Chaos na europejskich lotniskach. Masa odwołanych lotów

TANIE LOTY: 15 minut przed innymi – KLIKNIJ, aby włączyć

Coraz więcej linii lotniczych w Europie decyduje się na odwoływanie lotów. Ma to związek ze wzrostem popytu na podróże lotnicze, z którym nie umieją sobie poradzić lotniska. Z tego powodu chcielibyśmy ułatwić Wam wyszukiwanie informacji na temat obecnego kryzysu w branży lotniczej. Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze ogłoszenia związane ze wspomnianą sytuacją. [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Foto poglądowe: Merve Sensoy

Holandia

Sytuacja na lotniskach w tym kraju wygląda najmniej kolorowo, szczególnie tyczy się to portu Schiphol w Amsterdamie, w którym trwa jeden z najpoważniejszych kryzysów od lat. Głównym powodem jest brak odpowiedniej liczby pracowników, co prowadzi do masowych anulowań lotów.

W odpowiedzi na złą sytuację, zarząd portu wprowadził dzienny limit przyjmowania pasażerów. W związku z tym wiele linii lotniczych musi ograniczyć liczbę połączeń realizowanych z i do tego lotniska.

Pierwszymi, którzy przedstawili listę anulowanych lotów są m.in. Transavia odwołująca 200 rejsów, a także PLL LOT, o których decyzji pisaliśmy tutaj.

Tureckie linie lotnicze Corendon Airlies postanowiły nie czekać na decyzję władz lotniska w Amsterdamie i przeniosły 150 lotów z lipca i sierpnia do lotniska w Rotterdamie.

Hiszpania

Tu sytuacja również nie wygląda najlepiej. O informacji podanej przez personel pokładowy Ryanaira również pisaliśmy kilka dni temu. Tamtejsze związki zawodowe USO I Sitcpla, w których w skład wchodzący pracownicy irlandzkich linii lotniczych zapowiedziały strajki, które rozpoczęły się 24 czerwca.

Identycznie postąpił związek zawodowy Unión Sindical Obrera, w którym zrzeszony jest personel linii EasyJet. Pracownicy poinformowali, że strajki odbędą się w dniach 1-3, 15-17 oraz 29-31 lipca br. Mają się one odbyć na lotniskach w Barcelonie, Maladze i na Majorce.

Niemcy

W Niemczech wszystko było pod kontrolą do czasu, gdy redukcje swojej lipcowej siatki zapowiedziała Lufthansa.

Już prawie dwa tygodnie temu, największe niemieckie linie lotnicze zapowiedziały odwołanie ponad 900 lotów – chodzi głównie o połączenia z Frankfurtu i Monachium. Na tym jednak prawdopodobnie się nie skończy. Anulowanych rejsów przybywa, szczególnie tych weekendowych.

Do cięć przygotowuje się również Eurowings, należący do grupy Lufthansa. Dotychczas poinformowano o anulowanych lotach m.in. z Düsseldorfu i Bonn.

Polska

Obecnie polskie lotniska odnotowują duży wzrost pasażerów. Mimo zwiększonego ruchu i apeli o wcześniejsze przybycie na lotnisko, nie ma na szczęście informacji o strajkach.

Jedyną informacją o zmianach w swojej siatce przekazał EasyJet, który usuwa loty z Krakowa do Londynu-Luton i Manchesteru. Połączenia do tych miast mają powrócić 30 października br.

Wielka Brytania

Najgorsza sytuacja jest na dwóch londyńskich lotniskach – Gatwick i Luton. Z tego pierwszego linie EasyJest odwołały kilka dni temu aż 240 lotów.

Co więcej, ogromny chaos doprowadził do sytuacji, w której samolot hiszpańskiego przewoźnika Vueling odleciał do Florencji nie zabierając pasażerów.

Do absurdalnych sytuacji dochodzi również na lotnisku Heathrow. Parę dni temu doszło do awarii systemu bagażowego w Terminalu 2, przez co w porcie piętrzył się stos nieodebranych walizek. Na lotnisku brakuje również pracowników, przez co już teraz niektóre linie decydują się na odwoływanie lotów.

Strajki linii lotniczych

Ryanair

  • Belgia (od 24 do 26 czerwca)
  • Francja (od 25 do 26 czerwca)
  • Hiszpania (od 24 do 26 czerwca, 30 czerwca i od 1 do 2 lipca)
  • Portugalia (od 24 do 26 czerwca)
  • Włochy (25 czerwca)


Foto poglądowe: Danijela Prijovic/ Unsplash

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.