O KURDE! Słowacja, czyli kraj jaskiń, zamków i pięknych górskich krajobrazów

Położona w środkowej części Europy Słowacja jest państwem zamieszkiwanym przez ponad 5,4 mln osób. Nasz południowy sąsiad może pochwalić się wieloma jaskiniami i zamkami, a także cudownymi widokami i dobrą infrastrukturą górską. Co warto zwiedzić będąc na Słowacji? Jakich potraw spróbować?

Bratysława, foto: Martin Katler/ Unsplash

Tatry, foto: Martin Katler/ Unsplash

Obecny kształt Słowacja uzyskała dopiero w 1993 roku, kiedy to kraj przestał być już częścią Czechosłowacji. W tym samym roku państwo to wstąpiło do ONZ, a 11 lat później również do NATO i UE.

Stolicą, a zarazem największym miastem Słowacji jest Bratysława, która liczy ok. 440 tys. mieszkańców. Walutą obowiązującą na terenie całego kraju jest euro, a religią dominującą – katolicyzm.

Słowacja słynie przede wszystkim z dużej ilości zamków – na obszarze tego kraju jest ich najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ponadto warto dodać, że Słowacja może poszczycić się dobrze rozwinięta infrastruktruą górską pełną stoków i hoteli, a także jaskiniami, których jest tam ponad 6000.

Ciekawostką jest również to, że w słowackim mieście Koszyce co roku odbywa się najstarszy maraton w Europie – jego pierwsza edycja odbyła się w 1924 r. Trasa Międzynarodowego Maratonu Pokoju prowadzi przez zabytkowe centrum miasta, rozpoczynając się i kończąc na ulicy Hlawnej.

Zobacz również: O KURDE! Islandia, czyli jeden z najbezpieczniejszych krajów świata

Słowacja – atrakcje turystyczne

Będąc na Słowacji trzeba koniecznie odwiedzić Tatry Słowackie, którymi najpopularniejszymi szczytami są Gerlach, Łomnica, Krywań, Jagnięcy Szczyt i Sławkowski Szczyt.

Innymi atrakcjami turystycznymi tego kraju są zamki, takie jak Spiski, Devín, Strečno, a także te znajdujące się w Bojnicach, Trenczynie, Czachticach. Na terenie Słowacji znajduje się również Dobszyńska Jaskinia Lodowa, Park Narodowy Słowacki Raj, Popradzki Staw, Tatrzański Park Narodowy, Demianowska Jaskinia Lodowa, Szczyrbskie Jezioro, jaskinia Domica oraz położony w Roztokàch aquapark Tatralandia.

Ponadto podróżując po Słowacji warto zobaczyć miasta – Koszyce, Żylina, Preszów, Bańska Bystrzyca, Trenczyn oraz Bratysławę, w której położony jest kościół św. Elżbiety, zoo, Pałac Prymasowski, Brama Michalska i Zamek Bratysławski.

Zamek w Bojnicach, foto: katkaZV/ Pixabay

Kofola, foto: দেবর্ষি রায়/ Flickr

Słowackie smaki

Na pierwszy rzut oka kuchnia tego kraju może być podobna do polskiej. Są to jednak tylko pozory. Słowackie smaki znacznie się różnią od tych, których możemy doświadczyć w naszym kraju.

Najbardziej znanymi daniami serwowanymi na Słowacji są kapuśniak, zupy – fasolowa i bryndzowa, pieczona kaczka z kapustą, polędwiczki zawijane boczkiem, smażony ser, pierogi z bryndzą i haluszki, czyli ziemniaczane kluseczki podawane w akompaniamencie skwarków i sosu śmietanowo-bryndzowego.

Odwiedzając ten kraj warto również spróbować słynnego bezalkoholowego napoju gazowanego Kofola oraz tamtejszych piw, takich jak Złoty Bażant, Kelt, Stein i Steiger.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.