Wskazówki dla wracających do Polski

W oparciu o komunikaty MSZ, MSWiA i portalu W cztery strony świata przygotowaliśmy garść rzetelnych podpowiedzi dla osób wracających do Polski.

🎥 NA ŻYWO: Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, Głównego Inspektora Sanitarnego J. Pinkasa i prezesa PLL LOT R. Milczarskiego

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Sobota, 14 marca 2020

Czytaj również: LOT zawiesza wszystkie połączenia (w tym krajowe)!

Sprawdź: LOT do domu – jak wrócić do Polski samolotem?

Ruch lotniczy

Od niedzieli 15 marca – na 10 dni, z możliwością przedłużenia – wprowadza się zakaz wykonywania lądowania w portach lotniczych Rzeczypospolitej Polskiej międzynarodowych lotów przewożących pasażerów z wyjątkiem lotów czarterowych.

Co to oznacza?

Od niedzieli na polskich lotniskach nie wyląduje ŻADEN REJSOWY SAMOLOT – wszystkie loty takich linii, jak Wizz Air, Ryanair, LOT, Emirates, Easyjet SĄ ANULOWANE,

Przypadki wyjątkowe:

– loty czarterowe biur podróży z Polakami WRACAJĄCYMI do kraju

– wyczarterowane samoloty rządu polskiego, które będą sprowadzać naszych rodaków z innych państw (więcej informacji wkrótce)

Ruch kolejowy

Identycznie prezentuje się sytuacja z pociągami – żaden pociąg na trasie międzynarodowej nie będzie mógł przekroczyć polskiej granicy – połączenia są ANULOWANE.

Obowiązek kwarantanny

Wszyscy polscy obywatele powracający do Polski, poddani zostaną OBOWIĄZKOWEJ 14-dniowej kwarantannie domowej.

Co to oznacza?

Przez 14 dni nie będziesz mógł wychodzić z domu – tak, nawet do sklepu! Za złamanie zakazu będą grozić kary finansowe – nawet do 5000 zł!

Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje:

– osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie

– cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie

– zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki

Sprawdź: Czym różni się kwarantanna od izolacji?

Zdjęcie: TVN24

Przekraczanie granic lądowych

Od niedzieli 15 marca wprowadzone zostają kontrole graniczne – co więcej granicę lądową będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych punktach (mapka). W pozostałych miejscach przejścia graniczne będą nieprzejezdne.

Obywatele będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny.

Zakaz wjazdu cudzoziemców

Od niedzieli 15 marca zamykamy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców.

Przypadki wyjątkowe:

– Cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP

– Osoby, które posiadają Kartę Polaka

– Dyplomaci

– Osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę

– W szczególnie uzasadnionych przypadkach, wojewoda na terenie województwa do którego chce przenieść się cudzoziemiec niewskazany w poprzednich tiretach, może udzielić zgodę na wjazd na terytorium RP

– Cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów

Infolinia MZS ws. przekraczania granic

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

Źródło: W cztery strony świata

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.