O KURDE! Szwecja – kraj dobrobytu pełen dzikiej natury

Położona w północnej części Europy Szwecja jest krajem skandynawskim, w którym żyje ponad 10 mln osób. Państwo to słynie przede wszystkim z niezwykłych krajobrazów składających się głównie z lasów i jezior, a także z wielu firm oraz zespołów muzycznych, czego przykładem jest ABBA. Co warto odwiedzić podróżując po Szwecji? Jakich potraw spróbować?

Foto: Linus Mimietz/ Unsplash

Za początek osadnictwa w Szwecji uznaje się cofanie lądolodu, które miało miejsce około 13 tys. lat temu. Topniejący lądolód dał możliwości przemieszczania się grupom myśliwych w kierunku północnym. Zasiedlanie terenów dzisiejszej Szwecji zajęło kilka tysięcy lat. Dopiero w średniowieczu pojawili się tam znani nam z historii Normanowie, którzy organizowali wyprawy Wikingów.

Stolicą, a zarazem największym miastem Szwecji jest liczący blisko 1,6 mln mieszkańców Sztokholm. Obecnie obowiązującą walutą na terenie tego kraju jest korona szwedzka, zaś religią dominująca – protestantyzm.

Szwedzkie krajobrazy składają się przede wszystkim z lasów, które są tam uważane za jeden ze skarbów narodowych. Ogólna ich powierzchnia w tym kraju wynosi ponad 27 mln ha – około 85 proc. stanowią lasy iglaste. Szwecja słynie również z jezior. Największymi zbiornikami wodnymi znajdującymi się na tym terenie są – Vänern i Vättern, które na mapie, jak również w rzeczywistości przypominają bardziej małe morze niż słodkowodny akwen.

Kraj ten jest muzyczną kuźnią talentów. To stąd pochodzą takie zespoły jak ABBA, Roxette, Europe czy Swedish House Mafia. Ponadto w Szwecji urodziła się słynna piosenkarka Zara Larsson oraz nieżyjący już DJ Tim Bergling, który występował pod pseudonimem Avicii.

W Szwecji założono wiele znanych na całym świecie firm. Takimi przykładami są: Absolut, Electrolux, Duka, Husqvarna, H&M, IKEA, Jula, Nordea Bank, Saab Group, Scania, Skanska, Spotify i Volvo.

Zobacz również: O KURDE! Hiszpania – Corrida, Gaudi, Sagrada Familia i tapasy

Co warto zobaczyć w Szwecji?

Podróżując po tym kraju warto odwiedzić jego stolicę. W Sztokholmie można znaleźć Zamek Królewski, rynek, Modern Museet, muzeum zespołu ABBA, zamek Drottningholm, park Kungsträdgården i Muzeum Historii Naturalnej.

Ponadto będąc w Szwecji koniecznie trzeba zobaczyć niezwykły Park Narodowy Abisko, tajemniczy kompleks kamienny Ales Stenar, urzekający zamek Läckö i kopalnię srebra w Sali.

Nie można również zapomnieć o odwiedzeniu miast, takich jak Göteborg, Malmö, Uppsala, Örebro, w których także można znaleźć wiele interesujących miejsc.

Zobacz również: O KURDE! Słowacja, czyli kraj jaskiń, zamków i pięknych górskich krajobrazów

Sztokholm, foto: 12019/ Pixabay

Köttbullar z kawą, foto: Attila Malarik/ Flickr

Szwedzka kuchnia

Mieszkańcy tego kraju kochają ryby, dlatego to one są głównym składnikiem szwedzkich dań. Najpopularniejszymi rybami serwowanymi w tamtejszych restauracjach są śledzie, łososie i makrele. W menu wielu lokalach można również znaleźć owoce morza, takie jak raki, krewetki i ośmiornice.

Wspominając o szwedzkiej kuchni nie powinno się zapominać o słynnych klopsikach (Köttbullar), podłużnych kawałkach mięsa smażonych na patelni (renskav) oraz o mięsie z renifera.

Dodatkowo, będąc w Szwecji warto spróbować tamtejszej kawy oraz napojów – Julmust, Trocadero i Portello.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.