Dubaj – Miasto Milionerów. Co przyciąga bogaczy?

Dubaj to największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Swoją sławę zdobyło przez spektakularne osiągnięcia architektoniczne i obecny w nim luksus. Miasto to zyskało status jednego z najbardziej ikonicznych na świecie. Z roku na rok wykładniczo rośnie liczba osób, które przyjeżdżają do Emiratów z zamiarem zamieszkania w Dubaju. Błyskawicznie zwiększa się również liczba bogatych osób osiedlających się w tym mieście. Zatem gdzie mieszka najwięcej milionerów? Czy właśnie w Dubaju? Odpowiedź na to pytanie i wiele innych ciekawostek znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

Fot. Widok na Atlantis, The Palm – jeden z najdroższych hoteli świata/Podróże z Hubertem

Gdzie żyje najwięcej milionerów na świecie? (ranking)

Lp.Nazwa krajuLiczba milionerówLiczba miliarderów
1.Stany Zjednoczone24 480 000800
2.Chiny6 190 000814
3.Japonia3 366 00044
4.Wielka Brytania2 849 000146
5.Francja2 796 00068
6.Niemcy2 683 000140
7.Kanada2 291 00053
8.Australia2 177 00045
9.Włochy1 413 00069
10.Korea Płd.1 290 00037
11.Szwajcaria1 152 000106
12.Holandia1 149 00014
23.ZEA (Dubaj)114 00015

źródło: raport Credit Suisse z 2022 r.

Mimo iż Zjednoczone Emiraty Arabskie nie znalazły się wysoko na liście krajów z największą liczbą milionerów, to warto zaznaczyć, że państwo to, a w szczególności Dubaj, jest jednym z najszybciej rozwijających się aglomeracji zrzeszających ludzi majętnych.

Zgodnie z raportem Henley & Partners o najbogatszych krajach na świecie z 2024 roku, liczba milionerów w ZEA w okresie od 2013r. do 2023r. wzrosła aż o 78%. Co ciekawe trend ten nadal przyspiesza i w kolejnych latach liczba osób z majątkiem większym niż 1 milion dolarów ma zwiększyć się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o kolejne kilkanaście procent.

Dlaczego milionerzy migrują do Dubaju?

Niskie lub zerowe podatki

Dubaj to jeden z nielicznych regionów, które oferują zerowe lub bardzo niskie stawki podatkowe. Obywatele ZEA i rezydenci nie oddają nawet małej części swoich zarobków – podatek dochodowy dla osób fizycznych nie występuje. Istnieją pewne wyjątki, w których pojawia się opłata od uzyskanych przychodów, ale dotyczy ona głównie sektora takiego jak bankowość czy związanego z wydobyciem i przetwarzaniem ropy naftowej.

Inwestorzy, właściciele firm i korporacje chętnie przenoszą się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ponieważ podatek dla firm wynosi tylko 9% i pojawia się wyłącznie po przekroczeniu obrotu w wysokości 375 000 Dirhamów (AED) w danym roku podatkowym

Podatek od towarów i usług (VAT) został ustanowiony w 2018 roku i wynosi zaledwie 5%. Istnieją produkty zwolnione z VAT i takie, których stawka podatkowa VAT wynosi 0%.
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?
Przeczytaj nasz artykuł –
“Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie są rajem podatkowym?”

Bezpieczeństwo

Zjednoczone Emiraty Arabskie zajmują czołowe miejsca w rankingach najbezpieczniejszych państw na świecie – Dubaj znajduje się obecnie na 7 miejscu w klasyfikacji miast, a w samej pierwszej dziesiątce rankingu są aż 4 metropolie ZEA. 

Rozboje, kradzieże czy napady to rodzaj przestępstw, które występują tu niezwykle rzadko. Największym problemem w Emiratach są przestępstwa gospodarcze, nieodczuwalne dla przyjezdnych. Jako turyści należy uważać na oszustwa związane z próbą wyłudzenia pieniędzy lub z kradzieżą danych. 

Niski odsetek przestępstw i niebezpiecznych incydentów sprawia, że ludzie z całego świata bardzo chętnie osiedlają się w Dubaju.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule – “Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie są bezpieczne”?

Jakość życia w Dubaju

Warto zaznaczyć również mocny nacisk władz miasta na czystość. Rządzący nie oszczędzają na służbach porządkowych, sprzęcie i środkach służących do dbania o różne rejony miasta, zwłaszcza turystyczne.

Brak śmieci na ulicach, niezniszczone np. przez graffiti mienia, zadbane autobusy, tramwaje czy wagony metra to tylko kilka z plusów, które można dostrzec w Dubaju. Większość publicznych toalet jest na bieżąco czyszczona, a wysokie kary za zaśmiecanie skutecznie zniechęcają do tego typu przewinień. Zabronione jest nawet żucie gumy w wagonach metra.

W Dubaju szeroko rozwinięte są również wszelkiego rodzaju usługi. Na stacji benzynowej Twój samochód zatankuje za Ciebie pracownik, podczas zakupów Twoje produkty do reklamówki zapakuje obsługa sklepu, a z poziomu wielu dostępnych aplikacji zamówisz usługę sprzątania, prania, zrobisz zakupy, zamówisz jedzenie czy kupisz sprzęt RTV i AGD.

Chcesz mieć nowy telewizor za chwilę u siebie w domu? Wystarczy, że kupując go w aplikacji zaznaczysz dodatkowo płatny dowóz w 15 minut. Gotowe – Twoje zamówienie pojawi się u Ciebie w kwadrans . Wysoko rozwinięte firmy usługowe sprawiają, że w Dubaju można mieć wszystko – niezależnie od pory dnia czy nocy albo panujących na ulicy korków.

Fot. Jedna z głównych ulic w Dubaju/Alexander Afanasyev, Pexels

Fot. Popularna atrakcja w Dubaju – Dubai Frame/Nick Fewings, Unsplash

Fot. McLaren na ulicy w Dubaju/Podróże z Hubertem

Przyjazna polityka wizowa

Obywatele większości krajów świata mogą przylecieć do ZEA i na podstawie otrzymanej wizy zostać na miejscu przez 30 lub 90 dni. Taki rodzaj dokumentu jest wydawany od razu na lotnisku i nie wymaga załatwiania przez turystę żadnych formalności. Warto dodać, że 90 dni pobytu jest przeznaczone na cały rok kalendarzowy, więc po opuszczeniu Emiratów i po ponownym przylocie do tego kraju, czas pozostały na wizie nie zeruje się.

3 miesiące to wystarczająco długi okres, by zwiedzić Dubaj, poznać jego uroki i zdecydować, czy jest to miejsce, w którym chcielibyśmy zamieszkać. Jeśli podejmiemy taką decyzję, to oprócz wizy turystycznej mamy możliwość ubiegania się o szereg różnych, innych wiz np.: pracownicza, złota, niebieska, studencka, wiza dla członków rodziny, emerytów czy np. właścicieli firm.

Szeroki wybór dokumentów umożliwiających pobyt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i przyjazna polityka wizowa sprawia, że Dubaj jest często wybieranym kierunkiem przez osoby majętne, które przenoszą do ZEA swoje firmy i ściągają do tego kraju swoje rodziny.

Okazje inwestycyjne i możliwości biznesowe

Dubaj to miasto okazji i nieskończonych możliwości biznesowych. To również jeden z najważniejszych i najszybciej rozwijających się rynków nieruchomości luksusowych na świecie.

Zwroty z najmu krótkoterminowego i długoterminowego są bardzo wysokie, a fakt, że kredyt na zakup nieruchomości można otrzymać na dochody generowane w innym kraju, mocno zwiększa dostępność i atrakcyjność ofert mieszkaniowych.

W ostatnich latach napięta sytuacja polityczna na granicy Rosji z Ukrainą spowodowała duży napływ imigrantów, którzy w poszukiwaniu nowego, bezpiecznego domu zaczęli kupować i wynajmować nieruchomości, windując w górę ceny mieszkań. Wielu milionerów z Rosji postanowiło przenieść się do Emiratów z obawy o swój majątek i dotkliwe sankcje nałożone przez Zachód.

Deweloperzy w Dubaju nie przestają budować, a agenci nieruchomości pracują w pocie czoła. Rynek w ZEA daje niesamowicie duże możliwości i z pewnością działa jak magnes na osoby chcące pracować, inwestować i rozwijać się.

Klimat i temperatury

Kolejnym aspektem przyciągającym podróżnych, którzy chcą zostać w ZEA na stałe, jest niepowtarzalny klimat. Zatoka Perska charakteryzuje się wysokimi temperaturami i dużą ilością promieni słonecznych. Chociaż upały w lecie potrafią być nie do zniesienia to milionerzy w Dubaju pływający na jachtach i jadający w klimatyzowanych, wykwintnych restauracjach nie mają na co narzekać.

Ilość wodnych atrakcji i rozrywek jest tak duża, że ograniczeniem są wyłącznie pieniądze. W upalne dni można ochłodzić się pływając skuterami wodnymi czy relaksując się z drinkiem na basenie zlokalizowanym na szczycie jednego z drapaczy chmur.

Nic dziwnego, że Dubaj przyciąga milionerów w coraz szybszym tempie. Mając nieograniczone możliwości finansowe, miasto to pozwala na ogromną ilość komfortu i rozrywki.

Innowacje i rozwój

Pozytywnie na ekspatów w Dubaju wpływa również otoczenie zapewniające dużą dawkę motywacji i chęci do działania. Nie sposób nie chcieć się rozwijać i piąć do góry, gdy wokół nas ludzie spełniają marzenia, dokonując czasem niesamowitych osiągnięć.

Dubaj posiada ogromną ilość tytułów wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa. Najwyższy budynek na świecie, jedne z największych fontann na świecie, a także klimatyzowane przystanki, sztuczna wyspa w kształcie palmy zbudowana na wodzie czy stok narciarski w środku centrum handlowego to tylko niektóre z odważnych projektów, które nadają temu miastu niepowtarzalny klimat. 

Fot. Kolejna popularna w Dubaju marka sportowych samochodów – Lamborgini/Ayrat, Pexels

Fot. Luksusowy jacht płynący przez Dubai Marinę/Xhemal Vata, Unsplash

Brak bariery językowej

Mimo iż językiem urzędowym w ZEA jest arabski, to bez problemu możemy porozumiewać się ze wszystkimi w języku angielskim. Jest on powszechnie używany jako dialekt biznesowy, edukacyjny i komunikacyjny – szczególnie w międzynarodowych firmach, hotelach, centrach handlowych i innych miejscach publicznych.

Ze względu na różnorodność mieszkańców Dubaju i otwartość kulturową, języka angielskiego używa się również do tłumaczenia nazw ulic, stacji metra czy np. informacji drogowych. 

Wszechobecne występowanie języka angielskiego stwarza duży komfort dla przyjezdnych. Osiedlający się w Emiratach milionerzy czy właściciele firm nie czują żadnej bariery językowej i mogą swobodnie rozwijać swoje przedsiębiorstwa.

Świetne miejsce przesiadkowe

Ostatnim aspektem, przez który Dubaj powoli staje się miejscem, gdzie mieszka najwięcej bogatych ludzi jest fakt, że miasto to jest idealnym punktem przesiadkowym. Ogromne lotniska, masa połączeń i szeroki wybór kierunków i linii lotniczych pozwalają na dostanie się do praktycznie każdego punktu na Ziemi.

Milionerów przyciąga też fakt, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są domem jednej z najlepszych linii lotniczych na świecie – Emirates. Lot w pierwszej klasie samolotami tej firmy zapewnia ogromny komfort i jest chętnie wybierany przez zamożne osoby.

Podsumowanie

Dubaj staje się jednym z najbardziej pożądanych miejsc na świecie dla przedsiębiorców, milionerów i ludzi majętnych. Oferuje korzystne warunki podatkowe, wysoką jakość życia, bezpieczeństwo oraz liczne możliwości inwestycyjne. To wszystko sprawia, że coraz więcej bogatych osób wybiera to miasto na swój nowy dom. 

W kontekście globalnym Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie są na dobrej drodze, aby stać się jednym z głównych centrów dla najbogatszych ludzi na świecie. Kraje z obecnie największą liczbą milionerów mają przed sobą spore wyzwanie, aby zatrzymać migrujący kapitał w państwach, które nie oferują takich udogodnień, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Na którym miejscu w rankingu krajów z największą liczbą milionerów znajdują się Zjednoczone Emiraty Arabskie?
Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się obecnie na 23 miejscu w rankingu krajów z największą liczbą milionerów. Ostatnie lata powodują jednak dynamiczną migrację kapitału do Emiratów z innych krajów.

2. Czy w Dubaju płaci się podatki?
W Dubaju osoby fizyczne nie płacą podatku dochodowego. Firmy obciążone są 9% podatkiem dochodowym, dopiero po przekroczeniu 375 000 Dirhamów (AED) przychodu w roku podatkowym. Standardowa stawka podatku VAT wynosi 5%.

3. Ile mogę być w Dubaju na wizie turystycznej?
Obywatele Polski mogą pozostawać na terenie Dubaju przez maksymalnie 90 dni w roku kalendarzowym. Wymogiem jest posiadanie paszportu ważnego więcej niż 6 miesięcy od daty zakończenia okresu 90 dni. Jeśli Twój paszport jest ważny np. jeszcze tylko 5,5 miesiąca, nie zostaniesz wpuszczony na teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich!

4. Dlaczego dużo milionerów przeprowadza się do Dubaju?
Milionerzy chętnie przeprowadzają się do Dubaju z uwagi na niskie lub zerowe podatki, dobrą jakość życia, bezpieczeństwo, duże możliwości inwestycyjne i słoneczny klimat.

5. Czy mogę dostać kredyt na nieruchomość w Dubaju zarabiając w innym kraju niż Zjednoczone Emiraty Arabskie?
Tak, Dubaj ma przyjazną politykę udzielania kredytów i osoba zatrudniona w innym państwie może otrzymać kredyt na zakup nieruchomości na podstawie udokumentowanych dochodów.

Fot. Burj Khalifa – najwyższy budynek na świecie/Mohamed Reshad, Unsplash

Fot. Zatoka z jachtami w Dubaju/Yasmina H, Unsplash

Autor:

Ewelina Winiarczyk

Miłośniczka podróży, na co dzień pracująca w branży e-commerce. Dzięki pracy zdalnej, może łączyć swoje obowiązki ze zwiedzaniem nowych punktów na mapie świata, co od zawsze było jej marzeniem.