10 państw, które możemy odwiedzić w wakacje 2020

Zastanawiacie się, do którego kraju możemy się udać bez konieczności robienia testów i odbywania kwarantanny? Długi okres bez wyjazdu spowodował, że macie niepohamowaną chęć odbycia podróży za granice naszego kraju? Jeśli tak, to świetnie się składa, bo specjalnie dla Was zebraliśmy listę 10 państw, które w pełni otwierają się na turystów, w tym także dla obywateli Polski.

zdjęcie: Kookay/ Pixabay

1. Chorwacja

Od 28 maja obywatele 10 państw Unii Europejskiej, w tym Polski mogą przekraczać granice pod warunkiem podania przy wjeździe danych, które później zostaną wykorzystane przez władze sanitarne. 

W Chorwacji działają już hotele, sklepy i restauracje, Ponadto, władze udostępniły mieszkańcom i turystom plaże

Zobacz również: Sri Lanka otwiera się na turystów

2. Hiszpania

Rząd Hiszpanii potwierdził, że od 1 lipca 2020 r. nie będzie obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie dla obywateli państw Unii Europejskiej. Obecnie turyści mogą przybywać do kraju, ale wiąże się to z obowiązkiem przejścia kwarantanny. 

W Hiszpanii działają już hotele, sklepy, baseny, muzea, kościoły i restauracje. Otwarto również plaże. Nadal jednak obowiązuje nakaz zakrycia twarzy w przestrzeni publicznej oraz w środkach transportu, gdy nie ma zachowanej dwumetrowej odległości.

22 czerwca zostaną zniesione ograniczenia dotyczące przemieszczenia się obywateli w przestrzeni publicznej. 

zdjęcie: nikolaus_bader/ Pixabay

zdjęcie: Julius_Silver/ Pixabay

3. Austria

16 czerwca Austria ponownie otworzy granice m.in. dla obywateli Polski oraz zniesie wymóg kwarantanny dla podróżujących. Co ważne, kraj otworzy granicę ze Słowenią, z której można dotrzeć do Chorwacji. 

W Austrii są już otwarte sklepy, restauracje, hotele, parki i muzea.

Zobacz również: Austria: Rząd wprowadził podatek ekologiczny oraz ogłosił pomoc dla Austrian Airlines

4. Włochy

Władze Włoch już 3 czerwca otworzyły granice zewnętrzne dla obywateli Unii Europejskiej, Szwajcarii i Monako oraz zlikwidowały kontrole na granicach wewnętrznych kraju. Co ważne, każdy kto chce wjechać do Włoch, nie musi się poddawać 14-dniowej kwarantannie. 

W kraju działają już restauracje i kawiarnie. 15 czerwca nastąpi otwarcie kin, teatrów oraz sal koncertowych. Przy wejściu na plażę każdy ma mierzoną na temperaturę. 

Zobacz również: Lufthansa wraca do Polski. Przewoźnik uruchomi połączenia m.in. z Warszawy i Krakowa

zdjęcie: Kookay/ Pixabay

zdjęcie: Anestiev/ Pixabay

5. Bułgaria

Od początku czerwca Polacy mogą przyjeżdżać do Bułgarii bez żadnych ograniczeń. W kraju otwarto już muzea, restauracje, parki, teatry i kina. Ponadto, zezwolono na organizowanie seminariów i konferencji.

Zakrycie twarzy jest obowiązkowe tylko w pomieszczeniach zamkniętych. W nadmorskich kurortach zaczęto otwierać hotele i inne miejsca noclegowe. 

Zobacz również: Wizz Air otworzy połączenie z Krakowa do Sztokholmu

6. Czechy

Czesi otwierają się na Polskę od 15 czerwca. Niestety, jest jeden wyjątek. Jeżeli będziecie chcieli dostać się do Czech z województwa śląskiego, musicie posiadać negatywny test na obecność koronawirusa lub poddać się 14-dniowej kwarantannie. 

W Czechach działają już normalnie sklepy, muzea, restauracje, hotele, baseny oraz większość atrakcji turystycznych.

Zobacz również: Qatar Airways od 1 lipca z Warszawy – promocyjna pula biletów!

zdjęcie: Skitterphoto/ Pixabay

zdjęcie: Pexels/ Pixabay

7. Grecja

Mimo wcześniejszych doniesień, władze Grecji zgodziły się na wpisanie Polski na listę państw, których obywatele będą mogli swobodnie podróżować do Grecji od 15 czerwca. Ponadto, usunięto z czarnej listy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, co oznacza, że turyści mogą rezerwować loty do Grecji ze śląskiego lotniska bez jakichkolwiek przeszkód. 

Zniesienie obowiązku wykonywania testów nie oznacza, że nie będzie ich w ogóle. Będą one prowadzone wyrywkowo m.in. w nadmorskich kurortach. Na plażach ma obowiązywać dystans między wypoczywającymi. Co więcej, tereny przybrzeżne mają kontrolować drony, które będą emitować komunikaty o tym, aby ludzie nie zbliżali się do siebie. 

W Grecji funkcjonują już hotele, galerie handlowe i restauracje.

8. Szwajcaria

15 czerwca Szwajcaria umożliwi wjazd zagranicznym turystom. W zatłoczonych miejscach nadal zaleca się noszenie maseczki, nie jest to jednak przymusowe.

W Szwajcarii otwarto już restauracje i sklepy. Władze kraju zalecają, aby bilety na kolejki, autobusy i tramwaje kupować przez internet.

Zobacz również: Tunezja otwiera granice. Wjazd bez kwarantanny i testów!

zdjęcie: TeeFarm/ Pixabay

zdjęcie: jh146/ Pixabay

9. Niemcy

Od 13 czerwca nie ma już kontroli na granicy z Niemcami. Oznacza to, że nie ma obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny lub pokazania negatywnego testu na obecność koronawirusa.

W Niemczech działają już restauracje, hotele i ogródki piwne. Ponadto, uruchomiono autobusy dalekobieżne i pociągi.

Zobacz również: Ryanair przywraca połączenia z Polski. Pełna lista tras

10. Portugalia

Granice powietrzne Portugalii są otwarte dla obywateli państw, które należą do strefy Schengen. Oznacza to, że bez problemu możemy polecieć samolotem na Półwysep Iberyjski. Po przybyciu do Portugalii nie musimy posiadać testu na obecność koronawirusa.

Większość atrakcji turystycznych, hoteli i restauracji w Portugalii działa już normalnie. Otwarte są również plaże, lasy i parki przyrody.

Zobacz również: 10 miejsc w Polsce wartych odwiedzenia w wakacje 2020

zdjęcie: franky1st/ Pixabay

Półwysep Iberyjski, Adriatyk, a może Alpy? Decyzja należy do Was! Promocje na bilety lotnicze możecie znaleźć na naszej stronie. Przypominamy tylko, że po przyjeździe do Polski z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu oraz z państw Unii Europejskiej nie musicie poddawać się kwarantannie.

Miłego podróżowania!

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.