🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇱🇻 Ryga – szalona mieszanka kultur i języków

🇱🇻 Kraje bałtyckie, w tym m.in. Łotwa, wśród większości osób nie budzą aż tak dużego zainteresowania jak inne państwa Europy. Warto jednak pochylić się na tym regionem, ponieważ skrywa on wiele interesujących miejsc, czego przykładem jest chociażby Ryga – stolica wspomnianej wcześniej Łotwy. ⬇️ Poniżej znajdziecie zbiór podróżniczych tipów dotyczących poruszania się po tym mieście.

Sprawdź również: Zwiedzanie Abu Dhabi

Foto poglądowe: Ross Parmly/ Unsplash

Zasady wjazdu Łotwa

Łotwa należy zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.

Ryga 2024 – co zobaczyć?

Stolica Łotwy nie jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni. To cudowne miasto ze świetnym klimatem, doskonałym piwem i smacznym jedzeniem. Zdecydowanie jest to miasto idealne na city breaka. Ryga – co warto w niej zobaczyć? Przeprowadzę Cię przez najważniejsze atrakcje tego miasta, ceny na miejscu i wskazówki dotyczące podróży i noclegu.

Podróż do Rygi – jak dolecieć do stolicy Łotwy?

W Polsce są cztery miejsca, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Rygi. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.

  • Ryanair: bilety z Warszawy-Modlina, Gdańska i Krakowa kupicie na stronie przewoźnika.
  • LOT: bilety z Warszawy Okęcia kupicie na stronie przewoźnika.
  • airBaltic: na ten moment łotewska linia lotnicza nie wykonuje bezpośrednich lotów z Polski do Rygi.

Warto odwiedzić też skyscanner – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

Ryga – dojazd samochodem

Do Rygi można wybrać się również samochodem. Od Warszawy jest to około 700 kilometrów, a czas podróży powinien zająć około 9 godzin. Jest to opłacalny środek transportu w przypadku dużej grupy osób. Najbliżej będą mieli mieszkańcy Suwałk i okolic, skąd do Rygi jest około 350 kilometrów.

Port lotniczy Ryga, foto: Euro Slice/ Flickr

Nocleg u Stefaniji. foto: Airbnb

Ryga Nocleg – gdzie spać w Rydze?

Jeśli nie będzie Wam przeszkadzać obecność gospodarza w mieszkaniu, to z czystym sumieniem mogę polecić nocleg w apartamencie należącym do Stefaniji. W ofercie znajduje się jeden duży pokój, a także dostęp do współdzielonej łazienki i kuchni.

Inne propozycje noclegów w Rydze:

Transport w Rydze

Ryga dojazd z lotniska do centrum miasta

Zacznę od dojazdu z lotniska do centrum miasta. Istnieją trzy sposoby różniące się głównie ceną i czasem przejazdu.

Najtańszą opcją jest wybranie autobusu linii nr 22, który kursuje między terminalem lotniska, a Starym Miastem w Rydze. Bilety można kupić w punkcie informacji turystycznej na lotnisku. Cena biletu to 2€.

Drugim sposobem na dotarcie do centrum jest skorzystanie z minibusu nr 241, którego ostatnim przystankiem jest Katedrāle.

Ostatnią opcją jest wzięcie taksówki, które w większości należą do przewoźnika lotniczego airBaltic. Kurs powinien kosztować około 22 euro.

Ryga – komunikacja miejska

Komunikacja miejska Ryga – jak wygląda komunikacja publiczna w stolicy Łotwy? Jeśli chodzi o przemieszczanie się po mieście, warto korzystać z komunikacji miejskiej, która składa się z autobusów, trolejbusów i tramwajów. Ryga bilety komunikacji miejskiej – ile kosztują i gdzie je kupić? Bilety można zakupić tylko doładowując za określoną kwotę kartę e-tallon – można ją nabyć w punktach sprzedaży biletów i centrach obsługi klienta. Jeden bilet na 90-minut kosztuje 1,50 euro, z kolei całodobowy na wszystkie trasy 5 euro.

Więcej informacji na temat komunikacji miejskiej w Rydze, w tym rozkłady jazdy oraz rodzaje i ceny biletów znajdziecie na stronie rigassatiksme.lv/en.

Komunikacja miejska w Rydze, foto: Wiktor Kusak

Targowisko w Rydze, foto: Wiktor Kusak

Płatność w Rydze

Ryga waluta – w Rydze, jak i na całej Łotwie, obowiązuje waluta Euro. Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące w Łotwie euro. Tamtejszymi bankami, które umożliwiają bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut są Citadele Banka, Luminor Bank, SEB Banka i Swedbank. Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym artykule: Revolut w podróży – jak działa? Ewentualnie nie będzie problemu, żeby płacić gotówką, jeśli ktoś woli tę formę płatności.

Ryga – ceny w sklepach i restauracjach

Ceny na Łotwie, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Ceny w Rydze są większe niż w pozostałych częściach kraju i minimalnie większe niż przykładowo w Warszawie. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej na Starym Mieście można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.

Ceny przykładowych produktów i potraw w Rydze (stan na sierpień 2022, podczas mojej ostatniej wizyty):

  • obiad w tańszej restauracji – od 7 do 9 euro
  • zestaw fastfood (burger, frytki, napój) – od 6 do 8 euro
  • woda 1,5 l – od 0,3 do 0,5 euro
  • lokalne piwo 500 ml – od 0,9 euro w sklepie do 3 euro w restauracji
  • Coca-Cola 1,5 l – od 1,80 do 2 euro

Będąc w Rydze warto odwiedzić sieć restauracji Lido, które oferują smaczne posiłki w przystępnych cenach. Szczególnie polecam lokal zlokalizowany przy ulicy Krāmu iela 2, ze względu na dogodne położenie i klimatycznie zaaranżowane wnętrze.

Ryga – atrakcje turystyczne, co zobaczyć?

Tak jak wspomniałem na początku, Ryga nie należy do miast obleganych przez turystów. Mimo to stolica Łotwy skrywa wiele ciekawych miejsc, będących prawdziwą mieszanką kulturową i językową – można tam spotkać wiele budynków z okresu secesji i socjalizmu, a w samym mieście natknąć się na wiele języków. Oprócz języka łotewskiego, często słyszy się tam również język rosyjski, estoński, litewski i angielski.

Ryga – must see podczas zwiedzania

Na pierwszym miejscu ryskiej listy must see powinno się znaleźć Stare Miasto wpisane na listę UNESCO. Będąc tam warto odwiedzić Bramę Szwedzką, średniowieczne kamienice Trzej Bracia, Łotewską Operę Narodową, Dom Bractwa Czarnogłowych, a także średniowieczny kościół luterański.

Obowiązkiem każdej osoby zwiedzającej Rygę powinno być również zobaczenie Pomniku Wolności, parku Bastejkalns, Soboru Narodzenia Pańskiego oraz Łotewskiej Akademii Nauk, która wyglądem przypomina Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Dłuższy pobyt Ryga – co wtedy zobaczyć?

Jeśli starczy wam czasu warto także odwiedzić Targowisko Centralne ze straganami warzywnymi, rybnymi, a także The Corner House, czyli dawne więzienie KGB, w którym obecnie mieści się Muzeum Okupacji Łotwy.

Stare Miasto w Rydze, foto: Wiktor Kusak

Tekst przygotował, zredagował i Rygą odwiedził Wiktor Kusak – sprawdź moje inne relacje z podróży na moim koncie na Instagramie.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.