🗺️ Poradnik Podróżnika: 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Walia – kraj owiec, zamków i nieziemskich widoków

TANIE LOTY: 15 minut przed innymi – KLIKNIJ, aby włączyć

Cześć! Czy słyszeliście kiedyś o Cymru? Jeśli tak, to podziw dla Was. Dla tych, którzy jednak nie słyszeli i nie wiedzą postaram się szybko wytłumaczyć. Cymru to Walia, tylko po walijsku. 😄 Tak tamtejsza ludność nazywa swój kraj, który niedawno miałem okazję poznać na kilkudniowym rodzinnym wypadzie. Prezentując Walię skupię swoją uwagę głównie na północnej części kraju, w tym na magicznym Parku Narodowym Snowdonia. ✨ Jak przemieszczać się po Walii? Co dodać na swoją listę must see planując podróż właśnie tam? Tego dowiecie się z naszego najnowszego Poradnika Podróżnika. ⬇️

Foto poglądowe: Phil Mosley/ Unsplash

Zasady wjazdu ⚠️

Walia jest krajem wchodzącym w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, przez co przepisy wjazdowe są takie same jak do Anglii czy Szkocji. Oznacza to, że Walia nie należy do Unii Europejskiej ani do strefy Schengen.

W związku z tym osoby podróżujące do tego kraju muszą posiadać ważny paszport. Wyjątek stanowią podróżni mający status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, którzy uzyskali swój status na podstawie dowodu osobistego – mogę one podróżować na Wyspy jedynie na dowodzie osobistym do 31 grudnia 2025 roku.

Jeśli chodzi o ograniczenia związane z pandemią koronawirusa to Walia, jak również cała Wielka Brytania zniosła wszystkie restrykcje wjazdowe, w tym okazanie negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.

Podróż do Walii ✈️

Niestety, obecnie nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Walii. Istnieje jednak możliwość przylotu do położonych niedaleko miast Anglii, z których na kilka sposobów można się dostać do Walii.

W Polsce jest parę miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Manchesteru, Birmingham i Liverpoolu.

  • Ryanair: bilety z Bydgoszczy do Birmingham, z Gdańska do Manchesteru i Birmingham, z Rzeszowa i Katowic do Manchesteru, z Krakowa, Poznania i Warszawy do Birmingham, Liverpoolu i Manchesteru, ze Szczecina do Liverpoolu, a także z Wrocławia do Manchesteru i Liverpoolu znajdziecie na stronie przewoźnika.
  • Wizz Air: bilety z Gdańska i Katowic do Liverpoolu, z Krakowa i Wrocławia do Birmingham, z Warszawy do Birmingham i Liverpoolu znajdziecie na stronie przewoźnika.

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

Foto poglądowe: Andy Holmes/ Unsplash

Foto poglądowe: Spacejoy/ Unsplash

Noclegi 🛏️

Niestety, nie mogę z czystym sumieniem polecić Wam noclegu, ponieważ ten, z którego korzystałem pozostawiał trochę do życzenia. Mogę jedynie zasugerować Wam wyszukanie noclegu na popularnych serwisach – airbnb.pl, booking.com i momondo.pl, a także podać kilka propozycji:

➡️ Propozycja nr 1

➡️ Propozycja nr 2

➡️ Propozycja nr 3

➡️ Propozycja nr 4

➡️ Propozycja nr 5

Płatność i ceny w Walii 💳

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązującego w Walii funta szterlinga. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest m.in. Lloyds. Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym artykule: Revolut w podróży – jak działa?

Ceny żywności, jak również innych produktów w Walii są wyższe niż w Polsce. Tyczy się to również wielu usług, w tym m.in. hotelarskich.

Ceny przykładowych produktów w Walii (stan na kwiecień 2022):

  • Chleb – od 1 do 2 funtów
  • 1,5 l butelka wody mineralnej – od 0,5 do 1 funta
  • Piwo butelka 500 ml – od 1 do 2 funtów
  • Duża paczka chipsów – od 1 do 1,50 funta
  • Pizza – od 9 do 13 funtów w zależności od rozmiaru
  • Ryba z frytkami – od 5 do 8 funtów
  • Jacket potato (angielski pieczony ziemniak faszerowany najczęściej fasolką, bekonem i serem cheddar) – od 4 do 7 funtów

Foto poglądowe: Franki Chamaki/ Unsplash

Foto poglądowe: Jeremy Segrott/ Flickr

Zobacz również: Poradnik Podróżnika: Czarnogóra – perła Adriatyku

Transport po Walii 🚌

Na początku kilka słów o podróży do Walii z przywołanych przeze mnie wcześniej lotnisk w Birmingham, Manchesterze i Liverpoolu. Najbardziej komfortową opcją jest wypożyczenie samochodu, którym będziecie również podróżować po Walii – najlepiej ocenianymi wypożyczalniami na terenie Wielkiej Brytanii są Enterprise, Budget i Avis. Drugą opcją jest skorzystanie z transportu kolejowego. Ze wszystkich trzech miast do różnych miejsc w Walii kursują pociągi należące m.in. do Avanti West Coast i Transport for Wales Rail.

Teraz przejdźmy do podróżowania po Walii. W tym przypadku również najlepszym środkiem transportu jest samochód, który można wypożyczyć w wyżej wymienionych wypożyczalniach. Przejazdy kolejowe to kolejna opcja warta wypróbowania – poszczególne trasy i ich rozkłady możecie znaleźć tutaj.

Ostatnią preferowaną przeze mnie opcją są przejazdy autobusami. Kursują one głównie pomiędzy miastami, a także największymi atrakcjami kraju. Połączenia i rozkłady jazdy znajdują się m.in. na stronie arrivabus.co.uk, llewjones.com, lloydscoaches.com, gwynforcoaches.co.uk i traveline.cymru.

Co zwiedzić w Walii? 🚶‍♂️

Tak jak wspominałem na początku, skupię się głównie na północnej części Walii. Podróżując po tym kraju koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Snowdonia, który mieści w sobie wiele ciekawych i zapierających dech w piersiach miejsc. Takim przykładem jest chociażby Snowdon, czyli najwyższy szczyt Walii wznoszący się na wysokość 1085 m n.p.m. Wspinając się na niego warto wybrać trasę z miejscowości Pen-y-Pass, która wiedzie obok malowniczych polan oraz jezior Glaslyn i Llyn Llydaw. Tuż przed wejściem na szlak znajduje się parking dla samochodów osobowych, co umożliwia komfortowy dojazd pod samą górską ścieżkę – miejsce parkingowe jest płatne i należy je zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj.

Po zobaczeniu ,,serca” Snowdonii warto odwiedzić przełęcz Pen-y-Pass, która ciągnie się od miejscowości o tej samej nazwie do Llanberis. Na długości od Pen-y-Pass do Nant Peris przy drodze co jakiś czas znajdują się miejsca parkingowe, z których odjeżdżają autobusy. Można się nimi dostać do wspomnianego wcześniej placu parkingowego zlokalizowanego przy wejściu na szlak na Snowdown – tutaj znajdziecie rozkłady jazdy. Koszt przejazdu w dwie strony to 3 funty – bilet można kupić u kierowcy.

Po przełęczy Pen-y-Pass warto się udać do Llanberis, w którym znajdziecie zamek Dolbadarn, jeziora Llyn Padarn i Llyn Perris, a także wodospad Ceunant Mawr. Z Llaberis jeździ również kolejka górska na sam szczyt Snowdonu – bilety na przejazd możecie kupić na stronie snowdonrailway.co.uk.

Następnym punktem podróży powinna być wyspa Anglesey, która z lądem jest połączona mostem. To tam znajduje się m.in. miejscowość o najdłuższej nazwie na świecie – Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch oraz malowniczo położone miasto Holyhead z małą wysepką South Stack, na której zlokalizowana jest latarnia morska – obecnie wejście na teren obiektu jest niemożliwe. Anglesey skrywa również wiele piaszczystych plaż otoczonych skałami. Przykładem są chociażby Porth Dafarch, Porth y Post i Porth Diana.

Innymi miejscami, które można odwiedzić są Caernarfon skrywający warowny zamek i mury obronne, Betws-y-Coed, przez który przepływa rzeka Afon Llugwy, kamieniołomy w Talysarn oraz plaże w Dinas Dinlle i Morfa Bychan.

Llanfairpwllgwyngyll, foto: Wiktor Kusak

Park Narodowy Snowdownia, foto: Wiktor Kusak

Wszechobecne w Walii owce, foto: Wiktor Kusak

Zamek w Caernarfon, foto: Wiktor Kusak

🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Walia to ciekawy i często niedoceniany europejski kraj, który skrywa wiele pięknych miejsc. Średniowieczne zamki, piaszczyste plaże, wszechobecna zieleń i zwierzęta, 🐑 szczególnie owce spacerujące po ulicach górskich miasteczek idealnie oddają charakter Walii. Jeśli pragniecie odpocząć od zgiełku codzienności i pobyć sam na sam z naturą to Walia jest idealnym miejscem dla Was.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.