Polonia w Dubaju – ilu jest Polaków w Dubaju?

Dubaj, miasto będące perłą Zatoki Perskiej, nie tylko fascynuje swoją architekturą i luksusem, ale także przyciąga ludzi z całego świata swoimi możliwościami zawodowymi i biznesowymi. Wśród migrujących znajdują się również Polacy, którzy coraz częściej wybierają Dubaj jako miejsce do życia, pracy czy rozwoju biznesu. Jednak, ile tak naprawdę Polaków mieszka w tym fascynującym mieście?

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty: Wycieczki do Dubaju i poznania z nami jego najlepszej strony.

W tym artykule dowiesz się:

Ile Polaków mieszka w Dubaju?

Dane dotyczące liczby Polaków w Dubaju są trudne do uchwycenia ze względu na brak oficjalnych statystyk. Nie istnieją dokładne rejestry czy spisy ludności, które mogłyby precyzyjnie określić jakim procentem społeczności są Polacy w Dubaju. Jednak, szacuje się, że liczba naszych rodaków w tym mieście wynosi obecnie kilka tysięcy. Chociaż dokładne liczby mogą być trudne do ustalenia ze względu na brak oficjalnych rejestracji, można śmiało stwierdzić, że procent Polonii w Dubaju stale rośnie. W ciągu ostatniej dekady zauważono wyraźny wzrost zainteresowania Polaków pracą i życiem w tym niesamowitym mieście.

Ile Polaków mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

W związku ze zwiększającym się trendem w Polsce o zmianie zamieszkania poza granice naszego kraju, do ZEA również przyjeżdża na stałe coraz więcej Polaków. Jak podaje Polonia.org w Emiratach mieszka około 6 tysięcy naszych rodaków. Wielu z nich znajduje zatrudnienie w różnych sektorach gospodarki, takich jak budownictwo, handel, turystyka, usługi finansowe czy edukacja. Wiele polskich firm również posiada swoje oddziały w ZEA, co przyczynia się do zwiększenia obecności polskiej społeczności w tym regionie.

Fot: widok na Burj Khalife/Ahmed Aldaie, Unsplash

Fot: widok na wieżowce/Drew McKechnie, Unsplash

Dlaczego Polacy przenoszą się do Dubaju?

Dubaj to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast na świecie a atrakcje Dubaju są znane na całym świecie. Wielu Polaków decyduje się na zamieszkanie tutaj nie bez powodu. 

 Dubaj oferuje szeroki zakres możliwości zawodowych w różnych sektorach, w tym w budownictwie, finansach, technologii, turystyce, nieruchomościach i innych. Dla wielu Polaków przenoszących się do Dubaju, perspektywa kariery zawodowej jest kluczowym czynnikiem motywacyjnym.

Bardzo dużo firm oferuje wysokie wynagrodzenie względem polskich zarobków. Dubaj ma bardzo atrakcyjne warunki podatkowe, tutaj nie płaci się podatku od osób fizycznych, co oznacza, że Polacy w Dubaju mogą otrzymać większą kwotę pieniędzy “na rękę”. 

Dubaj ma świetną siatkę połączeń, dzięki Portu lotniczemu w Dubaju (DXB), który jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie. Co sprawia, że jest to miasto idealne dla kochających podróże. DXB obsługuje wiele międzynarodowych linii lotniczych do różnych miejsc na całym globie. Obok zagranicznych linii, ZEA mają swoje narodowe linie lotnicze, takie jak Emirates, które według rankingów są uznawane za jedne z najlepszych na świecie.

Dubaj jest uznawany za jedno z najbezpieczniejszych miast na świecie. Występuje tu bardzo niska przestępczość. Występki są karane surowymi karami, które są ściśle przez władze przestrzegane, jest to priorytetem ZEA. Rodzice mają tu bardzo duży wybór szkół dla swoich dzieci. System edukacji jest dobrze rozwinięty. Stawia się tu na przedsiębiorczość i współpracę już od najmłodszych lat. Istnieje wiele międzynarodowych szkół, gdzie lekcje są prowadzone w różnych językach, co sprawia, że dzieci są oswajane z językiem obcym już od początku edukacji. 

Opieka zdrowotna w Dubaju jest na wysokim poziomie, oferują wysoką jakość usług medycznych. Często pracują tu specjaliści z międzynarodowym doświadczeniem i korzysta się tutaj z najnowszych technologii medycznych. Dużo firm proponuje swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne jako część pakietu świadczeń. 

Dubaj jest miastem, które oferuje wysoki standard życia. Polonia w Dubaju może mieszkać w apartamentach w wieżowcach z pięknym widokiem czy luksusowych willach. Miasto słynie z luksusowych galerii handlowych, gdzie można znaleźć najdroższe marki na świecie. Restauracje z gwiazdkami Michelin, prestiżowe kawiarnie i stylowe lokale nie są tu powszechne.

Więcej na temat zalet i korzyści mieszkania w Dubaju przeczytasz w artykule: Zalety życia w Dubaju

Czy w Dubaju jest dużo migrantów?

W ostatnich dekadach Dubaj stał się globalnym magnesem dla migrantów z różnych zakątków świata. Wysoki popyt na wykwalifikowaną siłę roboczą, głównie w sektorach budowlanym, technologicznym, turystycznym i usługowym, przyciągnął miliony ludzi, którzy pragnęli szansy na lepsze życie i możliwość rozwoju zawodowego.Według danych opublikowanych przez Narodowy Urząd Statystyczny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, obcokrajowcy stanowią około 88% populacji Dubaju. Ta liczba zaskakuje, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że większość z nich przybyła do miasta w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Wśród największych grup obcokrajowców znajdują się obywatele Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Filipin i Egiptu.

Fot: punkt widokowy Dubaj/Ismail Merad, Unsplash

Fot: widok na Dubaj Marina/Liang Tang, Unsplash

Jak Emiratczycy podchodzą do Polaków?

Emiratczycy są zazwyczaj tolerancyjni i przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców.  Generalnie podchodzą do Polaków z otwartością i życzliwością. Emiratczycy mają głęboko zakorzenioną tradycję gościnności. Są przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych i chętnie dzielą się swoją kulturą oraz doświadczeniami. Goście są traktowani jak członkowie rodziny i zapraszani do domów na wspólne posiłki i spotkania. 

Pomimo, że muzułmanie stanowią większość populacji, to Emiraty są również domem dla wielu innych wyznań, w tym chrześcijan, hinduistów, buddystów i innych. Wspólne modlitwy i uroczystości religijne są akceptowane i szanowane przez społeczeństwo emirackie. Polonia w Dubaju, jako jedna z wielu narodowości tutaj obecnych, są traktowani z szacunkiem i akceptacją.W Emiratach Arabskich istnieją również liczne inicjatywy i wydarzenia kulturalne, takie jak Festiwal Kultury Emirackiej, Festiwal Światła w Dubaju czy Tydzień Tolerancji, które promują różnorodność i wzajemne zrozumienie. Ponadto, placówki edukacyjne w kraju uczą tolerancji i szacunku dla innych kultur od najmłodszych lat.

 Polacy, którzy szanują lokalne normy i wartości, spotykają się z większym uznaniem ze strony Emiratczyków. Poszanowanie tradycji, religii i obyczajów jest kluczowe dla budowania pozytywnych relacji. Jednak to chyba nie jest niczym dziwnym, nikt nie lubi kiedy ktoś wchodzi do jego domu i nie stosuje się do panujących w nim zasad. Należy pamiętać, że jeżeli my oczekujemy, żeby ktoś, będąc u nas w kraju szanował nasze standardy to i my będąc u niego powinniśmy je respektować. 

Autor:

Maciej Tyl

Pasjonat podróży, w wolnej chwili lubi nurkować, przeczytać podróżniczą książkę lub porobić zdjęcia. Jego marzeniem jest móc podróżować po całym świecie, łącząc tą pasję z pracą.