Jaką walutę zabrać do Dubaju? Czym się płaci w Dubaju?

Jedziesz na wakacje i nie wiesz jaka jest waluta w Dubaju? Płatność w Dubaju jest bardziej opłacalna kartą czy gotówką? Jeśli masz w głowie takie pytania, to sprawdź nasz poradnik o płatnościach w Dubaju.

Zobacz również: Zwiedzanie podczas przesiadki w Dubaju

Jaką walutę zabrać do Dubaju?

Fot: Hubert Pleskot

Wakacje w Dubaju zbliżają się wielkimi krokami, więc to idealny czas na zaplanowanie wszystkiego dokładnie i szczegółowo. Płatności na miejscu i wymiana waluty są jednym z kluczowych elementów do przestudiowania przed wyjazdem na zagraniczne wakacje. W tym poradniku znajdziesz wszystko o dokonywaniu płatności w Dubaju – płaceniu gotówką, kartą, wymianie walut i wypłacaniu pieniędzy z bankomatu.

Jak płacić w Dubaju?

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich płaci się zarówno gotówką, jak i kartami płatniczymi. Płatności kartą są powszechne i szeroko dostępne, podobnie jak w Polsce. Gotówką możesz płacić wszędzie i to bez żadnego problemu. Czasem może być to jedyna metoda płatności w małych sklepikach lub targowiskach na Starym Dubaju, lub w innych ośrodkach handlowych poza Dubajem, na prowincji Emiratów. Karty płatnicze będą jednak wystarczające dla ludzi wybierających się do Dubaju na kilku lub ponad 10-dniowe wakacje.

Jak najlepiej płacić w Dubaju?

Ile ludzi tyle przyzwyczajeń, ale według nas najlepszą metodą płatności w Dubaju są karty płatnicze. Płatność kartami jest akceptowana praktycznie wszędzie – kartą zapłacisz w sklepach, w taksówkach, za atrakcje i całą masę przyjemności. Do takich płatności najlepiej nadaje się karta Revolut, z której korzysta każdy z ekipy Podróży z Hubertem. Jeśli chcesz się dowiedzieć o karcie więcej oraz chcesz dostać 3 miesiące planu Premium gratis, to przeczytaj ten poradnik i zarejestruj się z podanego w nim linku – Revolut w podróży – jak działa? Darmowy PORADNIK!

Jaką walutą płaci się w Dubaju?

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest oficjalną walutą na terenie całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dirham waluta

Dirham to oficjalna waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich od 1973 roku. 1 dirham dzieli się na 100 flisów. Skrótem dirhama jest AED, choć nieoficjalnie używa się też skrótów „Dhs” i „Ie”. Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest ściśle powiązany z dolarem w stosunku 1 USD = 3,6725 AED. W obiegu występują następujące banknoty: 5 dirhamów, 10 dirhamów, 20 dirhamów, 50 dirhamów, 100 dirhamów, 200 dirhamów, 500 dirhamów oraz 1000 dirhamów. Można też spotkać następujące monety: 1 dirham, 25 i 50 flisów.

Dirham kurs

Jaki posiada dirham kurs na ten moment? Kurs wymiany dirhama na polską złotówkę na 23 listopada 2023 roku wynosi: 1 AED = 1,09 ZŁ.

Ile jest wart 1 dirham?

Dirham zawsze wart jest około 1 polskiej złotówki. Zwykle jest to około 1 polskiej złotówki i około 10 groszy. Kurs może iść w górę lub w dół, w zależności od mocy naszej polskiej waluty. Przeliczanie cen produktów w Dubaju na polskie złotówki w głowie nie powinien stanowić problemu dla polskiego turysty. Wystarczy przyjąć przelicznik 1:1, to w zupełności wystarczy przy małych zakupach.

Ile pieniędzy można zabrać do Dubaju?

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie ma ograniczeń związanych z wwozem pieniędzy. Jeśli przywożona kwota przekracza 40 tysięcy AED lub równowartość tej kwoty w walutach obcych albo czekach podróżnych, będziesz zmuszony wypełnić stosowną deklarację celną. Osoby do 18 roku życia nie mogą wwieźć waluty przekraczającej 40 tysięcy dirhamów.

Zobacz również: Atrakcje w Dubaju

Jaką walutą płaci się w Dubaju?

Fot: Keith Williamson, Flickr

Czy w Dubaju można płacić gotówką?

Fot: Hubert Pleskot

Czy w Dubaju można płacić gotówką?

W Dubaju można oczywiście płacić gotówką. Płatność gotówką nie stanowi żadnego problemu. Gotówkę można pozyskać na dwa sposoby: wymieniając walutę lub korzystając z bankomatu.

Dirham – Wymiana waluty Dubaj

Wymiana waluty na dirhamy jest najbardziej opłacalna z dolarów na dirhamy i z euro na dirhamy, a wymiany najlepiej dokonać w Dubaju w kantorach na mieście. Gotówkę można wymienić również na lotnisku w Dubaju lub Abu Dhabi, lecz tam obowiązuje większa prowizja i kurs może być mniej korzystny. Nie warto wymieniać polskich złotówek na dirhamy, jest to kompletnie nieopłacalne. Walutę najlepiej wymienić na miejscu, gdyż w Polsce praktycznie żaden kantor nie posiada AED. Najprawdopodobniej dirhamy znajdziesz w Warszawie, ale kurs wymiany będzie mniej korzystny niż w Dubaju.

Wypłata z bankomatu Dubaj

Bankomat to najlepsze źródło pozyskania dirhamów, najlepiej wypłacać gotówkę za pomocą karty Revolut. Walutę Zjednoczonych Emiratów Arabskich Dirham bez prowizji wyciągniesz z następujących bankomatów: ADCB, Emirates NBD.

Czy w Dubaju można płacić Dolarami?

Dolar oczywiście nie jest oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich i nie da się nimi płacić wszędzie w Dubaju. W niektórych hotelach, restauracjach lub sklepach będzie możliwa płatność dolarami, ale przeliczenie kursu waluty nie będzie dla ciebie korzystne. Resztę z zakupów będziesz dostawać najczęściej w dirhamach. O wiele lepiej wymienić dolary na dirhamy lub korzystać z karty Revolut.

Czy w Dubaju można płacić w Euro?

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich euro nie jest walutą obowiązującą. W niektórych miejscach obowiązuje ta sama zasada co z dolarami – będzie można zapłacić w Euro, ale będzie to kompletnie nieopłacalne z uwagi na kurs wymiany. Resztę z zakupów będziesz dostawać w dirhamach. O wiele lepiej wymienić euro na dirhamy lub korzystać z karty Revolut.

Zdjęcie w tle: Hubert Pleskot

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.