🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇮🇹 Bolonia – włoskie epicentrum pysznego jedzenia

🇮🇹 Wielu osobom Włochy kojarzą się przede wszystkim ze świetnią kuchnią. Nic w tym dziwnego. W końcu to w tym kraju rozsławiona została pizza i makaron. 🍕 Jednym z włoskich miast, które najbardziej kojarzy się z pysznym jedzeniem jest Bolonia, stolica regionu Emilia-Romania. Jakie atrakcje warto zwiedzić w tym mieście? Czego spróbować z tamtejszej kuchni? Tych i wiele innych informacji dowiecie się czytając najnowszy Poradnik Podróżnika!

Foto poglądowe: Artur Tumasjan/ Unsplash

Zasady wjazdu ⚠️

Włochy należą zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.

Obecnie wszystkie restrykcje wjazdowe zostały zlikwidowane przez rząd Włoch. W związku z tym nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.

Jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące życia społecznego, w mocy nadal pozostaje nakaz zasłaniania ust i nosa w szpitalach i innych placówkach medycznych, a także w transporcie zbiorowym – wyjątek stanowi transport lotniczy.

Podróż do Bolonii ✈️

W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Bolonii. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

Foto poglądowe: Kevin Hackert/ Unsplash

Foto poglądowe: Spacejoy/ Unslpash

Noclegi 🛏️

Niestety nie jestem w stanie polecić Wam noclegu, ponieważ z żadnego nie korzystałem. Mogę jedynie zasugerować Wam wyszukanie go na popularnych serwisach – airbnb.plbooking.com i momondo.pl, a także podać kilka propozycji:

🔹 Propozycja nr 1

🔹 Propozycja nr 2

🔹 Propozycja nr 3

🔹 Propozycja nr 4

🔹 Propozycja nr 5

Transport w Bolonii 🚌

Na początek przedstawię trzy możliwe opcje dostania się z Portu lotniczego im. Guglielmo Marconiego w Bolonii do centrum miasta.

Pierwszą z nich jest skorzystanie z autobusu miejskiego linii nr 91 lub 81, który kursuje do stacji kolejowej Stazione Centrale w Bolonii. Uwaga, autobus nie przejeżdża obok terminala! Aby do niego wsiąść należy dostać się na oddalony o ok. 1 km przystanek znajdujący się w dzielnicy Birra. Bilet jednoprzejazdowy kosztuje 1,5 euro i można go kupić w sklepie Carrefour w terminalu na lotnisku.

Drugą, droższą opcją jest przejazd specjalnym busem, który zabiera podróżnych spod samego terminala do Stazione Centrale. Przystanek znajduje się po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów. Bilet kosztuje 6 euro i upoważnia on także do korzystania przez 75 minut z autobusów wszystkich linii w Bolonii. Dzieci poniżej metra wzrostu nie płacą za przejazd.

Ostatnim, a zarazem najdroższym sposobem na dostanie się z lotniska do centrum Bolonii jest wzięcie taksówki. Jeden kurs powinien kosztować 20 euro wzwyż.

Jeśli chodzi o przemieszczanie się po samej Bolonii to najlepiej poruszać się autobusami lub pieszo, ponieważ odległości między najważniejszymi atrakcjami miasta nie są duże. Bilety komunikacji miejskiej można kupić w kioskach oraz w automatach przy przystankach.

Wszystkie informacje o liniach i ich rozkładach jazdy znajdziecie na stronie komunikacji miejskiej w Bolonii.

Foto: Wiktor Kusak

Foto: Wiktor Kusak

Płatność i ceny w Bolonii 💳

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące we Włoszech euro. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Unicredit i Raiffaisen. Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym artykule: Revolut w podróży – jak działa?

Ceny we Włoszech, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej przy morzu można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.

Ceny przykładowych produktów i potraw w Bolonii (stan na maj 2022):

  • pizza – od 5 do 10 euro
  • makaron gnocchi z dodatkami – 9-14 euro
  • woda 2 l – 0,5-1 euro
  • piwo 500 ml – od 1 w sklepie do 4 euro w restauracji
  • chleb – od 1,50 do 2 euro
  • kawa cappuccino – od 0,90 do 1,5 euro
  • pocztówka – 0,5 euro
  • magnes – 1-2 euro

Polecane restauracje 🍕

Bolonia to nie tylko kolebka nauki, ale również najlepszej włoskiej kuchni. Oprócz różnych wariantów pizzy, są tu również serwowane pyszne kiełbasy i szynki, a także wszystkie rodzaje makaronów. To stąd rozpowszechniło się bardzo szybko gelato, czyli lody rzemieślnicze.

W związku z tym chciałem wam polecić parę restauracji i kawiarni, do których warto zaglądnąć przemierzając bolońskie ulice.

Bottega Portici-2 Torri, foto: Wiktor Kusak

Two Towers, foto: Wiktor Kusak

Ulica Pescherie Vecchie, foto: Wiktor Kusak

Co zwiedzić w Bolonii? 🚶‍♂️

Bolonia to liczące 390 tys. mieszkańców miasto, które żeby je zwiedzić wystarczą maksymalnie trzy dni. Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będą w tej metropolii jest stare miasto. Na jego terenie zlokalizowane są znane większości turystom dwie wieże mieszkalno-obronne z XII wieku – bilety wstępu na wieże można kupić tutaj. Nieopodal budowli znajduje się plac Maggiore z fontanną Neptuna, pałacami Re Enzo i dei Banchi oraz z bazyliką św. Petroniusza – wejście do świątyni jest darmowe.

Następnie warto udać się do Mercato di Mezzo, czyli typowego włoskiego targu z makaronami, mięsem, serami i pizzą. Szczególnie polecam przejść się ulicą Pescherie Vecchie, przy której mieści się wiele sklepików spożywczych i restauracji. Dodatkowo na mapie turystycznej Bolonii powinna zostać umieszczona bazylika św. Stefana, a także teatr Comunale di Bologna. Zwiedzanie bazyliki wraz z całym kompleksem jest darmowe.

Na deser warto zostawić Uniwersytet Boloński, czyli najstarszy tego typu obiekt w Europie oraz sanktuarium Madonny San Luca położone na zalesionym wzgórzu Monte della Guardia – można dostać się tam pieszo lub autobusem linii nr 58.

Bazylika św. Petroniusza, foto: Wiktor Kusak

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.