🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇫🇷 Paryż – jedyny w swoim rodzaju

Największe miasto Francji to nie tylko stolica mody i miejsce na romantyczne spacery nad Sekwaną. Paryż to przede wszystkim miejsce pełne historii, w którym dzięki wielu zabytkom i muzeom można przenieść się do minionych epok. Dodatkowo, skorzystanie z niezliczonej ilości atrakcji będzie z całą pewnością gwarancją niezapomnianego wyjazdu. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżą do Paryża.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi poradnikami, takimi jak: Poradnik o Dubaju.

Zwiedzanie Paryża – porady

Paryż to miasto polaryzujące. Jedni zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia, inni czują ogromny zawód i kompletnie nie rozumieją jego fenomenu. Dlatego gdzieś w internecie mogliście przeczytać o syndromie paryskim. Ja kompletnie go nie odczułem – wręcz przeciwnie! Paryż to nadzwyczajne miasto, które niesamowicie mnie zachwyciło. Paryż zwiedzanie porady praktycznie – po swojej wizycie w stolicy Francji chcę się z tobą podzielić najważniejszymi informacjami o zwiedzaniu Paryża.

Co znajdziesz w artykule?

1. Zasady wjazdu do Paryża
2. Podróż do Paryża
3. Polecane noclegi w Paryżu
4. Transport w Paryżu
5. Płatności i ceny w Paryżu
6. Polecane restauracje w Paryżu
7. Plan zwiedzania Paryża

Foto: Radosław Wołyniec

Foto poglądowe: Marco López/ Unsplash

Zasady wjazdu do Paryża

Francja jest krajem należącym zarówno do Unii Europejskiej, jak i do strefy Schengen co oznacza, że do przekroczenia granicy wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.

W Paryżu obowiązuje język francuski. Francuzi zazwyczaj rozpoczynają rozmowę w swoim języku ojczystym, ale jeśli odpowiemy w języku angielskim to bezproblemowo porozumiemy się we wszystkich restauracjach, muzeach oraz innych miejscach publicznych.

Waluta w Paryżu – jaka jest waluta w Paryżu?

Jakimi pieniędzmi płaci się we Francji? W Paryżu, jak i w całej Francji obowiązuje waluta euro. Euro we Francji obowiązuje od 1 stycznia 1999 roku. Nie ma innej oficjalnej waluty.

Podróż do Paryża

Paryż samolotem – jak dolecieć do Paryża? Podróż do stolicy Francji jest możliwa aż na 3 lotniska – Charles de Gaulle, Orly oraz Beauvais. Z Polski można na nie dolecieć liniami Ryanair, Wizzair, Easy Jet, Air France oraz PLL LOT.

Ryanair: podróż wyłącznie na lotnisko Beauvais z Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia oraz z portu lotniczego Warszawa-Modlin.

Wizzair: na lotnisko Beauvais dolecimy z Gdańska, a na lotnisko Orly z portu lotniczego Warszawa-Chopina.

Easy Jet: rejs na lotnisko Charles de Gaulle z Krakowa.

PLL LOT: rejs na lotnisko Charles de Gaulle z portu lotniczego Warszawa-Chopina.

Air France: rejs na lotnisko Charles de Gaulle z portu lotniczego Warszawa-Chopina.

Foto poglądowe: Kevin Hackert/ Unsplash

Foto: hotel Hipotel Lilas Gambetta

Nocleg w Paryżu

Gdzie spać w Paryżu? Noclegu sugeruję szukać w obrębie Boulevard Périphérique, czyli tzw. śródmiejskiej obwodnicy Paryża. Praktycznie do każdego z miejsc dojedzie się 1 z 16 linii metra. Przestępne cenowo noclegi można często znaleźć w dzielnicy XX. Ze swojej strony mogę zaproponować znajdujący się tam hotel Hipotel Lilas Gambetta, który znajduje się zaledwie 300 metrów od linii metra (stacja Porte des Lilas). Jest to budżetowa, ale jednocześnie komfortowa opcja, gdyż w każdym z pokojów znajduje się prywatna łazienka. Północ Paryża nie słynnie jednak z takiego bezpieczeństwa jak południe. Warto rozważyć nocleg w okolicy podparyskiej miejscowości Villejuif, Le Kremlin-Bicêtre lub Montrouge. Każde z tych miasteczek jest bezpieczne, ma szybkie połączenie z centrum Paryża metrem (warto brać nocleg tuż przy metrze) i niższe ceny niż w centrum Paryża.

Pozostałe propozycje:

Transport w Paryżu – jak się poruszać po mieście?

Transport z lotniska do centrum Paryża to pierwsze wyzwanie po wylądowaniu. W zależności od wyboru portu lotniczego mamy wiele opcji, aby dojechać do centrum Paryża:

Lotnisko Beauvais dojazd do centrum Paryża: tutaj pole manewru jest dość ograniczone – najpopularniejsze jest skorzystanie z autokarów firmy Aerobus. Bilet w jedną stronę to koszt 16,90 euro, a kupno biletu od razu w 2 strony to koszt 29,90 euro. Dotyczy to płatności przez internet – bilety kupione w kasie na miejscu kosztują odpowiednio 18 euro w jedną stronę i 35 euro w dwie strony. Autobus dojeżdża na parking przy dworcu Paris Porte Maillot, skąd można przesiąść się w metro linii M1.

Lotnisko Charles de Gaulle dojazd do centrum Paryża: w tym przypadku istnieje dużo opcji dojazdu do centrum Paryża. Pierwszą z nich jest autokar Roissybus. Transport na przystanek znajdujący się obok Opery Garnier trwa około 1h i kosztuje 16,6 euro. Bilety najlepiej zakupić w automacie na lotnisku. Drugą opcją jest skorzystanie z kolejki podmiejskiej RER B. Dzięki niej w niespełna 40 minut można się znaleźć pod katedrą Notre Dame. Koszt przejazdu to 9,45 euro. Trzecią opcją (najdłuższą, a zarazem najtańszą) jest skorzystanie z autobusów miejskich linii 350 i 351. Podróż linią 350 na przystanek Porte de la Chapelle trwa nieco ponad godzinę, a linią 351 na przystanek Nation-Trone 1h 20 min. Koszt przejazdu równy jest cenie pojedynczego biletu, więc wynosi 2,15 euro.

Lotnisko Orly dojazd do centrum Paryża: jako, iż jest to lotnisko położone najbliżej centrum, dojazd do niego jest najszybszy i najmniej skomplikowany. Pierwszą opcją jest skorzystanie ze zintegrowanego transportu Orlyval + RER B. Kolejka Orlyval oferuje przewóz na stację Antony, skąd przesiadamy się na linię RER B. Bilet można zakupić w kasie na lotnisku i obowiązuje on w obu kolejkach – cena to 15,40 euro, a czas przejazdu do centrum wynosi około 30 minut. Podobny czas będzie mieć przejazd tzw. Orlybus, którym można podjechać na przystanek przy placu Denfert-Rochereau. Cena jest nieco niższa i wynosi 11,50 euro. W aplikacji Navigo cena jest niższa i wynosi 10,30 euro. Najtańszą opcją jest natomiast dojazd tramwajem T7. Kursuje on do stacji Villejuif Louis Aragon, skąd można od razu przesiąść się na linię metra nr 7. Koszt biletu tramwajowego jest taki sam jak w przypadku autobusu i wynosi 2,15 euro.

Paryż, foto: Edgardo W. Olivera/ Flickr

Foto: Sebastien Gabriel/ Unsplash

Transport publiczny Paryż

Najdogodniejszym sposobem przemieszczania się po Paryżu jest metro. Duża liczba linii umożliwia sprawne przesiadki i dotarcie do wszystkich zaplanowanych atrakcji. Pojedynczy bilet to koszt 2,15 euro. Opłacalną opcją jest jednak kupno pakietu 10 biletów pojedynczych, który kosztuje 17,35 euro (od ubiegłego roku bilet ten zakupimy w aplikacji IDF Mobiletes, Navigo lub na kartę Navigo Easy Pass). W formie papierowego kartonika ten bilet kosztuje 19,10 euro. Jeśli chodzi o przesiadki pomiędzy autobusami a tramwajami to mamy na to 90 min. Należy pamiętać, że w ramach jednego biletu nie można przesiadać się z metra/RER na autobus/tramwaj.

Dla osób planujących częste korzystanie z komunikacji istnieje opcja zakupu biletu dziennego, który w zależności od ilości stref kosztuję od 8,45 do 20,10 euro. Istnieje też możliwość zakupu biletu tygodniowego, który jest ważny od poniedziałku do niedzieli i jego zakupu można dokonać najpóźniej w czwartek. Za 30 euro można się wówczas poruszać w obrębie wszystkich 5 stref. Jeszcze inną opcją jest zakup karty na określoną ilość dni – Paris Visite. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie i waha się w przedziale od 13,55 (1-dniowy bilet dla 3 stref) do 74,30 euro (5-dniowy bilet dla 5 stref).

Komunikacja miejska Paryż – jak podróżować najtaniej?

Najtańszym i najbardziej opłacalnym sposobem na podróżowanie komunikacją miejską w Paryżu jest: kupić bilet 10-przejazdowy na kartę Navigo. Kartę możemy mieć za darmo w aplikacji IDF Mobilités.

Płatność i ceny w Paryżu

Obowiązującą we Francji walutą jest euro. Wszędzie powinniśmy zapłacić kartą Revolut, ale warto mieć ze sobą trochę gotówki. Część stoisk i sklepów może nie przyjmować płatności kartą.

Ceny przykładowych produktów w supermarketach:

  • butelka wody (1,5 l) – od 0,80 do 1 euro
  • butelka wina ze średniej półki – od 9 do 11 euro
  • piwo 500 ml – od 2 do 3,20 euro
  • chleb – od 1,50 do 3 euro
  • bagietka – 0,60 euro
  • zwykłe wina stołowe – od 2 euro
  • ser pleśniowy 200 g – 1,60 euro
  • paczka Pringlesów – 2,5 euro

Polecane restauracje w Paryżu

Ceny w paryskich restauracjach nie należą do najtańszych, lecz nie znaczy to, że nie można znaleźć miejsc z naprawdę przyzwoitymi cenami w granicach 10-20 euro za danie. Paryż kojarzony jest przede wszystkim ze ślimakami, żabimi udkami, czy też zupą cebulową. Aby wczuć się w atmosferę miasta polecam wizytę w Bouillon Chartier. Jest to słynna restauracja, oferująca dania kuchni francuskiej w 3 lokalizacjach. Niestety, z uwagi na swój klimat i niskie ceny, przed wejściem często możecie napotkać bardzo długą kolejkę, przez co nie dane mi było spróbować tamtejszej kuchni. Moje propozycje dotyczyć będą więc mniej lokalnych miejsc. Jednym z nich są okolice Ogrodów Luksemburskich, a dokładniej restauracja Patrol. Jest to świetne miejsce zarówno na śniadanie, jak i lunch. Przechodząc z Ogrodów w kierunku Księgarni Shakespeare’a napotkamy po drodze wiele miejsc oferujących zestawy obiadowe w bardzo korzystnych cenach. Warto więc pobłąkać się po uliczkach i znaleźć coś dla siebie. Ostatnim polecanym miejscem jest znajdująca się przy Rue Montorgueil restauracja La Perla. Najlepsza sałatka cezar jaką kiedykolwiek jadłem!

Foto: Radosław Wołyniec

Foto: Radosław Wołyniec

Moulin Rouge, foto: Radosław Wołyniec

Widok na Wieżę Eiffla, foto: Radosław Wołyniec

Paryż zwiedzanie – co zobaczyć? Plan zwiedzania Paryża

Paryż atrakcje – jakie są najlepsze atrakcje w Paryżu? Na podstawie 3-dniowego planu chcę Ci przedstawić swój pomysł na zwiedzanie Paryża. Oczywiście to dość napakowany plan, więc można to zwiedzanie rozłożyć nawet na tydzień, aby dłużej cieszyć się każdą z atrakcji.

Dzień I

Zwiedzanie Paryża proponuję rozpocząć od Luwru. Bilety najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem online tak, aby uniknąć i tak długiej kolejki do wejścia. Przed wybraniem dnia zwiedzania warto zapoznać się z harmonogramem nieczynnych wystaw. Każdego bowiem dnia jedno ze skrzydeł bądź jedna z sal nie są udostępniane turystom. Muzeum jest czynne codziennie poza wtorkiem w godzinach 9:00 – 18:00, a w piątek czas zwiedzania jest dodatkowo wydłużony do 21:45. Koszt biletu to 22 euro, a dla osób poniżej 26. roku życia wstęp jest bezpłatny. Zwiedzanie powinno zająć od 3 do 4 godzin, dlatego polecam rozpocząć je jak najszybciej z rana. Oczywiście fani sztuki mogą tu spędzić spokojnie cały dzień!

Po wyjściu sugeruję skierować się w stronę Łuku Triumfalnego na Placu Karuzeli, a następnie przejść na drugą stronę Sekwany. Dodatkowo: pod Łuk Triumfalny warto wybrać się na zachód słońca. Sceneria jest kosmiczna. Pierwszym punktem po tej stronie będą Ogrody Luksemburskie wraz z pałacem. Po drodze można napotkać wiele miejsc idealnych na kawę, jak np. znaną z popkultury Café de Flore. Po dojściu do ogrodów polecam przejść je wzdłuż i w szerz, ponieważ panuje tam prawdziwy sielankowy klimat. Można tu usiąść z książką i zjeść francuskie makaroniki. Po wyjściu z ogrodów warto przejść się w stronę Panteonu. To właśnie tutaj pochowane są takie francuskie sławy jak Jean-Jacques Rousseau, czy Wolter. Wejście jest możliwe od 10:00 do 18:30 w okresie jesienno-wiosennym oraz od 10:45 do 19:00 w sezonie letnim. Bilet kosztuje 13 euro, a dla osób do 25 lat wejście jest bezpłatne. Tuż obok znajduje się niezmiernie klimatyczny kościół St Ettiene du Mont, do którego zdecydowanie warto zajrzeć.

Kolejnym ważnym punktem będzie katedra Notre-Dame. Niestety z uwagi na trwającą odbudowę jest ona w dalszym ciągu zamknięta. Będąc na Wyspie Cite warto również wstąpić do gotyckiej kaplicy Sainte-Chapelle, w której podziwiać można wysokie na 15 metrów witraże. Koszt biletu to 11,50 euro dla osoby dorosłej, a tradycyjnie bezpłatny wstęp obowiązuje osoby do 25 roku życia. Jeśli ktoś chciałby połączyć zwiedzanie kaplicy z Conciergerie, czyli z pałacem królewskim z czasów średniowiecznych, to należy kupić bilet łączony kosztujący 18,50 euro. Ostatnim punktem obowiązkowym w tej okolicy jest paryski ratusz. Jest to budynek naprawdę wart zobaczenia, szczególnie ze względu na swoją wielkość.

Jeśli została nam jeszcze chwila czasu to proponuję na odwiedzenie muzeum sztuki nowoczesnej – Centre Pompidou. Ten kontrowersyjny budynek przyciąga każdego dnia wielu turystów, dlatego też najlepiej zakupić bilet z wyprzedzeniem. Jest ono otwarte codziennie w godzinach 11:00-21:00, a koszt biletu na wystawę stałą dla osób powyżej 25 roku życia to 18 euro na wszystkie wystawy. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wstęp jest bezpłatny.

Po intensywnym dniu zwiedzania czas na najbardziej kojarzony z Paryżem wiatrak, w którym odbywa się jeden z najsłynniejszych na świecie kabaretów znanych jako Moulin Rouge. Bilety nie są tanie, ale wrażenia rekompensują każdy wydany cent. Najtańsze bilety można kupić na przedstawienia poza weekendem, w szczególności te rozpoczynające się o 23:00. Istnieje wiele opcji biletów – samo przedstawienie, z butelką szampana oraz z wcześniejszą kolacją. Na ten moment koszt najtańszego biletu to 110 euro.

Dzień II

Drugi dzień wizyty w Paryżu proponuję rozpocząć od Kościoła Inwalidów. To właśnie w nim pochowany jest nie kto inny, tylko sam Napoleon Bonaparte. Wejście połączone jest ze zwiedzaniem Muzeum Armii, a bilety można zakupić tutaj. Koszt to 16,50 euro, a osoby do 26 roku życia wchodzą bezpłatnie.

Jako następny punkt zwiedzania sugeruję Wieżę Eiffla. Z poprzedniego punktu dojdziemy tam poprzez Pola Marsowe. W celu dostania się na wybrany poziom wieży dobrze jest dokonać wcześniejszej rezerwacji. Do wyboru mamy 2 poziomy wysokości – drugie piętro i szczyt oraz 2 sposoby dostania się na górę – schody oraz winda. W zależności od tego, którą z opcji wybierzemy, taka też będzie cena. Najtańsze jest wejście na 2 piętro schodami (11,80 euro) a najdroższą opcją jest wjazd dwiema windami na szczyt (29,40 euro). Dla osób do 24 roku życia włącznie bilety są tańsze o około 50%.

Po opuszczeniu wieży i zrobieniu zdjęć proponuję udać się na kolejny świetny punkt widokowy, jakim jest Łuk Triumfalny. Bilety to koszt 16 euro dla osoby dorosłej oraz tradycyjne 0 euro dla osób do 25 roku życia włącznie.

Po zejściu czas na spacer słynnymi Polami Elizejskimi. Dojdziemy nimi aż do Place de la Concorde, który jest słynny ze znajdującego się tam egipskiego obelisku. Po drodze warto zatrzymać się również na zdjęcie przy pięknym moście Aleksandra III. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Opera Garnier. Istnieje opcja zwiedzania wnętrza budynku, ale w tym intensywnym dniu nie zdecydowałem się na skorzystanie z tej opcji. Po drodze nie można przeoczyć również wzniesionego na cześć armii napoleońskich Kościoła de la Madelaine. Tuż obok Opery znajduje się z kolei Galeria Lafayette. Poza licznymi ekskluzywnymi sklepami i swoją szklaną kopułą oferuje ona przede wszystkim darmowy punkt widokowy. Jest to świetne miejsce na podziwianie zachodu Słońca z widokiem na Operę i znajdującą się w oddali Wieżą Eiffla.

Ostatnim punktem dnia będzie znajdująca się na wzgórzu Montmartre – Bazylika Sacre-Coeur. Można dostać się tam pieszo, bądź też kursującą na szczyt kolejką torową. Wybierając opcję pieszą nie można przegapić słynnego Wall of Love. Jest to mur, na którym znajduje się napis „Kocham Cię” w wielu językach świata. Tak, to ta ścianka z końca 3 sezonu „Emily w Paryżu”. W rzeczywistości jest o wiele lepszy niż w serialu, ale od premiery netflixowego hitu są tam reguralnie tłumy ludzi. Warto mieć jednak na uwadze, że park w którym znajduje się mur otwarty jest codziennie tylko do 17:30. Poza bazyliką, samo wzgórze oferuje wiele urokliwych miejsc, jak np. Place du Tertre, na którym znajduje się kilka bardzo klimatycznych knajpek.

Wieża Eiffla, foto: Radosław Wołyniec

Łuk Triumfalny, foto: Radosław Wołyniec

Dzień III

Dzień trzeci to czas na wyjazd poza miasto i na udanie się do podparyskiego Wersalu. Jak dojechać z Paryża do Wersalu? To wszystko zależy od lokalizacji naszego hotelu. Na miejscu istnieją 2 opcje biletu – do samego pałacu (21 euro) oraz bilet łączony ze zwiedzaniem ogrodów (32 euro w wysokim sezonie, w niskim sezonie 24 euro). Zdecydowanie rekomenduję opcję numer 2, gdyż ogrody to jedna z najlepszych atrakcji całego kompleksu. Dodatkowo umożliwi to wejście do Petit Trianon, czyli pałacyku, który był przede wszystkim rezydencją żony Ludwika XVI – Marii Antoniny. Dla osób do 26 roku życia bilet do całego kompleksu jest bezpłatny, jednak konieczne jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Co więcej, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od listopada do końca marca, zwiedzanie jest bezpłatne dla wszystkich. Zwiedzanie całego kompleksu (w szczególności, gdy zdecydujemy się na opcję z ogrodami) powinna zająć kilka godzin. Dlatego też sugeruję, aby cały dzień poświęcić na zwiedzanie tego miejsca i powrót do Paryża zaplanować na godziny wieczorne. Jeśli zwiedzanie Wersalu przypadło na weekend i ktoś z was jest fanem piłki nożnej, to jest to także dobry dzień na odwiedzenie stadionu w Parc des Princes.

Pozostałe atrakcje Paryż

Jeśli zostajemy w Paryżu na dłużej, na pewno nie będziemy się nudzić. Z pewnością cały kolejny dzień można przeznaczyć na zabawę w parku rozrywki Disneyland. Bilety można zakupić z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie parku.

Kolejnym ciekawym miejscem na mapie stolicy Francji są katakumby. Bilety są dość drogie (24 euro), ale istnieje opcja tańszego zakupu. Istnieją bowiem bilety last minute, które można zakupić wyłącznie online w dniu, w którym chcemy odwiedzić atrakcję – wtedy koszt biletu spada do 18 euro.

Jeśli ktoś z was jest wielkim fanem sztuki i pobyt w Luwrze to za mało, to z całą pewnością powinien udać się jeszcze do Musée d’Orsay. Bilet normalny to koszt 16 euro, a osoby do lat 25 wchodzą za darmo. Istnieje też opcja na obniżenie ceny decydując się na wejście w czwartek po godzinie 18:00 – bilet kosztuje wówczas 12 euro. Polecam też przejechać się linią metra na trasie Sèvres-Lecourbe-Passy – to najpiękniejsza trasa widokowa z metra na świecie. Cudowny widok na Wieżę Eiffla i Sekwanę.

Najlepszym czasem do odwiedzenia Paryża jest okres do 25 roku życia włącznie. Będąc obywatelami Unii Europejskiej możemy bowiem korzystać ze wszystkich głównych atrakcji (z wyjątkiem Wieży Eiffla) za darmo. Biorąc pod uwagę ilość atrakcji oraz często niemałe ceny biletów normalnych powinien to być punkt obowiązkowy na waszej mapie podróży. Przeczytaliście poradnik? Nie ma więc na co czekać – zaplanujcie swój wyjazd już teraz!

Poradnik został stworzony we współpracy z Radosławem Wołyńcem.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.