapka z dodatkami – od 4 do 6 euro
  • woda 2 l – od 0,5 do 1 euro
  • piwo Cisk 500 ml – od 0,9 euro w sklepie do 3 euro w restauracji
  • Kinnie 1,5 l – bezalkoholowy napój o słodko-gorzkim smaku pomarańczy – od 1,50 do 2 euro
  • mała kawa – od 2 do 2,50 euro
  • pocztówka – od 0,5 do 1 euro
  • magnes – od 1,50 do 2,50 euro

Jeśli podróżując po wyspie planujecie robić większe zakupy spożywcze to w szczególności polecam sklepy Lidl, w których znajdziecie najwięcej produktów w przystępnych cenach. Z pewnością nie warto robić zakupów w przyulicznych sklepach prowadzonych głównie przez Hindusów, w których ceny są wyższe niż w marketach.

Co zwiedzić na Malcie? 🚶‍♂️

Atrakcje Malty zlokalizowane są w różnych częściach wyspy. Przed podróżą do tego kraju, warto zrobić sobie plan pobytu, dzięki któremu sprawniej będziecie się poruszać między atrakcjami.

Pierwszym punktem na turystycznej mapie Malty powinna być stolica kraju, Valletta, która jest uznawana za jedno z najbardziej zabytkowych obszarów na świecie, przez co nazywana jest również muzeum pod gołym niebem. Przemierzając ulicami Valletty koniecznie trzeba zobaczyć Fontannę Trytona, Konkatedrę św. Jana, Bazylikę Matki Bożej z Góry Karmel, a także ogrody Barrakka – dolny i górny, z których rozpościera się piękny widok na morze i wyspę. Szczególnie polecam przejść się ulicami Republic, St. Lucia i Triq San Gwann, gdzie zlokalizowanych jest wiele restauracji, m.in. tych serwujących dania kuchni śródziemnomorskiej.

Oprócz Valletty, innymi miastami o dużym znaczeniu historycznym są Tarxien, w którym zlokalizowane są stanowiska archeologiczne i Bazylika Chrystusa Króla, Bormla z wieloma wąskimi ulicami i mariną, a także była stolica Malty, Mdina położona w centralnej części wyspy na wzgórzu, skąd roztacza się kapitalny widok na całą wyspę.

Osoby szukające nocnej rozrywki powinny udać się do Sliemy bądź do St. Julian’s, w których znajduje się tętniącą dniem i nocą promenada, a także wiele restauracji, klubów i kasyn. Z kolei dla osób ceniących kameralność i trochę więcej spokoju polecam wioskę rybacką Marsaxlokk, słynącą z kolorowych łódek, targu rybnego, a także oddalonego o ok. 2 km kąpieliska St. Peter’s Pool, gdzie można odpocząć leżąc na skalnej plaży czy skacząc z małych klifów do lazurowej wody.

À propos klifów, podróżując po Malcie nie można ominąć Dingli, czyli formacji skalnej i najwyższego punktu archipelagu maltańskiego, a także Błękitnej Groty – jaskini wyrzeźbionej przez fale morskiej. Co więcej, osoby szukające jeszcze więcej przygód powinny odwiedzić Popeye Village – wioskę zbudowaną na potrzeby musicalu „Popeye”, a także wzgórza w północno-zachodniej części Malty, w tym zatokę Qarraba, w której zlokalizowane są piękne, piaszczyste plaże oraz skalne wzgórze.

Zobacz również: Poradnik Podróżnika:  Bolonia – włoskie epicentrum pysznego jedzenia

Valletta

St. Lucia’s Street, foto: Wiktor Kusak

Bormla

Bormla, foto: Wiktor Kusak

Mdina

Mdina, foto: Wiktor Kusak

Comino

Comino, foto: Wiktor Kusak

Jak wspomniałem na początku, Malta składa się z kilku wysp, w tym m.in. z największej Malty oraz mniejszych Comino i Gozo.

Comino to wyspa, na której nie znajduje się wiele zabudowań. Mimo to przyciąga ona skalnymi klifami oraz Błękitną Laguną, czyli cieśniną wypełnioną turkusową i krystaliczną wodą, przy której zlokalizowane są skalne plaże i punkty gastronomiczne. Na wyspę można się dostać łodziami za 13 euro za os., które kursują z portu Cirkewwa. Godziny rejsów powrotnych przekaże Wam sprzedawca biletów – zwykle w sezonie letnim odbywają się one co godzinę. Uwaga! Warto pilnować czasu, ponieważ zdarzają się przypadki, że turyści zapominają, o której odbywa się ostatni rejs i na własną rękę muszą szukać transportu (najczęściej są to okolice godz. 19:00, ale warto się upewnić w punkcie sprzedaży biletów).

Trzecią wyspą równie ważną pod względem turystycznym jest Gozo. To właśnie na niej znajdowała się popularna formacja skalna Azure Window, która pięć lat temu zawaliła się. Innymi atrakcjami wyspy są m.in. jaskinia Tal-Mixta z widokiem na zatokę Ramla, stanowisko archeologiczne Ġgantija, bazylika i sanktuarium Ta’ Pinu oraz tzw. panewy solne, czyli specjalne zbiorki służące do wytwarzania soli. Tak samo jak Malta i Comino, Gozo słynie również z klifów. Najbardziej znanymi są Ta’ Ċenċ znajdujące się na południowym wybrzeżu wyspy.

Tydzień to optymalny czas na zwiedzenie całej Malty – zobaczenie atrakcji, poznanie tamtejszej kultury, a także skorzystanie ze wszystkich dobrodziejstw, jakie daje wypoczynek na plaży. Ja na Malcie spędziłem cztery dni i szczerze mogę stwierdzić, że okres ten był za krótki. Nie starczyło mi niestety czasu na udanie się na wyspę Gozo, która tak samo, jak Malta posiada wiele architektonicznych i przyrodniczych perełek.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.