🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇺🇸 Nowy Jork – amerykańskie miasto ze snów i teledysków

Nowy Jork to miasto, które nigdy nie kładzie się do snu. Miejsce, które każdy z nas zna z filmów czy z teledysków. Podróżnicze marzenie wielu osób, które dzięki korzystnym połączeniom i zniesieniu wymogu posiadania wizy turystycznej, jest coraz bardziej na wyciągniecie ręki. Można nie lubić miast i ich zgiełku, natomiast w tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie – wielbiciele zieleni (w Nowym Jorku znajduje się 1700 parków!), miłośnicy sztuki, fotografowie, kulinarni smakosze, a nawet backpackersi! Ponadto gwarantuję, że nowojorskie drapacze chmur zrobią wrażenie na każdym odwiedzającym. Zapraszam do Poradnika Podróżnika o Nowym Jorku!

Fot: Widok z Top of The Rock/ Oliwia Dymek

Zasady wjazdu do USA ⚠️

Polacy podróżujący do USA nie potrzebują wizy. Należy wypełnić wniosek ESTA nie później, niż 72 godziny przed wylotem. Koszt to 21 USD (amerykańskich dolarów). ESTA uprawnia nas do przebywania na terenie USA do 90 dni i jest ważna 2 lata. Do podróży wystarczy paszport (nie może być tymczasowy), który musi być ważny na czas podróży.

Od 11 maja do Stanów Zjednoczonych może wjechać każdy, niezależnie od stanu zaszczepienia przeciwko Covid-19. Podróże wyglądają tak jak przed pandemią, bez testów, szczepień i kwarantanny, ale i tak zaleca się zakupienie ubezpieczenia od zachorowania na Covid-19. Więcej szczegółów znajdziesz w tekście: Oficjalnie: Stany Zjednoczone likwidują wymóg szczepień na COVID-19 dla zagranicznych podróżnych.

Podróż do Nowego Jorku ✈️

Najkorzystniejszą finansowo opcją na lot do Nowego Jorku są najczęściej loty z przesiadką. Najtaniej z Polski można polecieć islandzkimi liniami PLAY z przesiadką w Rejkiawiku, a bilety kupisz bezpośrednio na stronie przewoźnika. Warto zaznaczyć, że samoloty tego przewoźnika lądują na New York Stewart International Airport, czyli około 100 kilometrów od centrum Nowego Jorku. Bilet autokarowy do miasta to około 25 dolarów.

Z Polski do Nowego Jorku latają Polskie Linie Lotnicze LOT: z Krakowa na lotnisko Newark, z Warszawy na lotnisko JFK i z Rzeszowa na lotnisko Newark. Bilety można kupić na stronie LOTu.

Polecam szukać też połączeń z Berlina, skąd dolecimy do Nowego Jorku bezpośrednio liniami Norse, Lufthansa, czy United, z czego Norse będzie najtańsze.

Fot: lotnisko JFK/ Clément Dellandrea, Unsplash

Fot: taksówki na Manhattanie/ David Becker, Unsplash

Dojazd z lotniska 🚕

Kupując bilet lotniczy należy sprawdzić, na jakie lotnisko samolot przyleci. W Nowym Jorku są aż 4 porty lotnicze w różnych lokalizacjach. Loty z Europy lądują na lotnisku Nowy Jork-John F. Kennedy, na Newark w New Jersey i na New York Stewart International Airport. Na czwarte lotnisko – La Guardia, latają głównie samoloty z innych części Stanów Zjednoczonych. Ten port lotniczy znajduje się najbliżej centrum miasta.

Jak dostać się z JFK na Manhattan:

Należy znaleźć i wsiąść tzw. Airtrain, który dowiezie nas na stację kolejową Jamaica (znajduje się ona na dzielnicy Queens). Przy wyjściu ze skytrain należy opłacić przejazd (8$) i zapłacić za bilet na pociąg (LIRR) – należy zrobić to w biletomacie, gdzie kupimy bilet na pociąg na naszą stacje docelową – Penn Station (Manhattan) – za około 10$. Koszt takiego przejazdu, to aż 18$ za osobę (+ potencjalne metro z Penn Station do punktu docelowego), wobec tego polecam sprawdzić cenę przejazdu w aplikacji Uber lub Lyft. W zależności od pory dnia ceny wahają się od 30 do nawet 100$, ale gdy podróżujesz w grupie, może być to korzystniejsze rozwiązanie Taksówka zawiezie też cię pod drzwi hotelu, co po długiej podróży będzie bardzo komfortowym rozwiązaniem.

Jak dostać się z Newark na Manhattan?

Podróż wygląda analogiczne jak podróż z JFK, natomiast musisz pokonać trochę inną trasę. Również należy znaleźć Airtrain, którym dojedziesz na stację kolejową Newark Airport Railroad Station. Stamtąd wsiadasz w pociąg, który jedzie prosto na Penn Station. Tutaj koszt wygląda podobnie – 19$. Wobec tego warto sprawdzić cenę przejazdu w aplikacji Uber lub Lyft.

Jak dostać się z Stewart International Airport na Manhattan?

Najprostszym sposobem na szybką podróż do centrum Nowego Jorku będzie autobus Stewart Airport Express. Linia odjeżdża spod samego terminala i dojeżdża do Port Authority Bus Terminal przy 42nd Street w Nowym Jorku. Odjazdy autobusów są dostosowane do lądowań samolotów przewoźnika PLAY, który jest najtańszą opcją dostania się do Nowego Jorku. Końcowy przystanek jest świetnie skomunikowany z resztą miasta metrem. Przejazd kosztuje około 25$.

Nocleg 🛏️

Noclegi w Nowym Jorku są stosunkowo drogie. Możesz spróbować wprowadzić kilka modyfikacji, aby obniżyć ich cenę, ale nie stracić wiele na komforcie. Ceny będą najwyższe na Manhattanie, co może wydawać się dość oczywiste. Polecam szukać noclegów w innych miejscach, nawet oddalonych od centrum, ale ze stacją metra/pociągu w okolicy, skąd szybko i sprawnie dojedziesz do najważniejszych miejsc w mieście.

Polecane lokalizacje: Long Island city, Jersey City, Brooklyn Heights, Carol Gardens (Brooklyn), Hoboken (New Jersey), Financial District (Manhattan).

Przykładowe noclegi w cenie poniżej około 4 tysięcy złotych za tydzień, w dobrej lokalizacji, z korzystnym dojazdem (ceny na luty 2023):

Polecam też hostel w korzystnej cenie i w świetnej lokalizacji (przy samym Central Parku!) – HI NYC Hostel. Polecam szukać noclegów na stronach booking.com lub airbnb.

Fot: The Pod Hotel/ Nana Nakazwe, Unsplash

Fot: tudor city bridge/ Oliwia Dymek

Transport w Nowym Jorku 🚌

Wybierając się do Nowego Jorku należy się nastawić na duuuużo chodzenia. I mówiąc dużo – mam na myśli bardzo dużo. Planując dokładnie dni w mieście, które nigdy nie śpi, najlepiej jest podzielić zwiedzanie na „strefy”, żeby uniknąć bezsensownego nadrabiania kilometrów. Przykładowo jednego dnia możesz skupić się na środkowym Manhattanie, a drugiego – na dolnym. Zaoszczędzi to ci sporo czasu i sił w nogach.

Najlepszym środkiem transportu w Nowym Jorku jest metro, którego absolutnie nie trzeba się obawiać. Oczywiście, należy być ostrożnym, ale nie bardziej, niż w każdym innym metrze na świecie. Google Maps oraz Apple Maps bardzo dokładnie i precyzyjnie pokażą ci w jaką linię metra wsiąść, żeby dostać się z danego miejsca do drugiego. Dodatkowo warto pobrać aplikację MYmta. Niestety, metro nowojorskie jest bardzo nieintuicyjne, dlatego należy zwracać uwagę na kierunek, w którym jedziemy (Uptown – górny Manhattan/Downtown – dolny Manhattan). Na szczęście – na stacjach znajduje się darmowe wifi, a Nowojorczycy są tak pomocni, że często widząc zbłąkanego turystę, sami podchodzą z chęcią pomocy. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że poruszanie się metrem może być problematyczne bez odrobiny wprawy. Zapewniam, że po drugiej przejażdżce wszystko będzie coraz prostsze. Pojedynczy przejazd metrem kosztuje 2,75$, karta tygodniowa kosztuje 33$ (plus 1$ za kartę), czyli jest to równowartość 12 przejazdów. Wobec tego opłaca się ją kupić tylko wtedy, gdy będziemy jechać metrem nie mniej niż 12 razy. Na każdej stacji znajdują się biletomaty, a na większości z nich znajdziemy budkę, w której znajdują się pracownicy metra.

Miasto dąży do rezygnacji z kart, wobec tego na stacjach można płacić za jednorazowy przejazd zbliżeniowo przy przejściu przez bramki. Nie musi to być fizyczna karta, Apple Pay oraz Google Pay w telefonie też się sprawdzi, a Revolut to już najlepsze rozwiązanie. Co więcej, w mieście bardzo sprawnie funkcjonuje Uber, a także Lyft. Na pierwsze przejazdy często są zniżki. Warto też raz przejechać się sławną nowojorską taksówką – ceny nie są aż tak zwalające z nóg. Średnia cena przejazdu (do 4 km), to około 10$.

Poruszając się po Brooklynie w obrębie okolic znajdujących się przy rzece East River (Brooklyn Bridge Park, Williamsburg, Greenpoint, Long Island City), najłatwiej będzie skorzystać z ferry (promu). Kosztuje tyle, co przejazd metrem (2,75$), ale nie działa na nie ta sama karta, co na metro. Oznacza to, że na ferry należy kupić osobny bilet w automacie przy przystani. Jest to super opcja na zobaczenie Manhattanu z perspektywy statku i to za niską cenę. Wycieczkowe rejsy płyną tą samą trasą, a kosztują 10x więcej. Jeżeli zdecydujesz się na nocleg po drugiej stronie Hudson River – w Hoboken lub Jersey City, najkorzystniejszą opcją dostania się na Manhattan będzie PATH. Pociąg, który w około 30 minut zabierze Cię na 33 ulicę (okolice Empire State Building). Koszt pojedynczego przejazdu jest taki sam jak przejazd metrem: 2,75$.

Płatność i ceny w Nowym Jorku 💳

W 95% miejsc gotówka będzie zbędna. Przyda się przy płaceniu za street food i w tańszych restauracjach. W pozostałych miejscach zapłacisz kartą. Najlepszą opcją płatności będzie karta Revolut, o której więcej przeczytasz w Poradniku o działaniu Revoluta.

Przykładowe ceny (maj 2022):

 • Kawa – od 5$
 • Posiłek w sieciówce – około 10$
 • Posiłek w restauracji – od 20$ w górę
 • Hot dog z budki – 1-5$
 • Butelka wody 0,5l – 2$
 • Piwo w restauracji – od 7$
 • Donut w Krispy kreme/dunkin donuts – 2,20$
 • Paczka papierosów – od 12$
 • Zestaw Big Mac – 10$
 • Średnia cena za wejście do muzeum – około 30$
 • Wjazd na punkt widokowy – 40-50$

Fot: Chinatown w Nowym Jorku/ Wes Hicks, Unsplash

Fot: Widok z Empire State Buidling/ Oliwia Dymek

Fot: Central Park/ Danny Best, Unsplash

Co zwiedzić w Nowym Jorku? 🚶‍♂️

Na samym początku wspomnę, że wymieniam tylko główne atrakcje, zakładając, że na pobyt przeznaczamy od kilku do kilkunastu dni. Moje polecenia są subiektywne, oparte na moich doświadczeniach podczas dwóch lat spędzonych w tej metropolii. O samych atrakcjach Nowego Jorku możemy napisać bardzo długą książkę, a przewodnik skupia się tylko na najważniejszych i najpopularniejszych miejscach.

Midtown (środkowa część Manhattanu):

 • Times Square – nowojorski klasyk. Mieszkańcy miasta unikają tego miejsca jak ognia. Powód? Tłumy! Nic dziwnego, bo jest to najbardziej charakterystyczne miejsce w całym Nowym Jorku. To tutaj obejrzysz show na Broadwayu i zrobisz sobie zdjęcie na słynnych czerwonych schodach. Times Square najlepiej prezentuje się po ciemku. Sam/a oceń czy jesteś team zachwyceni turyści, czy team narzekający nowojorczycy.
 • Bryant Park i Nowojorska Biblioteka Publiczna – mój ulubiony park! Lubię przychodzić tu w porze lunchowej, gdy pracownicy z sąsiednich wieżowców mają przerwę. Można poczuć się jak w filmie! W lecie odbywają się tu pokazy filmowe, natomiast zimą trawnik zamienia się w lodowisko. Warto zajrzeć do pobliskiej Biblioteki Publicznej, która jest jedną z największych bibliotek na świecie. Wstęp jest darmowy. Schody prowadzące do biblioteki będą bardzo dobrze znane fanom serialu i filmu „Seks w wielkim mieście”, a wnętrza pojawiały się m.in w filmie „Pojutrze”.
 • Grand Central – jeden z najbardziej znanych dworców kolejowych na świecie. Sam budynek z pewnością będzie nie lada gratką dla fanów architektury. Znajduje się w nim wiele sklepów, barów, restauracji, food court, a nawet tzw. Galeria Szeptów! Gdy zejdziesz w stronę Oyster Bar, natrafisz na dwie rampy. Jeżeli jedna osoba stanie przy jednej, a druga przy drugiej, to po przyłożeniu ucha do rampy usłyszą swój szept (nawet bardzo cichy).
 • Tudor City Bridge – zaraz obok Grand Central znajduje się most uwielbiony przez fotografów. To tutaj profesjonaliści ustawiają się w kolejce po najlepsze ujęcie podczas zjawiska „Manhattanhenge” (gdy zachodzące słońce ustawia się w jednej linii z głównymi ulicami Manhattanu – występuje 2 razy w roku).
 • Summit One Vanderbilt – najnowszy taras widokowy, wieżowiec znajduje się zaraz obok Grand Central.
 • Central Park – następny klasyk, który należy uwzględnić w każdej podróży. Nieważne, czy przyjeżdżasz w środku zimy, czy w największy letni upał. Polecam wziąć kawę na wynos i dać się zgubić. Uliczki w głąb parku zostały zaprojektowane tak, aby Ci to ułatwić i dać się zaczarować. Central Park zajmuje powierzchnię 350 hektarów – jest więc większy niż Watykan! Nakręcono tam 350 filmów, to tutaj Kevin spotkał kobietę karmiącą gołębie, tutaj można dostrzec z oddali słynny Hotel Plaza, to tutaj przy zachodniej krawędzi swój hotel miał Chuck Bass w „Plotkarze” i tutaj znajduje się słynny budynek „The Dakota”, przy którym został postrzelony John Lennon. Jeżeli pogoda dopisuje, warto spędzić w parku przynajmniej pół dnia. Co warto zobaczyć w Central Parku?
  Fontannę Bethesdy.
  Conservatory Water – staw, po którym można popływać łódką, ponownie – znany z wielu filmów.
  Zamek Belvedere
  Strawberry Fields – mozaika upamiętniająca Johna Lennona
  Mall – jedyna prosta ścieżka w parku.

  TIP: polecam wypożyczyć rower – przez groupon wychodzi najtaniej, a dzięki niemu zaoszczędzisz sporo czasu i dostaniesz się w większość miejsc, które warto zobaczyć w parku.
 • Muzeum MET, The Metropolitan Museum of Art – według światowego rankingu najczęściej odwiedzanych muzeum na świecie MET zajmuje 3 miejsce. Znajdują się w nim 2 miliony dzieł sztuki i jedna wizyta z pewnością nie wystarczy na zobaczenie wszystkich. Ponoć każdy Nowojorczyk ma tam swoją ulubioną wystawę. Jeżeli nie jesteś fanem sztuki, to i tak polecam odwiedzenie tego miejsca, chociażby z zewnątrz. Schody na pewno będą znane fanom „Plotkary”. Warto dodać, że na dachu muzeum znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Central Park i okoliczne budynki.
 • Piąta Aleja – nawet jeżeli nie planujesz zakupu torebki od projektanta, to i tak uwzględnij przejście się 5th avenue w swoich planach. Po drodze warto wstąpić do Rockefeller Center – tu zimą znajduje się słynna choinka i lodowisko, a także otwarty cały rok punkt widokowy „Top of The Rock”. Po drodze miniesz także posąg Atlasa trzymającego świat oraz Katedrę św. Patryka.
 • MoMa – muzeum sztuki nowoczesnej, jedno z najbardziej znanych na świecie. W swoich zbiorach posiada m.in. Puszki Zupy Campbell Andy’ego Warhola i Gwieździstą Noc Vincenta Van Gogha.
 • Flatiron Building – określany również pierwszym wieżowcem świata, budynek znany chyba każdemu, kto chciałby odwiedzić Nowy Jork.
 • Empire State Building – najbardziej charakterystyczny budynek, z pewnością jeden z najpopularniejszych na świecie. Na 86 i 102 piętrze znajduje się obserwatorium.

Hudson Yards – zachodnia część Manhattanu:

 • Budynek the Vessel – swoim wyglądem przypomina szyszkę lub plastry miodu. Konstrukcję niestety można podziwiać tylko z zewnątrz.
 • Punkt widokowy The Edge – znajduje się na 100 piętrze, a wizytę możesz sobie umilić wizytą w barze lub kawiarni i podziwiać NYC z góry z napojem w ręku.
 • The High Line – jeden z ulubionych parków wśród lokalnych mieszkańców. Został stworzony na torach kolejowych wyłączonych z użytku. Uwaga! Może być bardzo tłoczno.

Lower Manhattan – dolna część Manhattanu:

 • Greenwich Village – miejsce, w którym poczujesz vibe „Friendsów”. Znajdziesz tu mnóstwo kawiarni, świetnych restauracji, czy klimatycznych pubów i barów. Warto rzucić okiem na Washington Square Park, gdzie lokalni artyści sprzedają swoje rękodzieła, a studenci pobliskich uczelni odpoczywają między zajęciami.
 • Soho – ciekawa architektura i mnóstwo przystępnych cenowo sklepów. Polecam zajrzeć do TJ Maxx (odpowiednik polskiego TK Maxx), gdzie możesz upolować prawdziwe perełki za dobrą cenę!
 • Chinatown – w tej dzielnicy na pewno zjesz najtańszy posiłek, kupisz najtańsze pamiątki i poczujesz się jak w Azji.
 • Hudson River Park – jeżeli masz ochotę spojrzeć na Manhattan z trochę innej perspektywy i przejść się brzegiem rzeki, to jest to idealne miejsce. Po drugiej stronie Hudson River zobaczysz Jersey City.
 • Financial District – tutaj znajduje się słynna Wall Street oraz Charging Bull (posąg byka).
 • One World Trade Center – wybudowany w 2014 roku w miejscu zniszczonych biurowców WTC. Na wysokości 386 metrów znajduje się taras widokowy.
 • Memoriał i muzeum 9/11 – jeżeli miałabym wybrać jedno muzeum do odwiedzenia w Nowym Jorku, byłoby to muzeum upamiętniające wydarzenia 11 września. Wystawa robi niesamowite wrażenie. Muzeum znajduje się pod ziemią, dokładnie w miejscu, gdzie stały bliźniacze wieże. Na powierzchni znajdują się dwie fontanny, które symbolizują oddanie hołdu ofiarom zamachu.

Fot: widok z the Edge/ Oliwia Dymek

Fot: Vidar Nordli-Mathisen, Unsplash

Fot: wschód słońca widziany z Brooklyn Bridge/ Oliwia Dymek

 • Battery Park – z parku wypływa darmowy prom na Staten Island. Możesz z niego podziwiać Statuę Wolności i panoramę Manhattanu.

TIP: jeżeli masz mało czasu, zerknij na statuę wolności tylko z darmowego promu. Wycieczka na Liberty Island oraz Elis Island zajmie Ci pół dnia – warto przeznaczyć ten czas na inne atrakcje.

 • Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku. Widok z mostu robi niesamowite wrażenie – polecam zobaczyć go za dnia i nocy.

TIP: w ciągu dnia jest bardzo tłoczno. Jeżeli masz czas i chęci – warto wstać na wschód słońca, jest to najlepsza pora, żeby zobaczyć most bez tłumów i w pełni cieszyć się widokiem. Warto wspomnieć, że wschody i zachody w NY są przepiękne.

Brooklyn:

Zwiedzanie Brooklynu najlepiej rozpocząć od przejścia się mostem Brooklyńskim do Brooklyn Bridge Park. Jest to zdecydowanie moja ulubiona część miasta. Z parku rozpościera się widok na dolną część Manhattanu, Brooklyn Bridge i Manhattan Bridge. Stamtąd warto wsiąść w publiczne Ferry, o którym wspominałam w części „Transport” i przepłynąć na dzielnicę Williamsburg. Tam będziesz mógł podziwiać widok na środkową część Manhattanu. Polecam odwiedzić Domino Park. Jeżeli stęskniłeś/łaś się za polskim jedzeniem, możesz płynąć dalej, aż do przystanku Greenpoint. Nadal jest to (choć w mniejszym stopniu niż dawniej) zamieszkała okolica przez wielu Polaków. Znajdziemy tam polskie księgarnie, restauracje, sklepy, biura podróży, piekarnie…

Jeżeli masz więcej czasu lub po prostu lubisz oldschoolowy klimat albo jesteś wielbicielem rollercoasterów, warto odwiedzić Coney Island. Jest to dość odległe miejsce – podróż z centrum Manhattanu może zająć około godzinę. Znajduje się tam stare wesołe miasteczko, kolorowe rollercoastery i stary, nadal działający diabelski młyn. Jest to bardzo fotograficzne miejsce. W lecie można szukać schłodzenia na plaży przy lunaparku.

TIP: jeżeli masz więcej czasu, polecam przejść się nie tylko słynnym Brooklyn Bridge, a także Manhattan Bridge oraz Williamsburg Bridge.

„Must see” w Nowym Jorku 🏙

Oto lista rzeczy, którą polecam zrealizować, nawet jeśli masz bardzo ograniczony czas w mieście:

 • Przynajmniej jedno nowojorskie muzeum (moim zdaniem najciekawsze jest muzeum 11 września oraz MET).
 • Show na Broadwayu! Każdy występ jest niezapomnianym przeżyciem – choreografia, stroje, muzyka, gra aktorska – talent artystów jest nie do opisania – to trzeba przeżyć! Obojętnie jakie show wybierzesz – emocje zostaną z Tobą na długo. Bilety najlepiej kupić w kasie TKTS pod czerwonymi schodami na Times Square lub wziąć udział w loterii biletowej i liczyć na wygranie biletów w obniżonej cenie. Wystarczy wybrać show na stronie lottery.broadwaydirect.com (występy odbywają się na drugi dzień) i czekać na e-mail. Jeżeli zostaniesz wylosowany, będziesz mógł kupić bilet w cenie od 35 do 54$. Standardowo bilety są dwa razy droższe, ale to i tak dobrze wydane pieniądze.
 • Wjazd na jeden z punktów widokowych. Do wyboru masz 4: Empire State Building, Top of The Rock, The Edge, Summit One Vanderbilt oraz One WTC. Odwiedziłam 4/5 z nich i moim ulubieńcem jest Summit oraz Top of The Rock – ze względu na doskonały widok na Empire State Building oraz Central Park.
 • Moja następna porada „must do” – zgub się! Wyłącz nawigację, nie patrz dokąd idziesz, przestań się spieszyć. Manhattan wbrew pozorom nie jest ogromny, więc nie obawiaj się – na pewno się odnajdziesz! Zagub się w uliczkach, bądź „tu i teraz” – idealnie poczujesz klimat miasta. 

Fot: Widok na Chrysler Building z One Vanderbilt/ Oliwia Dymek

Gdzie zjeść? 🌭

Miejsca, które polecam, to jedne z tańszych opcji. Zakładam, że nie poszukujesz ekskluzywnej restauracji, a preferujesz budżetowe opcje, które pomogą Ci poczuć prawdziwy amerykański klimat.

 • Whole foods – supermarket ze zdrową i organiczną żywnością, w którym możesz kupić posiłki na wagę. Jedzenie jest o wiele tańsze niż w restauracji i możesz nałożyć tyle, ile chcesz. Wybór jest dość spory.
 • Panera Bread – popularna sieciówka, w której możesz spróbować popularnego Mac n cheese, zupy chederowej z brokułem oraz dobrego pieczywa.
 • Shake Shack – następna sieć, tym razem z burgerami. Jeżeli masz ochotę na typowego amerykańskiego burgera (jest opcja wege), to polecam wybrać miejscówkę na dumbo i zjeść go z widokiem na Downtown.
 • Chipotle – amerykańska wariacja na temat meksykańskiego jedzenia – jest szybko, tanio, względnie smacznie.
 • Jajaja Mexicana – jeżeli jesteś wegetarianem/weganem lub po prostu lubisz kuchnię roślinną – tego miejsca nie może zabraknąć podczas Twojej podróży. Jedzenie w jajaja jest w 100% wegańskie, przystępne cenowo i przepyszne!
 • Katz’s delicatessen – miejsce znane z filmu „gdzie Harry poznał Sally” – najsłynniejsze nowojorskie pastrami zjesz właśnie tam! Ceny nie są przyjazne, ale warto umieścić to miejsce na liście.
 • Nowojorski bajgiel – znajdziesz go na każdym kroku. Polecam spróbować znaleźć swoje ulubione połączenie. Mój osobisty faworyt to pumpernikiel z serkiem Philadelphia i łososiem. Natomiast moi znajomi Amerykanie uwielbiają ser + bekon + jajko.
 • Dunkin Donuts lub Krispy Kreme – popularne amerykańskie donuty. Niestety, wyglądają lepiej niż smakują, ale warto odwiedzić któreś z tych miejsc dla samego doświadczenia. Ja osobiście uwielbiam kawę z Dunkin! Moje ulubione połączenie to cappuccino z mlekiem migdałowym i cynamonem, a do tego donut o smaku boston creme.
 • Los Tacos no 1 – ponoć najlepsze i najbardziej autentyczne meksykańskie tacosy zachwalane przez moich znajomych z Meksyku.
 • 99 c pizza – nowojorski klasyk – kawałek pizzy za dolara!
 • Ample Hills – jeżeli jesteś fanem lodów, to koniecznie zajrzyj do tego miejsca! Bardzo duży wybór nietypowych smaków – polecam miejsce na Dumbo (zaraz pod Brooklyn Bridge) – jest tam przepiękny widok na Manhattan.
 • Magnolia Bakery – każdy fan „seksu w wielkim mieście” zna to miejsce. Znajdziemy tam babeczki, ciasteczka, malutkie torciki, batony, serniki… i wiele więcej!
 • Ellen’s Stardust Dinner – w tym miejscu poczujesz klimat prawdziwego amerykańskiego dineru. Ceny są wygórowane i jedzenie nie należy do najsmaczniejszych, ale to miejsce ma jeden wielki atut – kelnerami są aktorzy starający się o rolę na Broadwayu. Wizyta w tym miejscu przypomina show! Pracownicy śpiewają, tańczą i prześcigają się w kreatywności. Nie będziesz się nudzić. Do tego miejsca często ustawia się kolejka.
 • 230th rooftop – moje ulubione miejsce na napój z widokiem. Na miejscu możesz wypić kawę, soczek, drinka lub piwo, a przed Tobą będzie idealny widok na Empire State Building
 • Street food – na każdym kroku spotkasz budki z kebabem, hot dogami itp.

TIP: większość restauracji i barów ma w ofercie „happy hours” z reguły tylko w tygodniu, w godzinach od 14:00 do 18:00. Warto sprawdzić to wcześniej i jeśli zależy ci na jakimś konkretnym miejscu, to istnieje szansa, że uda się za posiłek zapłacić trochę mniej.

Praktyczne informacje

 • Pamiętaj o przejściówkach – w USA są inne gniazdka niż w Europie.
 • Nie zabieraj suszarki lub prostownicy. Napięcie w gniazdkach się różni i większość sprzętów tego typu nie działa dobrze.
 • W NYC zakaz palenia papierosów obowiązuje praktycznie wszędzie.
 • Jeżeli planujesz zwiedzać dużo i intensywnie, polecam Ci wpis little town shoes o karnetach zniżkowych: littletownshoes.com/karty-znizkowe-ktora-karte-wybrac/
 • Pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu, które będzie obejmowało podróż do USA! Typowe oferty nie obejmują terenu Stanów Zjednoczonych. Nie warto na tym oszczędzać – potencjalne koszty leczenia są OGROMNE.
 • Nie przejmuj się praniem – większość mieszkańców Nowego Jorku nie posiada pralki. Pralnie znajdują się na każdym kroku.
 • WIFI jest dostępne praktycznie wszędzie, nie martw się o dostęp do internetu. W mieście jest dużo „kiosków”, przy których możesz połączyć się z siecią.
 • W mieście jest ciężko o dostęp do publicznych toalet, zdarza się, że nawet niektóre lokale gastronomiczne ich nie posiadają! Na szczęście możesz pobrać darmową aplikację – sit or squat – która pomoże zlokalizować ci najbliższą toaletę, a także sprawdzić opinie na jej temat.
 • Ceny w sklepach i restauracjach NIE zawierają podatków. W USA panuje zwyczaj dawania napiwków, które w restauracjach są niemalże obowiązkowe. Jeżeli zdecydujesz się na wizytę w miejscu z obsługą kelnerską, to pamiętaj, że do rachunku należy doliczyć napiwek (mile widziane minimum to 15-20%) oraz podatek (można przyjąć, że w Nowym Jorku będzie on wynosił około 10%). Jeżeli nie masz ochoty płacić napiwków wybierz sieciówki lub streetfood.
 • W NYC można przechodzić na czerwonym świetle – światła są jedynie wskazówką.
 • Jeżeli masz pytania dotyczące zwiedzania NY – dołącz do tematycznej grupy na Facebooku, np. Polacy w Nowym Jorku.

Fot: Schody do muzeum MET/ Oliwia Dymek

Poradnik został stworzony we współpracy z Oliwią Dymek, a zdjęcie w tle wykonał Thomas Habr, Unsplash.

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.