🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇸🇪 Sztokholm – Wenecja Północy

🇸🇪 Skandynawia to region pełen niezwykłych górskich i leśnych krajobrazów, a także urokliwych miasteczek i miast, czego przykładem jest m.in. stolica Szwecji – Sztokholm. Co zwiedzić będąc w tymi mieście? Jak poruszać się po Sztokholmie, aby nie przepłacać? ✨ Tego i wiele więcej dowiecie się z najnowszego Poradnik Podróżnika!

Foto poglądowe: Marco López/ Unsplash

Zasady wjazdu ⚠️

Szwecja należy zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.

Obecnie wszystkie restrykcje wjazdowe zostały zlikwidowane przez rząd Szwecji. W związku z tym nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.

Jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące życia społecznego, to wszystkie zostały zlikwidowane.

Podróż do Sztokholmu ✈️

W Polsce istnieje kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Sztokholmu. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

Foto poglądowe: Miguel Ángel Sanz/ Unsplash

Foto poglądowe: Vojtech Bruzek/ Unsplash

Nocleg 🛏️

Niestety nie jesteśmy w stanie polecić Wam noclegu, ponieważ z żadnego nie korzystaliśmy. Możemy jedynie zasugerować Wam wyszukanie go na popularnych serwisach – airbnb.pl, momondo.pl i booking.com, a także podać kilka propozycji:

➡️ Propozycja nr 1

➡️ Propozycja nr 2

➡️ Propozycja nr 3

➡️ Propozycja nr 4

➡️ Propozycja nr 5

Transport w Sztokholmie 🚌

Na początku warto wspomnieć o dojeździe ze sztokholmskich portów lotniczych do centrum miasta. Rejsy z Polski są wykonywane do dwóch lotnisk – Arlanda i Skavsta.

Do portu w Arlandzie swoje połączenia obsługuje Ryanair. Istnieją cztery sposoby przedostania się z tego lotniska do centrum Sztokholmu. Pierwszą z nich jest skorzystanie z pociągów Arlanda Express, które jeżdżą co 15 minut między stacją północną (terminal 5), stacją południową (terminale 2, 3 i 4) a dworcem głównym w Sztokholmie. Przejazd w dwie strony dla osoby dorosłej wynosi 579 SEK (ok. 250 zł). Drugą opcją jest wybranie transportu autobusowego – na tej trasie jeździ m.in. Flightbus – Flygbussarna AB. Ostatnim sposobem na dostanie się z lotniska w Arlandzie do centrum jest wzięcie taksówki – opcja ta jest znacznie droższa od pozostałych. Czwartą i najtańszą opcją jest autobus do miasteczka Märsta i stamtąd pociąg do centrum Sztokholmu. Musimy wypatrywać autobusu miejskiego dojeżdżającego do Märsta Statnion, gdzie dojedziemy pod sam peron kolejowy. Stamtąd czeka nas już podróż do Sztokholmu pociągiem. Całość potrwa około godzinę i można ją przejechać na jednorazowym bilecie 75-minutowym, który kosztuje 39SEK, czyli około 17 zł.

Jeśli chodzi o podróż z portu w Skavsta do Sztokholmu, to najlepszym sposobem będzie przejazd autokarem firmy Flixbus. W tym przypadku warto kupić bilet z wyprzedzeniem, ponieważ zakup na ostatnią chwilę może być nawet dwa razy droższy.

Podróżując po Sztokholmie koniecznie trzeba skorzystać z transportu publicznego, w tym przejechać się metrem, którego stacje to tak naprawdę również atrakcja turystyczna. Oprócz dużej liczby linii autobusów i tramwajów, istnieją 3 linie metra – czerwona, niebieska i zielona. Każda z nich posiada dodatkowo rozwidlenia, przez co można dostać się w najbardziej odległe miejsca w Sztokholmie. Bilet na komunikację miejską można zakupić przez aplikację SL-Reseplanerare och biljetter, korzystając z opcji pay as you go bądź w automatach rozmieszczonych na stacjach metrach i przy przystankach.

Więcej informacji na temat transportu publicznego w Sztokholmie znajdziecie na stronie sl.se.

Stacja metra w Sztokholmie, foto: Wiktor Kusak

Stare Miasto w Sztokholmie, foto: Wiktor Kusak

Płatność i ceny w Sztokholmie 💳

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązującą w Szwecji koronę szwedzką. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Swedbank. Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym artykule: Revolut w podróży – jak działa?

Ceny w Szwecji, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej w centrum miasta można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej. Mimo to, różnice w cenach są dość duże, biorąc pod uwagę zakupy w Polsce a w Szwecji. (1 SEK = 0,44 PN)

Ceny przykładowych produktów i potraw w Sztokholmie (stan na sierpień 2022):

  • obiad w tańszej restauracji – od 120 do 150 SEK
  • zestaw fastfood (burger, frytki, napój) – od 80 do 100 SEK
  • woda 1,5 l – od 10 do 14 SEK
  • lokalne piwo 500 ml – od 20 SEK w sklepie
  • Coca-Cola 1,5 l – od 18 do 20 SEK

Co zwiedzić w Sztokholmie? 🚶‍♂️

Sztokholm przez wielu nazywany jest Wenecją Północy. Wszystko za sprawą położenia – miasto to leży na 14 wyspach połączonych aż 53 mostami. Na kilku z nich, szczególnie tych zlokalizowanych w centrum znajduje się mnóstwo atrakcji, które każdy turysta powinien odwiedzić.

Będąc w stolicy Szwecji koniecznie trzeba odwiedzić Gamla Stan, czyli tamtejsze Stare Miasto. Znajdziecie tam m.in. wiele wąskich, urokliwych uliczek, a także Muzeum Nobla, Zamek Królewski, Dom Rycerstwa, kościół Riddarholmen oraz Riksdag, czyli budynki parlamentu.

Ponadto warto zobaczyć park rozrywki Gröna Lund, sztokholmski ratusz, Operę Królewską, widok z punktu Predikstolen i Mariaberget, a także Muzeum Wazy, w którym umieszczony jest odrestaurowany okręt wojenny. Dla miłośników muzyki polecam również odwiedzić muzeum szwedzkiego zespołu Abba oraz nieżyjącego już DJ’a Tima Berglinga, znanego jako Avicii.

Pomiędzy atrakcjami warto przemieszczać się transportem publicznym, w tym metrem, który przez mieszkańców Sztokholmu jest okrzyknięty najdłuższym dziełem sztuki na świecie. Wszystko za sprawą stacji ozdobionych w różne wzory i kolory. Szczególnie warto zobaczyć Rådhuset, T-Centralen i Stadion Tunnelbanestation. Mapę metra, pociągów i tramwajów znajdziesz tutaj.

Gamla Stan, foto: Wiktor Kusak

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.