W Malezji powstaje drugi największy budynek na świecie

W Kuala Lumpur powstaje wieżowiec Merdeka 118, który ma stać się drugim najwyższym budynkiem na świecie. Po zakończeniu budowy w 2023 roku budynek ma mieć 118 pięter i 678.9 metra wysokości.

oznorWO

Fot: Merdeka 118 w Kuala Lumpur/ InterEdit88/ Źródło

„To nie tylko wielkie osiągnięcie w dziedzinie inżynierii, ale jeszcze wyraźniejsze umocnienie pozycji Malezji jako nowoczesnego i rozwiniętego państwa” – takie słowa można było usłyszeć w grudniu od premiera Malezji Ismaila Sabri Yaakoba. Premier wypowiedział je podczas ceremonii ukończenia budowy iglicy Merdeka 118. Do ukończenia całego projektu zostały już drobne szczegóły, a oficjalnie otwarcie całości ma nastąpić w 2023 roku.

Wieżowiec Merdeka 118 ma też swoją drugą nazwę, czyli PNB 118. Powstaje on w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Budynek już uzyskał status najwyższej budowli w Malezji, przeganiając Petronas Towers, ale również stał się oficjalnie drugim najwyższym budynkiem świata. Pierwsze miejsce nadal należy do królowej przestworzy, czyli Burdż Kalify.

Prace nad budową wieżowca rozpoczęły się w 2014 roku, a ukończenie całego projektu na sto procent nastąpi w 2023 roku. Budynek już osiągnął 678.9 metra wysokości, co przekłada się na 118 pięter, które mają być przeznaczone do mieszanego zastosowania (zarówno mieszkania prywatne, jak i biura).

Całkowita powierzchnia wieżowca będzie wynosiła ponad 3,1 miliona stóp kwadratowych. Ponad połowa powierzchni ma być przeznaczona na biura, ale oprócz tego w budynku znajdą się też: mieszkania prywatne i na wynajem, centrum handlowe, meczet, hotel „Park Hyatt” i najwyższy w całej Azji południowo-wschodniej taras widokowy.

Jak możemy usłyszeć od projektantów, trójkątne szklane płaszczyzny na fasadzie budynku wzięły swoją inspirację od wzorów znalezionych w malezyjskiej sztuce i rzemiośle. Całość wieżowca została utrzymana w stylu futurystycznym.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.