Włochy: Rząd przywrócił plan budowy mostu łączącego Sycylię z Kalabrią

Włoski rząd na czele z premier Giorgią Meloni przywrócił plan budowy mostu przez Cieśninę Mesyńską. Miałby on połączyć Sycylię z Kalabrią położoną w kontynentalnej części Włoch.

Dzięki zatwierdzeniu dekretu przez rząd Włoch, plan zbudowania mostu przez Cieśninę Mesyńską został przywrócony. Zgodnie z założeniami, most miałaby mieć 3,2 km długości.

– Po tylu latach defetyzmu i nieufności rząd wznawia projekt mostu przez Cieśninę Mesyńską, który połączy Sycylię z Kalabrią, resztą Włoch i Europą – powiedział wicepremier Włoch i minister infrastruktury Matteo Salvini. – Projekt wykonawczy planujemy zatwierdzić do 31 lipca 2024 roku – dodał Salvini. Po jego zaakceptowaniu ruszyłaby budowa najbezpieczniejszego jednoprzęsłowego mostu na świecie.

Projekt budowy mostu spotkał się z różnymi reakcjami ze strony społeczeństwa. Wiele osób jest zadowolonych z planów budowy, twierdząc, że przyczyni się do rozwoju regionu. Jednak inni obawiają się, że budowa mostu może być szkodliwa dla środowiska oraz przyczynić się do masowych zwolnień w sycylijskich portach.

Budowa mostu łączącego Sycylię z kontynentalną częścią Włoch jest jednym z największych i najważniejszych projektów infrastrukturalnych kraju w ostatnim czasie. Plan połączenia Sycylii z Kalabrią sięga jeszcze czasów rzymskich. Przez blisko 2000 lat powstawała masa różnych projektów, które finalnie kończyły się niepowodzeniem.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.