🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇮🇹 Bari – na obcasie włoskiego buta

🇮🇹 Południowa część Włoch pod wieloma względami różni się od północnej części tego kraju. Różnice przejawiają się m.in. w klimacie, krajobrazie, jedzeniu, a także w kwestiach ekonomicznych. Wiele osób twierdzi jednak, że prawdziwa włoska dusza ukryta jest na południu, szczególności w regionie Apulia, którego stolicą jest liczące 320 tys. mieszkańców Bari. ✨Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne informacje związane z podróżą do tego pięknego miasta położonego na ,,obcasie włoskiego buta”.

Foto poglądowe: Ross Parmly/ Unsplash

Zasady wjazdu ⚠️

Włochy należą zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.

Obecnie wszystkie restrykcje wjazdowe zostały zlikwidowane przez rząd Włoch. W związku z tym nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.

Jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące życia społecznego, w mocy nadal pozostaje nakaz zasłaniania ust i nosa w szpitalach i innych placówkach medycznych, a także w transporcie zbiorowym – wyjątek stanowi transport lotniczy.

Podróż do Bari ✈️

W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do stolicy Apulii, Bari. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

Foto poglądowe: Markus Winkler/ Unsplash

Foto: nocleg u Beppe

Nocleg 🛏️

Jeśli nie będzie Wam przeszkadzać obecność gospodarza w mieszkaniu, to z czystym sumieniem mogę polecić nocleg w apartamencie należącym do Beppe. W ofercie znajduje się jeden duży pokój z balkonem, w którym mogą się zmieścić 3-4 osoby, a także dostęp do współdzielonej łazienki.

Inne propozycje noclegów w Bari:

🔹 Propozycja nr 1

🔹 Propozycja nr 2

🔹 Propozycja nr 3

🔹 Propozycja nr 4

🔹 Propozycja nr 5

Transport w Bari 🚌

Zacznijmy od tego, jak dostać się z lotniska do centrum. Istnieją trzy opcje, które różnią się przede wszystkim kosztami i czasem dojazdu.

Pierwszą z nich jest autobus, którym podróż jest najtańsza, ale zarazem najdłuższa. Linią, która kursuje z Portu Lotniczego Bari do centrum miasta jest ta oznaczona numerem 16. Bilety kosztują 1 euro i można je kupić w sklepie Relay na pierwszym piętrze terminalu.

Kolejną opcją jest pociąg, który jest szybszy od autobusu, lecz trochę droższy – bilet kosztuje 5,10 euro w jedną stronę i można go kupić w automatach znajdujących się w tunelu prowadzącym z terminalu do stacji kolejowej.

Ostatnią opcją jest przejazd busem należącego do prywatnego przewoźnik lub taksówką, za którą do centrum Bari trzeba zapłacić 20 euro wzwyż.

Foto poglądowe: Ant Rozetsky/ Unsplash

Foto poglądowe: Filiz Elaerts/ Unsplash

Płatność i ceny w Bari 💳

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące we Włoszech euro. Tamtejszym bankiem, który umożliwia bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut jest Unicredit i Raiffaisen. Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszym artykule: Revolut w podróży – jak działa?.

Ceny we Włoszech, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej przy morzu można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.

Ceny przykładowych produktów i potraw w Bari (stan na maj 2022):

  • pizza – od 4 do 8 euro
  • panzerotti (pieróg nadziewany mozzarellą, sosem pomidorowym i innymi składnikami) – od 1,5 do 3 euro
  • woda 2 l – 0,5 euro
  • piwo 500 ml – od 0,9 euro w sklepie do 3 euro w restauracji
  • chleb – od 1,30 do 2 euro
  • wino – od 3 euro wzwyż
  • pocztówka – 0,5 euro
  • magnes – 1 do 2 euro

Polecane restauracje w Bari 🍕

Włoskiej kuchni chyba nikomu nie trzeba omawiać. To dzięki niej została rozpowszechniona m.in. pizza, panna cotta czy makarony. W związku z tym chciałbym Wam polecić dwie restauracje, które nie obciążą waszego portfela, a jednocześnie sprawią, że po powrocie do domu zatęsknicie za prawdziwą włoską kuchnią.

Pierwszą z nich jest Da Zazza znajdująca się w samym sercu starego miasta w Bari. Posiada ona bogate menu z wieloma rodzajami pizzy i panzzerotti. Najzwyklejsza margharita kosztuje tylko 4 euro.

Drugą restauracją wartą polecenia jest PIC NIC w Polignano a Mare. Można w niej kupić potrawy kuchni śródziemnomorskiej w naprawdę przystępnych cenach.

Foto poglądowe: Louis Hansel/ Unsplash

Stare miasto w Bari, foto: Wiktor Kusak

Polignano a Mare, foto: Wiktor Kusak

Co zwiedzić w Bari? 🚶‍♂️

Bari to sporej wielkości miasto liczące 320 tys. mieszkańców. Można w nim znaleźć wiele pięknych i interesujących miejsc, które z pewnością zapadną w waszej pamięci.

Według mnie najważniejszą atrakcją turystyczną Bari jest obszar starego miasta, który skrywa masę wąskich uliczek, cudownie przyozdobionych kapliczek, a także zabytków, takich jak zamek Castello Svevo, bazylika św. Mikołaja, ruiny kościoła di Santa Maria del Buon Consiglio czy katedra. Miejsce to słynie również z własnoręcznie robionego przez kobiety makaronu orecchiette, który jest sprzedawany na przydomowych stoiskach na ulicy o tej samej nazwie.

Będąc w Bari warto również zobaczyć dwa teatry – Margherita i Petruzzelli, które z zewnątrz zachwycają swoim wyglądem, a także zaglądnąć na plażę Pane e Pomodoro oraz do parków Giardini di Piazza Umberto I i Piazza Giardino Garibaldi. Co więcej, dla osób lubiących miejskie spacery polecam przejść się wzdłuż morza ulicami Lungomare Nazario Sauro i Lungomare Araldo di Crollalanza, a także odwiedzić dzielnice Quartiere Umbertino i Madonnella, które swoim charakterem oddają typowy dla południowej części Włoch klimat.

Jeśli planujecie przyjechać do Bari na dłużej niż na trzy dni, to koniecznie musicie zwiedzić inne miejscowości leżące w Apulli. Doskonałym pomysłem będzie udanie się do Polignano a Mare, w którym położona jest jedna z najbardziej popularnych włoskich plaż – Lama Monachile. Oprócz niej, w Polignano położone jest stare miasto z charakterystycznymi białymi budynkami i małym tarasem widokowym na plażę, a także posąg włoskiego muzyka Domenica Modugna, za którymi znajdują się schody prowadzące do skalistego wybrzeża.

Innymi miejscami położonymi nieopodal Bari i wartymi zobaczenia są z pewnością Alberobello, czyli magiczna kraina trulli, a także miasteczko Monopoli, które tak samo, jak Polignano a Mare mieści w sobie charakterystyczne budynki wykonane z białego wapienia i marmuru.

Do Polignano a Mare i Monopoli dostaniecie się pociągiem, z kolei do Alberobello autobusem. Bilety na połączenia możecie kupić tutaj.

Giardini di Piazza Umberto I, foto: Wiktor Kusak

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.