Afryka otwiera się na turystów [PEŁNA LISTA KRAJÓW]

Wiele afrykańskich krajów zaczyna ponownie otwierać lotniska oraz wznawiać turystykę krajową i międzynarodową. Dla niektórych jest to szansa na odmrożenie swoich gospodarek, które od kilku miesięcy znajdują się zapaści spowodowanej pandemią koronawirusa. Poniżej możecie znaleźć listę wszystkich państw Afryki wraz z opisami dotyczącymi przepisów wjazdu do danego kraju.

Zdjęcie: SofiLayla/ Pixabay

Algieria

Połączenia międzynarodowe są na razie zakazane. Wyjątek stanowią loty repatriacyjne dla obcokrajowców, którzy utknęli w Algierii. Data otwarcia granic jest obecnie nieznana.

Angola

Granice są otwarte tylko i wyłącznie dla wracających obywateli tego kraju. Angola dalej jest niedostępna dla turystów z zagranicy.

Zdjęcie: rogeriopaulocosta/ Pixabay

Zdjęcie: Afrikit/ Pixabay

Benin

Wizy do tego kraju są na razie nie wydawane. Wjazd do Beninu jest mocno ograniczony.

Botswana

Do kraju są przyjmowani tylko obywatele Botswany. W tej chwili loty komercyjne są zakazane, a lotniska w tym kraju zamknięte.

Zobacz również: Botswana: setki słoni zmarło w tajemniczych okolicznościach

Zdjęcie: BlueFarrar/ Pixabay

Zdjęcie: marclou/ Pixabay

Burkina Faso

Loty do Burkina Faso zostały wznowione. Osoby podróżujące do tego kraju są zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego 5 dni przed wylotem oraz odbycia po przyjeździe 14-dniowej kwarantanny.

Burundi

Podróżowanie w celach turystycznych jest zabronione. Do Burundi mogą być wykonywane tylko loty repatriacyjne i humanitarne.

Zdjęcie: Amizero/ Pixabay

Zdjęcie: Ken Doerr/ Flickr

Czad

Obecnie granice są otwarte dla podróżnych. Muszą jednak oni mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, wykonanym najpóźniej 7 dni przed wylotem oraz poddać się po przyjeździe tygodniowej kwarantannie.

Demokratyczna Republika Konga

Granice tego kraju zostały otwarte 15 sierpnia. Wszyscy, którzy chcą odwiedzić DRK, są zmuszeni przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany maksymalnie 3 dni przed przyjazdem. Po przylocie jest możliwe odbycie kwarantanny.

Zdjęcie: Night Eulen/ Flickr

Zdjęcie: MJO/ Pixabay

Dżibuti

Lotnisko w tym kraju wznowiło już działalność i przyjmuje ograniczoną liczbę samolotów wykonujących loty komercyjne. Po przylocie wszyscy pasażerowie muszą zakupić test na obecność COVID-19 i czekać na jego wyniki na lotnisku.

Egipt

Granice Egiptu są otwarte dla turystów. Mimo to, po przybyciu trzeba przedstawić negatywne wyniki testu na koronawirusa, które nie mogą być starsze niż 72 godziny.

Zobacz również:

1. Nowe zasady dla podróżujących do Egiptu!

2. KLM przywraca połączenie do Kairu

Zdjęcie: NadineDoerle/ Pixabay

Zdjęcie: 12019/ Pixabay

Erytrea

Obecnie wjazd do tego kraju jest niemożliwy. Wydawanie wiz zostało zawieszone.

Eswatini

Na razie kraj ten jest zamknięty dla turystów z zagranicy. Granice mogą przekroczyć tylko i wyłącznie obywatele Eswatini.

Zdjęcie: HaLu2803/ Pixabay

Zdjęcie: Trevor Cole/ Unsplash

Etiopia

Lotniska w Etiopii przyjmują już samoloty wykonujące loty międzynarodowe. Po przybyciu, podróżni muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany w ciągu 5 dni od przyjazdu oraz poddać się 14-dniowej kwarantannie. W przypadku nie zabrania testu, podróżnych czeka 7-dniowa kwarantanna w hotelu na własny koszt – po tym okresie zostanie przeprowadzony test na obecność COVID-19.

Gabon

Obecnie loty do tego kraju są mocno ograniczone. Osoba podróżująca do Gabonu musi się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Zdjęcie: Brian Gratwicke/ Flickr

Zdjęcie: IsaacTuray/ Pixabay

Gambia

Rejsy do Gambii są zawieszone do 30 września 2020 r. Wyjątek stanowią loty medyczne, humanitarne oraz loty cargo.

Ghana

1 września zniesiono zakaz lotów międzynarodowych. Pasażerowie muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed odlotem. Na miejscu podróżni zmuszeni są ponownie poddać się badaniu.

Zdjęcie: lapping/ Pixabay

Zdjęcie: David Stanley/ Flickr

Gwinea

Lotnisko w Konakry jest otwarte, a niektóre linie lotnicze wznawiają regularne loty. Osoby, które chcą podróżować do Gwinei, muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany w ciągu 5 dni od przyjazdu. W przeciwnym razie podróżny będzie zmuszony odbyć 2-tygodniową kwarantannę.

Gwinea Bissau

Obecnie Gwinea Bissau nie przyjmuje podróżnych z większości krajów. Granice są otwarte tylko dla nielicznych grup, w tym dla obywateli Gwinei Bissau.

Zdjęcie: Colleen Taugher/ Flickr

Zdjęcie: Ipisking/ Wikimedia Commons

Gwinea Równikowa

Loty komercyjne do Gwinei Równikowej są obecnie bardzo ograniczone. Wszyscy przylatujący pasażerowie muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, który został wykonany maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem.

Kamerun

Kameruńskie władze zniosły zakaz w ruchu lotniczym, ale tylko dla obywateli ich kraju. Mimo to, po przyjedzie muszą oni okazać zaświadczenie lekarskie z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, wystawione najpóźniej 3 dni przed przybyciem.

Zdjęcie: Edouard TAMBA/ Unsplash

Zdjęcie: Jonny_Joka/ Pixabay

Kenia

1 sierpnia władze zniosły zakaz lotów międzynarodowych. Osoby przybywające do Kenii muszą przedstawić zaświadczenie lekarskie z negatywnym wynikiem testu PCR na koronawirusa, wystawione najpóźniej 96 godzin przed wylotem. Ponadto, podróżni mają obowiązek wypełnić formularz na stronie kenijskiego Ministerstwa Zdrowia.

Polska znajduje się w grupie 129 państw, których obywatele nie muszą odbywać kwarantanny po przyjeździe do Kenii.

Komory

Obecnie loty na Komory są zakazane. Granice są zamknięte dla turystów, jak i dla mieszkańców.

Zdjęcie: Derek Keats/ Flickr

Zdjęcie: David_Peterson/ Pixabay

Kongo

24 sierpnia władze tego kraju otworzyły granice powietrzne. Mimo to, loty do Kongo są mocno ograniczone.

Lesotho

Kraj ten pozostaje zamknięty dla turystów do odwołania. Granice Lesotho są otwarte tylko dla przepływu towaru.

Zdjęcie: WhiskerFlowers/ Pixabay

Zdjęcie: David_Peterson/ Pixabay

Liberia

1 lipca Liberia otworzyła się na turystów z zagranicy. Pasażerowie przybywający do tego kraju muszą okazać negatywny wynik testu PCR na koronawirusa nie starszy niż 72 godziny. Ponadto, po przyjeździe zostanie im sprawdzona temperatura ciała oraz wykonany test na COVID-19. Każdy, kto uzyska wynik pozytywny w dniu przyjazdu, zostanie poddany kwarantannie co najmniej na 14 dni.

Libia

Władze Libii stopniowo przywracają ruch lotniczy. Obecnie do tego kraju mogą latać samoloty transportujące repatriantów i sprzęty medyczne.

Zdjęcie: WikiImages/ Pixabay

Zdjęcie: photosforyou/ Pixabay

Madagaskar

Na razie Madagaskar jest zamknięty dla turystów. Władze tego kraju zawiesiły loty międzynarodowe i krajowe do odwołania.

Malawi

Osoby przybywające do Malawi muszą mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, wystawione najpóźniej 10 dni przed przyjazdem. Ponadto, po przybyciu są oni poddawani kwarantannie.

Zdjęcie: AlexandraMamaeva/ Pixabay

Zdjęcie: David_Peterson/ Pixabay

Mali

Kraj ten otworzył się już na podróżnych z zagranicy. Osoby przybywające do tego kraju zmuszeni są okazać negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany maksymalnie 3 dni przed podróżą. 

Maroko

Obecnie marokańskie granice są zamknięte dla obcokrajowców. Mogą je przekraczać tylko obywatele Maroka za okazaniem negatywnego wyniku testu na COVID-19. Ponadto, zmuszeni oni są udać się zaraz po przyjeździe na 7-dniową kwarantannę.

Zdjęcie: Beatrice Sana/ Unsplash

Zdjęcie: maxos_dim/ Pixabay

Mauretania

Kraj ten pozostaje zamknięty dla podróżnych z zagranicy do odwołania. Lotniska w Mauretanii przyjmują tylko samoloty przewożące repatriantów.

Mauritius

Na razie na Mauritius mogą przyjeżdżać tylko obywatele tego kraju. Władze zaznaczyły jednak, że w październiku będzie wykonywanych więcej lotów z i na Mauritius. Pierwszeństwo będą miały osoby posiadające pozwolenie na pracę lub pobyt.

Zobacz również: Katastrofa ekologiczna na rajskich wyspach!

Zdjęcie: Ymon/ Pixabay

Zdjęcie: Dimitry B/ Unsplash

Mozambik

Loty do Mozambiku są zawieszone do 7 września 2020 roku, zaś stan wyjątkowy w tym kraju przedłużony do końca miesiąca. Obecnie mozambijskie granice mogą przekraczać tylko obywatele tego kraju.

Namibia

Samoloty wykonujące loty komercyjne  nie mogą lądować na namibijskich lotniskach do 30 września 2020 r. Wyjątek stanowią maszyny transportujące repatriantów i sprzęty medyczne. Stan wyjątkowy w Gambii został przedłużony do 17 września.

Zdjęcie: katja/ Pixabay

Zdjęcie: 12019/ Pixabay

Niger 

Lotniska w tym kraju przyjmują już samoloty wykonujące loty międzynarodowe. Mimo to, ich liczba jest mocno ograniczona. Po przybyciu pasażerowie muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany najpóźniej 72 godziny przed wylotem.

Nigeria

Władze Nigerii zniosły zakaz lotów międzynarodowych 5 września 2020 r. Lotniska w Lagos i Abudży wznowiły już swoją działalność. Mimo to, przyjmują one ograniczą liczbę samolotów. Osoby przybywające do Nigerii muszą wypełnić formularz o stanie zdrowia oraz przedstawić po przylocie negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany maksymalnie 5 dni przed wyjazdem. Ponadto, po przybyciu czeka ich co najmniej 7-dniowa kwarantanna.

Zdjęcie: Ovinuchi Ejiohuo/ Pixabay

Zdjęcie: igormattio/ Pixabay

Republika Południowej Afryki

Na razie RPA jest zamknięte dla podróżnych z zagranicy. Nie dotyczy to obywateli Republiki Południowej Afryki, którzy chcą powrócić do kraju.

Republika Środkowoafrykańska

Lotnisko w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangui jest zamknięte dla lotów komercyjnych do 13 września 2020 r. Obecnie może ono przyjmować tylko samoloty transportujące repatriantów i sprzęt medyczny.

Zdjęcie: Nicolas Raymond/ Flickr

Zdjęcie: Square Films/ Unsplash

Republika Zielonego Przylądka

Zewnętrzne granice Republiki Zielonego Przylądka są zamknięte, a regularne loty międzynarodowe pozostają zawieszone. TAP Air Portugal uruchomił ograniczoną liczbę lotów między Republiką Zielonego Przylądka a Portugalią wyłącznie w ramach niezbędnych podróży.

Rwanda

Kraje ten oficjalnie otworzył się dla turystów z zagranicy 17 czerwca 2020 r. Osoby chcące podróżować do Rwandy, muszą wypełnić formularz, w którym trzeba załączyć zaświadczenie lekarskie z wynikami testu na koronawirusa w wersji elektronicznej. Ponadto, pasażerowie muszą przedstawić na lotnisku papierową wersję tego dokumentu, wystawioną najpóźniej 120 godziny przed wylotem. Kolejny test PCR czeka ich na lotnisku w Rwandzie.

Zdjęcie: lynnx10/ Pixabay

Zdjęcie: aliunix/ Unsplash

Senegal

Obywatele 30 państw europejskich, w tym Polski, mają zakaz wjazdu do tego kraju.

Zobacz również: Emirates zaoferują dwie nowe trasy

Seszele

Obecnie Seszele są otwarte dla osób podróżujących z 30 państw. Wśród nich nie ma naszego kraju. Mimo to, obywatele Polski mogą podróżować na Seszele z państw bezpiecznych. Listę tych krajów możecie znaleźć TUTAJ.

Turyści z zagranicy muszą wykonać przed wyjazdem test na koronawirusa. Jego wyniki oraz informacje o zakwaterowaniu należy przesłać na adres mailowy Urzędu Zdrowia Publicznego : [email protected]. Jeśli odwiedzający nie przedstawią wyników testów, szczegółów lotów i zakwaterowania, po przyjeździe zostaną poddani testowi PCR na obecność COVID-19.

Zdjęcie: Walkerssk/ Pixabay

Zdjęcie: Andrea Freda/ Flickr

Sierra Leone

Kraj ten ponownie otworzył się na podróżnych z zagranicy 22 lipca 2020 r. Osoby przybywające do Sierra Leone muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany najpóźniej 72 godziny przed wylotem oraz posiadać zewolenie na podróż uzyskane na stronie travel.gov.sl.

Somalia

Lotniska w tym kraju przyjmują już samoloty wykonujące loty międzynarodowe. Pasażerowie muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany maksymalnie 96 godzin przed wyjazdem. Ponadto, po przybyciu czeka ich kwarantanna.

Zdjęcie: Yusuf som/ Flickr

Zdjęcie: Erik Hathaway/ Unsplash

Sudan

Władze Sudanu zniosły na razie zakazy lotów z Egiptu, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Osoby przybywające z wyżej wymienionych państw, muszą przedstawić zaświadczenie lekarskie z negatywnym wynikiem testu PCR na koronawirusa, wystawione najpóźniej 96 godzin przed wylotem – nie dotyczy to pasażerów, którzy nie ukończyli 6. roku życia.

Sudan Południowy

Kraj ten jest otwarty tylko dla obywateli Botswany, Burundi, Kenii, Rwandy, Tanzanii i Ugandy. Osoby te muszą na granicy okazać negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, a następnie udać się na 14-dniową kwarantannę.

Zdjęcie: David_Peterson/ Pixabay

Zdjęcie: K15 Photos/ Pixabay

Tanzania

Granice tego kraju są otwarte dla obywateli wszystkich państw Europy, z wyjątkiem Ukrainy. Osoby przybywające do Tanzanii muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, który został wykonany w ciągu 72 godzin przed podróżą. Po przyjeździe turyści nie muszą odbywać kwarantanny.

Przypominamy, że obywatele Polski, którzy zechcą podróżować do Tanzanii, muszą ubiegać się o wizę. 

Togo

Lotnisko w tym kraju wznowiło już działalność. Mimo to, przyjmuje ono małą liczbę samolotów wykonujących loty komercyjne. Osoby podróżujące do Togo muszą wypełnić internetowy formularz imigracyjny. Ponadto, po przylocie ich obowiązkiem jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa nie starszego niż 72 godziny.

Zdjęcie: David_Peterson/ Pixabay

Zdjęcie: AlexSky/ Pixabay

Tunezja

27 czerwca 2020 r. rząd Tunezji zdecydował otworzyć granice, umożliwiając turystom wjazd na podstawie systemu, który oznacza państwa dwoma kolorami – zielonym i pomarańczowym. Obecnie Polska znajduje się na liście krajów pomarańczowych. Oznacza to, że osoby podróżujące z Polski do Tunezji, muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonany nie później niż 72 godziny przed wyjazdem. 

Promocja lotnicza: Tunezja za 1224 zł we wrześniu!

Uganda

Obecnie Uganda nie jest otwarta dla obcokrajowców. Nie ogłoszono również oficjalnej daty ponownego otwarcia granic.

Zdjęcie: 4665562/ Pixabay

Zdjęcie: Eva Blue/ Unsplash

Wybrzeże Kości Słoniowej

Wszyscy podróżni przybywający do Wybrzeża Kości Słoniowej są zobowiązani do wypełnienia specjalnego formularza. Ponadto, muszą oni mieć przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany nie wcześniej niż 72 godzin przed przyjazdem.

Zobacz również: Emirates wznawiają loty do kolejnych dwóch miast

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Ten wyspiarski kraj otworzył się już na obcokrajowców. Osoby, które zechcą odwiedzić Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, muszą mieć dowód negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, który został wystawiony nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem. Ponadto, turystów na miejscu czeka 14-dniowa kwarantanna.

Zdjęcie: David_Peterson/ Pixabay

Zdjęcie: 12019/ Pixabay

Zambia

Zambijskie władze zezwalają obywatelom wszystkich państw na wizytę w ramach ich systemu wizowego. Osoby przybywające do tego kraju, muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany w ciągu 14 dni od wyjazdu. Po przylocie każdy turysta, który wykazuje objawy lub ma temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza, jest ponownie badany na obecność COVID-19. Jeżeli podróżny spełnia powyższe wymagania i nie ma objawów, nie musi poddawać się kwarantannie.

Zobacz również: Emirates polecą do kolejnego kraju w Afryce

Zimbabwe

Granice tego kraju są zamknięte do odwołania. Lotniska w Zimbabwe przyjmują tylko samoloty wykonujące loty repatriacyjne.

Zdjęcie: nike159/ Pixabay

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.