Polska zmienia przepisy wjazdowe z krajów poza UE i Schengen. Zaszczepieni również będą musieli wykonać test

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym 14 grudnia przez rząd, od środy wszystkie osoby podróżujące do Polski z krajów nienależących do Unii Europejskiej i strefy Schengen będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Dotyczy to również osób zaszczepionych.

Foto: Sergey Zolkin / Unsplash

Jak wynika z rządowego rozporządzenia, od 15 grudnia wszystkie osoby podróżujące z terenów nienależących do strefy Schengen i Unii Europejskiej będą musiały posiadać negatywny wynik testu PCR lub antygenowy na koronawirusa, wykonany w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem granicy – badanie będzie można również zrobić w specjalnych punktach testowych przed odprawą graniczną na polskich lotniskach. Tyczy się to również osób, które przyjęły szczepienie.

Podróżni z negatywnym wynikiem testu i ozdrowieńcy nie będą musieli odbyć kwarantanny. Z kolei osoby niezaszczepione trafią na wspomnianą 14-dniową kwarantannę, z której się mogą zwolnić po ośmiu dniach, robiąc kolejny test. 2-tygodniowej kwarantanny nie pozbędą się osoby, które nie przedstawią testu lub uzyskają pozytywny wynik badania na obecność COVID-19.

Z izolacji zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia podróżujące z rodzicami lub opiekunami, którzy są zaszczepieni lub posiadają negatywny wynik testu.

Warto również zaznaczyć, że osoby zaszczepione przybywające z krajów UE nie będących w strefie Schengen prawdopodobnie również nie będą musiały się testować – nie zostało to doprecyzowane, więc warto czekać na możliwy dodatkowy komunikat w tej sprawie. Takimi krajami są Cypr, Irlandia, Chorwacja, Bułgaria i Rumunia.

Przepisy będą obowiązywały do 31 stycznia 2022 roku.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.