Lotnisko w Dubaju – DXB czy DWC (porównanie)

W Dubaju znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: Dubai International Airport (skrót DXB) i Dubai World Central (skrót DWC). Czym się różnią te porty lotnicze i na które lotnisko lepiej przylecieć do Dubaju?

Fot: Umair D, Unsplash

Dubaj to ogromne miasto, które nigdy nie śpi. Wśród wieżowców i 8-pasmowych autostrad żyje swoim życiem nieskończony się ciąg transportu, który nigdy się nie zatrzymuje. Ogromny hub przesiadkowy to dobre określenie na Dubaj. Miliony ludzi rocznie przylatuje do Dubaju i albo się w nim zatrzymuje, albo od razu pędzi na następny samolot transferowy do innej części świata. Tworzy to niesamowicie intensywny ruch lotniczy. Ekspansja się nie zatrzymuje – lotniska w Dubaju ciągle się rozrastają, a żeby infrastruktura mogła się rozwijać, potrzebna jest ciągła modernizacja. Nie dziwi więc, że jedno lotnisko w Dubaju nie jest wystarczające.

Jeśli szykujesz się do podróży do Dubaju, to musisz pamiętać o logistyce. Ważne jest, na którym lotnisku w Dubaju lądujesz, zanim wybierzesz się na miasto i skorzystasz z Atrakcji w Dubaju.

Na jakie lotniska w Dubaju można przylecieć?

 • Lotnisko DXB, czyli Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju. Jest głównym lotniskiem w Dubaju i jednym z największych portów lotniczych na świecie. To tutaj swój dom ma linia Emirates, a sam budynek lotniska jest jednym z największych powierzchniowo budynków na świecie. Obsługuje głównie tradycyjne linie.
 • Lotnisko DWC, czyli Port lotniczy Al Maktoum Dubaj. Funkcjonuje też nazwa Dubai World Central. Jest to port lotniczy, który został uruchomiony w 2010 roku. Na początek tylko dla lotów cargo, w 2013 również dla lotów pasażerskich. Docelowo ma stać się największym cywilnym lotniskiem na świecie. Obsługuje głownie tanie linie i czartery.

Jeśli lecisz na wakacje do Dubaju, to właśnie na jednym z tych dwóch lotnisk wylądujesz. Stworzyliśmy dla Ciebie poradnik z porównaniem obu lotnisk, w którym znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak:

 • Jakie są główne różnice między lotniskami DXB i DWC w Dubaju?
 • Które z lotnisk jest bardziej dogodne dla podróżnych?
 • Które lotnisko w Dubaju jest najbliżej centrum?

Ten artykuł to porównanie lotnisk Dubaju, dzięki któremu lepiej zdecydujesz, na które lotnisko chcesz lecieć lub jak dostać się do centrum z lotniska, na które lecisz.

Odległość od centrum

 • Lotnisko DXB – Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju znajduje się 5 kilometrów na północ od centrum Dubaju, w dzielnicy Al Garhoud, w północnej części miasta z bezpośrednią i łatwą komunikacją z centrum.
 • Lotnisko DWC – Port lotniczy Dubaj-Al Maktoum jest położony 37 kilometrów na południowy-zachód od Dubaju, w jednostce miejskiej Jebel Ali, w samym sercu kompleksu mieszkalno-komercyjno-logistycznego Dubai South, w bezpośrednim sąsiedztwie dubajskiej strefy wolnego handlu.

Dojazd do Dubaju z lotniska

 • Lotnisko DXB – Dubai International Airport jest głównym lotniskiem w mieście, a dojazd z Portu Lotniczego Dubaj do centrum Dubaju nie stanowi problemu. Do centrum możesz dojechać:
  • Metrem – Port Lotniczy w Dubaju jest połączony z centrum miasta metrem. Czerwona linia metra łączy cały Dubaj, od południa, przez Dubai Marinę i okolice Burj Khalifa do lotniska. Metrem dojedziesz do większości najważniejszych miejsc w mieście i bez problemu przesiądziesz się na zieloną linię metra.
  • Autobusem – autobusy mają przystanki przed wszystkimi trzema terminalami lotniska. Tym środkiem transportu przykładowo dojedziesz: Autobus nr 77 do Baniyas Square Metro Station.
  • Taksówką – Cena taksówki będzie zależna od lokalizacji Twojego apartamentu lub hotelu. Dla lotniska będzie obowiązywać wyższa taryfa początkowa, czyli 25 AED.
 • Lotnisko DWC – Dubai World Central jest mniejszym portem od swojego brata z północy miasta i jest trochę gorzej skomunikowany z centrum Dubaju. Lotnisko nie ma bezpośredniego połączenia metrem z miastem. Najlepiej z lotniska dojechać:
  • Autobusem – Podstawowym środkiem transportu z lotniska są autobusy, które odjeżdżają sprzed budynku terminalu. Do Dubaju jadą dwie linie autobusowe: F55 do stacji metra Ibn Battuta, stacja czerwonej linii metra na południu Dubaju, jeździ co godzinę, podróż trwa około 40 minut, oraz N55 do dworca autobusowego Al Ghubaiba. Jest to nocny autobus, dojeżdżający w okolice stacji metra Al Ghubaiba.
  • Taksówką – jeśli nie chcesz korzystać z transportu miejskiego, możesz skorzystać z taksówki do najbliższej stacji miasta lub Twojego hotelu. Cena będzie zależna od lokalizacji. Sprawdź – Ile kosztuje Taxi w Dubaju?

Płatność w środkach transportu publicznego z lotniska do centrum Dubaju trzeba dokonywać kartą NOL. Więcej o transporcie publicznym w Dubaju przeczytasz tutaj – Transport Publiczny w Dubaju.

Fot: Lotnisko DXB/ Milind Shah, Unsplash

Fot: Lotnisko DXB/ Kgbo – Own work, CC BY-SA 4.0

Infrastruktura lotniska

 • Lotnisko DXB – 3 terminale, 2 pasy startowe, mnóstwo luksusowych sklepów i restauracji oraz lokali rozrywkowych na terenie lotniska. Najnowszy i najbardziej nowoczesny jest Terminal 3, otwarty w 2008 roku specjalnie dla linii Emirates. Jest otwarte całą dobę. Obsługuje zarówno ruch pasażerski, jak i cargo. Terminale lotniska potrafią dzielić duże odległości, ale ich pokonywanie jest łatwe, a to wszystko dzięki systemowi inteligentnych połączeń i pociągów. Całe lotnisko sprawia wrażenie wielkiego, luksusowego i wygodnego centrum handlowego.
 • Lotnisko DWC – 2 pasy startowe, z tego jeden w pełnym użyciu. Oferta usług, sklepów i restauracji jest mniejsza niż na lotnisku DXB, gdyż Dubai World Central Airport jest wciąż w budowie. Infrastruktura na ten moment jest zdecydowanie skromniejsza, ale lotnisko wydaje się kameralne i wprowadza pasażerom spokojną atmosferę.

Połączenia lotnicze

Lotnisko DXB – Port Lotniczy w Dubaju obsługuje ponad 90 linii lotniczych, z czego zdecydowanym liderem jest rodzima linia, Emirates. Z Dubai International Airport da się dolecieć na prawie każdy kontynent i do prawie każdego zakątka świata – wyjątkiem jest Antarktyda. Lotnisko jest też ogromnym hubem przesiadkowym, jednym z największych na świecie. Z Polski dolecimy tu liniami Emirates z Warszawy i liniami flyDubai z Warszawy, Krakowa i Poznania. Przy dłuższej przesiadce na lotnisku DXB można zwiedzić Dubaj, przeczytaj Zwiedzanie podczas przesiadki w Dubaju.

Lotnisko DWC – Port lotniczy Al Maktoum Dubaj ma zdecydowanie mniejszy ruch pasażerski, skupia się głównie na tanich liniach lotniczych, czarterach i cargo. Z Polski dolecimy na to lotnisko DWC z Warszawy, Wrocławia i Poznania liniami czarterowymi, takimi jak Enter Air.

Ogólne podsumowanie

Urlop w Dubaju wiąże się z rezerwacją biletu lotniczego. Nie ważne czy na bilecie lotniczym masz lotnisko DXB, czy DWC, do Dubaju i tak dotrzesz! Reszta to tylko formalności. Do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Dubaju dotrzesz klasycznymi liniami, samemu rezerwując bilet. To lotnisko będzie lepsze, jeśli cenisz sobie łatwy i tańszy dojazd do centrum miasta, szczególnie jego północnych części. Jeśli wykupiłeś wycieczkę w biurze podróży lub masz hotel na samym południu Dubaju, lotnisko Dubai World Central będzie najlepszym wyborem. Na lotnisku DXB zaznasz trochę więcej luksusu i wygodny, będzie to również doskonały hub przesiadkowy. Niezależnie od wyboru lotniska, jeśli posiadasz już bilet do Dubaju, zajrzyj do kompleksowego poradnika na temat tego miasta – Poradnik o Dubaju

Ofertę prywatnego transferu z lotniska znajdziesz tutaj – Prywatny transfer lotniskowy.

Tło: VtTN – Own work, CC BY-SA 3.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.