O KURDE! Wietnam — myszojeleń, kawa i trudna przeszłość

Wietnam może kojarzyć nam się z rozległymi polami ryżowymi, uprawą kawy, fantastycznym jedzeniem ulicznym i bardzo ostatnio popularnym zwierzakiem — myszojeleniem. Niestety Wietnam to również ciężka historia wojny, umiejscowionej w jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi.

<a href=”http://<span>Photo by <a href=”https://unsplash.com/@fridaae29?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText”>Frida Aguilar Estrada</a> on <a href=”https://unsplash.com/s/photos/hanoi?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText”>Unsplash</a>Photo:




Wietnam, a dokładniej Socjalistyczna Republika Wietnamu leży w Azji Południowo-Wschodniej. Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że kraj ten posiada bardzo nietypowy kształt. Wietnam jest bardzo wąski i zarazem bardzo długi. W niektórych miejscach jest węższy niż 100 kilometrów, a jego długość wynosi ponad 2000 kilemtrów!

Stolicą Wietnamu jest Hanoi, siedziba władz od początku wywalczenia niepodległości. Hanoi nie jest jednak największym miastem, chociaż liczy aż 8 milionów mieszkańców w całej aglomeracji! Największe miasto to Ho Chi Minh City, czyli dawny Sajgon. Dlaczego to 10-milionowe miasto zmieniło swoją nazwę? Czytajcie do końca!

Flaga Wietnamu to oczywiste nawiązanie do symboli komunistycznych, czyli żółta gwiazda na czerwonym tle. Jednak czy w Wietnamie panuje taki czysty komunizm, jaki my znamy z przeszłości? Nie do końca, teoretycznie wszystko jest państwowe, ale ludzie mają dużą dowolność w swoich małych biznesach.

Wietnam zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem produkcji kawy, zaraz po Brazylii. Produkuje się tam głównie robustę. Żyje też tam wiele różnych gatunków zwierząt, ale zdecydowanie najpopularniejszym jest Kanczyl Srebrnogrzbiety, znany potocznie jako MYYYSZOJELEŃ!

W Wietnamie występują trzy główne strefy klimatyczne: północna, centralna i południowa. Przyczyną występowania tych stref jest oczywiście rozciągłość kraju. Możemy dzięki temu doświadczyć sytuacji, w której na południu jesteśmy w tropikach, a na samej północy możemy zobaczyć śnieg w górach!

Obrazek do słówka w Słowniku Diki - Diki

Wietnam – co warto zobaczyć?

Wietnam to zdecydowanie kraj pełen kontrastów. Ma cudowną naturę, piękne stare miasta i nowoczesne tereny turystyczne, ale również nie może wyrzec się tych biedniejszych miast i problemu ze śmieciami.

Naszą uwagę powinno przykuć stare miasto w Hanoi — stolicy Wietnamu. Wybudowali je Francuzi w czasach kolonialnych i ta część miasta zachowała się w pełni do dzisiejszego dnia. Stare Miasto to prawdziwy azjatycki rollercoaster — wszędzie skutery i motory, sklepy na każdym kroku i miliony ludzi codziennie przejeżdżających przez ulicę miasta jak na złamanie karku.

Będąc w Wietnamie, powinniśmy również odwiedzić największe miasto — Ho Chi Minh City. Kiedyś nazywało się ono Sajgon, lecz po zdobyciu miasta z rąk amerykanów postanowiono zmienić jego nazwę na cześć Ojca narodu i autora tożsamości niepodległościowej — Ho Chi Minha. Największe miasto południa to liczne wieżowce, doskonała kuchnia oraz muzeum wojny wietnamskiej — prawdziwy „must have” do zwiedzenia.

Na północy kraju możemy zwiedzać góry zza kierownicy wypożyczonego skutera. Warta odwiedzenia jest miejscowość Sa Pa, a najpiękniejszą pętlą jest pętla Ha Giang, prowadząca aż pod granicę z Chinami.
Północ skrywa też jeden ze współczesnych 7 cudów natury, czyli zatokę Ha Long. Zatoka posiada ponad 1900 wysp i wysypek, z której większość to wapienne słupy, wystające sporo ponad powierzchnię wody. W tych skałach wydrążyły się liczne jaskinie, należące do najpiękniejszych jaskiń na świecie. Ciekawostką jest to, że na terenie zatoki nadal żyją ludzie! Ich domem są małe rybackie wioski unoszące się na powierzchni wody.

W centralnej części kraju znajduje się cesarskie miasto Hue, które było domem dla pierwszych cesarzy Wietnamu, Da Hang, czyli jedno z najbogatszych miast Wietnamu, oraz Hoi An. To ostatnie skrywa niesamowitą historię. Zabytkowa część miasta miała być zburzona przez komunistyczne władze w XX wieku, lecz polski architekt Kazimierz Kwiatkowski kategorycznie się temu sprzeciwił. Jego upór uratował zabytki i pozwolił nadal rozwijać się Hoi An, które słynie teraz wyrobów krawieckich i lampionów, które porozwieszane są w całym mieście i nocą tworzą niesamowitą atmosferę.
Płaskowyż Centralny mieści w sobie strefę zdemilitaryzowaną, dzielącą podczas wojny północną i południową część Wietnamu. Znajdują się tam słynne tunele, w których ukrywały się wietnamskie rodziny przed bombardowaniami, jak i również zabytki wojenne oraz liczne cmentarze, na których pochowani są anonimowi wietnamscy żołnierze, którzy zginęli w tej okropnej wojnie.
Jako ciekawostkę można dodać, że przy granicy z Laosem znajduje się największa jaskinia świata! Hang Son Doong liczy sobie 9 kilometrów długości i nie ma sobie równych na świecie.

Na południu oprócz Sajgonu możemy podziwiać deltę Mekongu, czyli najdłuższej rzeki Wietnamu. Delta porośnięta jest tropikalną roślinnością, poprzecinana jest masywnymi ostańcami krasowymi, podmokłe tereny gwarantują widoki oszałamiających pół ryżowych.
Już poza kontynentalnym Wietnamem leży wyspa Phu Quoc. Znajduje się ona 30 km na południe od Kambodży. Na terenie Phu Quocu możemy podziwiać istne tropiki, wiecznie zielone lasy, dziką naturę oraz wielkie piaskowe plaże.


SMAKI WIETNAMU

Wietnam słynie ze swojej kuchni ulicznej. Jest ona dość zbliżona do tej chińskiej, lecz zawiera swoje oryginalne receptury.

Do takich należy z pewnością zupa Pho, czyli wietnamski rosół. Wietnamczycy jedzą ją o każdej porze dnia. Zupa jest na bazie rosołu, zawiera w sobie makaron ryżowy, mięso (kurczak lub wołowina) oraz bardzo dużo zieleniny.

Na przekąskę najlepsze będą kanapki Bahn Mi, czyli francuska bagietka z dodatkami. Jest to oczywista pozostałość po kolonizacji francuskiej. Do kanapki możemy dobrać sobie dodatki jakie chcemy. Najczęstsze są jednak mieszanki mięsa z warzywami. Można dodać również jajko na twardo lub w postaci jajecznicy.

Nie zapominajmy też o sajgonkach, bo pomimo iż z Sajgonem nie mają nic wspólnego, to w Sajgonie smakują wyśmienicie!

Wietnam to niesamowity kraj, pełen zabytków i świetnych ludzi. Może mieliście już okazję odwiedzić ten rejon świata? Jeśli tak, to pochwalcie się swoimi zdjęciami i wspomnieniami w komentarzu pod postem.

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.