Zasady ruchu drogowego w Dubaju

Wynajem samochodu na wakacjach w Dubaju to jedna z opcji na szybkie poruszanie się po mieście. Ruch drogowy w Dubaju ma swoją specyfikę, więc przed wynajmem samochodu w Dubaju warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa i z kluczowymi przepisami ruchu drogowego.

Chcesz wynająć samochód na swoje wakacje w Dubaju? Wynajmij samochód od polskiej, w pełni licencjonowanej wypożyczalni samochodów w Dubaju ze zniżką od 5 do 10%wynajem samochodu w Dubaju.

Fot: ruch uliczny w Dubaju/Raimond Klavins, Unsplash

W tym tekście dowiesz się:

Jak zwiedzić Dubaj samochodem? Informacje o korkach, potrzebnym prawie jazdy, opłatach za parkingi i dojazdach do atrakcji znajdziesz w poradniku powyżej.

Wyjazdy wakacyjne dla części Polaków wiążą się z wynajmowaniem samochodu na miejscu wakacji i zwiedzaniem najpopularniejszych atrakcji wynajmowanym autem. To popularna praktyka wśród wielu turystów, nie tylko z Polski. W Dubaju możesz wynająć samochód i zwiedzić w ten sposób wszystko, co znajduje się na liście najważniejszych atrakcji, takich jak TOP 30 rzeczy do zrobienia w Dubaju. Wynajem samochodu w Dubaju nie jest drogi, ale z reguły polecamy zwiedzanie tego miasta komunikacją publiczną – unikniesz korków i szukania parkingów, a komunikacja miejska łączy praktycznie wszystkie najważniejsze atrakcje w całym mieście. Jeśli gdzieś nie dociera metro lub autobus, to z łatwością dojedziesz tam niedrogą taksówką, która w podziale ceny na całą rodzinę będzie tania. Sprawdź Ile kosztują taksówki w Dubaju?

Dla zdecydowanych na wynajem samochodu w Dubaju stworzyliśmy tekst o zasadach ruchu drogowego w Dubaju. Niskie ceny wynajmu samochodu w Dubaju i tania benzyna to kuszące argumenty za wynajmem samochodu, ale nie można zapomnieć o lokalnych przepisach ruchu drogowego. Każdy wynajmujący i jeżdżący po Dubaju musi pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, lokalnych przepisach ruchu i ograniczeniach prędkości, które w Dubaju różnią się od tych w Polsce.

Przewodnik jazdy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zasady ruchu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są podobne do tych, które są w Polsce, ale występują między nimi drobne różnice. Najważniejsze przepisy często są takie same, ale przepisy w Dubaju różnią się ograniczeniami prędkości, wysokościami mandatów, a także kulturą jazdy kierowców. Polecamy wynajem samochodu w Dubaju dla doświadczonych kierowców – drogi są często zatłoczone, występują duże korki, kierowcy jeżdżą dość chaotycznie, a ilość miejsc parkingowych jest ograniczona, szczególnie w centrum. Samochód jest świetnym rozwiązaniem jeśli planujesz zwiedzanie również innych Emiratów i dojazd do takich miejsc jak Hatta, Al Ain lub Ras al-Chajma (dojazd autobusem jest możliwy, ale czasochłonny). Pamiętaj! Między Emiratami występują różnice w przepisach. Przykładowo: w Dubaju tolerowane jest przekraczanie prędkości do maksymalnie 15km/h, gdy w Abu Dhabi nie można przekroczyć wyznaczonego ograniczenia nawet o k/h.

Bezpieczeństwo drogowe

Bezpieczeństwo drogowe w Dubaju stoi na wysokim poziomie, ale podczas jazdy polecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Wypadki z udziałem turystów są rzadkością, a z powodu wysokich mandatów łamanie przepisów jest czymś rzadkim. Należy pamiętać jednak, że ruch drogowy jest chaotyczny. Często nawet na wielopasmowej drodze nie funkcjonuje zasada wolnej jazdy na prawym pasie, a najszybszej na lewym – każdy jeździ jak chce i wyprzedza z którego pasa chce. Kierowcy mogą też zapominać o kierunkowskazach, bardzo późno zmieniać pas kierunku i wpychać się w miejsce, gdzie pas ruchu zakazuje skrętu. Kultura jazdy jest na niższym poziomie niż w Polsce, ale spokojnie, nie ma się czego bać! To tylko skrajne przypadki, które występują w wielu państwach azjatyckich. Po szybkim przyzwyczajeniu się do kultury jazdy na drodze nie będziesz miał żadnego problemu z jazdą samochodem po Dubaju.

Fot: dzielnica Downtown Dubai, widok na Burj Khalifa/ Abeer Abid, Unsplash

Fot: ruch drogowy w Dubaju/Clarissa Carbungco, Unsplash

Przepisy ruchu – jak wyglądają przepisy ruchu w Dubaju?

 • W Dubaju obowiązuje ruch prawostronny
 • Używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe
 • Całkowicie zakazane jest używanie telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych w czasie jazdy samochodem w Dubaju
 • Dzieci do 4 roku życia muszą jeździć w foteliku dziecięcym
 • W twoim samochodzie muszą się znajdować:
  • twoje dokumenty ubezpieczeniowe
  • koło zapasowe
  • trójkąt ostrzegawczy
  • prawo jazdy
  • dowód rejestracyjny
  • dowód osobisty
  • gaśnica

Ograniczenia prędkości – jakie są w Dubaju?

 • Na drogach osiedlowych ograniczenia są od 25 km/h do 40 km/h
 • Ograniczenia na autostradach w Dubaju to 100 km/h
 • Na drogach miejskich, dwupasmowych zwykle ograniczenie jest od 40 do 60 km/h
 • Poza miastem ograniczenie prędkości jest różne – patrz znaki.

Maksymalna tolerancja na przekraczanie prędkości w Dubaju to około 15, 20 km/h. Uwaga! Nie polecamy i odradzamy przekraczanie maksymalnej dozwolonej prędkości na znakach.

Alkohol i prowadzenie pojazdów

Alkohol i prowadzenie pojazdów w Dubaju – prowadzenie samochodu pod wpływem w Dubaju jest całkowicie zakazane i grozi grzywną ponad 30 tysięcy złotych, od kilku miesięcy do kilku letniego więzienia, konfiskatą pojazdu na 2 miesiące i wieloma innymi następstwami, typu nawet deportacja ze ZEA.

Znaki drogowe

Znaki drogowe w Dubaju, jak i w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich są zarówno w języku angielskim, jak i w języku arabskim. Ich wygląd jest wzorowany na stylu brytyjskim. Nawet bez podstawowej znajomości angielskiego nie będziesz miał żadnego problemu z ich odczytaniem – są czytelne i bez problemu się z nich rozczytasz. Najważniejszymi znakami drogowymi są te z ograniczeniami prędkości, stopem i ustąpieniem pierwszeństwa.

Autobusy i transport publiczny

Autobusy i transport publiczny w Dubaju nie są problemem dla kierowcy w wynajmowanym samochodzie w Dubaju. Metro i tramwaje są bezkolizyjne z samochodami, a autobusy miejskie nie jeżdżą autostradami przez miasto, więc nie powinny one stanowić żadnej przeszkody. Warto uważać na żółte busy szkolne.

Bezpieczeństwo pieszych

Bezpieczeństwo pieszych w Dubaju jest najważniejsze dla wspólnego dobra kierowców oraz pieszych. Warto mieć na uwadze to, że piesi w Dubaju potrafią przechodzić na czerwonym świetle lub w przechodzić przez ulicę w niedozwolonych miejscach. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, aby nie trafić na taką sytuację i nie być uczestnikiem wypadku.

Mandaty w Dubaju – jak wyglądają przykładowe mandaty?

 • Przekroczenie prędkości o ponad 20 km/h – mandat około 350 zł
 • Przekroczenie prędkości o ponad 60 km/h – mandat około 3500 zł, 12 punktów karnych i konfiskata samochodu na 30 dni
 • Nie zatrzymanie się na czerwonym świetle – ponad 1000 zł mandatu, 12 punktów karnych i konfiskata samochodu na 30 dni
 • Parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych bez uprawnień – ponad 1000 zł mandatu i 6 punktów karnych
 • Niewłaściwe parkowanie – mandat około 500 zł

Podsumowując: samochodem po Dubaju trzeba jeździć uważnie, nie tylko dlatego że mandaty są wysokie, ale najważniejsza jest nie szybka, a bezpieczna jazda.

Fot: autostrady w Dubaju/ Damir Babacic, Unsplash

Tło: samochód na tle panoramy Dubaju/ Tesson Thaliath, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.