Wejście na słynny plac w Sewilli ma być płatne

Burmistrz Sewilli José Luis Sanza zapowiedział, że miasto planuje wprowadzić płatne wejście na słynny plac Plaza de España. Słowa burmistrza wywołały duże kontrowersje.

Fot: Plaza de España w Sewilli/ V2F, Unsplash

Sewilla to piękne miasto w południowej Hiszpanii. Stolica Andaluzji jest rok w rok odwiedzana przez setki tysięcy turystów. Urok miasta urzeka przyjezdnych, a najczęściej odwiedzaną atrakcją w całym mieście jest Plaza de España. Plac Hiszpański położony jest w Parku Marii Luizy i stanowi prawdziwy symbol Sewilli. Od lat to miejsce było miejscem podziwiania pięknej architektury i nauczania o hiszpańskiej historii. Teraz mogą nadejść prawdziwe zmiany, gdyż wejście na plac może stać się płatne dla turystów.

Wejście na słynny plac w Hiszpanii będzie płatne dla turystów?

Sewilla to nie pierwsze europejskie miasto, które myśli o wprowadzeniu dodatkowej opłaty dla turystów. Celem ma być walka ze zbyt dużą liczbą przyjezdnych i zwiększenie środków na renowację i remonty, ale nowy plan władz miasta i tak spotkał się z bardzo kontrowersyjnym odzewem. Pomysł został przedstawiony przez José Luisa Sanza, od 2023 burmistrza miasta Sewilla. W myśl nowych przepisów turyści musieliby płacić ze wejście na słynny Plac Hiszpański. To miejsce jest turystycznym epicentrum miasta, więc wprowadzenie opłat przypomina pomysł Wenecji o płatnym wjeździe do miasta.

Zobacz też: Wjazd do Wenecji za 5 euro. Jak to ma wyglądać?

Burmistrz Sewilli chce nowej opłaty przez zbyt dużą liczbę turystów

Burmistrz Sewilli ogłosił swój pomysł pod koniec lutego 2024 roku na portalu X, wcześniej Twitter. „Planujemy zamknięcie Plaza de España i pobieranie od turystów opłat za finansowanie jego konserwacji” – tak brzmiały napisane słowa hiszpańskiego polityka. Luis Sanz zapewnia, że mieszkańcy Sewilli nie mają powodu do zmartwień, gdyż dla mieszkańców miasta wstęp na Plaza de España wciąż będzie darmowy. Władze miasta nie podały daty, od kiedy nowe przepisy miałby zacząć obowiązywać.

Powodem do podjęcia takiej decyzji mają być zbyt duże ilości turystów w mieście. Sewilla jest trzecim co do wielkości miastem w Hiszpanii i co roku odwiedza ją kilka milionów turystów. Wielu z nich od razu udaje się na Plac Hiszpański, który z tego powodu cierpi. Jest to naturalne przy zbyt dużej eksploatacji. Wprowadzenie opłaty miałoby ograniczyć ruch turystyczny i zwiększyć dochody władz miasta. Zarobione pieniądze zostałyby przeznaczone na renowację słynnego zabytku.

Źródło: podroze.wprost.pl/turystyka/11598883/nowa-oplata-w-hiszpanii-turysci-zaplaca-za-wejscie-na-slynny-plac.html

Tło: Plaza de España w Sewilli/ Joan Oger, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.