Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie są rajem podatkowym? – Wyjaśniamy!

ZEA to kraj, który z roku na rok przyciąga do swoich granic coraz większe rzesze osób. Nie wszystkich jednak kusi wysoka temperatura, klimatyczne palmy, czy nowoczesny Dubaj. Dla wielu dużo ważniejsze są kwestie podatkowe, które w Emiratach prezentują się bardzo interesująco. W tym artykule przybliżymy, jak wygląda system podatkowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Koniecznie sprawdź: Wycieczki do Dubaju i przeżyj najlepsze wakacje w życiu.

Fot. Mężczyzna wykonujący obliczenia na kalkulatorze/Mohamed Hamdi, Pexels

Jakie podatki płacą osoby fizyczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

System podatkowy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest bardzo atrakcyjny i opłacalny.

Stawka podatku dochodowego dla osób fizycznych wynosi 0%.
To oznacza, że osoby fizyczne nie płacą podatku dochodowego od zarobków osobistych.

Kraj ten jest znany z bardzo przyjaznego systemu podatkowego, który przyciąga wielu inwestorów, przedsiębiorców i freelancerów.

Jakie podatki płacą firmy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Nieco inaczej wygląda kwestia podatku dochodowego dla przedsiębiorstw zarejestrowanych i działających na terenie Emiratów Arabskich. 

Do niedawna zyski firmowe również były nieopodatkowane, ale od 1 czerwca 2023 sytuacja w ZEA dla firm zmieniła się – wprowadzony został tzw. Corporate Tax, wg. którego firma płaci:

  • 0% podatku dochodowego w przypadku osiągnięcia przychodu do 375 000 dirhamów (AED) – ok. 406 000 PLN w danym roku podatkowym
  • 9% podatku dochodowego w przypadku osiągnięcia przychodu wyższego niż 375 000 dirhamów w danym roku podatkowym

Podatek 9% wyliczany jest wyłącznie z kwoty przekraczającej wspomniany wyżej próg opodatkowania. Próg podatkowy rozliczany jest w ujęciu rocznym.

Czy w ZEA jest podatek VAT?

Tak, podatek VAT w Zjednoczonych Emiratach Arabskich został wprowadzony 1 stycznia 2018 roku, a jego stawka wynosi 5%.

VAT obejmuje większość towarów i usług, ale niektóre sektory – np. edukacja czy opieka zdrowotna objęte są zwolnieniami.

Firmy mają obowiązek zarejestrować się jako podatnicy VAT i składać regularnie deklaracje podatkowe VAT, jeśli:

  • wartość podlegających opodatkowaniu dostaw i produktów importowanych przez firmę zarejestrowaną w ZEA przekracza 375 000 AED rocznie
  • firma nieposiadająca siedziby w ZEA dokonuje dostaw na terenie kraju, produktów podlegających opodatkowaniu, niezależnie od ich wartości

Zwrot VATu dla podróżnych

Warto pamiętać, że turyści mogą skorzystać ze zwrotu podatku VAT za przedmioty zakupione na terenie Emiratów. W tym celu:

  • należy mieć ukończone 18 lat
  • poprosić sprzedawcę w sklepie o zakup bez podatku (minimalny wydatek musi być większy niż 250 AED)
  • okazać ważny dokument tożsamości (paszport)
  • zatwierdzić transakcję na lotnisku w specjalnych automatach “Planet Payment” w ciągu 90 dni od daty zakupu

Zwrot podatku VAT przysługuje tylko za produkty, które eksportujesz poza granice Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zwrot nie przysługuje za produkty skonsumowane w całości lub częściowo oraz za towary, które nie znajdują się w posiadaniu turysty w momencie opuszczania kraju.

Zwrócone zostaje 87% łącznej kwoty zapłaconego podatku VAT, pomniejszonego o prowizję w wysokości 4,80 AED za formularz Tax Free.

Fot. Lotnisko/Jue Huang, Unsplash

Fot. Pracownicy w biurze/Thirdman, Pexels

Fot. Mężczyzna czekający na lotnisku/Yousef Alfuhigi, Unsplash

Czy istnieją ulgi podatkowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Tak, ustawa ZEA o podatku dochodowym przewiduje ulgi podatkowe dla małych firm. Wymogiem jest uzyskanie mniejszego dochodu niż 3 miliony AED w danym roku podatkowym, jak i w poprzednich latach. Jeżeli kwota ta zostanie przekroczona, podatnik kwalifikuje się do rozliczenia zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Jakie są korzyści z założenia firmy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z punktu widzenia opodatkowania?

W ZEA założyć firmę można w tak zwanych strefach: “Free Zone” albo “Mainland”. Obie opcje mają swoje plusy, jak i minusy.

  • Firma założona w Mainland jest oficjalnie zarejestrowanym podmiotem w Ministerstwie Gospodarki, do jej założenia potrzebny jest sponsor, będący rezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jeżeli Twoja firma będzie wykonywać usługi na terenie ZEA, to rejestracja firmy w Mainland jest obowiązkowa.
  • Free Zones – Strefy Wolne to specjalnie wydzielone obszary w różnych emiratach, które oferują korzystne warunki podatkowe, łatwiejsze procedury dla inwestorów i przedsiębiorców, a także pełne prawa własności.

Przedsiębiorstwa z siedzibą w Free Zone mogą handlować wyłącznie w obrębie wolnej strefy i na arenie międzynarodowej. Nie mogą angażować się w działalność na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Założenie firmy w ZEA, w zależności od specyfiki działalności i struktury firmy może przynieść następujące korzyści podatkowe:

  • brak podatku dochodowego od osób fizycznych
  • zerowy lub niski podatek dochodowy (9%) od dochodów przedsiębiorstwa
  • niski podatek VAT (5%)
  • brak podatku VAT na niektóre usługi i transakcje w zależności od sektora działania firmy

Jak uzyskać rezydencję podatkową w ZEA?

Dzięki jurysdykcji podatkowej, otwierają się nam drzwi do korzystania z atrakcyjnego systemu podatkowego danego Państwa.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich kluczowym warunkiem jest przebywanie w kraju przez co najmniej 183 dni w roku oraz posiadanie wizy rezydenckiej, którą można uzyskać na wiele sposobów, np.:

  • poprzez inwestycję w nieruchomości
  • prowadzenie działalności gospodarczej w ZEA
  • zatrudnienie w lokalnej firmie

Koszty uzyskania wizy rezydenckiej mogą się różnić, w zależności od wybranej ścieżki. Niemniej jednak, trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu tysięcy dirhamów (AED). 

Zjednoczone Emiraty Arabskie – podatki

Niezależnie od tego, czy mowa o podatku VAT, podatku dochodowym od osób fizycznych lub firm, wiele osób z pewnością zgodzi się, że tzw. raj podatkowy występuje w ZEA.

Zerowe lub bardzo niskie stawki podatku dochodowego, zaledwie 5% podatek VAT, przyjazne środowisko biznesowe oraz inne udogodnienia sprawiają, że przeprowadzka do Emiratów lub założenie firmy na terenie tego kraju są wyborami, nad którymi zastanawia się coraz więcej osób.

Pamiętajmy jednak, że w każdej jurysdykcji, istnieją pewne wymogi i koszty związane z uzyskaniem i utrzymaniem statusu rezydenta.

Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie są rajem podatkowym?

Z reguły, raje podatkowe charakteryzują się niskimi lub zerowymi stawkami podatkowymi, ale również brakiem przejrzystości i współpracy międzynarodowej w kwestii opłat skarbowych.

Spółki założone w tzw. rajach podatkowych dają możliwość unikania opodatkowania przez osoby i firmy nieprowadzące rzeczywistej działalności gospodarczej na ich terytorium.

Zjednoczone Emiraty Arabskie faktycznie oferują zerowe lub niskie stawki podatkowe, jednakże kraj ten podjął znaczące kroki w celu zwiększenia regulacji i polepszenia współpracy międzynarodowej, co sprawia, że nie można jednoznacznie nazwać go rajem podatkowym.

Fot. Widok na Burj Khalifa/Max Avans, Pexels

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.