Zwiedzanie Dubaju samochodem

Zwiedzanie Dubaju samochodem może wydawać się niepotrzebne. Bo przecież Dubaj samochodem kojarzy się raczej z korkami, problemami z parkingiem oraz drogim wynajmem. Ale to jest wygląda w rzeczywistości? Jak się jeździ samochodem po Dubaju? Czy ten samochód jest rzeczywiście potrzebny? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Sprawdź również: Rejs Jachtem Dubaj

Dubaj samochodem

Zacznijmy od tego, że zwiedzanie Dubaju samochodem nie jest dla wszystkich. Drogi są mocno zatłoczone, nawigacja nie zawsze pomaga, a miejsc parkingowych jest niewiele jak na ilość samochodów. Dlatego polecam wynajem samochodu w Dubaju dla doświadczonych kierowców

Jakie prawo jazdy w Dubaju?

W Dubaju wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawo jazdy. Ale w rzeczywistości większość wypożyczalni udostępni Ci samochód tylko na polskim prawo jazdy. Oczywiście dodatkowo musisz posiadać kartę kredytową, która jest zarejestrowana na Ciebie. Będzie ona niezbędna do założenia kaucji za samochód.

Atrakcje samochodem w Dubaju

W Dubaju jest wiele atrakcji, do których wygodniej jest dojechać komunikacją zbiorową. Jest to ścisłe centrum, gdzie znajdziesz Burj Khalifę, Dubai Mall czy Wings of Mexico. Jeżeli szukasz biletów wstępu do atrakcji to znajdziesz je tutaj – Atrakcje w Dubaju
Ale jest sporo atrakcji do których bez samochodu nie tyle, że jest ciężko dojechać, ale jest to prawie niewykonalne. Będąc w Dubaju warto również odwiedzić inne Emiraty. Jeden powinien Cię zainteresować szczególnie i mowa tutaj o Ras al Khaimah gdzie nie zastaniesz wieżowców i luksusów ale prawdziwe życie na pustyni, poznasz historię poławiaczy pereł oraz zjesz obiad w najwyżej położonej restauracji w Emiratach o nazwie 1484. Nazwa oczywiście oznacza również wysokość nad poziomem morze na jakiej się znajduje.

Fot: Gijs Coolen, Unsplash

Fot: Abeer Abid , Unsplash

Fot: Clarissa Carbungco , Unsplash

Jak się jeździ samochodem po Dubaju?

W Dubaju zasady i ich przestrzeganie są zawsze na pierwszym miejscu. Jazda w Dubaju jest bardzo ułożona, kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, lecz nie oznacza to, że łatwo się jeździ. Głównym powodem jest bardzo duży ruch na drogach, głównie w godzinach 7:00 – 9:00 oraz między 16:00 a 18:00, w tym okresie dnia nawet 8 pasmowa droga Szejka Zayed’a będzie zakorkowana, dodatkowo Google Maps, z którego korzystamy jako nawigacji nie zawsze jest w stanie pokazać odpowiedni zjazd w zrozumiały sposób. Drogi są na kilku poziomach co znacząco utrudnia nawigowanie. Ale nie zniechęcaj się, samochód daje również ogrom możliwości i ułatwia dotarcie do wielu miejsc w Dubaju. Więc nadal warto.

Opłaty za parkowanie

Ceny parkingów w Dubaju mogą się różnić w zależności od lokalizacji, typu parkingu i godziny. Dubaj, będąc dynamicznym i rozwijającym się miastem, oferuje różnorodne opcje parkingowe, zarówno w strefach miejskich, jak i przy popularnych atrakcjach turystycznych czy centrach handlowych. Poniżej znajdują się ogólne wytyczne dotyczące cen parkingów w Dubaju:

 • Miejskie parkingi:
  • W centrum miasta ceny za godzinę parkowania mogą wynosić od 2 do 10 AED (dirhamów emirackich).
  • W niektórych miejscach, zwłaszcza w okolicach biurowców czy obszarów biznesowych, opłaty mogą być wyższe.
 • Parkingi w centrach handlowych:
  • W centrach handlowych ceny parkingów mogą się różnić, ale zazwyczaj oferują darmowe parkingi przez pierwsze godziny, a następnie pobierają opłaty za kolejne godziny parkowania.
  • W godzinach wieczornych, zwłaszcza w weekendy, niektóre centra handlowe oferują bezpłatne parkingi.
 • Parkingi przy atrakcjach turystycznych:
  • Parkingi przy popularnych atrakcjach turystycznych, takich jak Burdż Chalifa czy Palm Jumeirah, mogą być płatne, a ceny zależą od czasu parkowania.
 • Strefy płatnego parkowania:
  • W niektórych obszarach Dubaju istnieją strefy płatnego parkowania, gdzie opłaty zazwyczaj są zbierane za pomocą parkomatów.
  • Ceny mogą wynosić kilka dirhamów za godzinę.

Aplikacje pomocne podczas podróżowania samochodem po Dubaju:

1. Google Maps:

Najlepsza aplikacja do nawigacji, oferująca najnowsze informacje o ruchu drogowym i najbardziej optymalne trasy. Pomimo tego co napisałem powyżej Google Maps nadal jest najlepszą opcją do nawigacji podczas zwiedzania Dubaju samochodem

2. RTA Dubai:

Oficjalna aplikacja transportu publicznego w Dubaju, zawierająca informacje o parkingach, opłatach drogowych i rozkładzie komunikacji publicznej.

3. Zomato:

Aplikacja idealna dla miłośników dobrego jedzenia, pomagająca znaleźć najlepsze restauracje i kawiarnie na trasie podróży.

Autor:

Maciej Tyl

Pasjonat podróży, w wolnej chwili lubi nurkować, przeczytać podróżniczą książkę lub porobić zdjęcia. Jego marzeniem jest móc podróżować po całym świecie, łącząc tą pasję z pracą.