🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇵🇹 Porto – miasto stalowych mostów, wina i azulejos

Leżące w północnej części Portugalii nad Oceanem Atlantyckim Porto zachwyca widokiem starych kamienic i budynków pokrytych ceramicznymi płytkami azulejos. Miasto oferuje mnóstwo atrakcji, w tym m.in. spacery po piaszczystych plażach, piknik nad rzeką Duero z winem i portugalskim serem, zwiedzanie najcenniejszych zabytków Portugalii oraz zwyczajne przechadzanie się po uliczkach w poszukiwaniu punktów widokowych, które za każdym razem robią ogromne wrażenie! Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżowaniem do Porto.

Foto poglądowe: Ross Parmly/ Unsplash

Zasady wjazdu do Porto

Polacy mogą przekraczać granicę z Portugalią na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Portugalia należy do UE oraz Strefy Schengen, w związku z czym na granicy nie są przewidziane kontrole.

Obecnie nie ma obostrzeń związanych z przekraczaniem granicy w związku z covid-19. Do Portugalii można wjechać bez aktualnych testów, zarówno w przypadku osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Aktualnie obowiązujące obostrzenia można śledzić na stronie rządowej gov.pl.

Podróż do Porto

Do Porto można dotrzeć z kilku miast w Polsce: z Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Ze stolicy kursuje zarówno Wizzair (Warszawa Chopin) oraz Ryanair (Warszawa-Modlin). Z Krakowa i Wrocławia lata tylko Ryanair, który jest najbardziej atrakcyjny cenowo.

Uwaga! Do Portugalii najtaniej podróżować w okresie zimowym (styczeń-marzec). Za bilety w dwie strony z Krakowa można zapłacić 250 zł (to kilkukrotnie mniej niż w sezonie!). Lot do Portugalii trwa około 3h 30 min, a powrotny kilkanaście minut krócej.

Do centrum miasta można dostać się na parę sposobów:

  • metrem (linia E), który kursuje do godzin nocnych średnio co 15 minut. Cena biletu to 2,15 euro
  • autobusem (linia nocna 3M) wyjeżdżającym na trasę co godzinę. Cena biletu to 2,15 euro
  • taxi – ceny wahają się w granicach 25-35 euro

We wszystkich przypadkach podróż do centrum zajmuje około 30 minut. Nocne autobusy potrafią dojechać znacznie szybciej, ponieważ pomijają sporo przystanków na trasie. Uwaga! Kierowcy w komunikacji miejskiej jeżdżą jak szaleni!

Foto poglądowe: Markus Winkler/ Unsplash

Foto: Hotel Spot Family Suites

Noclegi w Porto

Porto oferuje wiele noclegów w samym centum. Jeżeli planujesz niskobudżetową podróż możesz znaleźć noclegi od 25 euro za noc dla dwóch osób. Warto jednak podkreślić, że noclegi w takich miejscach, zwłaszcza w zimę wiążą się z niskimi temperaturami w pokojach, ze względu na brak ogrzewania, a czasem nawet i kołdry.

Noclegów warto szukać w okolicach Rua de Santa Catarina, skąd bez problemu dotrzecie w każde miejsce w mieście.

Przykładowe polecane przeze mnie noclegi:

  • Hotel Spot Family Suites – oferuje pyszne śniadanie w formie bufetu i dobrą lokalizację; ostatnim razem za noc dla czterech osób płaciliśmy 80 euro.
  • Spot Apartament Ceuta – dobrze urządzone, dwupokojowe mieszkanie w starej kamienicy. Zamiast śniadania w ofercie znajduje się aneks kuchenny i powitalne wino. Nocleg tam kosztował nas 50 euro.

Transport w Porto

Jeśli tylko masz taką możliwość, to zwiedzaj miasto na nogach! Samo centrum Porto nie jest duże, ale wymagające pod względem ukształtowania terenu. Znajduje się na wyżynach, ale atrakcje są rozmieszczone
niedaleko siebie, więc korzystaj z tego i spaceruj jak najwięcej.

Po całym mieście kursuje metro i autobusy. Bilety kosztują około 2 euro za przejazd. Kupisz je w automatach na stacjach metra oraz przy wybranych przystankach autobusowych i w kioskach.
Autobusem można bezpośrednio dojechać na plażę, co również warto uwzględnić w swoim
planie zwiedzania.

Więcej informacji na temat komunikacji miejskiej w Porto, w tym rozkład jazdy znajdziesz na stronie przewoźnika.

Foto poglądowe: Mitchell Johnson/ Unsplash

Foto poglądowe: Tara Clark/ Unsplash

Płatności i ceny w Porto

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące w Portugalii euro. Więcej informacji o karcie znajdziecie w artykule: Revolut w podróży – jak działa?

We większości miejsc za zakupy możesz zapłacić kartą. Sklepy spożywcze otwarte są zazwyczaj od godz. 8:00 do 20:00. Inaczej to wygląda w przypadku sklepów z pamiątkami i centrów handlowych.

Przykładowe ceny w Porto w sklepach spożywczych Pingo Doce (stan na styczeń 2023):

  • woda 1,5 l – 0,30 euro
  • wino – 5-7 euro
  • sok owocowy 1 l – 1-2 euro
  • ćwiartka dobrego, regionalnego sera – 2-3 euro
  • bułki – 1 euro za 6 sztuk

Ceny w restauracjach:

  • kawa – 1-2 euro
  • piwo – 2 euro
  • karafka wina 0,25 l – 2 euro
  • porcja obiadu (ryba z dodatkami) – 7-20 euro

Portugalska kuchnia

Portugalia słynie z potrawy zwanej bacalhau, czyli posolonego dorsza, którego tamtejsi mieszkańcy są w stanie przygotować na setki sposobów. Moją ulubioną odmianą jest bacalhau com natas – zapiekanka z dorsza z ziemniakami i cebulą, podawana w sosie beszamelowym z dużą ilością sera.

Portugalczycy lubią kaloryczną kuchnię, w związku z czym kolejną popularną potrawą jest tzw. francesinha – zapiekana-kanapka z dużą ilością szynki, mięsa wołowego i sera, przyrządzana w pomidorowo-piwnym sosie.

Na deser koniecznie warto spróbować pastéis de nata – babeczki budyniowej zapiekanej w cieście francuskim.

Na koniec vinho verde, czyli zielone, portugalskie wino, które w rzeczywistości jest białe, jednak jego nazwa odnosi się do jego młodości i świeżości. Warto spróbować!

Ostatnim razem, gdy byłam w Porto udało mi się dotrzeć do restauracji, w której stołują się głównie miejscowi. Sai Cao – bo tak nazywa się to miejsce, jest godne polecenia przede wszystkim ze względu na ceny i swojski klimat jaki w nim panuje. Portugalczycy lubią się spotykać w grupach i dużo dyskutować, w związku z czym przygotuj się na głośne rozmowy i smaczną kuchnię! Ostatnio za obiad dla 4 osób, w tym piwo i dwie karafki wina zapłaciliśmy 33 euro (dla porównania, w turystycznych restauracjach nad rzeką trzeba za to samo zapłacić 2-3 razy więcej).

Majestic Café – w tym miejscu wydasz już dużo więcej. Sama kawa kosztuje tutaj 6 euro, jednak warto po nią wejść do środka, ponieważ jest to najstarsza i najbardziej znana kawiarnia w mieście, której wnętrze na pewno ciebie zauroczy.

Natas d’Ouro – w tym miejscu natomiast zasmakujesz najpyszniejszych portugalskich babeczek i napijesz się regionalnego wina!

Majestic Café, foto: Magdalena Pas

Livraria Lello, foto: Magdalena Pas

Igreja do Carmo, foto: Magdalena Pas

Widok na Ponte Luís I, foto: Magdalena Pas

Praia da Madalena, foto: Magdalena Pas

Co warto zwiedzić w Porto?

Livraria Lello – księgarnia z pięknym wnętrzem, mającym swój magiczny klimat. Podobno to miejsce zainspirowało J.K. Rowling do napisania powieści o Harrym Potterze. Najlepiej udać się tam w godzinach porannych, ze względu na duże zainteresowanie tym miejscem wśród turystów. Niestety ilość wpuszczanych osób psuje klimat tego miejsca, schody są przepełnione i ciężko na spokojnie przejrzeć regały z książkami. Tak czy inaczej, bardzo polecam odwiedzić to miejsce!

WAŻNA WSKAZÓWKA

W internecie można znaleźć sporo ofert biletów do tego miejsca, w których jest napisane, że dzięki temu ominie się kolejki na miejscu. Nie jest to do końca prawda. Kupując bilet online trzeba i tak stać w kolejce do wejścia, a cena biletu jest trzykrotnie większa. Kupując bilet na miejscu, co wiąże się ze staniem w drugiej kolejce, zapłacimy 5 euro. Co ważne, wybierając na miejscu jakąś książkę, od ceny zostanie odliczone 5 euro za wejście. Myślę, że zakup książki na miejscu to bardzo wartościowa pamiątka z tego miejsca!

Śladami zabyktów azulejos:

Dworzec São Bento – znajduje się w samym centrum miasta, więc zdecydowanie warto tam zajrzeć. Do użytku został oddany w 1916 roku. Wnętrze dworca zdobią płytki azulejos przedstawiające historię kraju.

Ponte Luís I – stalowy, najbardziej rozpoznawalny most w Porto. Idealny jako punkt widokowy na stare miasto. Zaprojektowany przez ucznia Gustava Eiffle’a.

Miradouro da Victoria – bezpłatny punkt widokowy na stare miasto, most i drugą stronę rzeki.

Katedra Sé – katedra rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Położona na samej górze malowniczej i najbardziej popularnej dzielnicy Porto – Ribeira. Dzielnica jest pełna wąskich uliczek, w których można znaleźć sporo restauracji, kawiarnii i barów. Miejsce położenia katedry jest idealnem punktem widokowym na miasto, więc nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem zwiedzania świątyń, to dla samego widoku warto tam wejść.

Igrejados Clérigos – jeden z pierwszych kościołów barokowych w Portugalii. Sam wstęp do kościoła jest bezpłatny. Na tyłach świątyni znajduje się Torre dos Clérigos (wieża), na którą wejście jest płatne i jest jednym z najbardziej popularnych punktów widokowych w Porto. W pobliżu kościoła znajduje się plac z drzewami oliwnymi, na który warto się wybrać.

Avenida dos Aliados – serce Porto! Na placu organizowane są różne wydarzenia kulturalne, związane ze zwycięstwami tamtejszego klubu FC Porto, ale także innymi wydarzeniami, takimi jak Nowy Rok lub święto Św. Jana. W pobliżu Alei Aliantów znajduje się wiele popularnych zabytków starego miasta, kawiarnii i restauracji. Obecnie (stan na styczeń 2023) na placu trwają budowy związane z nową linią metra, co znacznie utrudnia zwiedzanie tamtych okolic.

Jardins do Palácio de Cristal – ogrody znajdują się niedaleko centrum, w związku z czym bez problemu można się tam dostać pieszo. Jest to doskonały punkt widokowy na rzekę Douro. Znajdują się tam liczne gatunki egzotycznych roślin, piękne fontanny i rzeźby.

Druga strona rzeki – po drugiej stronie miasta nie ma już tak wielu zabytków i innych atrakcji przyciągających turystów. Jest jednak kilka miejsc, które należy odwiedzić, głównie ze względu na niesamowite widoki na stare miasto. Najlepsze miejsce do oglądania panoramy miasta to ogrody Morro oraz brzeg rzeki. Ogrody znajdują się na wzgórzu, więc aby dojść do brzegu należy zaliczyć kilkuminutowy spacer. Nad rzeką ciągnie się promenada pełna straganów, na których można kupić pamiątki. W pobliżu znajduje się również piwniczka z winami, do której można wejść na degustacje i zwiedzanie. Podczas zwiedzania można również usłyszeć koncert portugalskiej muzyki fado.

Praia da Madalena – ostatnim miejscem wartym odwiedzenia w Porto jest piaszczysta, szeroka plaża Madalena. Na to miejsce warto przeznaczyć chociaż pół dnia, żeby chwile pospacerować i poodpoczywać na plaży. Z centrum można się tam dostać bezpośrednio autobusem w około 30 minut. Koszt biletu to 2,20 euro. Przystanek autobusowy znajduje się blisko 100 metrów od wejścia, przy którym znajduje się restauracja oraz bar. Wzdłuż plaży ciągnie się długa promenada. Widoki są niesamowite!

Porto jest położone na bardzo górzystym terenie, w związku z czym jest w nim bardzo wiele punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę miasta. Pośród wielu budynków zabytkowych, w Porto bez problemu można znaleźć mnóstwo małych parków, będących idealnym miejscem na wyciszenie się. Niezależnie od tego jakimi uliczkami będziemy się przemieszczać, to miasto potrafi zrobić na człowieku ogromne wrażenie. Ja osobiście jestem zachwycona tym miastem, mam do niego duży sentyment i czuje się w nim jak w domu.

Poradnik został stworzony we współpracy z Magdaleną Pas.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.