Tatrzańskie niedźwiedzie budzą się z zimowego snu

Po polskiej części Tatr zaobserwowano wychodzące z gawry niedźwiedzie. Na Facebookowym profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego można znaleźć nagranie, na którym widać przechadzającą się po ośnieżonym zboczu samicę z młodymi.

fot. Unsplash

Największy ssak Tatr uznał: koniec zimowej drzemki! Wybudzone z trwającego od listopada snu niedźwiedzie wychodzą ze zlokalizowanych głównie w wykrotach drzewnych lub rozpadlinach skalnych gawr… i szukają jedzenia. Pierwsze ślady niedźwiedzi zaobserwowali nasi sąsiedzi Słowacy już pod koniec lutego.

Niedźwiedzie są wszystkożerne – żywią się głównie owocami, grzybami, pędami i padliną. Na razie trudno będzie im znaleźć rośliny, dlatego z pewnością będą pożywiać się mięsem padłych zwierząt. By ułatwić zwierzętom pożywianie się i normalne funkcjonowanie, od 1 marca do 30 listopada od zmierzchu do świtu poruszanie się po Parku jest zabronione.

Zgodnie z badaniami genetycznymi, w Tatrach żyje 45 niedźwiedzi brunatnych, z czego 15 po stronie polskiej, a 16 wędrujących z Polski na Słowację i na odwrót. Co dwa lata samica niedźwiedzia rodzi w swojej gawrze 1-3 młodych, które pozostają pod jej pieczą przez następne półtora miesiąca.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.