🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇬🇧 Liverpool – miasto The Beatles i „You’ll never walk alone”

Gdy większość z nas słyszy o Liverpoolu, od razu w głowie zaczynają nam grać dźwięki „Let it Be” Beatelsów i „You’ll never walk alone” śpiewane przez oddanych kibiców na Anfield Road. Portowe miasto z północno-zachodniej Anglii właśnie tak jest kojarzone na całym świecie, ale skrywa w sobie wiele więcej interesujących ciekawostek. Sam Liverpool ma dziś 500 tysięcy mieszkańców i warto spędzić w nim kilka interesujących dni. Zapraszam cię do przeczytania Poradnika Podróżnika o tym portowym mieście!

Zasady wjazdu ⚠️

Od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy jest tylko na podstawie ważnego paszportu lub paszportu tymczasowego. Wyjątkiem są osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego – będą mogły wjeżdżać do Wielkiej Brytanii na dowodzie osobistym co najmniej do końca 2025 roku.

W Wielkiej Brytanii nie obowiązuje zasada minimalnej ważności dokumentu podróży – dokument musi być po prostu ważny przez cały okres pobytu. Nie będąc osobą osiedloną, można przebywać na terenie Wielkiej Brytanii do 6 miesięcy bez konieczności wyrobienia wizy. Na terenie Wielkiej Brytanii nie obowiązują już żadne obostrzenia związane z Covid-19.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Polska w Wielkiej Brytanii na gov.pl.

Podróż do Liverpoolu✈️

Port lotniczy Liverpool-John Lennon położony jest 12 kilometrów na południowy-wschód od centrum miasta, a dokładnie w dzielnicy Speke. Obsługuje głównie tanie linie lotnicze i krótsze trasy międzynarodowe.

W Polsce jest bardzo dużo miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia na lotnisko w Liverpoolu:

Wizzair: loty z Warszawy (lotnisko Chopina), Gdańska i Katowic -> bilety kupicie na stronie
przewoźnika WIZZAIR.

Ryanair: loty z Warszawy (lotnisko w Modlinie), Wrocławia, Krakowa, Szczecina i Poznania -> bilety kupicie na stronie przewoźnika RYANAIR.

Nocleg 🛏️

Liverpool posiada dobrze rozbudowaną bazę noclegową dla turystów. Przedstawiam listę kilku polecanych przeze mnie noclegów:

Najciekawszymi dzielnicami do szukania noclegów w Liverpoolu są:

 • Aigburth – artystyczna dzielnica studencka znana jako Lark Lane, pełna modnych barów i restauracji.
 • Hope Street – może nie dzielnica, ale najbardziej romantyczna ulica w Liverpoolu, więc polecam dla par!

Transport w Liverpoolu🚌

Dojazd do centrum miasta z lotniska:

Autobus – linia autobusowa Arriva 500 to obecnie najszybsza linia autobusowa kursująca z lotniska do centrum Liverpoolu. Autobusy przemieszczające się między lotniskiem a centrum miasta (w tym Great Charlotte Street do stacji kolejowej Lime Street) kursują codziennie co 30 minut, od 4 rano do północy. Bilety można nabyć u kierowcy lub w specjalnych, firmowych sklepach. Ich cena nie przekracza dwóch funtów. Spis wszystkich połączeń autobusowych z lotniska znajdziesz tu:

 • 500 – Airport – Great Charlotte Street – Lime Street – kursuje co 30 minut
 • 80A – Airport – Liverpool South Parkway – Liverpool One Bus Station – kursuje co około 20 minut
 • 81A – Airport – Bootle Bus station – kursuje co około 20 minut
 • 82A – Murdishaw – Runcorn – Widnes – Airport – Liverpool One Bus Station – kursuje co około 30 minut
 • 86A – Airport – Liverpool South Parkway – Liverpool One Bus Station – kursuje co około 20 minut
 • 89 – Airport – St Helens Bus Station – kursuje co około 20 minut

Rozkład jazdy dostępny pod tym linkiem -> rozkład jazdy autobusów
Więcej informacji o autobusach z lotniska i na lotnisko znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska -> liverpoolairport.com

Pociąg – Liverpool South Parkway to najbliższa stacja kolejowa w okolicy lotniska, stację od lotniska dzieli odległość około 3 mil. Transport między lotniskiem a stacją kolejową jest możliwy za pośrednictwem autobusów 80A i 86A, które kursują co 20 minut. Więcej informacji o transporcie kolejowym znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska -> liverpoolairport.com.

Taxi – taksówki to najszybszy środek transportu publicznego z lotniska do centrum miasta, który jest szczególnie popularny na północnym-zachodzie Anglii. Niewiele osób wie, że w Liverpoolu znajduje się największa flota dorożek w całej Anglii (za Londynem), a miasto jest także domem dla jednych z największych na świecie prywatnych operatorów wynajmu samochodowego. Jeśli taksówki są twoim ulubionym środkiem transportu, to dobrze trafiłeś. Postój taksówek znajduje się bezpośrednio przed wejściem do terminalu lotniska i wszystkie akceptują płatności kartami kredytowymi. Kwota za przejazd najprawdopodobniej będzie wynosić nieco powyżej 20 funtów.

Transport w samym Liverpoolu:

Liverpool ma dobrze zorganizowaną sieć połączeń autobusowych. Komunikacja w mieście jest obsługiwana przez dwie firmy – Stagecoach i Arriva. Bilety na przejazd można nabyć u kierowcy lub w specjalnych, firmowych sklepach. Ich cena nie przekracza dwóch funtów za przejazd w jedną stronę. Na terenie Liverpoolu działa też miejska kolej elektryczna, zarządzana przez firmę Merseytrail. Pociąg pozwala na wygodne przemieszczanie się po całym mieście i jego dalszych okolicach. Cena biletu jednorazowego na jedną strefę to 3.70 GBP, natomiast 4.90 GBP to cena za bilet na wszystkie strefy.

Wszystkie informacje o biletach, rozkładach jazdy i trasach – dostępne są na oficjalnej stronie komunikacji miejskiej -> www.merseytravel.gov.uk.

Płatność i ceny w Liverpoolu 💳

Życie w Liverpoolu jest droższe o około 40% niż życie w Polsce, a ceny są zdecydowanie wyższe od cen występujących w Polsce. Ceny w restauracjach, produktów spożywczych i atrakcji są na wysokim poziomie. Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, o której więcej przeczytasz w Poradniku o działaniu Revoluta. Przykładowe ceny:

 • Mleko 1 litr: 1 – 1.2 GBP
 • Woda 1.5 litra: 1 – 1.2 GBP
 • Wino: 7-9 GBP
 • Piwo: 1.5 – 2 GBP
 • Jabłka 1 kg: 2 – 2.2 GBP
 • Banany 1 kg: 1.2 – 1.6 GBP
 • Chleb: 1 GBP
 • Pierś z kurczaka 1 kg: 6 – 7 GBP

Polecane przeze mnie restauracje:

Liverpool Atrakcje – Co zwiedzić w Liverpoolu? 🚶‍♂️

 • Muzeum Beatlesów w Liverpoolu (The Beatles Story) – jest to muzeum poświęcone zespołowi The Beatles i ich barwnej historii. Znajduje się w historycznym Royal Albert Dock, czyli kompleksie starych doków portowych na wybrzeżu Liverpoolu. Same doki są też ogromną atrakcją turystyczną – znajdują się tu liczne kluby i puby, a po uliczkach Albert Dock można wałęsać się godzinami. Samo muzeum pokazuje drogę legendarnego zespołu na szczyt i jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego fana legend brytyjskiej muzyki. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 17 funtów.
 • Muzeum Miasta Liverpool (Museum of Liverpool) – nie ma lepszego miejsca do poznania historii tego nadmorskiego miasta niż to muzeum. Ekspozycja skupiona jest na historii miasta, od samego początku jego rozwoju, przez rewolucję przemysłową, do czasów współczesnych. Wstęp do muzeum jest darmowy.
 • Muzeum Morskie w Merseyside (Merseyside Maritime Museum) – położone w samym sercu Albert Dock muzeum żeglugi jest idealnym miejscem do poznania historii jednego z najważniejszych portów w historii Wielkiej Brytanii. Znajdziesz tu liczne eksponaty, takie jak: obrazy, modele statków, wraki statków, mundury i wiele, wiele innych. Wstęp do muzeum jest darmowy.
 • Liverpool City Center – w ciągu dnia zobaczysz tu tłumy robiących zakupy ludzi i kręcących się jak w każdym centrum miasta przechodniów, natomiast wieczorem spotkasz tu osoby, które mają ochotę poznać smak nocnego życia. Liverpool jest bardzo popularnym miastem do nocnych imprez, do którego zjeżdżają się osoby z całej Anglii i Irlandii, by świętować wieczór kawalerski lub panieński. Nie zdziw się, jeśli zobaczysz grupy ludzi przebrane w nietypowe kostiumy i dużo alkoholu w tle. Niech żyje impreza!
 • Pier Head w Liverpoolu – jest to miejsce idealne do spacerów i podziwiania pięknej architektury Liverpoolu. To tu znajduje się „Pomnik Wielkiej Czwórki The Beatles”, czyli obowiązkowy punkt zwiedzania każdego fana zespołu, tuż po Muzeum Beatlesów.
 • Royal Liver Building 360 – budynek Royal Liver znajduje się w Pier Head, czyli przystani tuż nad rzeką Mersey. Na szczycie budynku znajduje się punkt widokowy, pozwalający podziwiać panoramę miasta z każdej strony. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 15 funtów.

Inne atrakcje warte uwagi:

Piłka nożna w Liverpoolu ⚽

Liverpool jest domem dla wielu klubów piłkarskich, ale najważniejsze z nich są te dwa największy: Liverpool F.C i Everton Football Club.

Liverpool F.C to prawdziwa legenda angielskiej piłki nożnej. Są 19-krotnymi mistrzami Anglii, 8-krotnymi zdobywcami pucharu Anglii i 6-krotnymi zdobywcami Pucharu Europy lub Ligi Mistrzów. Swoje spotkania drużyna rozgrywka na Anfield, a jedną z największych atrakcji związanych z klubem jest możliwość zwiedzania stadionu od środka, o którym więcej przeczytasz na oficjalnej stronie klubu. Bilet dla osoby dorosłej na „stadium tour” kosztuje przykładowo 23 funty.

Everton Football Club jest zdecydowanie mniej utytułowanym sąsiadem Liverpool F.C, lecz może się pochwalić rekordem ilości lat spędzonych w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Ich stadion Goodison Park znajduje się tuż obok Stanley Park & Garden, które jest idealnym miejscem na spacery. Na mecze Evertonu dużo łatwiej jest się dostać niż na spotkania Liverpoolu, bilety też potrafią być często tańsze. Goodison Park również można zwiedzać, a więcej informacji przeczytasz na oficjalnej stronie klubowej. Bilet dla osoby dorosłej na takie zwiedzanie to przykładowo 22 funty.

Ciekawostki o Liverpoolu ✅

 • Liverpool został założony na początku XIII wieku, kiedy to Król Jan I wybudował tu port. Port szybko stał się drugim najważniejszym portem na wyspach, ustępując tylko temu w Londynie i przyczyniając się to tworzenia Liverpoolu jako stałego miasta.
 • W Liverpoolu znajduje się największa katedra anglikańska na świecie – Liverpool Cathedral.
 • W 2008 roku Liverpool był Europejską Stolicą Kultury.
 • Liverpool bardzo ucierpiał podczas działań II Wojny Światowej. Przez niemieckie bombardowania zniszczona została większość zabudowy miasta, głównie w jej strategicznej części.
 • W Liverpoolu znajduje się najstarsza chińska społeczność w całej Europie.
 • Chińczycy stanowią niemal 2% społeczności miasta.
 • W The Cavern Club swoją karierę zaczynał legendarny zespół The Beatles.
 • Około 50% populacji Liverpoolu ma korzenie irlandzkie.

Poradnik został stworzony we współpracy z Bartoszem Pawluczukiem podczas podróży w styczniu 2023 roku. Zdjęcie w tle zostało wykonane przez Atanas Paskalev, Unsplash.

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.