Ciekawostki o Zjednoczonych Emiratach Arabskich – sprawdź, czy je znasz!

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj podzielony na 7 emiratów. Najbardziej popularnym i najchętniej odwiedzanym przez turystów jest Dubaj. Warto jednak wiedzieć, że całe “państwo arabskie” może pochwalić się nie tylko imponującymi architektonicznymi osiągnięciami. W tym artykule przedstawiamy ciekawostki o ZEA, które warto znać!

Koniecznie zobacz: Wycieczki do Dubaju i przeżyj niezapomniane chwile!

Fot. Burj Khalifa nocą

1. Najwyższy budynek na świecie

W ZEA znajduje się obecnie najwyższa budowla wzniesiona przez człowieka – Burdż Chalifa (Burj Khalifa). Ta imponująca wieża ma aż 828 metrów wysokości i 206 pięter (163 użytkowe). Na 124 piętro wjedziemy super szybką windą w zaledwie 1 minutę.

Smukła struktura budynku sprawia, że na jego szczycie, szczególnie w dni, kiedy wieje silniejszy wiatr, można doświadczyć wrażenia delikatnego kołysania.

Chcesz zwiedzić najwyższy budynek na świecie? Koniecznie zapoznaj się z ofertą naszych wyczieczek:

2. Największy złoty pierścionek na świecie

W samym Dubaju manię wielkości można spotkać również w innych miejscach. Miasto to posiada największy, złoty pierścionek świata.

Nosi nazwę Najmat Taiba, waży aż 64 kilogramy i oprócz złota ozdobiony został 5 kilogramami diamentów.

Pierścionek podziwaić możecie podczas wycieczki po Starym Dubaju (Gold Souq), dostępnej w naszej ofercie – klik.

3. Największe fontanny na świecie

Pod samą Burj Khalifą znajduje się rozległy na 275 metrów system fontann, który każdego dnia w godzinach wieczornych wyrzuca w rytm muzyki wodę nawet na 152 metry w górę.

Pokazy tych majestatycznych fontann to zdecydowanie jedne z najciekawszych doświadczeń, jakie można sobie wyobrazić.

4. Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają wiele “naj” tytułów

Państwo to może pochwalić się najwyższym hotelem na świecie (Gevora Hotel), największym diabelskim młynem (Ain Dubai), czy najdłuższym, zautomatyzowanym metrem na świecie.

5. W Emiratach nie ma rzek

Brak rzek w ZEA wynika z pustynnego klimatu, w jakim położony jest ten kraj. Niewielkie opady deszczu pozwalają jedynie na uformowanie się tzw. Wadi – obszarów, które wypełniają się wodą w czasie pory deszczowej.

Fot. droga wzdłuż pustyni w Abu Dhabi/H95i, Unsplash

Fot. Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Dhabi

6. Klimatyzowane przystanki

Ze względu na wysoką temperaturę, wiele przystanków autobusowych w Dubaju i Abu Dhabi to zamknięte, wyposażone w klimatyzację pomieszczenia.

7. W ZEA jest ponad 9 tysięcy meczetów

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich religią dominującą (76% mieszkańców) jest Islam. W kraju znajduje się ponad dziewięć tysięcy meczetów. To zapewnia jeden z najwyższych na świecie wskaźników obiektów religijnych przypadających na jednego mieszkańca.

8. Stok narciarski “na środku pustyni

W centrum handlowym Mall of the Emirates w Dubaju znajduje się stok narciarski – Ski Dubai. Obiekt wyposażony jest w wyciągi orczykowe, a nawet w wyciąg krzesełkowy. Temperatura wynosi tam -2 stopnie Celsjusza. Oprócz jazdy na nartach, czy desce możemy również spotkać mieszkające tam pingwiny.

Jesteś miłośnikiem sportów zimowych, a jazda na desce lub nartach w Dubaju brzmi zachęcająco?


Skorzystaj z naszej oferty na Ski Dubai – zapewniamy niezbędny sprzęt i dobrą zabawę!

9. Prawo jazdy dla kobiet

Dopiero od czerwca 2018 roku kobiety w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogą zdawać egzamin na prawo jazdy. Wcześniej praktyka kierowania samochodem była zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn.

10. Taksówki i wagony metra wyłącznie dla kobiet

Metro w Dubaju posiada dedykowane wagony, w których przebywać mogą wyłącznie kobiety (i dzieci). Miejskie taksówki, oznaczone poprzez różowy kolor dachu również zarezerwowane są tylko dla kobiet.

11. Policyjne supersamochody

Policja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dysponuje pokaźną flotą luksusowych i sportowych samochodów. Służby mogą pochwalić się maszynami wyprodukowanymi przez: Bugatti, Ferrari, Lamborghini, Bentley czy Aston Martin.

12. Ferrari World w Abu Dhabi

Ferrari World to największy na świecie kryty park rozrywki. Pośród wielu szalonych atrakcji, znajduje się tam słynna Formula Rossa, najszybsza kolejka górska na świecie, rozpędzająca się do prędkości 240 km/h w zaledwie 4 sekundy.

Jesteś fanem takich atrakcji i kochasz adrenalinę?
Sprawdź naszą ofertę wycieczki do Ferrari World

13. Rozrywka – wyścigi wielbłądów

Jedną z najbardziej cenionych form rozrywki przez mieszkańców emiratów są wyścigi wielbłądów (camel racing)

14. “Krzywa Wieża” w Abu Dhabi

W Abu Dhabi znajduje się budynek (Capital Gate) o większym nachyleniu niż słynna Krzywa Wieża w Pizie. Osiąga on wysokość 160 metrów i nachylenie wynoszące 18 stopni, co przewyższa przechył wspomnianej wieży aż czterokrotnie.

15. Bankomat wydający sztabki złota

W Dubaju zlokalizowane są unikatowe bankomaty, które umożliwiają klientom zakup złota w postaci sztabek o różnych wagach.

16. Brak podatku dochodowego od osób fizycznych

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich osoby fizyczne nie płacą podatku dochodowego, bez względu na wysokość osiąganych zarobków.

17. Bardzo niska przestępczość

Zjednoczone Emiraty Arabskie są uważane za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Turyści mogą czuć się tu bezpiecznie, ponieważ napady, czy przestępstwa na tle rabunkowym praktycznie nie występują w tym kraju.

Zobacz artykuł – czy w Abu Dhabi jest bezpiecznie?

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Ile lat mają Emiraty Arabskie?
Zjednoczone Emiraty Arabskie mają 53 lata. Status państwa zyskały 2 grudnia 1971 roku, kiedy to siedem emiratów uzyskało niepodległość po decyzji rządu brytyjskiego.

2. Jakie są najbardziej imponujące rekordy świata ustanowione w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
ZEA posiada rekordy świata m.in. w kategoriach:

  • najwyższy hotel świata (Gevora Hotel)
  • najwyższy budynek na świecie (Burj Khalifa)
  • największy diabelski młyn na świecie (Ain Dubai)
  • największe fontanny na świecie (The Dubai Fountains) 
  • największy złoty pierścionek na świecie (Najmat Taiba)
Autor:

Ewelina Winiarczyk

Miłośniczka podróży, na co dzień pracująca w branży e-commerce. Dzięki pracy zdalnej, może łączyć swoje obowiązki ze zwiedzaniem nowych punktów na mapie świata, co od zawsze było jej marzeniem.