Dzielnice Dubaju – przewodnik

Duże miasta z reguły dzielą się na części, zwane dzielnicami. To dzielnice Dubaju tworzą razem to fascynujące miasto. Specjalnie dla was przygotowaliśmy przewodnik po dzielnicach w Dubaju, aby każdy mógł poznać to miasto ze wszystkich jego stron.

Dzielnice Dubaju - przewodnik

Fot: wieżowce Dubaju/ Andreas M, Unsplash

Praktycznie każde duże miasto ma swoje dzielnice. Czym one w ogóle są? Dzielnice to części dużego miasta, które wyróżniają się pod względem pełnionych funkcji, układu urbanistycznego i zabudowy lub przykładowo odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego.

W Dubaju sytuacja z dzielnicami wygląda podobnie jak w innych dużych miastach, ale jest tu trochę pomieszania z poplątaniem. W internecie jest wiele rodzajów podziałów dzielnic w Dubaju. Tak naprawdę żaden z nich nie jest do końca oficjalny, a podział miasta jest różny, w zależności od źródła, do którego sięgamy. W Dubaju jest ponad 10 dzielnic, w naszym zestawieniu znalazł się podział na 20 dzielnic. Niektóre mają swoją radę miejską, która zaspokaja potrzeby lokalnych mieszkańców w pierwszej kolejności. Każda z nich ma swoją niebywałą charakterystykę, swoje atrakcje turystyczne, wady oraz zalety.

Znane dzielnice w Dubaju

Niektóre z dzielnic są sławne i znane na całym świecie, a część z nich stanowi zagadkę nawet dla mieszkańców Dubaju. Jakie są najbardziej znane dzielnice Dubaju i czym się charakteryzują? W tym przewodniku opiszemy każdą z dzielnic tak, abyś przed zwiedzaniem mógł dokładnie wiedzieć co i gdzie się znajduje. Znajdziesz tu też odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Która dzielnica Dubaju jest najlepsza do zwiedzania zabytków?
  • Które dzielnice Dubaju są najlepsze dla rodzin?
  • Jakie są atrakcje turystyczne w poszczególnych dzielnicach w Dubaju?

Przeczytaj nasz poradnik i znajdź swoją ulubioną dzielnicę w Dubaju. Zapraszamy do czytania!

Dubai Downtown – luksus i zakupy przy Burj Khalifa

Downtown Dubai to po prostu Śródmieście Dubaju. Jest tętniącym życiem centrum turystycznym całego miasta. Znajdziesz tu słynne budynki, takie jak górująca nad całą dzielnicą Burj Khalifa, najwyższy i najsłynniejszy budynek na całym świecie, prawdziwy symbol Dubaju. Z jej szczytu możesz podziwiać panoramę Dubaju w kilku opcjach, które kupisz tutaj:

W tej dzielnicy znajdziesz też światowej sławy centra handlowe, a także niesamowite fontanny, których pokaz przyciąga corocznie miliony ludzi na plac przez najwyższym budynkiem świata. Luksusowym sklepom i niesamowitej architekturze towarzyszą też światowej klasy hotele, tworząc razem miejską społeczność jak z przyszłości.
Miłośnicy zakupów nie będą mieli na co narzekać w Downtown. Obok Burj Khalify znajduje się The Dubai Mall, czyli największe centrum handlowe na całym świecie. Mieści się tam ponad 1200 sklepów, a cała jego powierzchnia równa się 200 boiskom piłkarskim! W środku znajdziesz lodowisko, sklepy każdej wymarzonej marki na świecie, ale to dopiero po wyjściu z Dubai Mall dzieje się magia. Po wyjściu z centrum handlowego, u stóp Burj Khalifa i jeziora Burdż, czeka na Ciebie prawdziwy spektakl. To tutaj można podziwiać Dubajskie fontanny, czyli największy kompleks tańczących fontann na świecie. Wodne przedstawienie z widokiem na Burj Khalifa odbywa się codziennie co pół godziny od 18:00 do 23:00 i jest czymś, co zdecydowanie trzeba przeżyć będąc w Dubaju.

Oprócz najpopularniejszych atrakcji warto też zajrzeć do: Opery Dubajskiej, czyli siedziby kultury i jednego z najpiękniejszych budynków w całym mieście, a także do Burj Park, czyli pięknego parku miejskiego, położonego wśród nowoczesności. Cała dzielnica to połączenie nowych trendów i zmysłu Emiratczyków do projektowania przestrzeni. Downtown Dubai jest też świetnie skomunikowana z całym Dubajem, a najłatwiej dotrzeć tutaj zieloną linią metra.

Może cię jeszcze zainteresować w Downtown Dubai:

  • Sky views – Szklana zjeżdżalnia – zjazd szklaną zjeżdżalnią kilkaset metrów nad ziemią z niepowtarzalnym widokiem na Burj Khalifa i całą dzielnicę Downtown.
  • Akwarium & Zoo w Dubai Mall – olbrzymie akwarium w największym centrum handlowym na świecie, oferujące prawdziwą podróż w głąb oceanu.
Dubai Downtown

Fot: Burj Khalifa, Downtown/ Timo Volz, Unsplash

Business Bay

Fot: budynki Business Bay/ Shamoil, Unsplash

Business Bay – centra biznesowe Dubaju

Miejsce największego biznesu w Dubaju znajduje się właśnie tutaj. Business Bay to dzielnica biznesowa w Dubaju, dom licznych drapaczy chmur, międzynarodowych firm i niekończącej się zabawy. Wbrew pozorom nie znajdziesz tutaj tylko wielkich biznesów i nudnych biur. Ta dzielnica to prawdziwa oaza ze źródłem luksusowego, wygodnego życia. W Business Bay współczesny luksus Dubaju łączy się z rozrywkami życia codziennego, które są dostępne nie tylko dla stałych mieszkańców.

Przez dzielnicę przepływa Dubajski Kanał Wodny, który rozciąga się od Dubai Creek w Starym Dubaju, przez Business Bay, aż do Zatoki Arabskiej. Wzdłuż wody biegnie promenada, przy której znajdują się doskonałe restauracje, luksusowe hotele i modne salony usługowe. Spacer po promenadzie to idealny pomysł i jedno z najlepszych miejsc do podziwiania piękna drapaczy chmur w Dubaju.

Największą ozdobą dzielnicy jest Al Habtoor City, czyli prawdziwa oaza relaksu, na którą składają się 5-gwiazdkowe hotele, 23 restauracje i bary oraz najwyższej jakości usługi rozrywkowe. To tutaj odbywa się La Perle DXB by Dragone, czyli niezapomniany spektakl, który łączy show wodne z akrobacją. Udział w wydarzeniu bierze 65 wykonawców. Fabuła spektaklu dotyczy historii połowu pereł w regionie, który ukształtował początkowe dzieje Dubaju.

Dojazd do dzielnicy też jest bardzo łatwy, bo stacja czerwonego metra Business Bay znajduje się w samym sercu dzielnicy. Jest to dobry argument do wyboru tej dzielnicy na miejsce noclegu.

Dubai Marina – najwyższe wieżowce nad morzem

Ta dzielnica to drugie centrum Dubaju, zaraz obok Downtown. Dubai Marina to prawdziwa kraina najwyższych wieżowców, pięknych widoków nigdy nieśpiącego miasta, sklepów, restauracji i plaż. Z tego opisu wynika, jakby w Dubai Marinie było wszystko – nie jest to określenie dalekie od prawdy. Jest to zamożna dzielnica mieszkaniowa, w której skład wchodzi JBR – Jumeirah Beach Residence, czyli kompleks mieszkaniowo-rozrywkowy z długą, szeroką piaszczystą plażą.

Jeśli przyjeżdżasz na wakacje do Dubaju, to Dubai Marina to najlepsze miejsce na wybór noclegu. Doskonała komunikacja z resztą miasta poprzez metro, tramwaj wewnątrz dzielnicy, autobusy i szybkie drogi ruchu to ogromny plus. W tej dzielnicy mieszczą się też nasze apartamenty w Dubaju, z czego większość znajduje się w Princess Tower, najwyższym mieszkalnym budynku w Dubaju. Ofertę wyjazdów zorganizowanych z noclegiem w Princess Tower zarezerwujesz tutaj – Wyjazdy Zorganizowane do Dubaju.

W Dubai Marinie stacjonują liczne luksusowe jachty, ale jest to też dom dla Dubai Harbour, czyli portu w Dubaju. Bliskość portu to świetna okazja do uprawniania sportów wodnych lub wypłynięcia w rejs widokowy po Dubaju. Rejs jachtem w Dubaju to jedna z najlepszych atrakcji, którą możesz wybrać, będąc w Dubaju.

Trudno jest wymienić wszystkie atrakcje dostępne w Dubai Marina. Spacer po kompleksie rozrywkowym The Beach i przechadzka po The Walk JBR to gwarancja świetnych wrażeń. Stąd też jest już krok do JBR Beach, czyli szerokiej i piaszczystej plaży z pięknymi widokami na miasto. Dubai Marina to też zagłębie najróżniejszych restauracji i kawiarni z każdego zakątku świata. Nie ważne czy cenisz sobie spokój przy kawie czy niezapomnianą ucztę w restauracji – tutaj to znajdziesz. A jeśli najdzie cię ochota na trochę adrenaliny, możesz skorzystać z Xline Dubai Marina i zjechać tyrolką pośród wieżowców Mariny.

Dubai Marina

Fot: panorama wieżowców Dubai Marina/ Timo Volz, Unsplash

Palm Jumeirah

Fot: widok z góry na Palm Jumeirah/ Jhonwayne Pumaras, Unsplash

Palm Jumeirah – luksusowa sztuczna wyspa i najlepsze hotele

Chyba najbardziej wyjątkowa ze wszystkich dzielnic w Dubaju. Dzielnica Palm Juemirah to sztuczna wyspa w kształcie palmy, znana z najwyższej klasy i najdroższych na świecie hoteli, ekskluzywnych restauracji i wyjątkowych atrakcji. Dzielnica jest cudem inżynierii, gdyż powstała sztucznie z odzysków gruntów. Kto z nas nie zna tego słynnego kształtu palmy ze zdjęć?

To właśnie tutaj znajduje się jeden z najdroższych hoteli i symbol Dubaju: Atlantis. The Palm. Na całej Palmie znajduje się mnóstwo hoteli, których cena i bogactwo potrafi zwalić z nóg. W kompleksie The Pointe, który leży wzdłuż malowniczej promenady na samej końcówce Palmy, znajdują się najlepsze lokalne gastronomiczne, takie jak restauracje i bary. Po Palm Jumeirah można podróżować specyficzną komunikacją miejską – Palm Monorail. Jest to kolejka jednoszynowa, biegnąca wzdłuż całej Palmy, oferująca nie tylko komunikację, ale i niesamowite widoki.

W tej dzielnicy rozrywki nikomu nie zabraknie. Nie ważne czy jesteś z kimś, sam, czy z rodziną, możesz udać się do Atlantis Aquaventure, czyli parku wodnego przy hotelu Atlantis. Jest to największy tego typu obiekt na Bliskim Wschodzie, oferujący luksusową wodną rozrywkę. W jednym z najlepszych hoteli na świecie Atlantis. The Palm znajduje się też Oceanarium Lost Chambers, czyli dom 65 tysięcy różnych gatunków morskich.

Widok na całą Palm Jumeirah możesz podziwiać The View – Palm Jumeirah, czyli tarasu widokowego, umieszczonego na 52 piętrze, czyli na wysokości 240 metrów w wieżowcu Palm Tower. Taras oferuje widok 360 stopni, więc można podziwiać i Palmę, jak i Dubai Marinę. A jeśli ktoś lubi więcej adrenaliny… może Lot Helikopterem nad Dubajem?

To właśnie z naszych apartamentów w Dubai Marina możesz podziwiać panoramę Palm Jumeirah. Co więcej, jachty pływające w Dubaju praktycznie zawsze podpływają pod najlepsze widoki na Palmie, w tym nasze!

Al Satwa – historia i graffiti

Jeśli chcesz poznać ten starszy Dubaj, jego klasyczną zabudowę i poczuć zapach historii tuż obok siebie, to musisz się wybrać do tej dzielnicy. Al Satwa to jedna z najstarszych dzielnic Dubaju, która pozwala doświadczyć prawdziwego ulicznego życia większości mieszkańców Dubaju. Jest tu pełno sklepów i restauracji w przystępnych cenach, podobnych lub często tańszych od naszych polskich cen.

Zabudowa dzielnicy Al Satwa zdecydowanie się różni od tej znanej nam z centrum Dubaju. Dominują tu niskie budynki i małe wille. Te bogatsze budynki często mają przepiękne werandy, a otoczone są alejami z drzewami, które dają upragniony cień w wysokich temperaturach.

Spacer po dzielnicy może pozwolić doświadczyć wszystkiego: znajdziesz tutaj sklepy z każdym możliwym asortymentem, od dobrych markowych lokali, po odzież używają i tanie odpowiedniki. Warto wstąpić na Al Hudaiba Road, czyli Ulicę Roślin, z licznymi kwiaciarniami i sklepami ogrodniczymi. Pełno tu restauracji z kuchnią Azjatycką i nie tylko: pakistańską, hinduską, libańską i wiele więcej. Po zakupach i jedzeniu można tu odpocząć w Al Satwa Park, gdzie odpoczywają okoliczne rodziny na koniec dnia.

Punktem obowiązkowym podczas wycieczki do dzielnicy Al Satwa jest wielkie graffiti, które zostało zainspirowane arabskim dziedzictwem. Znajduje się przy ulicy 2nd of December Street. Ulica upamiętnia dzień powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Najbliższą stacją metra jest stacja linii metra czerwonego Max.

Al Satwa

Fot: Graffiti w dzielnicy Al Satwa/ Lxs – Own work, CC BY 4.0

Al Safa

Fot: Safa Park Dubai w 2014 roku/ Babatolian – Self-photographed, Public Domain

Al Safa – wille i parki

Tutaj nie znajdziesz najsłynniejszych zabytków z listy TOP10 w Dubaju, ale doznasz spokoju, relaksu i odprężenia. Al Safa to cicha i spokojna dzielnica mieszkaniowa w Dubaju, z rozległymi zielonymi terenami i nadmorskimi ośrodkami handlowo-gastronomicznymi. Leży pomiędzy między Jumeirah a Sheikh Zayed Road, więc jej lokalizacja należy do jednej z najlepszych w mieście.

Na początku było to tylko skupisko małych willi i sklepików, ale wraz z otwarciem Dubajskiego Kanału Wodnego, nad którym leży część dzielnicy, Al Safa stała się prężnym ośrodkiem handlowym, usługowym i gastronomicznym nad wodą. Sama dzielnica jest spokojna, a mieszkańcy mają tak naprawdę na wyciągnięcie ręki Downtwon z Dubai Mall lub Kite Beach i Burj Al Arab. Czyni to dzielnicę Al Safa jednym z najlepszych miejsc do zamieszkania w Dubaju.

Możesz tu wyskoczyć na piknik lub pograć w sporty zespołowe w Safa Park, zjeść słodkie smakołyki lub kanapki w okolicznych straganach i pospacerować koło Dubajskiego Kanału Wodnego, z doskonałym widokiem na Burj Khalifa. Safa Park to też idealne miejsce dla rodzin z dziećmi na wspólne spędzenie spokojnego czasu w nigdy nieśpiącej metropolii.

W dzielnicy znajduje się meczet Al Farooq Omar Bin Al Khattab. Jest jednym z pierwszych meczetów, który otworzył swoje drzwi szeroko dla nie-muzułmanów. Czerpie dużo inspiracji z XVII-wiecznego Meczetu Sułtana Ahmeda w Turcji i jest potocznie nazywany „Niebieskim Meczetem”.

Dojazd do dzielnicy nie powinien stanowić problemu. Wystarczy wysiąść na przystankach czerwonego metra Onpassive Metro Station lub Business Bay i resztę trasy przejść pieszo lub podjechać taksówką.

Umm Suqeim – Burj Al Arab i Kite Beach

Słynne hotelowe żagle i najlepsze plaże w całym mieście to dostateczna zachęta, aby odwiedzić tę część miasta. Umm Suqeim to tętniąca życiem wakacyjna dzielnica Dubaju, z doskonałymi plażami i najbardziej luksusowym hotelem świata. Wakacje w Dubaju muszą chociaż częściowo odbywać się tutaj. Znajdują się tu doskonałe plaże do surfingu, atrakcje dla rodzin z dziećmi i świetne lokale gastronomiczne.

Najsłynniejszym obiektem tej dzielnicy jest oczywiście Burj Al-Arab, czyli słynny 7-gwiazdkowy hotel w kształcie żagla, prawdziwy symbol Dubaju. W sąsiedztwie znajduje się Jumeirah Beach Hotel, który kształtem przypomina falę i jest jednym z najbardziej rozpoznawanych hotelów w mieście. Zaraz obok niego rozciąga się słynna Kite Beach, czyli najlepsza plaża i na aktywny wypoczynek i na spędzenie czasu z dzieciakami. Ma długość 14 kilometrów! Jest bardzo popularna wśród amatorów wodnych sportów wyczynowych. To tutaj możesz przejechać się na Jetski przy Burj Al Arab albo przejechać się Sportowym JetCarem po wodzie i zrobić sobie zdjęcie na tle Burj Al-Arab. Są tu wypożyczalnie paddleboardów i kajaków, boiska do sportów zespołowych, skatepark i na ochłodę – stoiska serwujące przepyszne lody. Co więcej, większy posiłek można tu zjeść w doskonałych i różnorakich Food Truckach.

Madinat Jumeirah to zainspirowany arabską kulturą kompleks luksusowych hoteli, zwany „Wenecją w Dubaju”. Zdecydowanie warto się tu wybrać, szczególnie z ukochanym lub ukochaną. W dzielnicy jest też więcej cudownych plaż. Na przykład Sunset Beach, położona na prawo od Burj Al-Arab. To prawdziwy raj dla plażowych wypoczywaczy. Dojazd do dzielnicy wygląda następująco: najbliższe stacje metra to Noor Bank i Mall of the Emirates. Z pod nich możesz zabrać taksówkę lub pojechać z centrum handlowego Mall of the Emirates darmowym autobusem 81 na plażę.

Umm Suqeim

Fot: Burj Al Arab i plaże wokół/ Cédric Dhaenens, Unsplash

Al Quoz

Fot: ludzie na Alserkal Avenue/ Alserkal Avenue, Facebook

Al Quoz – kultura artystyczna

Nie tylko dla artystów, ale też dla tych, którzy ceną sobie kulturę artystyczną i mają w sobie pierwiastek sztuki. Właśnie dla takich ludzi jest ta dzielnica. Al Quoz to przemysłowa dzielnica Dubaju, która pod płaszczyzną magazynów i fabryk skrywa prawdziwą duszę artysty. W dzielnicy Al Quoz na pierwszy rzut oka nie ma zbyt wielu obiektów dla turysty, ale pozory mogą bardzo mylić.

Jest tu wiele ośrodków artystyczno-kulturalnych, przodujących w swoich dziedzinach w całym Dubaju. Magazyny przerobiono tu galerie sztuki, teatry i studia fotograficzne. Sporo tu niezależnych butików i hipsterskich kawiarenko-restauracji. Odbywa się tu sporo ważnych wydarzeń społecznościowych, które ściągają ludzi z całego Dubaju. Nie dziwi więc, że można tu zobaczyć twórczość największych lokalnych umysłów sztuki. Sporo tu też sklepów z pamiątkami, a prawdziwi fani kawi znajdą tutaj doskonałe palarnie tych ziaren.

Sercem całej dzielnicy jest Alserkal Avenue. Tutaj w specjalnie zbudowanych magazynach możesz znaleźć najlepsze galerie sztuki współczesnej w całym Dubaju. W tym miejscu dzieje się wiele eventów i prawdziwy fan „czegoś więcej” powinien spędzić w dzielnicy Al Quoz trochę swojego czasu. Dojazd nie powinien stanowić problemu – wystarczy wysiąść na stacji metra Noor Bank, a do dalszych punktów ewentualnie wziąć taksówkę.

Al Barsha – Mall of the Emirates

W tej części Dubaju znajdziesz wszystko. Na tych przedmieściach mieści się jedno z największych centrów handlowych, kryty stok narciarski, wiele innych atrakcji, ale także miejsce z niedrogimi hotelami i tanim dojazdem do centrum. Dzielnica Al Barsha to spokojna dzielnica ze słynnym centrum handlowym Mall of the Emirates i Barsha Heights, czyli okolicą z tanimi hotelami z dobrym standardem i szybkim dojazdem do centrum.

Największą atrakcją dzielnicy Al Barsha jest zdecydowanie centrum handlowe Mall of the Emirates. W środku znajdziesz wiele sklepów odzieżowych najlepszych marek i kryty stok narciarski z wybiegiem dla pingwinów, czyli Ski Dubai. W okolicy centrum handlowego znajduje się wiele uznanych hoteli 5-gwiazdkowych.

Dzielnica obejmuje również obszar Barsha Heights, czyli miejsce z niedrogimi hotelami ze średniej półki, z dobrą komunikacją, idealnymi na pobyt wakacyjny w Dubaju. Znajdziesz tu też tak ważne atrakcje jak Miracle Garden i Butterfly Garden:

  • Miracle Garden niepowtarzalny ogród z 45 milionami kwitnących kwiatów oraz 250 milionami roślin. Gwarantuje widoki nie z tej ziemi.
  • Butterfly Garden – największy zadaszony ogród motyli na świecie. Żyje tu ponad 15 tysięcy tych pięknych skrzydlatych stworzeń z 50 różnych gatunków.
Al Barsha

Fot: Ski Dubai wewnątrz Mall of the Emirates/ Jim Hoffman, Flickr

Al Jaddaf

Fot: Meczet Sheikha Athija Bint Saqer Al Nahyan/ Derivator2017 – Own work, CC BY-SA 4.0

Al Jaddaf – Dubai Creek i wioska kulturalna

Eleganckie apartamentowce i luksusowe hotele butikowe – tak można określić to wciąż rozwijające się miejsce. Dzielnica Al Jaddaf to spokojna, mieszkaniowa dzielnica, z Dubajską Wioską Kulturalną, w skład której wchodzą położone nad brzegiem Dubai Creek wyżej wymienione obiekty mieszkalne i hotelowe. Jest to spokojne miejsce, a wybrzeże Jaddaf ciągle się rozwija i poszerza dzielnicę o nowe atrakcje i możliwości.

To tutaj na stadionie Nadi al-Wasl odbywają się koncerty muzyki pop oraz rozgrywane są mecze drużyny piłkarskiej UAE League, Al-Wasl Dubaj. Promenada Al Jaddaf oferuje piękne widoki na Downtown, a najlepiej podziwia się tu sylwetkę Burj Khalifa o zachodzie słońca. W przyszłości ma tu powstać pierwszy park sztuki i rzeźb – Jaddaf Waterfront Sculpture Park. Na pewno za kilka lat napływ turystów do tej dzielnicy będzie o wiele większy.

Do dzielnicy Al Jaddaf można dotrzeć autobusami, ale w tym wypadku zdecydowanie najlepszym środkiem transportu będzie taksówka.

Bur Dubai – Dubai Frame i Zabeel Park

Jeśli chcesz poznać miejsce, gdzie to wszystko się zaczęło i gdzie rodził się Dubaj, to musisz przyjechać właśnie tutaj. Bur Dubai to jedna z najstarszych dzielnic miasta i miejsce pierwotnej osady, która dała początek całemu Dubajowi. W Bur Dubai od wtedy do teraz toczy się życie, jest to ośrodek mieszkalno-gospodarczy, gdzie można poczuć prawdziwe Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nowoczesnym symbolem dzielnicy jest słynna ramka, czyli Dubai Frame. Jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Dubaju. Z poziomu 150 metrów można podziwiać tu całe miasto, a wyjazd windą na konstrukcję o tak nietypowym kształcie to nie lada atrakcja. . Budynek leży w parku Zaabel, czyli parku o powierzchni 45 boisk piłkarskich. Można zaznać tu oazy spokoju w parku miejskim, gdzie w prawie centrum miasta możliwe jest zrobienie pikniku i wspólne bawienie się z dziećmi w zielonej przestrzeni. Fani wykwintnych ubrań mogą wybrać się na Targ Tkanin, gdzie wzory z całego świata zachwycą wzrok, a profesjonaliści chętnie uszyją strój na miarę.

Dojazd do dzielnicy Bur Dubai nie jest trudny i jest sam w sobie atrakcję. Trzeba wysiąść na stacjach metra Ghubaiba lub Al Fahidi, albo przepłynąć klasyczną łodzią abra z Deiry za 1 AED.

Bur Dubai

Fot: Dubai Frame/ Yana Kravchenko, Unsplash

Deira

Fot: Deira/ Damian Kamp, Unsplash

Deira – Stary Dubaj, sukiennice i handel

Jedna z najstarszych części miasta, z prawdziwymi mieszkańcami tego miasta, potocznie znana i utożsamiana jako Stary Dubaj. Deira to jedna z najstarszych dzielnic Dubaju, pełna charakteru i wielowiekowej historii, pełniąca funkcję mieszkalną dla wielu pracowników miasta. Jest też tanią bazą hotelową, która jest bardzo dobrą opcją na zatrzymanie są na wakacjach – ceny są niższe, a Deira jest dobrze połączona z resztą miasta zieloną linią metra, z możliwością przesiadki na czerwoną linię.

W Deirze widać gołym okiem przeszłość handlową Dubaju. Nie bez powodu ta część miasta nazywana jest Starym Dubajem. Jest tu pełno wąsik uliczek, klimatycznie absolutnie nieprzypominających nowej części Dubaju. Każdy turysta obowiązkowo musi wybrać się do Deiry – chociażby na Gold Souk, czyli targ złota, lub słynny Targ Przypraw. W tej dzielnicy kupisz też najtańsze i najlepsze pamiątki. Stragany uginają się pod naporem przypraw i arabskich tkanin. Najlepiej odwiedzić Sklep u Arafata, który oferuje jedne z najlepszych cen w całym Starym Dubaju. Kupisz u niego magnesy, perfumy, herbaty i wszystkie rodzaje pamiątek. Więcej o nim przeczytasz we wpisie: Gdzie kupić pamiątki w Dubaju?, a lokalizację sklepu znajdziesz TUTAJ.

Zatoka od dawnych czasów do dzisiaj tętni życiem. Na drogach wodnych Dubai Creek pływa pełno tradycyjnych łodzi, zwanych Abrami. Można się nimi przepłynąć pomiędzy Deirą a dzielnicą Bur Dubai za zaledwie 1 dirhama. Po krótkim rejsie można udać się na spacer wybrzeżem, wzdłuż sklepów i straganów usługowych. To tu będzie słychać wezwania do modlitwy z meczetów, a mieszkańcy to w większości imigranci zarobkowi lub lokalsi, którzy nie żyją na aż tak dużym poziomie życie jak większość Emiratczyków.

Wizyta w dzielnicy Deira to świetna okazja, aby skosztować pysznej kuchni w przystępnych cenach. Jest tu wiele przystępnych cenowo restauracji, oferujących przysmaki z całego świata. Szefami są kucharze pochodzący z danego kraju, a ceny są często niższe niż w polskich restauracjach.

Warto odwiedzić też takie obiekty jak: Targ Perfum, Wieża zegarowa w Deirze, Muzeum Pereł.

Jumeirah Lake Towers – wieżowce i ośrodek gastronomiczny Dubaju

Jumeirah Lakes Towers wznosi się nad okolicznymi wodami i równo przyciętymi trawnikami, sprawiając wrażenie tylko spokojnej dzielnicy mieszkalnej. Nic bardziej mylnego! JLT (Jumeirah Lakes Towers) to dzielnica mieszkaniowa idealna do wyboru na krótki lub dłuższy pobyt w Dubaju, pełna hoteli i restauracji, ale w spokojnym klimacie, które dopełniają biegacze, rowerzyści i rodziny z dziećmi.

Jumeirah Lakes Towers ma świetne położone: bardzo blisko metra, w sąsiedztwie Dubai Mariny i JBR. Odległość z hotelu do plaży dla wczasowiczów jest bardzo zadowalająca – to kwestia kilkunastu minut spaceru.

Wysokie i nowoczesne wieżowce tworzą świetną panoramę dzielnicy, którą wypełnia przyjazna atmosfera. Sieć promenad i mostów sprawia, że wieczorne spacery z hotelu po dzielnicy to sama przyjemność. Dzielnica JLT jest też w ostatnim czasie gastronomicznym centrum Dubaju. Jeśli pragniesz spróbować najlepszej kuchni i najciekawszych pomysłów kulinarnych – wybierz się właśnie tutaj.

Jumeirah Lake Towers

Fot: Booking.com, Mövenpick Hotel Jumeirah Lakes Towers Dubai

Jumeirah Village Triangle

Fot: mieszkania w Jumeirah Village Triangle/ Khawla Al-Nuaimi, Facebook group Jumeirah Village Triangle

Jumeirah Village Triangle – bogate nieruchomości na obrzeżach Dubaju

Dzielnica Jumeirah Village Triangle to nie jest miejsce przepełnione atrakcjami turystycznymi. Jest to dzielnica, która kiedyś była jak miasto duchów, a teraz jest jednym z najgęściej i najlepiej zaplanowanych obszarów w całym Dubaju. Jumeirah Village Triangle (JVT) jest położona niedaleko Dubai Mariny i JBR, w pobliżu autostrad i dróg szybkiego ruchu. Stanowi zamkniętą społeczność mieszkańców z willami, wypasionymi mieszkaniami i wysokim poziomem życia.

W części mieszkalnej dzielnicy jest aż 13 tysięcy obiektów mieszkalnych. Mieszkańcy mają tu wiele udogodnień do dobrego życia, jak parki, ścieżki spacerowe, obiekty do grillowania i obiekty sportowe (korty tenisowe i duże boiska piłkarskie), ale też mnóstwo restauracji, supermarketów i wszystkiego, co potrzebne jest do spokojnego, bogatego i komfortowego życia. Jumeirah Village Triangle jest zrównoważoną i zieloną inwestycją, ze spokojną atmosferą i podmiejskim klimatem. To tutaj musisz się wybrać, jeśli chcesz zobaczyć jak żyją Emiratczycy i co jest dla nich ważne do komfortowego życia.

Dubai Festival City – rozrywka i biznes w jednym

To miejsce to prawdziwy raj dla zakupoholików i miłośników wszelkiej maści festiwali. Dubai Festival City to nowoczesna rozrywkowo-biznesowa dzielnica Dubaju, skupiająca w sobie ponad 350 markowych sklepów w Dubai Festival City Mall. Jest tu pełno markowych sklepów odzieżowych i meblarskich oraz wysoko rozwinięty kompleks kinowy.

Dzielnica należy do najbardziej ekskluzywnych w całym mieście. W centrum handlowym Dubai Festival City Mall możesz kupić praktycznie wszystko, o czym tylko pomyślisz. Prawdziwa perełka całej dzielnicy Dubai Festival City jest IMAGINE, czyli prawdziwie rekordowy pokaz wody i świateł laserów. Odbywa się codziennie po zachodzie słońca na terenie Festival Bay, który jest siedzibą dla najpopularniejszych festiwali, odbywających się w Dubaju. Warto wpaść tu na Festiwal Literatury Emirates Airline w marcu lub największe zakupowe wydarzenie w Dubaju – styczniowy Dubai Shopping Festival.

Dzielnica mieści się do 10 minut drogi od Międzynarodowego Portu Lotniczego w Dubaju. Z reguły najlepiej dojechać tu taksówką, lub metrem do ostatniej stacji linii czerwonej i tam przesiąść się na autobus.

Dubai Festival City

Fot: Syed Ali, Flickr/ CC BY 2.0 Deed

Dubai International Financial Centre

Fot: Adnan Ghosheh, Flickr/ CC BY-ND 2.0 Deed

Dubai International Financial Centre (DIFC) – centrum finansowe Dubaju

Centrum finansowe z inspirującą architekturą i stylową przestrzenią – tak można określić tę dzielnicę. Dubai International Financial Centre, częściej czytane jako DIFC, to drugie obok Business Bay centrum finansowe Dubaju. To dom wysokiej klasy apartamentowców, wielkiego biznesu, słynnych galerii sztuki i doskonałych restauracji. Przy wizycie w dzielnicy DIFC można odnieść wrażenie, że każdy gdzieś biegnie. Wszędzie są biznesmeni, biegnący na spotkanie lub lunch.

Jest tu pełno najlepszych pięciogwiazdkowych hoteli, które w połączeniu z nigdy nieśpiącymi biznesem tworzą niezapomnianą miejską atmosferę. Dojazd do dzielnicy jest bardzo łatwy – znajdują się tu dwie stacje czerwonego metra: Emirates Tower i Financial Centre.

W Dubai International Financial Centre (DIFC) znajduje się prawdziwa perełka, najpiękniejszy budynek świata, który robi wrażenie za każdym razem jak się go widzi – Muzeum Przyszłości. Jest to unikalne muzeum, gdzie można poznać wyzwania czekające na nas w przyszłości oraz możliwości technologiczne do ich przezwyciężenia. Największe wrażenie robi jednak sam budynek, który łączy kunszt nowości z arabską tradycją.

Jumeirah – otwarte plaże i mnóstwo atrakcji

Trudno znaleźć lepsze miejsce niż to, jeśli szukasz zniewalających plaż i idealnego miejsca na wakacyjny relaks. Jumeirah to dzielnica Dubaju z piaszczystymi, otwartymi plażami, wyśmienitymi restauracjami i całą infrastrukturą dostosowaną do wakacyjnego odpoczynku. Wśród mieszkalnych willi przewijają się tu małe kawiarnie i lokalne gastronomiczne, a plażowicze mogą zrobić zakupy w centrach handlowych w przerwie od kąpania się w ciepłych wodach Zatoki Arabskiej.

Dzielnica dzieli się na 3 części: Jumeirah 1, Jumeirah 2 i Jumeirah 3. W każdej z nich znajdziesz otwarte plaże z dostosowaną do plażowania infrastrukturą. Dlatego dzielnica Juemirah to najlepszy wybór dla osób, które uwielbiają spędzać swój wolny czas na wakacjach w wodzie i na piasku. Trakty plażowe są wypełnione kawiarniami, małymi lokalami z czymś na ząb i większymi budynkami usługowymi, więc nikomu nic tu nie zabraknie. Warto zdecydowanie wybrać się na słynną plażę La Mer.

W dzielnicy Jumeirah mieści się Meczet Jumeirah, czyli jedna z najsłynniejszych zabytków kulturowych miasta. Jego przyozdobienie czyni go prawdziwą perełką na mapie Dubaju. Do dzielnicy należą też dwie luksusowe sztuczne wyspy: Pearl Jumeirah i Daria Island. Dojazdem do miejsc wyżej wymienionych nie trzeba się martwić – do dzielnicy jedzie wiele autobusów miejskich, jadących przykładowo wzdłuż wybrzeża Dubaju.

Jumeirah

Fot: Bengin Ahmad, Flickr/ CC BY-ND 2.0 Deed

Al Wasl

Fot: Rove City Walk, Booking

Al Wasl – butiki, kawiarnie i modne lokale

To tutaj tętni serce ekskluzywnych sklepów i ich domów – centrów handlowych. Al Wasl to dzielnica Dubaju tętniąca życiem, zakupami, butikami i kawiarniami. Dzielnica powstała na terenie zielonych przedmieść w Dubaju, gdzie kiedyś mieściły się w większości spokojne wille mieszkalne. Teraz to miejsce jednych z najmodniejszych lokali w całym mieście. To tutaj często spotykają się mieszkańcy Dubaju i spędzają wolny czas.

Prawdziwym sercem dzielnicy jest City Walk. Mieści się przy Al Safa Street i są to perfekcyjnie zaprojektowane bulwary i chodniki, które przyciągają do siebie całe rodziny i grupki przyjaciół. Idealnie się tu spaceruje, a co chwilę można trafić po drodze na jakiś ciekawy sklep lub wykwintną kawiarnię. Największy szał i najdziksze tłumy zjawiają się tu podczas różnych festiwali lub koncertów w okolicznej Coca-Cola Arenie.

Na południu dzielnicy można spędzić czas w Box Park, czyli nietypowym centrum handlowym, które jest złożone z kontenerów. Znajdziesz tu też wiele ciekawych lokali gastronomicznych otwartych do późnych godzin nocnych. Dojazd metrem nie jest najprostszy – najbliższa stacja metra to Business Bay, z której trzeba podjechać jeszcze autobusem lub taksówką.

Al Fahidi – historia i tradycyjne budynki

Dubaj to nie tylko nowoczesne budynki i wysokie wieżowce. Dzielnica Al Fahidi to ta historyczna część Dubaju, z tradycyjnymi budynkami i pełną parą historii. Przy zwykłym spacerze okolicznymi ulicami można się przekonać jak wyglądało życie mieszkańców Dubaju w XIX-wieku. Symbolem dzielnicy Al Fahidi jest XVIII-wieczny fort Al-Fahidi, w którym mieści się Muzeum Dubajskie. Oprócz tego znajdziesz tu tradycyjne wieże wiatrakowe zbudowane z kamienia, drzewa tekowego, palmowego, sandałowego i gipsu. Każda uliczka i wijąca się ścieżka może kryć w sobie historię pierwotnej infrastruktury.

W całej dzielnicy Al Fahidi można zwiedzić 50 różnych „domów”. Możesz zajrzeć do Muzeum Monet, Domu Sympozjum i Domu Imprez i wielu innych tematycznych domów. Na zakupy warto wpaść na Targ Al Fahidi – zdecydowanie jeden z najlepszych w całym Starym Dubaju. Ta dzielnica skrywa wiele ukrytych perełek i warto je odkryć podczas wakacji w Dubaju. Dojazd nie będzie stanowił problemu – dzielnica jest w zasięgu spaceru od stacji metra Sharaf DG.

Al Fahidi

Fot: Fott Al Fahidi/ Vincent Eisfeld / vincent-eisfeld.de, CC BY-SA 4.0

Motor City

Fot: panorama Motor City/ Anaajibicho at English Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Motor City – centrum motorsportu w Dubaju

Motor City w Dubaju to nowoczesna, zielona dzielnica mieszkaniowa. Budowa dzielnicy skupia się wokół jednego punktu – toru wyścigowe Dubai Autodrome. Znajdują się tu też centra handlowe i rodzinne restauracje, ale jednak najważniejszym w tym wszystkim jest dom wyścigów.

Pierwotnie to Dubai Autodrome miał gościć wyścigi Formuły 1. Przez różne problemy z projektem to jednak Abu Dhabi zyskało miano gospodarza toru F1. Tor wyścigowy w Dubaju nadal jednak pełni swoją funkcję – ścigają się tu takie serie jak Asian Le Mans, F4 UAE, czy lokalne serie samochodów GT. Turysta może przyjść i obejrzeć wyścigi albo samemu przejechać się po torze jednym z szybkich samochodów lub bolidem wzorowanym na poszczególnych klasach Formuły. Swój przejazd zarezerwujesz na ich oficjalnej stronie – Dubai Autodrome. Na miejscu znajduje się też tor gokartowy, zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Szczególnie tor z nitką zewnętrzną jest świetną atrakcją dla turystów uwielbiających szybką jazdę, a wizyta w Motor City to obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego fana szybkiego ścigania.

Tło: Fadi Al Shami, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.