🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇲🇪 Czarnogóra – perła Adriatyku

TANIE LOTY: 15 minut przed innymi – KLIKNIJ, aby włączyć

Cześć i czołem wszystkim naszym czytelnikom! Z tej strony melduje się redakcja Podróże z Hubertem – Wiktor i Bartosz. 🗺️ Poradnik Podróżnika to nowy cykl, który mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu. W każdej z części znajdziecie zwięzłe i praktyczne informacje o podróżowaniu do danego kraju bądź miejsca, które przeżyliśmy razem lub osobno. 🇲🇪 Na pierwszy ogień przygotowaliśmy dla Was podróżnicze informacje i tipy dotyczące Czarnogóry, którą odwiedziliśmy w połowie marca 2022 roku. Bierzcie i czytajcie z tego wszyscy!

Foto poglądowe: Ross Parmly/ Unsplash

Zasady wjazdu ⚠️

Mimo że Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej ani do strefy Schengen, każdy obywatel Polski może przekroczyć granicę tego kraju nie tylko na paszporcie, ale również na dowodzie osobistym. Osoby podróżujące autem do Czarnogóry muszą dodatkowo posiadać Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, tzw. Zieloną Kartę.

Obecnie (marzec 2022) w Czarnogórze nie obowiązują żadne restrykcje wjazdowe. Oznacza to, że wszystkie osoby, również te niezaszczepione mogą przybywać do tego państwa bez konieczności robienia testu czy odbywania kwarantanny.

Bilety lotnicze ✈️

W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do stolicy Czarnogóry, Podgoricy.

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

Lotnisko Podgorica, foto: Bartosz Jaglarz

Foto: „3M” Trim apartamenty City Center w Kotorze

Noclegi 🛏️

Jeśli chodzi o noclegi, rezerwowaliśmy je przez booking.com i airbnb.pl. Bez żadnych problemów znajdziecie na nich odpowiadające standardom pokoje i apartamenty do wynajęcia w Podgoricy, Budvie, Kotorze i wielu innych miejscach w Czarnogórze.

My chcielibyśmy polecić dwa noclegi, z których byliśmy zadowoleni ze względu na standard, a także z powodu pomocy jaką otrzymaliśmy od właścicieli obiektów podczas dwóch dość niefortunnych sytuacji, które na szczęście zakończyły się pozytywnie.

🔸 Nocleg w Kotorze

🔸 Nocleg w Podgoricy nieopodal lotniska

Język i bezpieczeństwo ✅

Językiem urzędowym jest czarnogórski, który z kolei jest wariantem języka serbsko-chorwackiego. Na szczęście w większości miejsc idzie się dogadać w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. Dość często był słyszalny również języki włoski, więc nie zdziwcie się jeżeli wchodząc lub wychodząc ze sklepu usłyszycie radosne Ciao!

Może i Czarnogórze trochę daleko do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pod względem bezpieczeństwa, to podróżując po tym kraju nie odczuwaliśmy lęków ani strachu. Wręcz przeciwnie, w kraju tym panuje miła atmosfera, a mieszkańcy są bardzo pozytywnie nastawieni do zagranicznych turystów. My trafiliśmy na samych przyjaźnie nastawionych lokalsów, którzy w wielu sytuacjach nam pomagali lub z uśmiechem na twarzy zagadywali i pytali skąd jesteśmy i co robimy.

Podgorica, foto: Wiktor Kusak

Foto poglądowe: Franki Chamaki/ Unsplash

Płatność i ceny w Czarnogórze 💳

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące w Czarnogórze euro. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Crnogorska Komercijalna Banka. Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym arykule: Revolut w podróży – jak działa?

Ceny w Czarnogórze, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej przy morzu można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.

Ceny przykładowych produktów w Czarnogórze (stan na marzec 2022):

  • pljeskavica (grillowany kotlet mielony w bułce) – od 2,50 do 3,50 euro
  • cevapi (grillowane kiełbaski z mięsa mielonego z frytkami lub w bułce) – od 3 do 7 euro w zależności od porcji
  • mała pizza – 2,50 do 3,50 euro
  • burek (nadziewany mięsem lub serem placek z ciasta filo) – od 1 do 1,50 euro
  • woda 1,5 l – 0,50 euro
  • Piwo butelka 500 ml – od 0,70 euro w sklepach do 2,50 euro w restauracjach
  • Wino – od 3 do nawet 10 euro za trunek domowej roboty

Transport krajowy 🚌

Podróżując po Czarnogórze korzystaliśmy głównie z busów, a także raz z autostopa, który sam nas złapał. 😅

My swoje bilety na połączenia Podgorica-Cetynia, Cetynia-Budva, Budva-Kotor i Kotor-Podgorica nabywaliśmy na dworcach autobusowych. Można je również kupić online na stronie busticket4.me.

Istnieje również opcja przejażdżki pociągiem, który dojeżdża tylko do paru miejsc w kraju oraz taksówką, będąca dobrym wyborem dla trzy- lub czteroosobowej grupy. Są to też jedyne środki transportu, z których możemy skorzystać chcąc się przemieścić z lotniska w głąb kraju.

Foto poglądowe: Annie Spratt/ Unsplash

Budva, foto: Bartosz Jaglarz

Kotor, foto: Wiktor Kusak

Wodospad Niagara, foto: Bartosz Jaglarz

Co zwiedzić w Czarnogórze? 🚶‍♂️

Czarnogóra to kraj, w którym można spotkać zarówno piaszczyste i kamieniste plaże nad Adriatykiem, a także wiele pasm górskich. Nam udało się zobaczyć oba krajobrazy zwiedzając stolicę kraju – Podgoricę wraz ze znajdującymi się nad południu innymi miastami takimi jak Cetynia, Budva i Kotor.

Naszym pierwszym przystankiem po opuszczeniu lotniska był wodospad Niagara, którego z całego serca polecamy. Szczególnie zaskoczyła nas czystość wody i krajobraz wokół składający się z kanionu rzeki Cem.

Następnie odwiedziliśmy liczącą ok. 14 tys. mieszkańców Cetynię, w której zlokalizowany jest prawosławny klasztor, a także wzgórze, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę.

Trzecim przystankiem była nadmorska Budva mieszcząca piękne plaże, widok na wyspę i góry, a także pełne urokliwych uliczek stare miasto. Szczególnie polecamy to miejsce osobom, które lubią wypoczywać leżąc na plaży czy spacerując po deptaku pełnym barów i restauracji.

Kolejnym miejscem na naszej liście do odwiedzenia był Kotor leżący w zatoce o tej samej nazwie. Tak samo jak w Budvie, znajdują się tutaj plaże oraz magicznie wyglądające stare miasto. Jest jednak jedna rzecz, która wyróżnia to miejsce – mury obronne, które pną się w górę ponad miastem. Widok ze szczytu jest zniewalający. Aby móc skorzystać z tej atrakcji, należy tuż przed wejściem kupić bilet za 8 euro.

Ostatnim naszym przystankiem była Podgorica, czyli stolica, a zarazem największe miasto Czarnogóry. Spędziliśmy w niej niecałe popołudnie i szczerze tyle czasu wystarczyło, aby obejść miasto i zobaczyć tam dominującą typowo komunistyczną architekturę oraz najważniejsze punkty miasta, takie jak most Millenium, wieża zegarowa i zabytkowe meczety.

Ciekawych miejsc w Czarnogórze jest oczywiście więcej, lecz nam nie starczyło czasu na ich odwiedzenie. Należą do nich m.in. ,,przyklejony” do skały klasztor Ostrog, most Đurđevića Tara, Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego oraz miasta – Herceg Novi, Tivat i Bar.

Cetynia, foto: Bartosz Jaglarz

🇲🇪 Nasz wypad do Czarnogóry trwał łącznie trzy doby. Z pewnością wrócimy tam jeszcze raz, gdy zrobi się cieplej – do tego samego namawiamy i Was. Podróżując tam odpoczniecie, zregenerujecie siły, a także nasycicie się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.