🇪🇸 Jeśli w Polsce narzekamy na brak słonecznych dni, to Teneryfa z pewnością będzie czymś idealnym dla nas – ponad 300 słonecznych dni w roku – to mówi samo za siebie. Wyspa jest częścią Makaronezji, czyli tak zwanych „Wysp Szczęśliwych” należących do Hiszpanii, więc już sama nazwa przepowiada nam doświadczenia, jakie będziemy mogli przeżyć. Wulkaniczne plaże, bujna roślinność, bajeczne krajobrazy i uczucie wolności – to wszystko może zaoferować nam Teneryfa. Zapraszamy do zaczytania się w przewodniku!
Fot: Michał Struck
Zasady wjazdu ⚠️
Hiszpania (więc też należąca do niej Teneryfa) jest członkiem zarówno Unii Europejskiej, jak i układu tworzącego strefę Schengen. Dlatego do wjazdu do tego państwa wystarczy posiadać dowód osobisty lub paszport, oczywiście ważny.
Obecnie Hiszpania nie posiada żadnych obostrzeń granicznych związanych z pandemią Covid-19. Nie trzeba okazywać paszportów covidowych ani negatywnych testów, niezależnie od statusu zaszczepienia na Covid-19. Aktualne informacje można znaleźć na stronie GOV.PL.
Podróż na Teneryfę ✈️
Na Teneryfie możemy znaleźć dwa lotniska: północne (TFN) i południowe (TFS). Dla pasażerów z Polski ważniejsze jest południowe lotnisko, czyli Port lotniczy Aeropuerto de Tenerife Sur. To ono obsługuje bezpośrednie loty z kilku polskich miast:
- Ryanair: bilety z Krakowa i Modlina możecie kupić tutaj.
- Wizzair: bilety z Katowic i Warszawy możecie kupić tutaj.
Niestety nie posiadamy w Polsce większego wyboru w lotach na Teneryfę. Nie należą one też do najtańszych. Zdecydowanie lepsze i przystępniejsze połączenia znajdziemy z niemieckich lotnisk, ewentualnie z portów lotniczych położonych w Wielkiej Brytanii.
Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.
Fot: Superdominicano, wikipedia.org
Fot: Los Amigos Hostel
Noclegi 🛏️
Na Teneryfie znajdziecie praktycznie każdy typ noclegu, więc wybór zależy od potrzeb indywidualnych. Mały domek nad oceanem na wyłączność? Będzie. Nocleg w pokoju koedukacyjnym z dala od większych miast? Też znajdziecie. Wielki hotel z basenem, all inclusive, drinki i palemki? Wszystko tu będzie! Największy wybór noclegów na Teneryfie znajdziecie na Booking.com, na Airbnb w większości wynajmowane są całe domy. Oto kilka naszych noclegowych propozycji:
- Los Amigos Hostel Tenerife – świetne miejsce do spokojniejszego odpoczynku, poznania nowych ludzi i kultury panującej na Wyspach Kanaryjskich. Obsługa często organizuje najróżniejsze eventy, wspólne kolacje i obiady, ogólnie panuje tu świetny klimat. Jest bardzo blisko do plaży, przystanku autobusowego, jaskiń oraz naturalnych basenów (hiszp. piscinas naturales). Do restauracji/barów trzeba dojechać autobusem, rowerem lub samochodem (najbliżej w Los Abrigos lub El Médano).
- Casa Grande Surf Hostel – znajduje się w mniejszym miasteczku (El Médano), gdzie bardzo blisko do oceanu, choć nie widać go z okna. W mieście jest najlepszy spot do kitesurfingu na wyspie i to przez cały rok, w okresie zimowym dobre miejsce na uprawianie surfingu. Na miejscu jest multum restauracji, sklepów z rękodziełami, lodziarni. W odpowiednie dni tygodnia na rynku rozkłada się targ lokalnych rolników – bardzo dobre ceny i same pyszności! Dni są ruchome, najlepiej zapytać przemiłej pani recepcjonistki w obiekcie kiedy targ będzie otwarty.
- Endless Summer House – w tym miejscu znajdziemy centrum turystyki południowej części wyspy – Las Americas. Są tu Ładne promenady i jest to dobre miejsce na naukę surifngu (inne sporty wodne raczej nie są niedostępne). Znajdziecie tu dużo restauracji z całego świata, kurortów, klubów – krótko mówiąc, jest w czym wybierać.
Płatność i ceny na Teneryfie 💳
Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące na Teneryfie euro. Trudno jest znaleźć miejsce na wyspie, które nie obsługiwałoby płatności kartą (nie licząc miejsc nieoficjalnych).
Ceny z reguły są wyższe niż w Polsce, można spodziewać się cen wyższych o około 1,5 lub 2 razy od naszych sklepowych. Najdrożej z podstawowych produktów wychodzi nabiał, ale takie owoce lub wino są raczej w takich samych cenach co w Polsce lub nawet tańsze. Przykładowe ceny produktów:
- woda – od 0,4 euro na zwykłą źródlaną do 2 euro za dobrą mineralną
- Chleb biały pszenny – około 0,7 euro
- jabłka – 1,8 euro za kilogram
- standardowa butelka piwa – 1,5 euro
- wino średniej półki – około 5 euro
- jedno danie w tańszej restauracji – około 8 euro
- jedno danie w droższej restauracji – od 20 do 50 euro
Fot: Klify w Los Gigantes/ Michał Struck
Fot: Michał Struck
Fot: Juan Manuel Parra/ Wikimedia
Transport na Teneryfie 🚌
Na Teneryfie zdecydowanie najwygodniej jest wypożyczyć samochód i poruszać się nim po wyspie. Z reguły trzeba to załatwić minimum miesiąc przed przylotem, a najlepiej kilka miesięcy przed, bo inaczej mogą się pojawić problemy z dostępnością samochodów lub horrendalnie wysokie ceny wynajmu.
Drugą opcją będzie podróżowanie autobusami (na Teneryfie nazywane się je „guagua”, wymowa to coś w rodzaju szybko powiedzianego „uaua”). Komunikacja miejska jest na Teneryfie bardzo dobrze rozwinięta i pozwoli nam dojechać w prawie każde miejsce.
Na wstępie trzeba pamiętać, że przystanki autobusowe na Teneryfie są na żądnie. Łapiąc autobus musimy dać znak, że chcemy do niego wsiąść i tak samo wysiadając, tylko w tym wypadku wystarczy wcisnąć guzik w autobusie. Bilety możemy kupować w autobusie za gotówkę, jednak trzeba mieć w tym wypadku najlepiej wyliczone drobniaki.
Lepszą opcją jest Bono Ticket, czyli karta autobusowa na doładowania. Koszt takiej karty to 2 euro i można ją kupić na lotnisku lub na praktycznie każdym przystanku autobusowym ze sklepem. Bardzo wygodny jest fakt, że nie jest ona przypisana do osoby, więc można jedną kartę wykupić przykładowo na całą rodzinę.
Doładowania karty zaczynają się od 5 euro, ale można oczywiście wpłacić na nią większą kwotę. Doładowywać kartę można na lotniskach lub w sklepikach koło przystanków, przy których powinien widnieć mały symbol Bono Ticket. Rozkład jazdy autobusów na Teneryfie możecie znaleźć na titsa.com.
Co zwiedzić i zobaczyć na Teneryfie? 🚶♂️
Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, bo tu jest tyle zwiedzania, że aż nie wiadomo za co się zabrać! Na Teneryfie doświadczymy wiele naturalnego piękna, jak i zróżnicowanych krajobrazów.
- El Teide – czyli szczyt wulkaniczny i najwyższy szczyt Hiszpanii, mierzący 3718 m n.p.m. Najlepiej dostać się tam na własną rękę w przypadku posiadania wypożyczonego samochodu, w 2021 r. linie autobusowe były nieaktywne, jednak już od 2022 r. powinny wracać do żywych. W innym wypadku najlepszym wyborem będzie wycieczka organizowana przez Volcano Teide Experience. Mogą nas zabrać autobusem spod hotelu/przystanku, zależy jak się dogadamy, odstawiają w to samo miejsce, posiadają świetnych przewodników i bardzo szeroką ofertę dopasowaną do zróżnicowanych potrzeb turystów. Na wysokość ok. 3500 m n.p.m. możemy wjechać kolejką, stamtąd uświadczymy już wielu szlaków na sam szczyt. Na stacjach kolejki znajdują się toalety i sklepy z pamiątkami i napojami.
Tylko ze wspomnianym biurem możemy udać się (za dodatkową opłatą oczywiście) na szczyt wulkanu bez wcześniejszej rezerwacji. Jeśli chcielibyśmy zrobić to za darmo, trzeba zarezerwować miejsce dużo wcześniej (około 3 miesiące w przód), bo ilość turystów na dzień jest ograniczona. Ciekawą opcją jest nocny trekking i podziwianie gwiazd, które są świetnie widoczne na niebie Teneryfy. - Anaga Rural Park – jest to malowniczy rezerwat z dziką przyrodą. Na wycieczkę do niego obowiązkowo zabierzcie ze sobą pełne buty, długie spodnie i bluzę, a nawet cienką kurtkę! Teneryfa to z reguły ciepła wyspa, ale na tej wysokości w lesie jest dużo zimniej. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zwiedzanie parku na własną rękę – dojedziemy tu autobusem. Do wyboru mamy ogrom szlaków, o których najlepiej zorientować się na własną rękę, bo różnią się długością i poziomem trudności. Na liście na pewno powinna znaleźć się przynajmniej jedna z Path of The Senses (ścieżka zmysłów). Przeprowadzi nas lasem ścieżkami które zostały zbudowane nawet 500 lat temu. Tablice informacyjne opowiedzą o historii lasu, jego florze, nauczą jak powąchać, dotknąć, zobaczyć każdy aspekt otaczającego nas terenu. Kolejnym wspaniałym miejscem w parku jest punkt widokowy Mirador Pico del Inglés. Znajdziemy tam sławną drogę wyrzeźbioną w górze, zobaczymy ogrom parku narodowego Anaga od góry, po drodze do punktu widokowego napotkamy małe restauracje. Na miejscu spokojnie zaparkujemy samochód.
- Czarne Plaże na Teneryfie – tak, to są te słynne czarne plaże, które trzeba zobaczyć będąc na Teneryfie. Jest ich bardzo dużo, jednak zaproponujemy Wam kilka, gdzie po drodze do nich napotkacie dużo innych miejsc godnych zatrzymania i podziwiania widoków. Proponujemy od nas zobaczyć Playa del Socorro (północ wyspy), Playa de La Tejita (południe wyspy, okolice La Mareta), Playa de La Caleta (południe wyspy, okolice Las Americas). Należy tutaj nadmienić, że wszystkie “normalne” plaże na Teneryfie, czyli te ze złotym piaskiem są sztuczne, a piasek na nich przybył nie z morza, lecz z Sahary. Naturalne dla kanarów są czarne plaże. Dlaczego? Teneryfa to wyspa pochodzenia wulkanicznego, stąd czarny kolor.
- Masca – czyli najstarsze miasto na całej Teneryfie. Dojedziemy tam dosyć łatwo autobusem, droga po stromych i krętych zboczach gór zapewni nam porządny zastrzyk adrenaliny. Na górze czeka nas tradycyjne, urocze miasteczko z bogatą historią. Możemy podjąć się wyzwania i zejść wąwozem na plażę Masca – dosłownie pójść w ślady piratów. Droga nie jest łatwa ani krótka, trzeba zarezerwować 5-6 godzin na całość. Zdecydowanie warto!
- Playa de los Guios – to imponujące skały klifowe, rozciągające się na długości 10 kilometrów i miejscami mierząca nawet 600 metrów wysokości. Miejscowa ludność nazywała je bramami do piekieł. Do miasta dojedziemy autobusem, a klify najlepiej prezentują się z wody. Rejsy łodziami lub kajakami łatwo można wykupić na miejscu. Dodatkowo z miejscowości prowadzi przepiękny szlak górski do miasteczka Santiago del Teide. Trzeba poszukać go na mapach lub popytać miejscowych.
To koniec naszej listy, chociaż moglibyśmy się długo rozpisywać o kolejnych propozycjach. Warto rozważyć nurkowanie (z butlą i snorkelling), rejsy z delfinami, daytrip na wyspę La Gomera, własne wycieczki do natural pools. Te atrakcje dostępne są praktycznie na całej wyspie, więc najlepiej dopasować to do dokładnego miejsca pobytu.
Fot: Wulkan El Teide/ Michał Struck
Fot: Michał Struck
Fot: Michał Struck
Poradnik został stworzony we współpracy z Michałem Struck. Podobał Wam się ten poradnik? Sprawdźcie też inne nasze Poradniki Podróżnika!