Uroczyste otwarcie wieży na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach odbyło się rano w niedzielę, 20 października, dokładnie w Międzynarodowy Dzień Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Najwyższa w Polsce wieża mierzy 46 metrów, a więc jest o 4 metry wyższa od otwartej niedawno wieży w Krakowie. Sala operacyjna w znajduje się na wysokości aż 41 metrów!
Nowa wieża kontroli lotów na katowickim lotnisku, źródło: strona www lotniska
Budowę nowej wieży wymusiły zmiany w układzie płyt postojowych i pola manewrowego lotniska, które były następstwem budowy nowej drogi startowej, płyty postojowej dla samolotów towarowych, oraz rozbudowy płyty nr 1 i budowy nowych stanowisk do odladzania.
Oficjalnie otwarcie wieży nie jest jednoznaczne z uruchomieniem jej w trybie operacyjnym. Teraz czas na niezbędne certyfikacje Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz odbiory Ministerstwa Infrastruktury. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, kontrolerzy ruchu lotniczego z Pyrzowic rozpoczną pracę w nowej wieży jeszcze w tym roku w listopadzie. Na początku pracować będą w trybie shadow mode, czyli obie wieże będą pracować równolegle – stara wieża będzie pełnić kontrolę, ale dane będą wyświetlać się na ekranach obu wież. Wszystko po to, by obserwujący je pracownicy nowej wieży mogli upewnić się, że systemy kontroli ruchu lotniczego w nowym obiekcie funkcjonują tak, jak należy.
Nową królową wież kontroli lotów w Polsce niektórzy porównują… do kubka termicznego. Fakty są jednak dużo bardziej poważne. Powierzchnia katowickiej wieży to 1832 metry kwadratowe, a jej kubatura to 7350 metrów sześciennych. Budowla stanęła w południowo-wschodniej części lotniska. Wieża składa się z dwóch części – niższego, dwukondygnacyjnego budynku i kluczowego elementu wieżowego. Znajdzie się w nich wystarczająco dużo miejsca na potrzeby służb kontroli lotniska, kontroli zbliżania (dyżury służby kontroli zbliżania sektora Kraków/Katowice APP), pomieszczenia techniczne i socjalne.
W ramach uroczystości otwarcia nowej wieży, uruchomiono także wystawę prezentującą archiwalne zdjęcia z historii polskiej kontroli ruchu lotniczego i niektóre urządzenia dawniej wykorzystywane do pracy służb dbających o bezpieczeństwo w powietrzu.