Miejsca światowego dziedzictwa UNESCO w Abu Dhabi

Abu Dhabi oprócz zwiedzania i podziwiania nowoczesnego miasta, ma do zaoferowania znacznie więcej. Bogactwo kulturowe tego emiratu jest ogromne – możemy poznać historię, jak i przyrodę tego regionu odwiedzając kulturowe miejsca UNESCO w Abu Zabi. Sprawdź, co koniecznie musisz zobaczyć!

Planujesz podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Skorzystaj z naszej oferty wycieczek z polskim przewodnikiem – Abu Dhabi zwiedzanie

Fot. Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich/Khadeeja Yasser, Unsplash

Historyczne miejsca UNESCO w Abu Zabi

Zabytki UNESCO emiratu Abu Zabi znajdują się w Al-Ajn. Jest to miasto położone na południowy-wschód od stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (czyli od Abu Zabi). 

Nazwa Al-Ajn, wywodzi się od słowa „źródło”. Miasto to było dawniej ważną, zieloną oazą na szlaku karawan między Emiratami, a Omanem. Dziś to miasto-ogród, jest jedną z najstarszych na świecie, nieprzerwanie zamieszkanych osad i miejsc wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obiekty Al-Ajn, sklasyfikowane przez UNESCO jako miejsca kulturowe, obejmują między innymi sześć oaz Al-Ajn, stanowiska archeologiczne Bida bint Saud, Jebel Hafeet i Hili. Te niezwykłe, starożytne miejsca ukazują historię prehistorycznej kultury i zasiedlenia tego regionu od czasów neolitu (czyli około IX-II tysiące lat p.n.e.), pozwalając przenieść się w zamierzchłą przeszłość.

Miejsca światowego dziedzictwa UNESCO w Abu Zabi stanowią świadectwo przejścia kultur w regionie od myślistwa i zbieractwa do osiadłego trybu życia.

Wśród niezwykłych pozostałości znajdujących się na tym terenie można znaleźć okrągłe, kamienne grobowce (ok. 2500 p.n.e.), studnie oraz różnorodne konstrukcje z gliny: budynki mieszkalne, wieże, pałace i budynki administracyjne.

Nazwa miejscaLokalizacja (Google Maps)
Pustynny Park Jebel Hafeet (Jebel Hafeet Desert Park)N24 4 4.62 E55 48 23.87
Północne Grobowce Jebel Hafeet (Jebel Hafeet North Tombs)N24 9 25.83 E55 45 36.17
Grań Al Naqfa (Al Naqfa Ridge)N24 12 45.33 E55 46 6.88
Oaza Al-Ajn (Al Ain Oasis)N24 13 2.74 E55 46 1.08
Grobowce w Parku Al-Ajn (Al Ain Wildlife Park Tombs)N24 10 44.75 E55 44 58.90
Grobowce na zachodnim grzbiecie Hafit (West Ridge Hafit Tombs)N24 11 28.95 E55 44 53.01
Park archeologiczny Hili (Hili Archaeological Park)N24 17 34.38 E55 47 23.69
Stanowisko archeologiczne Hili 2 (Hili 2)N24 17 27.54 E55 46 45.91
Północny grobowiec A Hili (Hili North Tomb A)N24 18 26.51 E55 47 21.03
Północny grobowiec B Hili (Hili North Tomb B)N24 18 17.42 E55 47 23.36
Stanowisko archeologiczne Rumailah (Rumailah Site)N24 16 37.87 E55 45 33.51
Oaza Hili (Hili Oasis)N24 16 51.99 E55 46 11.18
Stanowisko archeologiczne Bidaa Bint Saud (Bidaa Bint Saud)N24 22 56.11 E55 42 56.34
Oaza Al Jimi (Al Jimi Oasis)N24 15 24.78 E55 44 41.73
Al Qattara Oasis (Oaza Al Qattara)N24 15 52.49 E55 45 2.81
Oaza Mutaredh (Mutaredh Oasis)N24 12 59.93 E55 44 30.89
Oaza Al Muwaiji (Al Muwaiji Oasis)N24 13 33.82 E55 43 34.05
Kulturowe Obiekty Al-Ajn

Fot. Wieża w Wielkim Meczecie Szejka Zajida/Charlie K Kuriakose, Pexels

Fot. Charakterystyczny dla ZEA klimat pustynny/Anson Antony, Unsplash

Fot. Pustynne Safari – popularna atrakcja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich/Tabreez, Pexels

Stanowisko archeologiczne Bidaa Bint Saud

Spośród wymienionych w powyższej tabeli historycznych miejsc UNESCO w Abu Zabi, warto wspomnieć o kilku ze szczególnym znaczeniem:

Osada Bidaa Bint Saud, która leży 25 kilometrów na północ od miasta Al-Ajn (Al Ain), jest prawdziwą perełką dla miłośników archeologii. To starożytne miejsce postoju karawan obejmuje częściowo zachowane budynki z epoki żelaza, systemy nawadniające oraz grobowce z epoki brązu mające ponad 5000 lat.

Obszar jest ukształtowany przez Gharn Bint Saud – 40-metrową skałę, na szczycie której znajdują się liczne starożytne, kamienne grobowce. W trakcie wykopalisk archeologicznych odkryto tam różne artefakty, takie jak: ceramiczne i kamienne naczynia, ostrza sztyletów, groty strzał z brązu oraz różne rodzaje paciorków.

Miejsca światowego dziedzictwa UNESCO w Abu Zabi zostały powiększone o Bidaa Bint Saud w roku 2011, kiedy miejsce to zostało wpisane jako część dziedzictwa kulturowego Al-Ajn.

Odkrycia na tym obszarze dostarczyły dowodów na istnienie szlaku karawan oraz domów wzdłuż szlaku, które prawdopodobnie należały do lokalnych rolników. Osada rozciągała się od Al-Ajn po północne Emiraty, a ludzie osiedlali się tam głównie ze względu na dostęp do unikalnego systemu nawadniania afladż, który wykorzystywał podziemne źródła wody, dostarczając ją tunelami do pól.

Lubisz pustynne atrakcje? Sprawdź naszą ofertę: Pustynne Safari Dubaj

Park Archeologiczny Hili

Hili to Park Archeologiczny mieszczący się 10 kilometrów od zielonego ogrodu Al-Ajn w Abu Zabi (po drodze do Dubaju). Ogrody i stanowiska archeologiczne tworzą ciekawe połączenie, które jest chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Park został stworzony w taki sposób, aby turyści mogli zobaczyć wyeksponowane antyczne budowle Al-Ajn.

Znajdują się tam zarówno ślady jednych z najstarszych znanych, rolniczych wiosek w ZEA, jak i wioski z epoki brązu i żelaza, miejsca pochówków, forty i infrastruktura rolnicza. Wczesna rolnicza wioska sprzed 5000 lat jest dostępna na stanowisku numer 8 (Hili Site 8).

Główną atrakcją parku jest Hili Grand Tomb, mający ponad 4000 lat grobowiec w formie okręgu o średnicy ponad 12 metrów i wysokości prawie 4. Ozdobione płaskorzeźbami miejsce było wykorzystywane do chowania zmarłych z pobliskich osad.

W parku Hili istnieje ścieżka archeologiczna – jeżeli zdecydujemy się nią podążać to możemy ujrzeć wiele podobnych grobowców i tym samym dowiedzieć się więcej o kulturze Umm an-Nar.

Park otwarty jest codziennie w godzinach 07:00 – 23:00.

Grobowce Jebel Hafeet

Zabytki UNESCO w Abu Zabi to również ponad 500 starożytnych grobowców, zwanych Grobowcami Jebel Hafeet ze względu na swoją lokalizację – wszystkie leżą u podnóża góry Jebel Hafeet.

Grobowce liczące 5000 lat wyznaczają początek epoki brązu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 1959 r. odkryto tu również ślady miedzianych i ceramicznych naczyń, co ma być potwierdzeniem znaczenia handlu morskiego.

Grobowce są specyficzne i różnią się od grobowców Umm an-Nar, które archeolodzy datują na późniejszy okres. Jednokomorowe groby, stworzone z nieobrobionych kamieni, są jednymi z najstarszych dowodów na istnienie cywilizacji w tym regionie.

Fot. Góra Jebel Hafeet w Al-Ajn, Zjednoczone Emiraty ArabskieShreyas Gupta, Unsplash

Fot. Fort Al Jahili w Al-Ajn, Abu Dhabi/Saj Shafique, Unsplash

Rezerwaty biosfery UNESCO w Abu Zabi

Historyczne miejsca UNESCO w Abu Zabi to nie tylko budowle stworzone przez ludzi. Również lokalna fauna i flora została zauważona i oficjalnie objęta ochroną przez organizację.

Rezerwaty biosfery to miejsca, gdzie uczymy się, jak żyć w zgodzie z naturą. Testujemy tam różne metody zarządzania w świecie natury, jednocześnie dbając o dane miejsce i gatunki w nim występujące. W rezerwatach występują gatunki endemiczne, a więc przystosowane do życia tylko w danym regionie, co za tym idzie – są niemożliwe do spotkania w innych częściach świata.

W Abu Zabi istnieją dwa rezerwaty biosfery UNESCO: wyspa Marawah oraz Wadi Wurayah.

Wyspa Marawah

Leżąca na zachód od miasta Abu Zabi wyspa Marawah jest znana z drugiej co do wielkości populacji diugoni – uroczych morskich ssaków. Diugonie są powolne i roślinożerne, co sprawia, że uchodzą za bardzo łagodne stworzenia. Mogą osiągać do 3 metrów długości i ważyć nawet 400 kg.

Krajobraz rezerwatu to połączenie pustyni arabskiej i bioregionu palearktycznego. Rezerwat biosfery obejmuje głównie trawy morskie, rafy koralowe, namorzyny, przybrzeżne sabkhy (równiny nadmorskie), skaliste i piaszczyste wybrzeża, czy skaliste grzbiety. Wyspa jest również schronieniem dla ptaków wodnych, takich jak: kuliki, biegusy, sieweczki, czaple rafowe oraz ptaki migrujące, a także żółwi szylkretowych, których gatunek jest krytycznie zagrożony wyginięciem. 

Wyspa Marawah posiada liczne ślady kulturowe i archeologiczne, w tym ponad dwadzieścia stanowisk archeologicznych datowanych na XVI wiek. Znaleziono tam dowody na połów pereł (najstarsza znaleziona ma ponad 8 tysięcy lat), czy na polowanie na gazele. Na wyspie odnaleziono również najstarsze kompletne naczynie ceramiczne odkryte w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Chcesz poznać więcej ciekawostek o ZEA? Sprawdź artykuł: Zjednoczone Emiraty Arabskie ciekawostki

Rezerwat Wadi Wurayah

Nazwa rezerwatu pochodzi od arabskiego określenia trzciny olbrzymiej. Charakteryzuje się unikalnym krajobrazem wodnym – możemy tu znaleźć bystrzyny, a więc rwące strumienie, wodospady czy opuszczone oazy.

Rezerwat wciąż nie jest do końca odkryty i zachował swoje dzikie oblicze. Niedawno odkryto tutaj dwa gatunki płazów. Rzeki pomiędzy głębokimi wąwozami są schronieniem dla endemicznej ryby słodkowodnej – ślepca omańskiego, występującego jedynie w górach Al-Hadżar.

Roślinność obejmuje akację, drzewo moringa, figowiec oraz endemiczny storczyk Caralluma arabica. Możemy tu spotkać również rzadkiego lamparta arabskiego, karakala, lisa Blanforda, orła Bonelli, sokoła berberyjskiego, dropia azjatyckiego czy ważkę pustynną. Rezerwat jest domem dla roślin leczniczych, takich jak: akacja, szczaw i trzcina.

W rezerwacie znajduje się 29 stanowisk archeologicznych z nieodkrytymi grobowcami z czasów proislamskich. Zobaczymy tu także osady Beduinów, starożytne islamskie cmentarze, ryciny skalne i pozostałości ceramiki datowane na okres między XIV, a XVIII wiekiem.

Planujesz wycieczkę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Sprawdź ofertę: transfery lotniskowe

Lista niematerialnego dziedzictwa UNESCO w Abu Zabi

Miejsca światowego dziedzictwa UNESCO w Abu Zabi dopełnia lista niematerialnego dziedzictwa.

  • Sokolnictwo, a więc hodowla i układanie sokołów
  • Al Sadu, tradycyjna sztuka tkacka
  • Al-Taghrooda, beduińska poezja śpiewana
  • Ay-Ayyala, tradycyjna sztuka, taniec i śpiew
  • Madżlis, przestrzeń kulturowa i społeczna, miejsce do zasiadania członków wspólnoty
  • Kawa po arabsku, jako symbol gościnności i tradycje z nią związane
  • Al-Razfa, a więc tradycyjna taneczna sztuka widowiskowa
  • Al Azi, dumna sztuka poetycka
  • Palma daktylowa – wiedza, tradycje i praktyki
  • Afladż, system nawadniania
  • Wyścigi wielbłądów

Wyżej wymienione tradycje i lokalne przyzwyczajenia możemy zauważyć w różnych miejscach zwiedzając bardziej historyczną część Abu Zabi np. odwiedzając twierdzę Qasr al Hosn warto szukać wyrobów Al Sadu, czyli tradycyjnej sztuki tkackiej.

Fot. Góry w mieście Ras Al Khaimah/Tesson Thaliath, Unsplash

Fot. Pozostałości po starszej kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich/Sahil ibn Sarafudeen, Unsplash

Fot. Porzucona wioska Al Madam w emiracie Sharjah, Zjednoczone Emiraty Arabskie/Yuliya Pankevich, Unsplash

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

1. Ile jest miejsc światowego dziedzictwa UNESCO w Abu Zabi?
Kulturowe miejsca UNESCO w Abu Zabi obejmują obszar miasta Al-Ajn w którym znajdziemy 17 różnych lokalizacji, jak również dwa rezerwaty biosfery UNESCO: wyspa Marawah oraz Wadi Wurayah.

2. Jakie są miejsca światowego dziedzictwa UNESCO w Abu Zabi?
Dziedzictwo UNESCO w Abu Zabi to obszar miasta Al-Ajn obejmujący między innymi sześć oaz Al-Ajn, stanowiska archeologiczne Bida bint Saud, Jebel Hafeet i Hili.

3. Co można zobaczyć w Qasr Al Hosn?
W Qasr al Hosn poza oglądaniem historycznej części twierdzy np. wież strażniczych, możemy podziwiać sztukę tkacką – Al Sadu oraz haftu – Talli. Zajęcia odbywają się w House of Artisans, czy Cultural Foundation. Warto również zrelaksować się na kawie parzonej podczas tradycyjnej ceremonii Bait Al Gahwa.

4. Dlaczego Al Ain jest miejscem światowego dziedzictwa UNESCO?
Region Al Ain jest uznany przez UNESCO ze względu na starożytne miejsca i ślady życia sięgające czasu neolitu. Miejsca te stanowią świadectwo przejścia kultur od myślistwa i zbieractwa do osiadłego trybu życia.

5. Jakie znaczenie ma Wyspa Marawah?
Wyspa Marawah i jej okolica jest uznana przez UNESCO za rezerwat biosfery. Ma znaczenie zarówno pod względem występujących na niej endemicznych, czy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt jak również stanowi miejsce wykopalisk archeologicznych, które datuje się na XVI wiek.

Szukasz noclegu w Dubaju? Sprawdź nasze apartamenty Dubaj – zarówno dla pary, jak i całych rodzin!

Autor:

Ewelina Winiarczyk

Miłośniczka podróży, na co dzień pracująca w branży e-commerce. Dzięki pracy zdalnej, może łączyć swoje obowiązki ze zwiedzaniem nowych punktów na mapie świata, co od zawsze było jej marzeniem.