Włoskie koziorożce niczym Spider-man

Koziorożce alpejskie z włoskiego Piemontu zadziwiają zdolnościami… wspinaczkowymi! Zwierzaki z Parku Narodowego Alta Valle Antrona zostały przyłapane w trakcie „spaceru” po praktycznie pionowej ścianie zapory wodnej.

Zapora najduje się na górskim jeziorze Cingino (ok. 2000 m n.p.m.). Włoskie koziorożce (znane również jako kozły skalne) bez większych trudności przechadzają się po 49-metrowym murze o nachyleniu 80 stopni. Dlaczego spacerują po zaporze? Najprawdopodobniej chodzi o wzbogacenie swojej diety o krystalizujące się na skałach sole i minerały. W środowisku naturalnym gatunek często wchodzi na niedostępne innym zwierzętom szczyty również po to, aby uniknąć zagrożenia ze strony drapieżników.

Sekret koziorożców? Rozwinięty błędnik (kontrolujący równowagę) oraz specyficzny układ kopyt o ostrych krawędziach i z podeszwą przypominającą gumę. W przykładzie włoskim, pracownicy parku donoszą, że na wspinaczkę po murze decydują się wyłącznie młode osobniki oraz samice – samce ważące ok. 100 kg nie porywają się na wyczyny à la Peter Parker.

Zdjęcia: Olivier Morin
Źródło: Onet

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.