🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇬🇧 Manchester – miasto Czerwonych Diabłów i rewolucji przemysłowej

Manchester to miasto w północno-zachodniej Anglii i jedna z największych metropolii Wielkiej Brytanii. Miasto wyrosło z rewolucji przemysłowej, licznych zakładów pracy i katorżniczej pracy robotników, ale zasłynęło na całym świecie z najlepszej piłki nożnej i rockowemu zespołu Oasis. Dzięki Manchesterowi City i Manchesterowi United metropolia jest odwiedzana rocznie przez setki tysięcy turystów z innych państw, a Manchester University wydał na świat już nie jednego laureata Nagrody Nobla. Zapraszam cię do przeczytania Poradnika Podróżnika o tym pasjonującym mieście!

Fot: Manchester Airport/ Dan Stephens, Unsplash

Zasady wjazdu ⚠️

Od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy jest tylko na podstawie ważnego paszportu lub paszportu tymczasowego. Wyjątkiem są osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego – będą mogły wjeżdżać do Wielkiej Brytanii na dowodzie osobistym co najmniej do końca 2025 roku. W Wielkiej Brytanii nie obowiązuje zasada minimalnej ważności dokumentu podróży – dokument musi być po prostu ważny przez cały okres pobytu. Nie będąc osobą osiedloną, można przebywać na terenie Wielkiej Brytanii do 6 miesięcy bez konieczności wyrobienia wizy. Na terenie Wielkiej Brytanii nie obowiązują już żadne obostrzenia związane z Covid-19.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Polska w Wielkiej Brytanii na gov.pl.

Podróż do Manchesteru ✈️

Port lotniczy w Manchesterze znajduje się w odległości około 14 km na południowy-zachód od centrum miasta. Jest trzecim co do wielkości portem lotniczym w Wielkiej Brytanii. W skład lotniska wchodzą trzy terminale pasażerskie i jeden cargo.

W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Manchesteru:

EasyJet: loty wykonywane są z Krakowa -> bilety kupicie na stronie przewoźnika EASY JET.

Ryanair: loty wykonywane są z Gdańska, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy (lotnisko w Modlinie), Wrocławia, Poznania, Katowic -> bilety kupicie na stronie przewoźnika RYANAIR.

Nocleg 🛏️

W Manchesterze jest szeroki wybór bazy noclegowej – od hosteli, przez hotele, aż po apartamenty prywatne, których jest tutaj najwięcej. Noclegi w centrum miasta są drogie, ale mają bardzo dużo udogodnień dla potencjalnych turystów i charakteryzują się bliskością do wielu atrakcji. Przedstawiam listę kilku polecanych przeze mnie noclegów w centrum miasta:

 • BrewDog DogHouse Manchester – ten hotel znajduje się w samym centrum miasta i ma jedne z najwyższych ocen na Bookingu za lokalizację. Do większości najważniejszych atrakcji w centrum Manchesteru nie będziesz miał stąd więcej niż 1 kilometr, a ilość udogodnień w hotelu sprawi, że powinieneś poczuć, że są to dobrze wykorzystane pieniądze na nocleg.
 • Stock Exchange Hotel – kolejny hotel, którego gigantyczną zaletą jest lokalizacja. Ten obiekt charakteryzuje się też wyjątkowo dobrymi śniadaniami i całodobową obsługą hotelową, która jest chwalona przez gości w licznych recenzjach.
 • Hyatt House Manchester – ten nowoczesny aparthotel charakteryzuje się super widokiem, gdyż posiada okna od podłogi do sufitu z widokiem na panoramę miasta lub na tereny zielone Manchester Univeristy.
 • Heart of the City Centre – Serviced Apartments – jest to nowoczesny apartament, który charakteryzuje się bardzo dobrą i wygodną łazienką, która zapewnia przyjezdnemu również zestaw kosmetyków. Dodatkowo w apartamencie znajdziemy dobrze wyposażony aneks kuchenny, co pozwoli nam gotować samemu i zaoszczędzić na jedzeniu na mieście.
 • The James Manchester – ten apartament oferuje swoim gościom oprócz aneksu kuchennego, prywatnej łazienki i dużego telewizora także centrum fitness, z którego mogą korzystać goście apartamentów.

Transport w Manchesterze 🚌

Dojazd do centrum miasta z lotniska:

Pociąg – kursują kilka razy na godzinę, w godzinach szczytu nawet co 8 minut. Pociąg odjeżdża ze stacji Manchester Airport Railway Station i dojeżdża do stacji Manchester Piccadilly. Czas przejazdu wynosi 15-20 minut, a koszt to od 2 do 4 funtów. Ze stacji lotniskowej można też dojechać do innych miast w Wielkiej Brytanii, takich jak Liverpool, Birmingham lub Leeds.

Autobus – lotnisko w Manchesterze ma bardzo dobre połączenia autobusowe z centrum miasta. Kursują autobusy operatorów: skyline oraz arriva. Bilet na takiej trasie do centrum powinien kosztować 4,6 funta. Ewentualnością są bezpośrednie autokary przewoźnika National Express.

 • Stagecoach 43 (skyline) – kursuje z Manchester City Centre
 • Stagecoach 105 (skyline) – kursuje z Manchester City Centre
 • Stagecoach 369/x69 (skyline) – kursuje ze Stockport
 • Trent Barton 199 (skyline) – kursuje z Buxton
 • Arriva 18 – kursuje z Altrincham Trafford Centre
 • Arriva 19 – kursuje z Altrincham (linia kursuje przez Sale i Wythenshawe)

Tramwaj Metrolink – bilet na tramwaj kosztuje 4,6 funta i dojeżdża on do samego centrum miasta. Bilet można kupić na peronie. Czas przejazdu to około 60 minut. Częstotliwość odjazdów tramwajów to odjazdy co około 12 minut, rzadziej jeżdżą w dni świąteczne. Istnieje możliwość zapłaty systemem pay as you go, czyli odbijamy naszą kartę lub telefon na wejściu i wyjściu z tramwaju, a system sam pobierze nam kwotę za bilet z konta. Istnieje zasada zwana „capping”, czyli danego dnia możemy wydać maksymalnie daną kwotę, a więcej już nie jest pobierana od nas płatność, chociaż przykładamy kartę do zakupu. Dzienny limit to 7,1 funta, a tygodniowy to 31 funtów.

Transport w samym Manchesterze:

Po Manchesterze najlepiej poruszać się trzema środkami komunikacji miejskiej: autobusem, pociągiem lub tramwajem. Dzienna komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta i można się nią dostać w każdy zakątek miasta. Należy jednak pamiętać, że nocna komunikacja jest bardzo słabo rozwinięta i należy planować swoją podróż z wyprzedzeniem, aby nie musieć wydawać pieniędzy na drogie taksówki.

Autobusy – w mieście jest kilku operatorów autobusowych. Każdy z nich posiada swoje osobne bilety. Bilet kupisz u kierowcy podczas wsiadania do autobusu. Jest możliwość kupna biletu dziennego na autobusy wszystkich operatorów, a koszt takiego biletu dziennego wynosi 6-8 funtów, a sam bilet należy okazywać za każdym razem podczas wsiadania do poszczególnego autobusu.

Tramwaj – w Manchesterze tramwaje posiadają 7 linii, w tym jedną łączącą lotnisko z centrum miasta. Cena biletu uzależniona jest od odcinka waszej podróży z miejsca do miejsca. Bilety na tramwaj należy kupić w automacie przed wejściem do wagonu. W tramwaju nie ma biletomatów, a za jazdę bez biletu grozi mandat w wysokości około 100 funtów. Dokładniejsze informacje znajdziesz na stronie tfgm.com.

Płatność i ceny w Manchesterze 💳

Życie w Manchesterze jest zdecydowanie droższe niż życie w Polsce. Ceny w restauracjach, produktów spożywczych i atrakcji są bardzo wysokie. Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, o której więcej przeczytasz w Poradniku o działaniu Revoluta. Przykładowe ceny:

 • Mleko 1 litr: 1 – 1.2 GBP
 • Woda 1.5 litra: 1 – 1.2 GBP
 • Wino: 7-9 GBP
 • Piwo: 1.5 – 2 GBP
 • Jabłka 1 kg: 2 – 2.2 GBP
 • Banany 1 kg: 1.2 – 1.6 GBP
 • Chleb: 1 GBP
 • Pierś z kurczaka 1 kg: 6 – 7 GBP

Polecane przeze mnie restauracje:

Co zwiedzić w Manchesterze? 🚶‍♂️

 • Chinatown – jest to trzecia pod względem wielkości chińska dzielnica w całej Europie. Można tutaj zaznać orientalnej kuchni i zrobić zakupy w azjatyckim supermarkecie.
 • Art Gallery – galeria znajduje się w centrum miasta, znajdziesz tu lokalną i międzynarodową sztukę z przełomu stuleci oraz obszerne zbiory rzemiosła artystycznego. Galeria sztuki w Manchesterze posiada jedną z największych kolekcji sztuki w Wielkiej Brytanii.

Inne atrakcje warte uwagi:

Piłka nożna w Manchesterze

Manchester niewątpliwie znany jest na całym świecie za sprawą piłki nożnej. To właśnie tutaj znajdują się dwa potężne kluby piłkarskie, które stanowią o sile Anglii na europejskiej arenie. Sława pierwszego z klubów jest głównie odczuwalna w Anglii, gdyż to tylko drugi zespół jest wielokrotnym triumfatorem europejskich pucharów.

Pierwszym jest Manchester City Football Club. W sezonie 2022/2023 występuje w Premier League, najwyższej angielskiej klasie rozgrywkowej. Klub powstał w 1880 roku jako Saint Marks, w 1887 został przemianowany na Ardwick AFC, a obecną nazwę nosi aż od 1894. W ostatnich 11 sezonach Premier League zostawali aż 6 razy mistrzami Anglii. Atrakcją związaną z City jest nie tylko pójście na mecz, ale również możliwość zwiedzenia stadionu i zobaczenia całego zaplecza „od kulis”. Więcej informacji o wizytacji na stadionie znajdziesz na oficjalnej stronie Manchesteru City – link do strony Manchesteru City. Podstawowy „Stadium Tour” kosztuje 28 funtów od osoby.

Drugim wielkim klubem w Manchesterze jest Manchester United, niedawno reprezentowany przez jednego z najlepszych piłkarzy w historii tego sportu- Cristiano Ronaldo. Manchester United Football Club ma swoją siedzibę w Stretford, w hrabstwie Wielki Manchester i wychował wiele legend międzynarodowej piłki nożnej. Występuje w Premier League, której był jednym z założycieli w 1992 roku. Zespół powstał w 1878 jako Newton Heath LYR Football Club. 20 razy klub zdobywał mistrzostwo Anglii. Jest dostępna możliwość zwiedzenia stadionu Manchesteru United i zobaczenia miejsc, które są dostępne tylko dla osób, które mają coś więcej niż tylko bilet na mecz. Więcej informacji o zwiedzaniu stadionu znajdziesz na oficjalnej stronie Manchesteru United – link do strony Manchesteru United. Podstawowe zwiedzanie kosztuje 25 funtów za osobę dorosłą po wcześniejszym zarezerwowaniu.

Ciekawostki o Manchesterze

 • W Manchesterze powstały jako pierwsze: pierwsza publiczna biblioteka, pierwsza dieta wegetariańska, pierwszy Rolls-Royce, pierwszy sklep M&S, pierwszy programowalny komputer, pierwszy niezależny sztuczny kanał wodny, pierwsza pasażerska linia kolejowa.
 • Rzymska nazwa Manchesteru to „Wzgórze w Kształcie Piersi”.
 • Uniwersytet w Manchesterze wygenerował aż 25 noblistów spośród dawnych i obecnych wykładowców, a także studentów. To trzeci najwyższy wynik po Oxfordzie i Cambridge.
 • Na Manchester University studiuje aż 40 tysięcy osób, co sprawia, że jest to największy uniwersytet w Wielkiej Brytanii! Obecnie wykłada tam aż czterech aktualnych noblistów.
 • Manchester jest jednym z najmniej deszczowych miast w całej Anglii.
 • W okolicy Manchesteru, czyli w Wigan, odbywają się mistrzostwa świata w jedzeniu ciast na czas.
 • Manchester był miastem, w którym rozszczepiono atom po raz pierwszy w historii nauki.

Poradnik został stworzony we współpracy z Bartoszem Pawluczukiem podczas podróży w styczniu 2023 roku. Zdjęcie w tle zostało wykonane przez Orry Verducci z licencji Unsplash.

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.