🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇬🇷 Zakynthos – grecka wyspa żółwi i bajecznej Zatoki Wraku

TANIE LOTY: 15 minut przed innymi – KLIKNIJ, aby włączyć

🇬🇷 Greckiej wyspy Zakynthos nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. To tam znajduje się słynna Zatoka Wraku, która kusi bajecznymi widokami i lazurową wodą. Zakynthos ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. ➡️ Z tego powodu przygotowaliśmy dla Was poradnik o tej greckiej wyspie, będącej perłą Morza Jońskiego.

Foto poglądowe: Phil Mosley/ Unsplash

Zasady wjazdu ⚠️

Grecja należy zarówno do Unii Europejskiej, jak i strefy Schengen, więc paszport nie jest wymagany podczas wjazdu na jej terytorium.

Grecja ZNIOSŁA WYMÓG posiadania dokumentów określających status związany z COVID 19. Nie ma obowiązku wykonywania testów, okazywania certyfikatów szczepienia, wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Od 01.06.2022 r. zniesiono wymóg noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Obowiązek jednak pozostaje utrzymany dla wszystkich pasażerów (z wyjątkiem dzieci poniżej 4 roku życia i osób z problemami układu oddechowego) podróżujących środkami transportu publicznego (autobusy, metro, tramwaje) oraz w określonych obszarach statków wycieczkowych, łodzi rekreacyjnych, jachtów i promów.

Podróż z Polski ✈️

Możliwość podróży na wyspę Zakynthos lotem bezpośrednim odbywa się jedynie z Warszawy (loty z przesiadkami odbywają się również z Krakowa, Gdańska, Poznania i Wrocławia). Liniami, które oferują rejsy na wyspę są Ryanair i Wizz Air.

Polecam również zapoznanie się ze stroną skyscanner.pl, na której jest możliwość porównania cen różnych przewoźników i wybrania najtańszej opcji.

Foto poglądowe: Nastya Dulhiier/ Unsplash

Foto poglądowe: Steven Ungermann/ Unsplash

Noclegi 🛏️

Jeśli chodzi o noclegi polecam skorzystanie z usług jakie oferuje strona booking.com. Znajdziecie tam wiele pokoi hotelowych oraz apartamentów w różnych standardach, dlatego każdy odszuka coś dla siebie. Przykładowe pokoje z niskimi cenami oraz wysokimi opiniami:

🔹 Propozycja nr 1

🔹 Propozycja nr 2

🔹 Propozycja nr 3

🔹 Propozycja nr 4

🔹 Propozycja nr 5

Transport po wyspie 🚌

Port lotniczy, bo tutaj się wszystko zaczyna i kończy! Po opuszczeniu terminala mamy pod nosem kilka konkurencyjnych wypożyczalni samochodów/skuterów/quadów, gdzie można zaopatrzyć się w pojazd umożliwiający nam sprawne poruszanie się po wyspie. Ceny nie są wygórowane i oscylują w okolicach 250zł za dzień za samochód osobowy (quady są troszkę droższe bądź w tej samej cenie – zależy od wypożyczalni), a odebranie jak i oddanie przebiega sprawnie i bezproblemowo (zalecane jest jednak dokładne obfotografowanie pojazdu, żeby nie dać się naciągnąć na uszkodzenia powstałe przed naszym użytkowaniem – lepiej dmuchać na zimne). W pobliżu znajduje się również kilka stacji benzynowych oraz większych sklepów spożywczych.

Foto poglądowe: why kei/ Unsplash

Foto poglądowe: Loes Klinker/ Unsplash

Płatność na wyspie 💳

Walutą obowiązującą jest Euro. Na wstępie ostrzegam, że w niektórych zachodnich regionach wyspy Zakynthos niemożliwa jest płatność kartą ze względu na brak zasięgu terminala płatniczego, dlatego polecam zaopatrzenie się w gotówkę na wszelki wypadek. W wypadku płatności kartą osobiście korzystałem z karty Revolut. Dzięki niej mogłem wymieniać PLN na EURO i odwrotnie po aktualnie obowiązującym kursie bez dodatkowych opłat.

Ceny za obiad wahają się średnio od 15 euro do 25 euro w zależności od miejsca, widoku oraz wielkości posiłku. Mniejszy posiłek na drogę taki jak placek pita z frytkami i mięsem w środku można nabyć prawie w każdym miejscu oferującym jedzenie, a koszt waha się od około 8 euro do 15 euro. W sklepach artykuły spożywcze kosztują bardzo podobnie jak w Polsce.

Co zobaczyć na Zakynthos? 🚶‍♂️

Miasto portowe Zakynthos

Dla większości osób jest to pierwszy przystanek na wyspie, gdyż jest to stolica Zakynthos znajdująca się zaledwie 8 km od lotniska. Miasto ma dość gęstą zabudowę dzięki czemu można znaleźć trochę cienia w upalny dzień podczas spaceru z obrzeży w stronę morza, gdzie znajduje się większość restauracji, barów i sklepów. Główną atrakcją tego miasta rzucającą się od razu w oczy jest port przepełniony nowoczesnymi jachtami ciągnący się przez ponad kilometr wzdłuż linii brzegowej. Zaczyna się on od placu Solomosa – greckiego poety uwiecznionego na nim pomnikiem, a kończy pod pięknym kościołem Agiosa Dionisosa. W mieście znajduje się jeszcze klika innych kościołów, które możemy zliczyć z punktu widokowego Bohali obejmującego panoramę całego miasta. Jest on rzut beretem od ruin weneckiego zamku wraz z budynkami gospodarczymi skąd również rozpościera się widok na morze.

Morze, plaża i… żółwie?

Na południowym wschodzie wyspy wzdłuż wybrzeża rozciągają się liczne piaszczyste plaże ze spokojnym, przyjaznym dla dzieci zejściem do wody. Na wielu z nich istnieje możliwość wypożyczenia leżaków i towarzyszących im parasoli dających kojący cień w upalny dzień. W pobliżu plaż znajdują się również bary, gdzie możemy kupić jedzenie i napoje.

Kierując się na południe trafiamy do Agios, gdzie znajdują się między innymi piękne wille. Między innymi, bo wzrok przykuwają jeszcze dwie wysepki. Pierwsza z nich – wyspa Cameo, na którą wchodzimy 70 metrowym, nastrojowym, drewnianym mostem. Wyspa ma kształt podkowy, a po wejściu po schodach na szczyt możliwe jest przejście na jej drugą stronę (wstęp 5 euro) i skorzystanie z baru oraz plaży, nad którą powiewają materiałowe, białe płachty rzucające cień na wypoczywających. Druga z wysp – Marathonisi jest większa i znajduje się 2 km od brzegu. Odbywają się na nią wycieczki małymi statkami z położonej na południe od Agios plaży Keri, którą okala miasteczko. Ze względu na unikatowy wygląd wyspy Marathonisi, jej piaszczystą plażę, jaskinie oraz zamieszkujące ją żółwie, które można spotkać przy odrobinie szczęścia jest to atrakcja warta uwagi.

Będzie można poćwiczyć nogi… no chyba, że wybierze się drogę morską! Dzika natura, kręte ścieżki i drogi na górzystym terenie to domena zachodniej części wyspy.

Zaczynamy zbliżać się do części wyspy, gdzie brzeg to jeden, wspaniały i ciągnący się przez kilkadziesiąt kilometrów klif, a w większości miejsc zejście do wody od strony lądu jest niemożliwe. Dlatego jeśli planujesz obejrzeć go od strony wody, nurkować wśród morskich zwierząt i zwiedzić skrywane tam tajemnice, takie jak jaskinie lub małe ukryte plaże to zainteresuj się wynajęciem jachtu bądź łodzi w samym Zakynthos, Agios bądź wysuniętym najbardziej na wschód Porto Roma. Rejsy do tych miejsc odbywają się również od strony północno wschodniej w porcie Skinari Ferry oraz Porto Vromi.

Płynąć wzdłuż wybrzeża w kierunku północnym warto zacumować przy plaży Marathias wraz ze skalnym łukiem wydrążonym przez wiatr i wodę, odwiedzić przepiękne jaskinie Keri, popodziwiać Myzithres, zagłębić się w jaskiniach Agalas, znaleźć wyrytą w skale kilka metrów nad wodą twarz Posejdona znajdującą się w pobliżu małej plaży Porto Vromi oraz finalnie spocząć na flagowej atrakcji Zakynthos znanej na całym świecie jaką jest plaża Navagio wraz ze swoim wrakiem i błękitną wodą o kolorze nie do opisania! Plażę Navagio wraz z wrakiem można obejrzeć również z lądu, ponieważ tuż nad nią znajduje się punkt widokowy – przygotuj się na kolejkę.

Dla osób z chorobą morską nic straconego!

(Uwaga! Przemieszczając się wzdłuż zachodniego brzegu wyspy pamiętaj o tym, że w niektórych miasteczkach jest słaby zasięg co czasami uniemożliwia płatności bezgotówkowe!) Droga lądowa po zachodniej części wyspy również zapewnia niesamowite doznania. Pierwszym miejscem wartym odwiedzenia przemieszczając się wzdłuż wybrzeża jest punkt widokowy Myzithres wraz z powiewającą nieopodal największą na świecie Grecką flagą! Kawałek dalej jest latarnia morska. W pobliskim mieście Keri możemy uzupełnić zapasy wody, zjeść obiad lub przenocować.

Plaża Plakaki to skalna plaża z dopływem do jaskiń i lazurową wodą, dlatego jest to punkt warty odwiedzenia choć dla niektórych może być on wyzwaniem ze względu na strome dojście po wyrytych w skale schodach obudowanych metalowymi poręczami.

Podobnym miejscem jest plaża Korakonissi z naturalnymi wodnymi basenami w skałach, lecz w odróżnieniu od Plakaki znajduje się obok niej bar dla przyjeżdżających ją odwiedzić turystów. Jednakże jadąc na plażę Korakonissi starannie wybierz trasę, bo są one piaszczysto kamieniste i nie nadają się dla wszystkich pojazdów! Kierując się na północ możemy zrobić przystanek na skalnej i dość dużej plaży Porto Limnionas, gdzie mamy możliwość wpłynięcia do jaskiń. Znajduje się tam również restauracja. Jeśli jednak nie jest się bardzo głodnym, na obiad czy kolację warto przejechać kilka kilometrów dalej do miasta Kampi, gdzie nad klifem znajduje się kilka dobrych restauracji z atrakcyjnymi cenami. W Sunset Michali’s Taverna jest klimatycznie szczególnie podczas zachodu słońca, który mamy okazję obserwować delektując się lokalnymi specjałami. Przemierzając dalej pokręcone górskie drogi napotkamy liczne drzewa oliwne, kapliczki oraz kościoły oraz coraz liczniejsze stacje benzynowe.

Chwila zadumy w Anafonitria i kapliczce ukrytej przy klifie

W miejscowości Anafonitria znajduje się stary, bardzo ładny kościół wraz z sąsiadującym cmentarzem. Ta duchowa ostoja jest na swój sposób inna od pozostałych kościołów i kapliczek, ponieważ znajduje się na lekkim odludziu w małym miasteczku ze swoją społecznością. Jest to miejsce wprowadzające w klimat zadumy i na pewno godne zobaczenia. Blisko tego miejsca znajduje się również kapliczka wraz z kilkoma drzewkami wokoło dającym cień dla przybyszy. Możemy ją zlokalizować po plaży Sfogio, nad którą jest zbudowana. Z małej kapliczki możemy skierować się w stronę klifów i popodziwiać widoki lub zawrócić do miasta Anafonitria i udać się w stronę znajdującego się w odległości jedynie kilku kilometrów wraku statku na plaży Navagio!

Schodząc na równiny porośnięte drzewami oliwnymi i figowymi

Podróżując wzdłuż wschodniego wybrzeża od razu czuć jak teren się wypłaszcza, a otaczać zaczynają nas sady oliwne i winnice. Napotkamy coraz liczniejsze miasta z piaszczystymi plażami z małymi portami, na których rybacy wywieszają swe sieci, a złowione przez nich ryby i owoce morza mamy okazję skosztować w okolicznych restauracjach.

Farma otaczana opieką z pokolenia na pokolenie

Rodzinna farma „Therianos Family Farm” to miejsce, w którym poczujesz się jak dawny przyjaciel rodziny zajmującej się tym magicznym miejscem. Dlaczego magicznym? Zachowane w świetnym stanie stare narzędzia i maszyny do wyrobu wina i pozyskiwania oliwy wprowadzą Cię w rzemiosło wyrobu tych pyszności od podszewki. Na farmie znajdują się liczne drzewa figowe oraz przepiękne kwiaty Orchideii i wiele innych roślin. Dla dzieci brzmi jak nuda? Nic podobnego, bo na farmie są również różne zwierzęta takie jak na przykład kozy, które można głaskać i podkarmiać trawą. Na końcu zwiedzania gospodarze opowiedzą Ci o swoich wyrobach i dadzą skosztować trunków, które możesz potem zakupić w ich stacjonarnym sklepie. Są tam również oprócz pysznych win i mocniejszych alkoholi wyroby z oliwek: kremy, olejki do masaży i wiele innych naturalnych wyrobów.

Mapa Zakynthos, foto: Stanisław Chomiak

Wyspa Cameo, foto: Stanisław Chomiak

Plaża Navagio, foto: Stanisław Chomiak

Therianos Family Farm, foto: Stanisław Chomiak

Klif, foto: Stanisław Chomiak

Poradnik powstał we współpracy ze Stanisławem Chomiakiem
Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.