🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇮🇹 Ankona, Portonovo i najpiękniejsze plaże w regionie Marche

🇮🇹 Ostatnio coraz popularniejszym kierunkiem polskich turystów jest stolica urokliwego regionu Marche – Ankona. Samo miasto bywa niedoceniane i postrzegane tylko przez pryzmat swojego portu, który jest jednym z największych portów morskich w całych Włoszech. Ankona może się poszczycić pięknym historycznym centrum i pełnymi życia uliczkami, a jej okolica to cudowne wzgórza i jedne z najpiękniejszych plaż we Włoszech. Chcecie lepiej poznać to miasto? Zapraszam do Poradnika Podróżnika o Ankonie!

Fot: Panorama portu w Ankonie/ Bartosz Jaglarz

Zasady wjazdu ⚠️

Włochy należą zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.

Obecnie wszystkie restrykcje wjazdowe zostały zlikwidowane przez rząd Włoch. W związku z tym nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.

Jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące życia społecznego, w mocy nadal pozostaje nakaz zasłaniania ust i nosa w szpitalach i innych placówkach medycznych, a także w transporcie zbiorowym – wyjątek stanowi transport lotniczy.

Podróż do Ankony ✈️

Obecnie do Ankony z Polski można dolecieć jedynie z lotniska Kraków-Balice. Połączenie jest realizowane przez Ryanair i trwa 1 godzinę i 45 minut. Bilety bezpośrednio u przewoźnika możecie zakupić TUTAJ.

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

Jak dostać się do centrum Ankony? Istnieją dwie najlepsze opcje. Nie wliczam tutaj taksówki, gdyż to opcja dość droga i nieopłacalna, gdy mamy tuż przy sobie tańsze alternatywy

 • Do centrum możemy dojechać autokarem firmy Conero Bus, który odjeżdża spod samego lotniska, wychodząc z terminalu starczy spojrzeć w lewo. Godziny odjazdów dostosowane są do przylotów i nie ma opcji, żebyście zostali bez autokaru. Bilet kosztuje 5,5 euro i można go kupić bez problemu u kierowcy. Autokar zatrzymuje się w trzech głównych punktach wysiadkowych w mieście: Ancona Centrale, Piazza Kennedy i Piazza Cavour.
 • Do centrum możemy dojechać też pociągiem ze stacji Castelferretti – Falconara Aeroporto, która znajduje się przed terminalem przylotów lotniska. Bilet do centrum kosztuje około 2,5 euro, a czas przejazdu wynosi 20 minut. Bilety można kupić (jak i sprawdzić rozkład jazdy) TUTAJ.

Fot: Mole Vanvitelliana, niestety w remoncie/ Bartosz Jaglarz

Nocleg 🛏️

W Ankonie znajdziemy wiele noclegów dopasowanych do najróżniejszych wymagań. Możemy spać w samym centrum Ankony lub wybrać tańszą alternatywę, czyli obrzeża Ankony i dojazd do centrum autobusem. Ostatnią opcją będzie nocleg w okolicach miasteczka Portonovo, gdzie będziemy mieli zdecydowanie bliżej do najsłynniejszych plaż włoskiego regionu Marche. Oto kilka naszych propozycji:

Transport w Ankonie 🚌

Po mieście możemy poruszać się na kilka sposobów:

 • własny lub wypożyczony samochód – ulice w Ankonie nie są zbyt ciasne i nie powinny sprawiać kłopotu, trzeba jednak pamiętać, że Włosi jeżdżą trochę „mniej rozważnie” niż my w Polsce i bardziej na wyczucie.
 • autobusy miejskie – sieć autobusów miejskich jest dobrze rozwinięta w mieście i pozwala dojechać także poza miasto, np na plażę Mezzavalle lub do Portonovo. Bilet można kupić w kioskach lub w automatach w autobusie (nie bywają często), bilet kosztuje 1,5 euro.
 • skuter – jeśli umiecie jeździć i macie prawo jazdy na skuter, to będzie to dla was idealne rozwiązanie na włoskie ulice. Skutery możecie wypożyczyć w takich wypożyczalniach jak TA.
 • pieszo – miasto nie jest bardzo rozległe, więc zwiedzanie samej Ankony pieszo jest bardzo dobrym pomysłem i nie będzie bardzo męczący. Pieszo nie dojdziemy jednak do Portonovo, gdyż to za duża odległość.

Fot: uliczki starego miasta w Ankonie

Fot: Teatro delle Muse/ Bartosz Jaglarz

Płatność i ceny w Ankonie 💳

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące we Włoszech euro. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Unicredit i Raiffaisen. Więcej informacji o karcie znajdziecie tutaj.

Ceny we Włoszech, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej przy morzu można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej. Przykładowe ceny:

 • pizza – od 5 do 10 euro
 • makarony – 9-14 euro
 • woda 2 l – 0,5-1 euro
 • piwo 500 ml – od 1 w sklepie do 4 euro w restauracji
 • chleb – od 1,50 do 2 euro
 • opakowanie szynki lub sera – od 2 do 4 euro
 • kawa cappuccino – od 0,90 do 1,5 euro
 • pocztówka – 0,5 euro
 • magnes – 1-2 euro

Fot: SPAGHETTERIA N°9

Fot: Piazza del Plebiscito/ Bartosz Jaglarz

Co robić i zwiedzać w Ankonie? 🚶‍♂️

 • Mole Vanvitelliana – to pięciokątny XVIII-wieczny budynek zbudowany na sztucznej wyspie przy porcie, który miał służyć jako przybytek do odbycia kwarantanny przez marynarzy. Obecnie mieści się tu muzeum Tattile Omero, a także odbywają się tu różne interaktywne wystawy.
 • Port w Ankonie – port morski w Ankonie, jeden z największych we Włoszech pod względem ruchu pasażerskiego i samochodowego. Jest wpisany na stałe w krajobraz miasta, razem z wielkimi dźwigami na jego terenie, ogromnymi wycieczkowcami i małymi łodziami rybackimi.
 • Cattedrale di San Ciriaco – to katedra znajdująca się na wzgórzu Monte Guasco, poświęcona patronowi, biskupowi i męczennikowi z czasów Juliana Apostaty. Nie jest łatwo wejść na wzgórze na którym znajduje się katedra, ale widok z góry zdecydowanie rekompensuje wysiłek.
 • Plaża Passetto – to mała, miejska skalista plaża zaraz obok Pomnika Poległych. Można wypoczywać albo na żwirkowej części plaży, albo na betonowych płytach lub nawet jak niektórzy Włosi, na schodach prowadzących do plaży. Jeśli nie chcemy się wysilać i schodzić schodami na plażę w dół, możemy pojechać specjalną windą. Koszt windy to 1 euro od osoby.
 • Piazza del Plebiscito – jeden z czterech najważniejszych placów Ankony, w tym wypadku najstarszy z nich. Jest pełny knajp i małych, uroczych barów.
 • Łuk Trajana – jest to rzymski łuk triumfalny z 115 roku . Został wykonany przez Apollodorosa z Damaszku (rzeźbiarz i architekt cesarza Trajana).
 • Corso Giuseppe Garibaldi – jest to główna ulica handlowa w Ankonie. Ulica jest całkowicie zamknięta dla ruchu samochodów. Znajduje tu się wiele sklepów z dobrymi markami, luksusowych butików, dobrych restauracji i zwyczajnych, włoskich kafejek. Bardzo popularne miejsce wśród lokalnych mieszkańców.

A może wypad do Portonovo i okolice?

 • Monte Conero – to wzgórze w okolicach Portonovo, z pięknym widokiem na okoliczne plaże i błękitny Adriatyk. Świetne miejsce do obserwacji lokalnej przyrody i długich, pieszych spacerów.
 • Plaża Mezzavalle – jedna z najpiękniejszych włoskich plaż, a na pewno najpiękniejsza w całej Abruzji. Wokół nie ma żadnych zabudowań, woda jest doskonała, a widok klifów i linii brzegowej cieszy oczy człowieka nawet po kilku wizytach. Na plażę można dostać się z centrum Ankony autobusem nr. 93.
 • Portonovo Beach – główna plaża w Portonovo. Kamienista, ale da się znaleźć dobre miejsce na wypoczynek. Jest tu więcej cywilizacji niż na Mezzavalle oraz występują bary i restauracje.
 • Miasteczko Portonovo – miasteczko jest typowym kurortem w regionie Marche, ale jest o wiele lepszą bazą wypadową do plażowania niż Ankona.

Fot: plaża Mezzavalle/ Bartosz Jaglarz

Fot: Plaża w Portonovo/ Bartosz Jaglarz

Fot: Memoriał wojny w Ankonie/ Bartosz Jaglarz

Poradnik został stworzony przez Bartosza Jaglarza w czerwcu 2022 roku. Podobało ci się? Sprawdź nasze inne poradniki!

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.