Szlak na Giewont znów dostępny dla turystów!

zdjęcie: materiały prasowe

Popularna trasa na słynny szczyt została ponownie otwarta 24 września, po miesięcznym remoncie. Szlak został zamknięty z powodu zniszczenia, w czasie burzy 22 sierpnia, podczas której zginęły cztery osoby, a ponad sto zostało poszkodowanych.

Po przejściu sierpniowej nawałnicy zostały zniszczone łańcuchy, które ułatwiały wejście turystom. Pioruny również skruszyły skały, po których wiedzie szlak. Remont trasy na Giewont był planowany od dawna przez władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), ale tragiczna w skutkach burza przyspieszyła tę decyzję.

Zobacz: Burza w Tatrach – są ofiary

– Przy szlaku zainstalowano nowe łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Zostały one zamontowane w miejscu starych, zniszczonych lub zerwanych łańcuchów. Sama ścieżka została ułożona na nowo w starym śladzie. Dotychczasowa ścieżka była już mocno naruszona, nie tylko przez burzę, ale i przez na przykład schodzące tamtędy lawiny. Z kopuły szczytowej zostały usunięte luźne, niestabilne skały, które mogłyby być niebezpieczne dla turystów – powiedział leśniczy TPN Marcin Strączek–Helios.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.