O KURDE! Republika Południowej Afryki – najbogatszy kraj na Czarnym Lądzie?

Republika Południowej Afryki jest znana ze swojej różnorodności. Przez lata kraj ten był kierunkiem emigracji wielu ludzi. To tutaj urodzili się m.in. Nelson Mandela, Charlize Theron, czy Elon Musk. Oprócz wielkich metropolii, RPA słynie także z dzikiej przyrody, gór oraz rozmaitych kultur, przez co tak często jest wybierane jako cel podróży. Co warto zobaczyć w Republice Południowej Afryki? Jakie tajemnice skrywa ten kraj?

Pomnik Nelsona Mandeli w Pretorii, zdjęcie: Francisco Anzola/ Flickr – flaga RPA, zdjęcie: wirestock/ Freepik

Zobacz również: RPA: stado lwów “przejęło” jezdnię

Zacznijmy od tego, że RPA odzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii 31 maja 1910 r. Od tego czasu kraj ten mocno się zmienił. Miasta się powiększyły, a przemysł rozwinął się. Obecnie państwo to jest jednym z największych eksporterów owoców. Na terenie Republiki Południowej Afryki, w której obowiązuje ruch lewostronny, można znaleźć m.in. najgłębszą na świecie kopalnię złota oraz dziewiąty pod względem wielkości port położony w Durbanie. 

Warto również zaznaczyć, że RPA słynie z organizacji wielu imprez sportowych. Kraj ten był gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej, krykiecie i rugby.

Republika Południowej Afryki – atrakcje

Każde państwo na świecie ma coś do zaoferowania turystom. Nie inaczej jest w przypadku RPA. Osoby podróżujące do tego kraju mogą zobaczyć m.in. Górę Stołową w Kapsztadzie uważaną za jedną z najstarszych gór na świecie, wodospad Tugela, największy na naszym globie ośrodek hotelowy – Pałac Zaginionego Miasta i Wielki Teleskop Południowoafrykański.

Będąc w RPA warto również odwiedzić m.in. Park Narodowy Krugera, Przylądek Dobrej Nadziei, Boulders Beach, Lion’s Head, kanion rzeki Blyde, Park Narodowy Addo Elephant, Cape Point, Groty Cango, Park Narodowy Tsitsikamma oraz miasta – Kapsztad, Durban, Pretorię i Johannesburg.

Oprócz tych atrakcji bardziej popularnych, w kraju tym można znaleźć wiele innych ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Takim przykładem jest chociażby wodospad Mzinyathi, z którego rozpościera się widok na piękny afrykański krajobraz oraz Orlando Towers w mieście Soweto, czyli niezwykłe murale na wieżach chłodniczych elektrowni.

Dla miłośników adrenaliny mamy jeszcze jedną propozycję. W RPA znajduje się najwyższy komercyjny punkt, z którego da się skoczyć na bungee. Z mostu Bloukrans położonego 216 m nad taflą rzeki o tej samej nazwie, można wykonać skok od 1997 r.

Kapsztad, zdjęcie: sharonang/ Pixabay

Bunny Chow, zdjęcie: amanderson2/ Flickr

Kuchnia Republiki Południowej Afryki

Jednym z najpopularniejszych dań w RPA jest Bunny Chow, często nazywany po prostu króliczkiem. Fast food ten składa się z wydrążonego bochenka wypełnionego curry, czyli potrawką z warzywami i mięsem. Pochodzi on dokładnie z Durbanu, w którym są serwowane również wszelakie ryby.

Ponadto Republika Południowej Afryki słynie z maotwany (stopy kurczaka) oraz z nóżek wieprzowych i dziczyzny, w tym z mięsa antylopy.

W kraju tym są serwowane także różne słodkie przekąski. Budząc się w RPA z pewnością będziecie mogli skosztować rusk – dwukrotnie pieczonego herbatnika oraz meltert, czyli pożywne ciasto z mleka, mąki, jajek i cynamonu.

Zobacz również: O KURDE! Wietnam — myszojeleń, kawa i trudna przeszłość

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.