Międzynarodowe Lotnisko w Dubaju (DXB) – najważniejsze informacje

Dubaj to kierunek, który przyciąga rocznie miliony turystów z całego świata. Międzynarodowe lotnisko w Dubaju to również częsty punkt przesiadkowy, który oferuje połączenia z nawet najbardziej egzotycznymi destynacjami. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tym gigantycznym porcie lotniczym.

Foto: Milind Shah/ Unsplash

Lotnisko w Dubaju – co warto wiedzieć?

Warto zaznaczyć, że w Dubaju operują dwa lotniska:

  • DXB, czyli Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju
  • DWC, czyli Port lotniczy Dubaj-Al Maktoum

Jeśli chcesz poznać różnice pomiędzy tymi lotniskami, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu z porównaniem – Porównanie lotnisk w Dubaju

Podstawowe informacje o lotnisku w Dubaju (DXB)

Kod IATA: DXB
Kod ICAO: OMDB
Wysokość: 19 m n.p.m.
Liczba pasażerów: ok. 75 000 000 rocznie
Terminale: Terminal 1, Terminal 2, Terminal 3
Współrzędne geograficzne: 25°15′10″N 55°21′52″E

Przewodnik po lotnisku DXB

Lotnisko w Dubaju to obiekt o powierzchni przekraczającej 29 tysięcy m².

Wielkość lotniska DXB nie stanowi jednak przeszkody dla podróżujących, ponieważ jest ono świetnie oznakowane, a poruszanie się po nim jest łatwe i przyjemne.

Terminal 1 – służy głównie do lotów międzynarodowych linii lotniczych, oprócz Emirates i Flydubai. Terminal ten połączony jest z Concourse D, czyli przestrzenią dla pasażerów, która oferuje szeroki zakres udogodnień, w tym sklepy wolnocłowe, restauracje, kawiarnie, strefy odpoczynku, a także salony biznesowe i pierwszej klasy.

Terminal 2 – obsługuje głównie loty regionalne, mniejsze linie lotnicze i niektóre loty długodystansowe. Terminal ten wykorzystuje głównie linia lotnicza Flydubai oraz linie realizujące loty czarterowe i loty do krajów WNP.

Terminal 3 – to największy terminal, dedykowany wyłącznie dla linii Emirates – flagowego przewoźnika Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Terminal jest połączony z Concourses A, B oraz C – przestrzeniami, które zawierają restauracje, sklepy, przestrzenie do pracy i odpoczynku, loże, a także salony spa, czy nawet hotele.

Dla podróżujących, port lotniczy DXB przygotował specjalną mapę, dzięki której łatwo przeskoczymy pomiędzy poszczególnymi terminalami i znajdziemy interesującą nas usługę, sklep, czy restaurację, zarówno w strefie odlotów, jak i przylotów.

Foto: Saher Suthriwala/ Unsplash

Foto: Sangga Rima Roman Selia/ Unsplash

Foto: Fabian Joy/ Unsplash

Lotnisko Dubaj (DXB) – jak dotrzeć do portu lotniczego?

Jadąc do portu lotniczego DXB, pasażerowie mogą wybrać kilka wygodnych opcji transportu, takich jak:

Metro
– lotnisko połączone jest bezpośrednio z czerwoną linią metra, która ma swoje przystanki przy Terminalu 1 i Terminalu 3. Metro kursuje co kilka minut, a podróż z centrum trwa zaledwie 20-30 minut. To przede wszystkim szybka i tania opcja przemieszczania się po Dubaju. Należy jednak pamiętać, że metro operuje w godzinach od 5:00 rano (8:00 w niedzielę), do północy (w piątki do 1:00 w nocy).

Więcej o Metrze w Dubaju możesz przeczytać w naszym artykule: Transport publiczny w Dubaju

Autobus – kolejnym, tanim sposobem przemieszczenia się z i na lotnisko są autobusy. Jest to zdecydowanie wolniejszy środek transportu, ale jednocześnie to świetny wybór dla podróżujących z ograniczonym budżetem. W zależności od punktu, z którego ruszamy, będziemy musieli udać się na przystanek konkretnej linii autobusowej. Dobrym sposobem jest skorzystanie z aplikacji Google Maps i wpisanie naszej lokalizacji, lokalizacji docelowej, a następnie kliknięcie na opcję transportu publicznego.

Taxi – To zdecydowanie bardzo wygodna forma transportu, którą dojedziemy bezpośrednio we wskazane miejsce. Taksówki w Dubaju dostępne są 24/7 i nietrudno złapać je gdziekolwiek na ulicach miasta. Dla ceniących sobie wygodę lub dla osób, którym język angielski sprawia problemy, polecamy korzystanie z aplikacji Careem, w której możemy zamówić zarówno miejską taksówkę (hala taxi), jak i droższy przejazd luksusowym samochodem, bezpośrednio pod wskazany adres, na konkretną godzinę.

Miejskie taksówki w Dubaju, oznaczone są kolorem beżowym i posiadają różne kolory dachów. Dodatkowo jest na nich czerwone logo RTA DUBAI, czyli logo Zarządu Dróg i Transportu. Czarne, luksusowe samochody, to prywatne przejazdy, za które przyjdzie nam zapłacić dużo więcej.

Przykładowe ceny przejazdów taksówkami opisaliśmy w tym artykule: Ile kosztuje Taxi w Dubaju?

Masz przesiadkę na Międzynarodowym Lotnisku w Dubaju?

Ogromna ilość połączeń z Portu Lotniczego w Dubaju, czyni je częstym miejscem przesiadkowym. Może się zdarzyć, że spędzimy na lotnisku sporo czasu w oczekiwaniu na nasz kolejny lot. Warto zastanowić się, czy możemy wykorzystać ten czas na zobaczenie lub skorzystanie z jednej z wielu rozrywek: Atrakcje w Dubaju

Przejazd metrem z Terminala 1 pod słynną Burj Khalifę zajmie nam zaledwie 35 minut, a transport taksówką skróci ten czas do 20 minut. Zobaczenie słynnych, gigantycznych fontann tańczących w rytm muzyki pod najwyższym budynkiem świata. Burj Khalifa z pewnością zostanie na zawsze w Waszej pamięci i zdecydowanie lepszy wybór od spędzenia czasu na lotnisku.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak możesz wykorzystać czas na przesiadkę w Dubaju, to koniecznie zajrzyj do tego artykułu – Zwiedzanie podczas przesiadki w Dubaju.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Ile terminali ma lotnisko w Dubaju?

Lotnisko DXB posiada 3 terminale: Terminal 1, Terminal 2 i Terminal 3.

2. Czy muszę posiadać wizę, żeby zwiedzić Dubaj podczas przesiadki?

Nie. Wizę turystyczną otrzymujesz na 90 dni za darmo przy przekroczeniu granicy. Pamiętaj, że Twój paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

3. Ile lotnisk jest w Dubaju?

Dubaj posiada dwa międzynarodowe lotniska, o oznaczeniach DXB oraz DWC.

4. Ile pasów startowych ma lotnisko DXB w Dubaju?

Lotnisko DXB w Dubaju posiada dwa pasy startowe – północny pas startowy 12L/30R oraz południowy pas startowy 12R/30L.

Foto: Ashim D’Silva/ Unsplash

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.