Ogromny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Ogień wybuchł w poniedziałek rano, ale nadal się rozprzestrzenia. Do tej pory spłonęło ponad 6 tys. hektarów parku. Pożar zagraża również okolicznym wsiom. Strażacy mówią o kilkunastu ogniskach. Przez moment dym było widać aż w Białymstoku. 

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, noc 19/20 kwietnia 2020r.

Wczoraj w nocy mielismy duże nadzieje na ugaszenie wszystkich jęzorów ognia. Teraz przed nami bardziej dramatyczna i nierówna walka… Kilkanaście wozów strażackich walczy na linii wielu kilometrów ognia. Ostatnia aktualność: pocieszające jest to, że w okolicy Wrocenia sytuacja została w miarę opanowana. Strażacy przeprawili sie promem przez Biebrzę. Ogień na razie nie posuwa się dalej, w strone Goniądza. Ale ranek pokaże wiele. Bracia Strażacy, jesteście wielcy!(Filmik z początków pożaru, z nocy 19/20 kwietnia, arch. BbPN)

Opublikowany przez Biebrzański Park Narodowy Poniedziałek, 20 kwietnia 2020

— Wczoraj o mało wieś się nie zajęła. Sytuacja wygląda tragicznie. Wszędzie jest czarno. (…) Susza, brak śniegu, brak wody, wszystko jak pieprz suche. Człowiek tylko czeka, kiedy to zacznie gasnąć – mówi Tomasz Jędrzejczak, sołtys wsi Dawidowizny. 

W akcji uczestniczy kilkanaście zastępów straży pożarnej oraz samoloty Lasów Państwowch. 

— Płoną hektary bezcennych, chronionych bagien, łąk i lasów (…) To wygląda jak inna planeta. Wypalone kępy, wszędzie szaro, widać uciekające łosie, dziki i sarny – relacjonuje dla portalu WP jeden ze strażaków. 

Zobacz również: Dubrownik: ulica Stradun zarasta trawą

O pomoc dla walczących z żywiołem apeluje Andrzej Grygoruk, dyrektor parku. Na miejscu brakuje m.in. tłumic do ręcznego gaszenia, motopomp, a nawet paliwa na dojazdy do pożarów.

— Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia – napisał.

Ostatnio do zdarzenia o podobnej skali doszło w 2002 roku. Spłonęło wtedy 2,5 tys. hektarów parku. 

KOMUNIKAT DYREKTORA BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGOMinisterstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne…

Opublikowany przez Biebrzański Park Narodowy Środa, 22 kwietnia 2020

Źródło: Wirtualna Polska

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.