Zasady spożywania alkoholu w Dubaju – przepisy w 2024 roku

Dubaj to nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto, w którym ponad 74% populacji wyznaje Islam. W związku z tym, istnieją pewne ograniczenia i normy kulturowe, które dla turystów mogą być nieco zaskakujące. W 2024 roku Dubaj wprowadził zmiany w prawie dotyczącym napojów alkoholowych. Z tego artykułu dowiesz się, jak obecnie wyglądają przepisy w Dubaju. Opiszemy zasady zakupu alkoholu, jego spożywania, a także kwestie związane z uzyskaniem licencji. Zapraszamy do lektury!

Planujesz wycieczkę do Dubaju? Koniecznie sprawdź ofertę naszej firmy! Organizujemy wyjazdy zorganizowane do Dubaju w najlepszych cenach

Fot. Katrin Bolovtsowa, Pexels

Prawo dotyczące alkoholu w Dubaju w 2024 roku

W Dubaju, jak i w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązują surowe przepisy dotyczące alkoholu, które powiązane są z prawem islamskim (szariat). Jednak w przeciwieństwie do pozostałych emiratów, Dubaj wyróżnia się, oferując spore udogodnienia. Niedawno zostały wprowadzone zmiany w przepisach, które mają na celu dostosowywać miasto do rosnącej liczby turystów i ekspatów, przylatujących z różnych części świata i osiedlających się w Dubaju.

Zmiany w prawie

Jedną z największych zmian, które zostały wprowadzone na przestrzeni ostatnich lat, jest zniesienie 30% podatku akcyzowego na alkohole. W związku z tym posunięciem, właściciele sklepów sprzedających alkohol mogli obniżyć ceny produktów.

Kolejną nowością, wprowadzoną 1 stycznia 2023 roku jest możliwość bezpłatnego uzyskania licencji na alkohol. Nie tylko zniesiono koszty pozyskania takiego dokumentu, ale dodatkowo uproszczono proces wystąpienia o licencję. Obecnie można złożyć wniosek w dowolnym sklepie sieci sprzedających alkohol – MMI (Maritime and Mercantile International) oraz African+Eastern lub również online.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jakie są zasady życia w Dubaju? Sprawdź nasz artykuł.

Zasady spożywania alkoholu w Dubaju

Przepisy dotyczące spożywania alkoholu w Dubaju są dość jasno ukierunkowane – panuje bezwzględny zakaz picia w miejscach publicznych. Bycie w stanie nietrzeźwości na ulicy, w parku, czy np. na plaży jest karalne i może skutkować zatrzymaniem przez Policję, otrzymaniem grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet więzieniem. Alkohol powinien być przewożony w zamkniętych opakowaniach i nie może być otwierany, a tym bardziej spożywany w samochodzie. Muzułmanie mają całkowity zakaz spożywania alkoholu, co wynika z ich wiary ale również z prawa obowiązującego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wyznawcy Islamu mają być zawsze świadomi swoich wyborów i odpowiedzialni za każdy moment swojego życia.

Okres Ramadanu

W okresie Ramadanu zasady dotyczące sprzedaży oraz spożywania alkoholu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są jeszcze bardziej zaostrzane. Ma to na celu uszanowanie religii i kultury muzułmańskiej.

Sklepy sprzedające alkohol mogą mieć skrócone godziny otwarcia lub nawet całkowicie zamknąć się na okres Ramadanu. Zazwyczaj jednak firmy te funkcjonują, ale ograniczają sprzedaż i dostępność alkoholu. Wiele restauracji i barów całkowicie wycofuje napoje wysokoprocentowe ze swojej oferty, a niektóre lokale zawieszają ich sprzedaż w godzinach postu (od świtu do zmierzchu). W niektórych klubach i barach alkohol może być serwowany wyłącznie wewnątrz budynku, by nie urazić osób przechodzących obok lokalu. To samo tyczy się muzyki – zazwyczaj jest ona ściszana lub wyłączana.

Dubaj – licencja na alkohol

W Dubaju, aby legalnie kupować, posiadać i spożywać alkohol, rezydenci muszą posiadać specjalną licencję, wydawaną przez lokalne władze. Dokument ten dostępny jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 21. rok życia i nie wyznają Islamu – Muzułmanie nie mogą otrzymać takiej licencji ze względu na obowiązujące, islamskie restrykcje.

Wymogi i proces uzyskania licencji

Aby uzyskać licencję na alkohol, należy spełniać następujące warunki:

  • mieć ukończone 21 lat,
  • posiadać rezydenturę w Dubaju,
  • przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu oraz dowód wynagrodzenia (licencja wydawana jest w oparciu o wysokość uzyskiwanych dochodów).

Proces uzyskania licencji jest prosty i można go przeprowadzić osobiście w sklepie lub za pośrednictwem strony internetowej licensedxb. Wnioskodawca wypełnia formularz, przedstawia wymagane dokumenty, a po zatwierdzeniu wniosku otrzymuje licencję ważną 12 miesięcy, jeśli jest rezydentem, a 1 miesiąc – jeśli turystą. Wraz z otrzymaniem licencji, dostajemy również informację o nałożonym na nas limicie na zakup alkoholu. Jeżeli chcemy, możemy wnioskować o jego zwiększenie.

Turyści otrzymują licencję na podstawie okazania swojego aktualnego paszportu. Dokument ten umożliwia zakup alkoholu w licencjonowanych sklepach oraz spożywanie go w dozwolonych miejscach – głównie na terenie prywatnego domu/mieszkania, w sposób który nie przeszkadza innym mieszkańcom i sąsiadom – wszelkie, głośne imprezy nie są pozytywnie przyjmowane przez lokalną ludność.

Fot. Turyści mogą zakupić alkohol pokazując sprzedawcy swój paszport/Podróże z Hubertem

Fot. Wejście do jednego ze sklepów sieci African+Eastern z alkoholami/Google Maps

Fot. Charakterystyczne dla sklepów z alkoholami oklejone witryny/Google Maps

Gdzie kupić alkohol w Dubaju?

Alkoholu w Dubaju możemy napić się w wielu restauracjach, barach i kawiarniach. Nie wszystkie z nich mają w swojej ofercie napoje wysokoprocentowe, ale dość łatwo można znaleźć licencjonowany lokal serwujący drinki, piwo i innego rodzaju trunki.

Jednak jeśli chcemy zakupić alkohol w butelkach, musimy udać się do specjalnego sklepu, np. sieci MMI (Maritime and Mercantile International) lub African+Eastern. Firmy te mają sporo swoich lokali w galeriach i w różnych dzielnicach miasta. Możemy wpisać nazwę wybranej sieci w Google Maps, a pojawi nam się lista wszystkich lokalizacji. Warto wspomnieć, że sprzedawany jest tam wyłącznie alkohol. Jeśli zatem najdzie nas ochota na np. whisky z colą, napój gazowany będziemy musieli kupić w innym miejscu.

Sklepy te działają na specjalnych zasadach – są subtelnie ukryte, nie mają widocznych szyldów, a okna i witryny są oklejone. Z zewnątrz nie da zauważyć się, że jest to miejsce, gdzie można kupić alkohol. Tego rodzaju dyskrecja jest zgodna z lokalnymi przepisami i normami społecznymi, które mają na celu poszanowanie lokalnych zwyczajów i tradycji. 

W Dubaju można również zamówić alkohol online, korzystając ze sklepów internetowych sieci MMI oraz African+Eastern. Uwaga – dokonać zakupów online możemy wyłącznie, jeśli posiadamy licencję na alkohol. W innym wypadku musimy udać się do sklepu stacjonarnego.

Lokale sieci MMI otwarte są z reguły do godziny 21:00 wieczorem, a sklepy African+Eastern do godziny 22:00. To ważna informacja, ponieważ po ich zamknięciu nie będziemy już w stanie kupić żadnego alkoholu, chyba że zamawiając go w restauracji.

Czego potrzebujemy do zakupu alkoholu?

W Dubaju sprzedaż alkoholu jest dozwolona wyłącznie osobom, które ukończyły 21 rok życia. Mieszkańcy Dubaju muszą dodatkowo posiadać specjalną licencję, a turyści mogą dokonać zakupów za okazaniem sprzedawcy swojego paszportu. Należy pamiętać również o nałożonych limitach, które przypisane zostaną nam zgodnie z wysokością naszych dochodów.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Czy jako turysta mogę kupić alkohol w Dubaju?
Tak, turyści mogą kupić alkohol za okazaniem ważnego paszportu, pod warunkiem że mają ukończone 21 lat. Mieszkańcy Dubaju muszą natomiast posiadać specjalną licencję na alkohol, jeśli chcą mieć możliwość jego zakupienia. Osoba z ważną licencją może również zamówić napoje wysokoprocentowe z dostawą, przez sklep online.

2. Czy w Dubaju można spożywać alkohol w miejscach publicznych?
Nie, w Dubaju nie można spożywać alkoholu w miejscach publicznych, tj. w parkach, na ulicach, na plażach, stacjach metra itd. Mało tego, prawo zakazuje również przebywania w miejscu publicznym, jeśli jest się pod wpływem alkoholu. Niezastosowanie się do tego zakazu może grozić grzywną, a w skrajnych przypadkach nawet więzieniem.

3. Gdzie można kupić alkohol w Dubaju?
Alkohol w Dubaju można kupić wyłącznie w licencjonowanych sklepach: MMI oraz African+Eastern. Sklepy te mają wiele swoich lokalizacji w praktycznie każdej dzielnicy Dubaju. Lokale te czynne są zazwyczaj od 10:00 rano do 21:00 i 22:00. Po tych godzinach zakup alkoholu w Dubaju na wynos nie jest już możliwy, jednak wciąż możemy się go napić udając się do restauracji lub baru.

Fot. Wejście do jednego ze sklepów MMI, w którym można kupić alkohol/Google Maps

Autor:

Ewelina Winiarczyk

Miłośniczka podróży, na co dzień pracująca w branży e-commerce. Dzięki pracy zdalnej, może łączyć swoje obowiązki ze zwiedzaniem nowych punktów na mapie świata, co od zawsze było jej marzeniem.