🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇶🇦 Katar – perła Zatoki Arabskiej

Katar to państwo wielkości województwa świętokrzyskiego. Stolica kraju, Doha, jeszcze parę dekad temu była malutkim miasteczkiem na pustyni – dzisiaj jest to metropolia. W 2022 roku odbyły się tu piłkarskie Mistrzostwa Świata, które rozsławiły Katar na cały świat. Przez ostatnie lata kraj ten stał się niesamowicie otwarty turystycznie i oferuje wiele opcji również tych średnio-budżetowych. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżą do Kataru.

Sprawdź również: Dubaj poradnik – znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat Dubaju.

Panorama Kataru/ Fot: Radoslaw Prekurat, Unsplash

Zasady wjazdu do Kataru

Do Kataru można wjechać tylko na podstawie paszportu. Tak samo jak do ZEA, ten dokument upoważnia nas do pobytu do 90 dni. Przed wyjazdem lepiej sprawdzić czy w danym momencie wymagana jest rejestracja na portalu Ehteraz – od czasu do czasu się to zmienia.

Gdzie leży Katar?

Katar leży w Azji Południowo-Zachodniej. Znajduje się nad Zatoką Perską we wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską. Lądowo graniczy z Arabią Saudyjską, a w swojej okolicy ma też Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Iran.

Czy Katar jest bezpieczny?

Katar bezpieczeństwo – przed twoją podróżą mam dla ciebie bardzo dobrą wiadomość: Katar to jedno z najbezpieczniejszych państw na świecie! Wskaźnik przestępczości jest bardzo niski, wręcz znikomy. Nie są to statystyki podkoloryzowane, ponieważ potwierdza to wiele niezależnych rankingów, a także polskie strony rządowe.

Podróż do Kataru

Z Polski można bezpośrednio dolecieć do Kataru z Lotniska Chopina w Warszawie linią Qatar Airways. Najtańsze bilety w sezonie (listopad-kwiecień) kupimy od około 2700 zł w dwie strony.

Dla oszczędności polecam lot z Polski do Abu Dhabi linią Wizz Air (możemy znaleźć bilety już od 800 zł) i ze stolicy ZEA godzinny lot do Doha kupimy w cenie ok. 1000 zł. Kolejną ewentualnością jest lot z przesiadką w Stambule, który w dwie strony kosztuje lekko ponad 2000 zł.

Narodowe katarskie linie lotnicze, Qatar Airways/ Fot: Saif Zaman, Unsplash

Foto: La Villa Hotel w Katarze

Nocleg w Katarze

Katar oferuje sporo średnio-budżetowych opcji noclegowych w dobrym standardzie i z bardzo pomocną obsługą. Jest tutaj dużo sieciówek hotelowych – Premier Inn, Ibis czy Movenpick. Polecam wybrać hotel w regionie tych hoteli, by móc wieczorem wybrać się na targ lub spacer promenadą czy do parku.

Gdy znajdziesz interesujący nas hotel, dobrze sprawdzić jego stronę internetową zamiast bookingu – z reguły jest taniej bezpośrednio przez oficjalną stronę.

Propozycje noclegów ze średniej półki cenowej:

Transport w Katarze

Metro – znajduje się w stolicy Kataru, Doha. Zbudowane w 2019 roku z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Aktualnie funkcjonują 3 linie. Najdłuższa jest linia czerwona, która prowadzi z północy na południe z odnogą na lotnisko. Bilet całodzienny kosztuje 6 QR (6,45 zł), a jednorazowy 2 QR (2,15 zł). Do jeżdżenie metrem potrzebna jest karta Travel Card, która kosztuje 10 QR (10,75 zł)

Taxi/Uber/Careem – w Katarze świetnie funkcjonuje usługa Ubera. Zamówisz go przez aplikację, jednak płatność jest w gotówce tak jak w zwykłej taksówce. Doha nie jest rozległym miastem, więc poruszając się po mieście nie powinneś zapłacić za jeden kurs więcej niż 30 QAR (32,25 zł).

Tramwaj – w Katarze istnieje jedna linia tramwajowa, Lusail Tram. Umożliwia ona podróżowanie po nowym mieście Kataru, Lusail. Sieć obejmuje cztery linie i 25 stacji naziemnych i podziemnych. Tramwaj jest połączony z metrem w Doha przez dwie stacje przesiadkowe: Lusail i Legtaifiya. Ceny są takie same jak w metrze, również płaci się kartą Travel Card.

Metro w Katarze/ Fot: young shanahan/ Flickr

Foto: Marcelina Czaja

Bezpieczeństwo i ubiór w Katarze

Katar to niesamowicie bezpieczny kraj. Według niektórych rankingów najbezpieczniejszy na świecie – chodząc po ulicach nie musisz bać się o kieszonkowców czy o swoje dzieci. Katarczycy są niezwykle gościnni względem turystów i nawiązują z nimi relacje. Jednak uważajmy na kontakty damsko -męskie – kraj jest konserwatywny, dlatego nie wypada, by mężczyzna inicjował kontakt fizyczny z kobietą, np podając rękę.

Doha jest bardziej konserwatywna niż Dubaj – zaleca się nienoszenie zbyt krótkich spodenek i dużych dekoltów. Na plażach publicznych nie należy chodzić bez koszulki. Poza meczetem kobiety oczywiście nie muszą zakrywać włosów.

Wszyscy mówią po angielsku. Warto jednak znać kilka podstawowych zwrotów grzecznościowych z języka arabskiego – zawsze wzbudza to pozytywne emocje u miejscowych i łatwiej się targować.

Katar – waluta Kataru

Walutą w Katarze są riale katarskie (QR). Kurs walut lekko się zmienia, np. podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022, jednak przy małych kwotach możemy przyjąć przelicznik 1:1 do polskiego złotego. Obecnie za 1 riala katarskiego dostaniemy 1,08 złotego.

Płatności i ceny w Katarze

Dobrze mieć przy sobie gotówkę – nie jest to Polska i nie wszędzie zapłacimy kartą. Lepiej być przygotowanym na tego typu płatność. Jeśli łączymy naszą wycieczkę z Emiratami, to spokojnie kupimy riale w każdym kantorze w Dubaju. Wymiana walut w Katarze jest uregulowana, więc ceny w kantorach nie powinny się znacząco różnić.

Oto przykładowe ceny niektórych towarów i usług w Katarze:

 • posiłek w taniej lokalnej restauracji dla jednej osoby – ok. 30 QR (32,25 zł);
 • butelka wody – 1.5 QR (1,61 zł);
 • pokój hotelowy dla 2 osób – od 200 zł za noc na Bookingu (w Ramadanie znacznie taniej);
 • kilogram bananów – 5,3 QR (5,7 zł);
 • kawa cappuccino w kawiarni – 17 QR (18,28 zł);
 • alkohol, sprzedawany w hotelach i autoryzowanych punktach, znacznie droższy niż w Polsce – piwo ok. 50 zł, kieliszek wina ok. 60 zł.

Internet w Katarze – karta e-sim, karta Sim

Katar leży poza Unią Europejską, więc polskie pakiety internetu tutaj nie obowiązują. Polski roaming w Katarze jest bardo drogi, więc nie polecam korzystać z własnego internetu. Najprościej jest zaopatrzyć się w fizyczną kartę sim, a jeszcze lepiej w wirtualną kartę eSIM.

Nie chcesz szukać w sklepach karty fizycznej? Skorzystaj z oferty Airalo, czyli najlepszej karty e-sim na rynku. Wystarczy, że kupisz kartę e-sim na swoim telefonie, zainstalujesz i już – możesz już używać internetu bez konieczności stania w kolejce i wymiany karty w telefonie.

Porównanie: najlepsza oferta karty fizycznej Sim w Katarze ma firma Ooredoo. 5 gb internetu kosztuje około 38 zł. Na Airalo możesz kupić kartę sSIM już od 19 zł za gb (i większe pakiety) + nie będziesz musiał martwić się o znalezienie punktu sprzedaży kart Sim.

Karta e-sim Katar – Rejestrując się poprzez nasz dedykowany LINK, otrzymujesz 10% zniżki na pierwsze zamówienie. Warto jednak upewnić się, czy Twój telefon obsługuje karty eSIM przed dokonaniem zakupu oraz instalacją aplikacji.

Souq Waqif, foto: Marcelina Czaja

Targ w Doha, Katar/ Fot: Stella Tzertzeveli, Unsplash

Al Zubara Fort, foto: Marcelina Czaja

Souq Waqif, foto: Marcelina Czaja

Katara Plaza, foto: Marcelina Czaja

Atrakcje w Katarze

Katar atrakcje turystyczne i ich zwiedzanie – w Katarze każdy przewodnik turystyczny musi posiadać licencję oraz zdany egzamin, dlatego mamy pewność, że na wykupionych w hotelu czy lotnisku wycieczkach będzie nas oprowadzać osoba, która zna się na kulturze oraz ofercie turystycznej tego kraju. Osoby oprowadzające grupy komercyjnie bez licencji mogą spotkać kary finansowe. Dla osób, dla których jest to pierwszy raz w krajach Zatoki Perskiej polecam tę opcję – jeśli nigdy nie byłeś w tym regionie, “arabski klimat” może nieźle przytłoczyć Europejczyka.

Osoby, które czują się na siłach i są zaprawione w boju mogą zdecydować się na samodzielne zwiedzanie.

Doha – co zobaczyć w 2024 roku?

Atrakcje w Dosze – stolica Kataru obfituje w ciekawe atrakcje i zabytki. Ze względu na swoją wielkość na tle reszty państwa ma ich oczywiście najwięcej. Doha atrakcje – co warto zobaczyć w stolicy Kataru?

The Corniche – 7 kilometrowa promenada w centrum Doha. Stojąc przy historycznej części miasta, mamy piękny widok na horyzont wieżowców po nowszej części.

Dhaw Harbour – najlepszy widok na horyzont wieżowców, zwłaszcza nocą. To tutaj wykupisz rejs po zatoce miasta w niewielkiej cenie.

Museum of Islamic Art (MIA) – niedawno otwarte darmowe muzeum sztuki islamskiej. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na wizytę w środku, polecam podejść pod budynek z racji na ciekawą architekturę lub kupić kawę w kawiarni z niesamowitym widokiem.

Muzeum Narodowe Kataru – historia przeszłości, obraz teraźniejszości i wizja przyszłości Kataru. Tradycyjne stroje, dzika przyroda i beduiński styl życia w pigułce. Polecam spędzić tutaj co najmniej 2 godziny. Jeśli nie chcesz wejść do środka, to warto zobaczyć je chociaż od zewnątrz – architekt projektujący budynek wzorował się na róży pustyni. Pamiętaj, by ubrać się skromnie.

Souq Waqif – serce Dohy, najstarszy targ w Katarze. Tętni życiem każdego wieczoru – szczególnie w piątki.

 • Zakupy – to tutaj kupisz perfumy, przyprawy kadzidła i tradycyjne ubrania. Targowanie jak najbardziej wskazane – polecam znać kilka słówek z arabskiego, by dostać lepszą cenę.
 • Jedzenie – znajdziesz tu mnóstwo restauracji z tradycyjnym arabskim jedzeniem oraz street-foodem. Polecam znaleźć kobiety w tradycyjnych strojach z dużymi palnikami – u nich kupicie popularną w krajach zatoki przekąskę rigag kuboos – w tłumaczeniu cienki chleb. Wybierając dodatki możecie wybrać czekoladę, jajko oraz ser z przysmakiem wszystkich dzieci – chips oman. Popularną wśród lokalsów restauracją jest Shay Al Shoomos – pierwsza w Katarze restauracja założona i prowadzona przez kobietę.
 • Zagroda królewskich wielbłądów i koni – po drugiej stronie ulicy znajduje się siedziba rodziny królewskiej. Przy ważnych okazjach strażnicy emira stoją przed budynkiem z końmi i wielbłądami, a zaraz obok Souq Waqif znajduje się ich zagroda. Można podejść, pogłaskać i zrobić zdjęcie.
 • Targ falkonów – falkony w kulturze arabskiej, a zwłaszcza w Katarze odgrywają ważną rolę. Falkon traktowany jest jak członek rodziny, obok targu falkonów znajduje się jedyny na świecie szpital dla tych ptaków.
 • Publiczny majlis – majlis to w kulturze arabskiej pokój do przyjmowania gości. Na Souq Waqif znajduje się publiczny majlis, który można nazwać “tawerną”. Każdy może wejść do środka. Lokalesi codziennie grają tam w damas – tradycyjną grę. Z wielką chęcią nauczą ciebie grać w tą grę oraz poczęstują tradycyjną kawą. Tutaj radzę szczególnie uważać na ubiór z szacunku dla starszych, bardziej konserwatywnych osób, które tam przebywają na codzień.

Inne targowiska: Al Wakra, Omani Souq –  mniej turystyczne i tańsze, ale znacznie dalej od centrum Dohy.

Katara Village – katarska wioska kultury, czyli wyjątkowy obiekt, otwarty w 2010 roku. Co tam znajdziesz?

Amfiteatr grecko-rzymski – choć widocznie zaprojektowany na wzór tych z czasów antycznych, wplecione są elementy arabskiego stylu. Stań na samym środku, spróbuj coś zaśpiewać i usłysz jak roznosi się dźwięk.

Katara Mosque – pierwszy na świecie meczet zaprojektowany przez muzułmankę. W stylu widoczne są wpływy perskie i tureckie.

Gold Mosque – drugi meczet w tym obszarze, pokryty jest złotą powłoką.

21 High Street – ulica luksusowych sklepów, a co najciekawsze, by spacery były przyjemniejsze ulica jest klimatyzowana mimo, że jest otwarta.

Plaża publiczna – możliwość wypożyczenia sprzętów do sportów wodnych. Uwaga! Na plażach publicznych należy ubierać się skromnie.

Embrace Doha Center

W Embrace Doha pogłębisz swoją wiedzę na temat kultury Kataru, ubierzesz się w tradycyjne stroje, poczujesz się jak gość w katarskim domu, dowiesz się jak wygląda życie rodzinne i kto pełni jakie role. Odwiedź ich stronę internetową, by umówić się na warsztaty.

Sztuka publiczna

Katar słynie ze sztuki ulicznej. Z pewnością zauważycie to już na lotniksku Hammad. Na Souq Waqif zobaczycie The Thumb – wielki złoty kciuk, w Katara Cultural Village Ghandhi’s Three Monkeys. Co ciekawe, rzeźby znajdują się również na putynii, np East-West/West-East w Brouq Nature Reserve. Miasto jest wypełnione rzeźbami i malowidłami na murach – zwiedzając zwracaj na to uwagę.

Katar co musisz zobaczyć? Pozostałe atrakcje

Natura

Półwysep Zekreet – 80 km od Doha, w miejscu o nazwie Al Jassasiya zobaczycie malowidła skalne datowane na czas neolitu,. Zekreet Beach to piękna plaża, w pobliżu której zobaczysz ruiny fortu z XIII wieku w otoczeniu klifów i wąwozów. Ras Abrouq to jeden z najbardziej malowniczych miejsc kraju – dostrzeżesz tu wieże skalne, wydmy i krajobrazy pustynne.

Khor Al Udaid – plaża figuruje na liście UNESCO. Idealne miejsce do obserwacji zwierząt – różnego rodzaju ryb, skorupiaków, żółwi, kormoranów, flamingów oraz oryksów i gazeli. Wydmy w tym miejscu osiągają nawet 40 metrów wysokości.

Al Thakira Mangroves – idealne miejsce na kajaki w pięknym otoczeniu natury i drzew mangrove – aż ciężko uwierzyć, że tak zielone miejsce znajduje się na pustyni.

Rozrywka

Pustynne safari w Khor Udaid

Sporty wodne: windsufrfing, skutery wodne, kite-surfing, paddle boarding i wiele innych znajdziesz w InterContinental Doha.

Kajaki w Al Thakira Mangroves – nie spodziewałeś się takiej ilości zieleni w tym regionie świata.

Wyścigi wielbłądów w Al Shahaniya – przed południem zobaczysz trening wielbłądów. Największe zawody odbywają się w marcu i kwietniu.

Doha Festival City – centrum rozrywki z wieloma mini parkami, np: Snow Dunes i Angry Birds World.

Inne centra rozrywkowe: BOUNCE, Desert Falls Water & Adventure Park oraz Doha Quest.

World Cup

Dla fanów piłki nożnej polecam zobaczyć stadiony z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku.

Al Bayt Stadium – zdecydowanie najbardziej imponujący. Zaprojektowany na wzór beduińskiego namiotu – symbolu gościnności.

Khalifa International Stadium – wybudowany w 1976 roku. Wbrew przekazom medialnym, Katar posiadał częściową infrastrukturę sportową przed wygraniem przetargu na Mistrzostwa Świata – wielokrotnie był już gospodarzem Asian Cup oraz Arabian Cup.

Al Thumama Stadium – stadion będzie nadal pełnił funkcję sportową, ale zostanie do niego dobudowana część hotelowa.

Ahmed Bin Ali Stadium – wybudowany w 2003 roku.

Lusail Stadium – największy stadion Kataru.

Mona Lisa w nikabie, foto: Marcelina Czaja

Al Thakira Mangroves, foto: Marcelina Czaja

Foto: Asim Z Kodappana/ Unsplash

Co przywieźć z Kataru?

 • Perfumy – znajdziesz je wszędzie, te tradycyjne są na oleju. Najbardziej typowy zapach to oud
 • Róża pustyni – minerał, na którym wzorowany jest projekt muzeum narodowego
 • Kadzidła i świeczki  – żeby twój dom pachniał jak dom arabski, zapytaj na targu o bakhoor
 • Kawa arabska i czajniczek do jej zaparzania – zapytaj na targu o dallah i o gahwa
 • Daktyle

Mapa atrakcji w Katarze

Katar atrakcje – przed podróżą do Kataru warto mieć wszystkie atrakcje w jednym miejscu. Dzięki temu poradnikowi wiesz już co robić w Doha i innych miejscach Kataru.

Katar – mapa

Na sam koniec przygotowałam dla ciebie mapę, która ułatwi ci twój wyjazd: Atrakcje w: ad-dauha i innych miejscach Kataru – mapa

Poradnik został stworzony we współpracy z Marceliną Czają.

Szukasz tanich lotów do Kataru? Odwiedź naszą grupę na Facebooku Podóżnicze Hubcie, gdzie codziennie publikujemy darmowe propozycje biletów lotniczych.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.