O KURDE! Hiszpania – Corrida, Gaudi, Sagrada Familia i tapasy

Słoneczny Półwysep Iberyjski to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków dla turystów na świecie. Hiszpania piękna jest nie tylko w lecie, a doskonałe jedzenie i unikatowe zabytki mogą cieszyć przyjeżdżających przez cały rok. Zapraszamy do opowieści o Hiszpanii, jej przemiłych mieszkańcach, autonomicznych regionach i cudownym wieczornym klimacie, który gwarantuje długie życie nocne.

Fot: Barcelona/ Kaspars Upmanis, Unsplash

Królestwo Hiszpanii położone jest w zachodniej Europie, na Półwyspie Iberyjskim. Stolicą kraju jest Madryt, ale nie mniejszą rolę ma Barcelona, która generuje gigantyczne przychody z turystyki i jest najczęściej odwiedzanym miastem w całej Hiszpanii. Turyści i Hiszpania to nierozłączny temat, bo w całym kraju żyje około 50 milionów ludzi, a Półwysep Iberyjski co roku odwiedza blisko 80 milionów turystów! Ten oszałamiający wskaźnik jest drugim największym na całym świecie.

Hiszpania to nie tylko jej część kontynentalna. W skład państwa wchodzą również Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Spokojnym i małe, niedostępne tereny w Afryce Północnej. Zarówno kontynent, jak i wyspy stanowią wakacyjny raj dla milionów turystów. Hiszpania przoduje również w światowej ilości zabytków na liście UNESCO.

CO WARTO ZOBACZYĆ W HISZPANII?
Jeśli chcielibyśmy w jednym tekście wymienić wszystkie zabytki i miejsca do odwiedzenia w Hiszpanii, to z pewnością długość tego tekstu przekroczyła by wielokrotność innych napisanych przez naszą redakcję. Spróbuje jednak wymienić to co najważniejsze!

Oczywiście pierwszą myślą większości z nas będzie Barcelona. Miasto Gaudiego czaruje i zachwyca, a układ przestrzenny miasta uchodzi za idealny. Nad miastem góruje secesyjna Sagrada Familia, w samym mieście zachwyca tęczowy ogród Park Guell, a turystów ściąga nie kto inny, jak Leo Messi. Tak, większość odwiedzających Barcelonę jako motywację wskazywało argentyńskiego piłkarza i stadion FC Barcelony.

Stolica, Madryt przyciąga głównie fanów piłki nożnej, miłośników sztuki i wielbicieli nocnego życia. Tu znajdziemy popularne Santiago Bernabeu, czyli dom słynnego Realu Madryt. Muzeum Prado ma w swoich zbiorach obrazy takich mistrzów jak: Goya, Valazquez, czy El Greco. Muzeum Królewskie w Madrycie uznawane jest za jeden z najpiękniejszych pałaców na świecie. A życie? Madryt nigdy nie zasypia, bary są pełne prawie zawsze, wyjątki stanowią tylko godziny siesty.

Sewilla jest najbardziej romantycznym miastem w całej Hiszpanii. Klimat tworzy dawny pałac królewski Alkazar i Pałac Królewski – ten ostatni na pewno będą kojarzyć fani „Gry o Tron” oraz „Gwiezdnych Wojen”.

Malaga to rodzinne miasto Pabla Picasso. To miasto zachwyca arabskim pałacem Alcazaba, niezliczonymi knajpkami i pięknymi plażami.

Wiele by można by jeszcze wymieniać wartych odwiedzenia miast w Hiszpanii, chociażby San Sebastian, czy Walencje. Ten kraj można zwiedzać miesiącami, a i tak nie uda się zwiedzić całego.

Fot: Madryt/ Eszter Szadeczky-Kardoss, Shutterstock

Fot: Wyspy Kanaryjskie/ Getyourguide.com

GDZIE WYPOCZĄĆ W HISZPANII?
Miejsc na wypoczynek w Hiszpanii jest wiele. Każde z miejsc ma swój unikatowy klimat, ale wszystkie łączą dwie rzeczy: świetne plaże i cudowna pogoda.

Najpopularniejszymi wyspami jest archipelag Baleary. To tu znajdziemy tak popularne wyspy jak Majorka, Miniorka, czy Ibiza. Majorka ma najlepsze plaże, Miniorka przyrodę, a na Ibizę musi się udać obowiązkowo każdy porządny imprezowicz!

Na Wyspach Kanaryjskich najpopularniejszą destynacją jest Teneryfa i Gran Canaria. teneryfa jest bardzo zróżnicowana klimatycznie i geograficznie ze słynnym wulkanem El Teide, a Gran Canaria jest miejscem najpopularniejszych kurortów wakacyjnych w przystępnych cenach. Chociaż tam i tak nie przesiaduje się zbyt długo w hotelu, a raczej tylko na plaży!

Kolejnymi świetnymi wyspami są Lanzarote i Fuerteventura. Lanzarote zachwyca krajobrazami i rozsianymi po całej wyspie malowniczymi wulkanami. Z kolei na Fuercie znajdują się cudowne szerokie plaże, które są porównywane do plaż na Karaibach.

Costa Del Sol, czyli wybrzeże słońca, rozciąga się na południe od Malagi i przez 161 kilometrów zapewnia nam 125 cudownych plaż! Po drodze można się zatrzymywać w wielu kurortach, z których każdy ma swój wyjątkowy charakter. Do wyboru do koloru!

HISZPAŃSKIE JEDZENIE
Ogromna różnorodność kuchni hiszpańskiej wynika z faktu, że na całe państwo składa się 17 różnych regionów, z których każdy ma trochę inną tradycję dobierania potraw i technikę gotowania.

Pewne potrawy i smakołyki są jednak jednolite i wysławiają Hiszpanię na całym świecie. Jako słodka przekąska najlepsze jest Churros. Tapas są podawane w każdym barze i knajpie. Nie ma jednego przepisu na tapas, są to komponowane według własnego uznania małe porcje, pozwalające spróbować wielu smaków i kompozycji hiszpańskiej kuchni.

Kuchnie można podzielić na 6 regionów. Północ znana jest z aromatycznych sosów i pysznych owoców morza. Pireneje są królestwem „Chilindron”, czyli potrawki z kurczaka z dodatkiem duszonych warzyw. Katalonia słynie z zaczerpniętych od francuzów dań jednogarnkowych. Regiony wschodnie (w tym Walencja) specjalizują się w daniach z ryżem, takich jak Paella Valenciana, czyli ryż z dodatkiem szafranu i dodatkami. Andaluzja jest domem smażonych ryb i wszelkich owoców morza, a słynne tapas jest tu najprawdopodobniej najlepsze w całej Hiszpanii. W środkowych regionach, takich jak Kastylia, kuchnia jest zdecydowanie cięższa i najlepiej zjeść tam pieczone mięsa. Będąc w Kastylii, nie można też nie spróbować Cocido, czyli słynnego gulaszu z ciecierzycy.

Fot: Tapas/ inspirowanesmakiem.pl

Fot: Corrida w Sewilli

HISZPAŃSKA KULTURA
Kultura w Hiszpanii cechuje się wyrazistością i wyjątkowym charakterem. Hiszpanii są otwarci, rozrywkowi, a w swoim kalendarzu mają pełno fiest, czyli rozmaitych świąt ludowych. Cały kraj jest zróżnicowany pod względem tradycji i języka, a niektóre nacje, takie jak Baskijska czy Katalońska, mają poczucie silnej odrębności.

Na kulturę hiszpańską duży wpływ mieli zarówno wyznawcy Islamu, jak i Chrześcijaństwa. Mimo iż większość Hiszpanii jest katolicka, to na jej terenie pozostała mocna arabska spuścizna. W końcu Arabowie rządzili tu przez setki lat.

Taniec Flamenco to niekwestionowany symbol Hiszpanii. Wywodzi się z Andaluzji i to tam nieustannie można oglądać pokazy tego tańca.

Istotnym elementem hiszpańskiego życia jest siesta. Mniej więcej od 13:00 do 17:00 nie uświadczymy zbyt wielu Hiszpanów na ulicach. Jest to dla nich czas na odpoczynek od gorąca, bądź na spotkanie z rodziną lub znajomymi na wspólny obiad.

Udało wam się odwiedzić Hiszpanię? Może dopiero planujecie urlop w tym słonecznym kraju? A może tam mieszkacie? Piszcie! Dzielcie się zdjęciami i doświadczeniami lub planami na urlopy!

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.