Jak poruszać się po Dubaju? Korzystanie z transportu publicznego to najtańszy sposób na przemieszczanie się po mieście. Komunikacja w Dubaju to linie metra, tramwaje i autobusy, które każdego dnia pozwalają szybko dostać się z zachodniej do wschodniej części tego miasta. Poniżej znajdziesz wszystkie najbardziej potrzebne informacje związane z transportem publicznym w Dubaju, w tym rozkłady jazdy, sposób płatności, jak działa metro w Dubaju, a także przepisy obowiązujące podczas jazdy komunikacją miejską.
Fot: tramwaj w Dubaju/ Thanzi Thanzeer, Unsplash
Dubaj, foto: Harshal S. Hirve/ Unsplash
Dubaj komunikacja miejska
Dubaj to rozległe miasto ciągnące się na długość ponad 50 kilometrów. Z tego też powodu opracowano w nim bogatą sieć publicznego transportu zbiorowego, dzięki któremu przemieszczanie się po mieście stało o wiele bardziej łatwiejsze. Za jego funkcjonowanie odpowiada Urząd ds. Dróg i Transportu (RTA).
Metro Dubaj
Transport publiczny w Dubaju składa się m.in. z dwóch linii metra – czerwonej ciągnącej się od zachodniej do wschodniej części miasta, a także krótszej, zielonej biegnącej przez starą dzielnicę Dubaju, Deirę. Dubajskie metro jeździ każdego dnia (od poniedziałku do czwartku i w sobotę w godz. od 5:00 do 0:00, w piątek od 5:00 do 1:00 następnego dnia, oraz w niedzielę od 8:00 do 0:00). Na każdej ze stacji zatrzymuje się co kilka lub co kilkanaście minut, więc jeśli nie spieszysz się, to nie musisz specjalnie sprawdzać godzin odjazdu. Stacjami, na których można przesiąść z czerwonego do zielonego metra i na odwrót są Union oraz BurJuman, z kolei przesiadki z czerwonego metra do tramwaju można dokonać na stacjach Sobha Reality oraz DMCC. Dubaj Metro to najszybsza i najwygodniejsza forma transportu do wielu miejsc w Dubaju.
Na terenie Dubaju funkcjonuje również jedna linia tramwaju, która obsługuje pasażerów od poniedziałku do soboty w godz. od 6:00 do 1:00 następnego dnia oraz w niedzielę od 9:00 do 1:00 następnego dnia. Kursuje ona na obszarze Dubai Marina, a także Dubai Internet City.
Trzecią opcją na przemieszczanie się po Dubaju jest korzystanie z autobusów miejskich, które kursują codziennie od godz. 4:00 do 1:00 następnego dnia. Pełną listę numerów linii autobusów znajdziesz na stronie RTA – te jeżdżące po Dubaju są oznaczone kolorem fioletowym, żółtym i szarym (nocne).
Innymi środkami zaliczanymi do transportu publicznego i obsługiwanymi przez RTA są łodzie abra kursujące w Deirze między jedną a drugą stroną wybrzeża kanału Dubai Creek. Koszt jednego przejazdu za osobę wynosi 1 AED. Warto również wspomnieć o kolejce Palm Monorail, obsługującej pasażerów chcących zwiedzić Palm Jumeirah. Posiada ona pięć stacji – początkową Palm Gateway, a także Al Ittihad Park, Nakhell Mall, The Pointe oraz ostatnią Atlantis Aquaventure. Więcej informacji na temat kolejki znajdziesz na stronie palmmonorail.com.
Metro Dubaj mapa
Pełne rozkłady jazdy dubajskiego metra, tramwaju i autobusów znajdziesz również w darmowej aplikacji mobilnej Shail. Z kolei mapę z zaznaczonymi stacjami metra, tramwaju i kolejki Palm Monorail znajdziesz TUTAJ.
Karta NOL Dubaj – karta publicznego transportu, ceny metra w Dubaju
Ile kosztuje metro w Dubaju? Relatywnie mało, z ceny znajdziecie na grafice. Za przejazdy metrem, tramwajem i autobusami w Dubaju zapłacisz tylko kartą NOL (od niedawna również za przejazdy kolejką Palm Monarail). Można ją nabyć na każdej stacji metra w specjalnym automacie. Kosztuje ona 25 AED (w tym saldo 19 AED do wykorzystania na przejazdy) w przypadku w wersji srebrnej i złotej oraz 70 AED (w tym saldo 20 AED do wykorzystania na przejazdy) w wersji spersonalizowanej. Każda karta przypada na jedną osobę i jest ważna 5 lat od momentu jej wyrobienia.
Dla turystów, którzy przybyli do Dubaju na okres tygodnia lub dwóch polecamy srebrną kartę NOL, która w zupełności spełni ich potrzeby związane z tanim przemieszczaniem się po mieście. Złota karta natomiast umożliwia przebywanie w specjalnej kabinie Gold Class w metrze i tramwaju, a karta spersonalizowana zabezpiecza saldo karty, jeśli zostanie zgubiona lub skradziona, oraz oferuje zniżki dla studentów i seniorów. Istnieją również karnety, które pozwalają na nielimitowane liczby przejazdów. Najtańszy kosztuje 110 AED za tydzień. Jest on opłacalny tylko w przypadku, w którym będziesz jeździł po kilka razy dziennie przez 7 dni – inaczej polecamy wybrać srebrną kartę.
Wszystkie wyżej wymienione karty można doładowywać we wspomnianych automatach na stacjach metra, a także przy pomocy darmowej aplikacji mobilnej nol Pay, która umożliwia również sprawdzenie informacji o swojej karcie.
Istnieje jeszcze czerwony bilet NOL, który w przeciwieństwie do kart jest papierowy i daje możliwość opłacenia tylko dokładnej podróży. Koszt jego wyrobienia to 2 AED.
Chcąc skorzystać z autobusu miejskiego należy przy wejściu i wyjściu z autobusu odbić kartę NOL przy specjalnym czytniku tak, aby pobrał on odpowiednią kwotę. Kartę należy przyłożyć również do czytników na bramkach stacji metra oraz na przystankach tramwajowych.
Jeśli chodzi o koszty podróży, to zależą one od liczby stref, przez które się przejedzie. Są one zaznaczone na mapie z widniejącymi stacjami metra i przystankami tramwajowymi. Natomiast na zdjęciu obok znajdziesz wszystkie stawki wg liczby przejechanych stref.
Przepisy obowiązujące w transporcie publicznym w Dubaju
W dubajskiej komunikacji miejskiej obowiązują przepisy tyczące się wszystkich podróżujących, niezależnie od rodzaju posiadanej karty NOL. Za złamanie niektórych z nich może grozić nawet kara grzywny.
Poniżej znajdziesz najczęściej łamane zasady wraz z wysokością kary grzywny:
- Palenie w środkach transportu publicznego – kara 200 AED
- Przewożenie zwierząt (wyjątek stanowią psy przewodniki dla niewidomych pasażerów) – kara 100 AED
- Jedzenie, picie i żucie gumy – kara 100 AED
- Stawianie stóp na siedzeniu – kara 100 AED
- Hałasowanie podczas podróży – kara 100 AED
Najczęstsze pytania:
Ceny przejazdów metrem i tramwajem w Dubaju wg posiadanej karty, foto: Podróże z Hubertem
Dubaj, foto: Ryan Miglinczy/ Unsplash
Fot: metro w Dubaju/ Damir Babacic, Unsplash